Гострим питанням стало обслуговування користувачів в умовах повномасштабної війни, як вберегти себе та користувачів, як забезпечити ефективне надання бібліотечних послуг та розширити їхній спектр, враховуючи можливі ризики та запити. Саме тому для бібліотекарів МЦБС міста Кропивницького працівники відділу Інноваційно-методичної роботи підготували рекомендації на тему «Як ефективно організувати роботу бібліотеки під час війни». З методичними рекомендаціями можна ознайомитися за посиланням http://surl.li/efbil. Також регулярно бібліотеки системи отримують рекомендаційні матеріали «Бібліотека – центр підтримки громадян під час війни», які можуть допомогти внутрішньо переміщеним особам, людям, які втратили роботу, родинам військових. Це переліки актуальних номерів, посилання на достовірні ЗМІ, телеграм-канали з психологічною підтримкою, державні послуги тощо.
У сьогоднішньому інформаційному просторі майже ніхто не читає довгі тексти, навіть якщо там мегакорисна та потрібна інформація. Ми швидко гортаємо стрічки соціальних мереж та телеграм-каналів, щоб охопити максимум новин. Захопити увагу аудиторії в цьому інформаційному потоці можна креативним дизайном в поєднанні з інформацією, яка актуальна прямо зараз. Створити будь-який дизайн легко та безкоштовно можна в редакторі Canva, адже фейсбук, інстаграм, ютуб-канал, подкаст чи блог – все вимагає якісного візуального оформлення. Про цей формат дописів та як їх можна створити дізнавалися бібліотекарі МЦБС міста Кропивницького під час блог-кав'ярні «Створюй візуальний стиль з Canva». Учасниці познайомилися з платформою графічного дизайну «Canva», переглянули сучасні приклади візуалізованих історій, ознайомилися з основними правилами подання інформації у графічному вигляді, об'єднавшись у групи, створювали та презентували власні візуалізовані історії.
Бібліотекарі МЦБС міста Кропивницького в межах програми «Підтримка молоді Кіровоградської області» взяли участь в онлайн-тренінгу «Психологічна підтримка під час воєнного стану». Програма розрахована на спеціалістів, задіяних у процеси залучення дітей та молоді в активну діяльність громад, координаторів освітньої роботи з дітьми та молоддю. Під час навчання учасники та учасниці дізналися про різні вправи для подолання стресу, паніки та тривоги у дітей та дорослих, отримали корисні рекомендації щодо ефективної підтримки дітей, які мають травматичний досвід.
Бібліотеки системи вже два роки є амбасадорами безпеки та просувають важливість використання світловідбивних брелоків серед користувачів, проводять просвітницькі заходи щодо правил дорожнього руху, поведінці в різних небезпечних ситуаціях та співпрацюють з патрульною поліцією поліцією.
Чи потрібні інформаційні кампанії бібліотекам? Якщо необхідно залучити ширшу аудиторію, ефективно співпрацювати з партнерами, влучно розповідати про свої ідеї і, звісно, просувати безпекові теми, то без хорошої інформаційної кампанії ніяк. Тому у вересні представниці бібліотек МЦБС (Вікторія Поліщук, Тетяна Рощик, Данова Ольга та Алла Корнієць) взяли участь у дводенному семінарі «Як розробити інформаційну кампанію з громадської безпеки: креативні та медійні рецепти». Протягом двох днів генерували ідеї для безпекових інфокампаній, навчалися складати план та розбиралися, як не розгубити важливі елементи, як сформувати ключові повідомлення для цільової аудиторії, якими каналами до неї стукатися, а також як налагодити комунікацію та проводити акції прямої дії.
У сучасних реаліях населення країни переживає сильний стрес, справитися з яким їм зокрема допоможе арт-терапія. Саме її основи опановували бібліотекарі системи наприкінці вересня у дводенному семінарі-тренінгу з арттерапії. Організаторами заходу виступили ГО «Обласний жіночий інформаційний центр» та Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського в рамках проєкту «Мир у цифровий час». Зараз бібліотекарі, крім культурного та освітнього фронтів, опановують ще й психологічний, адже робота з людьми передбачає й емоційну та психологічну підтримку. Саме методики арттерапії є дієвими та ненав’язливими, допомагають виразити свої емоції через творчість, навіть якщо людина ніколи до цього не опановувала мистецтво. Книготерапія, казкотерапія, драматерапія, кінотерапія та різноманітні види образотворчого мистецтва можуть допомогти покращити самопочуття та зменшити стрес.
