Рік був насиченим на незвичайні формати та теми. Так, у лютому Міська централізована бібліотечна система міста Кропивницького стала партнером «Winter Ideas online camp-2021», який проводився за підтримки Британської Ради в Україні в рамках програми «Активні громадяни». «Winter Ideas online camp-2021» – творчий простір онлайн, де протягом чотирьох днів координаторка табору, завідувачка відділом інноваційно-методичної роботи МЦБС міста Кропивницького Вікторія Поліщук та фасилітаторка програми «Активні громадяни» Ірина Ткаченко навчали опановувати нові онлайн-інструменти та допомагали створювати комфортний віртуальний простір. Табір зібрав активних громадян з усіх куточків України, які навчалися створювати проекти соціальної дії та використовувати потенціал своєї громади. Бібліотекарі МЦБС спільно з учасниками з інших куточків України в рамках зимового табору створили аудіодекламаційний проєкт, присвячений 150-річчю від дня народження Лесі Українки.

Під час карантинних обмежень бібліотекарі МЦБС почали опановувати різні онлайн-інструменти для заохочення читачів відвідувати бібліотечні сайти, блоги та сторінки соціальних мереж. І хоча зараз користувачі можуть відвідувати заходи, запит на віртуальні бібліотечні послуги не втрачає своєї актуальності.  Під час лабораторії досвіду «Онлайн-сервіси для створення інтерактивних виставок та презентацій» працівники МЦБС ділилися порадами та лайфхаками використання різних додатків та ресурсів.

Бібліотекарка Олена Вус знайомила учасників із сервісами для створення кросвордів та ребусів, які використовує бібліотека-філія №6 ім. Л. Куценка. Вікторія Пічкуренко, завідувачка бібліотеки-філії для дітей №21, розповіла про можливості програми «Learning.Apps», продемонструвала послідовну інструкцію створення навчальних ігор, а також познайомила з бібліотечним подкастом «Відкрита книга». Під час практичного заняття учасники навчалися створювати інтерактивні виставки за допомогою сервісу «Genially». За допомогою цього сервісу бібліотекарі філії для дітей № 19 створюють інтерактивні плакати, відеоанонси, літературні мапи, віртуальні виставки та вікторини. Олена Більченко, завідуюча бібліотеки, покроково показала шлях від реєстрації на сайті до завантаження виставки.

Бібліотечна система почала колекціонувати навчальні настільні ігри з 2020 року та активно використовувати їх для проведення заходів. Про неформальні методи освіти у бібліотеці, навчальні ігри як можливість налагодити партнерські зв’язки, ігри, які є в МЦБС дізнавалися бібліотекарі під час онлайн-майстерні «Використання симуляційних ігор у бібліотеці». Ірина Хоменко, бібліотекарка коворкінгу «Запасний вихід» познайомила з настільними іграми, які вона використовує під час занять англійською: навчально-розважальна гра «Happy paw» («Щаслива лапа») спрогнозує майбутнє, якщо з’явиться чотирилапий друг, а «Еко-мемо» навчить правильно сортувати відходи та підкаже, які бувають речі виготовлені з вторинної сировини. Завідувачка відділом інноваційно-методичної роботи Вікторія Поліщук розповіла про те, як провести ігрофікацію онлайн. Говорили з бібліотекарями системи, як використовувати всі можливості навчальних та симуляційних ігор під час заходів, особливо в умовах карантинних обмежень. І навіть спробували провести ігрофікацію онлайн, адаптувавши деякі ігри для віртуальних дошок.

Бібліотека – це не лише видача книг, а й постійна робота над інформуванням користувачів. Бібліотекар – це і психолог, і порадник, це людина, яка вислухає та підтримає, а ще – надасть корисну інформацію. Саме про це в контексті індивідуального бібліотечного обслуговування йшлося на практикумі «Індивідуальна робота як основна форма бібліографічного інформування», що пройшов у Центральній міській бібліотеці ім. Володимира Панченка. Види індивідуальної роботи у діяльності бібліотекаря та нюанси індивідуального інформування були розкриті головним бібліографом Ліаною Дорошенко. Своїм досвідом роботи поділилася бібліотекар філії № 5 Вікторія Соколова. Вона надала рекомендації по формуванню тем індивідуального інформування, розповіла про власну бібліотечну діяльність та психологічний підхід до роботи. Про інновації в індивідуальній роботі з користувачами-дітьми  розповіла бібліотекар філії № 21 Людмила Чебанова.

У жовтні працівники бібліотек МЦБС міста Кропивницького вперше завітали до оновленої бібліотеки-філії №7, яка влітку цього року відкрила свої двері в мікрорайоні Нової Балашівки. На базі філії працівники відділу Інноваційно-методичної роботи провели «Толоку креативних ідей», де разом з учасниками шукали відповіді на питання: Чи можна навчитися креативності та чим вона відрізняється від творчості? Що таке дизайн-мислення і для чого воно в бібліотеці? Як якісно рекламувати послуги бібліотеки у новому мікрорайоні для залучення читачів?