«Один день бомбардування однієї позиції може прирівнюватися до місяця роботи найбільшого заводу» – зауважила Євгенія Ткаченко, засновниця руху «Ти ж екоактивіст», на онлайновому «Екопікніку», який організував відділ інноваційно-методичної роботи МЦБС міста Кропивницького. Тому маємо говорити та діяти вже зараз, щоб зберегти планету та життя. Євгенія порадила почати з простих, але важливих, кроків, які може робити кожен вже сьогодні. Про сортування говорили більше з Наталією Стегній, розробницею настільної екологічної гри «ЕКО-МЕМО». Саме завдяки цій грі можна осягнути всі тонкощі сортування та ще й більше дізнатися про речі, виготовлені з вторсировини. Для заходу Вікторія Талашкевич, директорка «Гончаренко центр Кропивницький», записала надихаюче відео про проєкт «Кольорове сортування». Збирати кришечки від пляшок, приносити в Гончаренко центр, долучатися до сортування кришечок по кольору, започатковувати таку ж та інші екоініціативи у своїх закладах закликала Вікторія у своєму звернені до учасників.
У листопаді працівники бібліотечної системи Кропивницького провели круглий стіл «Бібліотека – орієнтир в інформаційному полі сучасного користувача», під час якого говорили про досвід книгозбірень міста у наданні інформаційних послуг під час війни, роботи з внутрішньо переміщеними особами, поширення соціально важливих та безпекових тем в соцмережах. Вікторія Поліщук, завідувачка відділом ІМР, наголосила на тому, що бібліотеки є інформаційними та комунікаційними майданчиками як для містян, так і для переселенців, а також на тому, як важливо використовувати соціальні мережі для інформування ВПО. Тетяна Рощик, спеціалістка відділу ІМР, акцентувала увагу на тому, що бібліотеки міста є хабами цифрової освіти, та порадила освітні серіали з порталу «Дія. Цифрова освіта», які можна пропонувати для навчання користувачам бібліотек. Алла П’янусова, бібліотекарка філії №18, ділилася досвідом книгозбірні щодо надання користувачам індивідуальних консультацій на порталі «Дія». Ірина Абрамова, завідувачка бібліотекою №4, пояснила навіщо створювати контент-план при веденні соцмереж та як правильно вести рубрикацію за хештегом. Вікторія Пічкуренко, завідувачка бібліотеки для дітей №21, поділилася досвідом з втілення безпекового проєкту #Школа_безпеки_для_маленьких. Марія Комишан, бібліотекарка філії для дітей №19, розкрила секрети ведення сторінки у ТікТок та наповненням її відеоконтентом.
Бібліотекарі МЦБС міста Кропивницького пройшли тренінг з надання першої домедичної допомоги. Навчалися накладати джгути та турнікети при кровотечах, накладати пов’язки, визначати ознаки клінічної смерті, робити серцево-легеневу реанімацію, звільняти верхні дихальні шляхи. Також вивчали порядок дій надання допомоги під час ракетної загрози та обстрілів, адже у сьогоденних загрозах необхідно бути підготовленим до будь-яких ситуацій. Окрім цього розглянули різницю надання домедичної допомоги дітям та дорослим, оскільки бібліотекарі працюють з різновіковою аудиторією. Тренінг проводили викладачі та студенти Кіровоградського медичного фахового коледжу імені Є.Й.Мухіна.
Також у 2022 році бібліотекарі МЦБС міста Кропивницького брали участь у симуляційній грі «Рецепт Демократії», воркшопі «Буктрейлери та відеопоезія: секрети відеомонтажу», практикумі «Безпечні месенджери. «Як захистити особисті дані та не стати інформатором ворога», семінарі «Ефективне планування роботи бібліотеки на 2023 рік», які організовував відділ Інноваційно-методичної роботи МЦБС міста Кропивницького.
Окрім цього, працівники книгозбірень долучалися до онлайн-заходів: «Психологічна підтримка для бібліотекарів в умовах воєнного стану», «Українські бібліотеки у воєнний час», «Бібліотека і війна: тримаємо стрій» та «Сучасний стан українських бібліотек та бібліотекарів: співпраця, кооперація, підтримка» від Української бібліотечної асоціації, «Вуличні акції. З досвіду роботи відділів ОУНБ ім. Д.І.Чижевського», «Всеукраїнська онлайн-школа для бібліотекарів громад Кіровоградської області», «Діяльність публічної бібліотеки в територіальній громаді», «Розташування бібліографічних записів у каталогах публічних бібліотек за Універсальною десятковою класифікацією», «Бібліотека – спільнодія нашої мрії» та інші від обласних бібліотек.
> > |
---|