Під час толоки учасники познайомилися з методологією «дизайн-мислення», її основними принципами та етапами, визначали як можна використовувати цю методологію для вирішення викликів, з якими зазвичай стикаються бібліотеки. У форматі світового кафе визначали, що необхідно для створення бібліотечного бренду в мікрорайоні. Працювали в трьох напрямках: креативні заходи, реклама бібліотеки та візуальна привабливість. Напрацювали довгий список ідей, які можна далі брати в роботу бібліотекам. Після короткої перерви учасники толоки одразу почали роботу в секціях. Працівники бібліотек розділилися на три групи, які працювали над дієвими методами залучення читача в бібліотеку, візуальною привабливістю бібліотеки через виставкову діяльність та бібліотечними заходами для різних категорій користувачів.  Це певне продовження світового кафе, адже для виконання практичного завдання учасники використовували попередні напрацювання. У кожній групі бібліотекарі працювали під кураторством досвідчених колег, які знайомили з власним досвідом та давали дієві поради. Результатом заходу стали: розроблена програма заходу, який бібліотека-філія №7 проведе у грудні 2021 року, патріотична виставка «Від козаків до кіборгів» та буклет з інформацією про послуги, які надає філія №7, «Бібліотека інформує».

Карантинні обмеження продовжують вносити корективи у роботу бібліотек, тому і планування на рік має бути не лише креативним, цікавим та інноваційним, а й гнучким. Бібліотекам доведеться трансформувати живі заходи в онлайн, комбінувати формати, демонструвати винахідливість у залученні нових користувачів та підтримці зацікавленості постійних. Аби спланувати роботу якісно для бібліотек-філій Міської централізованої бібліотечної системи міста Кропивницького спеціалісти методичного відділу організували онлайн-воркшоп по плануванню на 2022 рік. Під час заходу розглянули тенденції в роботі бібліотечної системи та окремо дитячих бібліотек, основні напрямки та Державні програми, за якими будуть працювати бібліотеки, отримали рекомендації щодо якісного формування та аналізу бібліотечних фондів, залученню молоді, використанню технічних можливостей бібліотек системи. Важливим акцентом планування роботи залишається впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу та використання соціальних мереж не лише для висвітлення бібліотечного життя, а й для проведення інтерактивних заходів для різних категорій читачів.

Простір бібліотеки гнучкий та відкритий для кожного. Це «третє місце», де користувачі можуть почуватися вільно, проявляти свої таланти, використовувати простір бібліотеки для реалізації своїх задумів та творчості. Саме темі бібліотечного простору був присвячений круглий стіл у Міській централізованій бібліотечній системі міста Кропивницького. У зв’язку з карантинними обмеженнями та для запобігання скупченню людей, захід пройшов в онлайн-форматі.

До круглого столу «Простір бібліотеки. Креативний підхід» долучилися представники Управління культури та туризму Кропивницької міської ради, бібліотекарі МЦБС та запрошені спікери: Оксана Котова, завідувачка відділом інформаційних технологій та забезпечення Інтернет-доступу користувачам КОБД ім. Т.Шевченка, розповіла про бібліотечний онлайн-простір, який є одним з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки, та про Інтернет-проєкт #Читаймо. У бібліотеці створено міні-студію для запису з двома локальними зонами, а також бібліотечний відеоблог «#Читаймо!» на каналі YouTube, на якому представлені  відеозаписи уривків з творів для дітей українських класиків та сучасних письменників України і Кіровоградщини. Літературні твори для наповнення контенту відеоблогу читають бібліотекарі та письменники. Тамара Ушацька, заступник директора МЦБС міста Кропивницького по роботі з дітьми, поділилася прикладами зонування Центральної міської бібліотеки для дітей, креативними виставками та стендами, а також організацією бібліотечного простору з урахуванням потреб різних категорій читачів. Анна Ліщина, менеджерка проєкту «На клумбі», розповіла про партнерство з бібліотекою-філієї №17 та спільну реалізацію ідей щодо оформлення простору лавандової клумби на селищі Новому, організацію толок та майстерень. Вікторія Поліщук, завідувачка відділом інноваційно-методичної роботи МЦБС, розповіла про необхідність організації бібліотечного простору на принципах безбар’єрності, адже важливо, щоб бібліотека була місцем, де дотримуються прав людини, де немає фізичних бар’єрів, немає місця стереотипам, нетерпимості та дискримінації. Марина Пархоменко, головний бібліотекар відділу ІМР бібліотечної системи, поділилася досвідом оформлення креативних фасадів бібліотек України, створення оригінальних фотозон, інсталяцій та виставок. Наприкінці заходу учасники обговорили як ефективно організувати бібліотечний простір в умовах карантину та записали результати на віртуальній дошці Jamboard.

Протягом року працівники бібліотек, а також спеціалісти відділу Інноваційно-методичної роботи брали участь у навчаннях, які організовувала Українська бібліотечна асоціація.

У вересні долучилися до XIІ Львівського міжнародного бібліотечного форуму, темою якого була «Бібліотека ‒ вимір незалежності». Під час Бібліофоруму говорили про бібліотечний внесок у незалежність України, зміну парадигми сучасної бібліотеки, адвокаційний досвід і можливості гри у правовому полі, як промоцію читання підняти на рівень шоу-бізнесу, організацію резонансних подій, розвиток спільноти зелених бібліотек та ін.

Бібліотеки-хаби цифрової грамотності долучилися до вебінару Міністерства цифрової трансформації України та Української бібліотечної асоціації «Чому бібліотеки це серце цифрової освіти, і як зробити їхню цінність для громади максимальною» у березні, а в листопаді взяли участь у вебінарі «Огляд популярних месенджерів для колективного спілкування».

Молоді спеціалісти бібліотечної системи, які є членами Молодіжної секції УБА, долучилися до дводенного V Міжнародного форуму молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації. Мета Форуму це зустріч молодих бібліотекарів для обговорення інноваційних напрямів діяльності. Це можливість відкрити для себе нові перспективи у професії, обмінятись ідеями та результатами бібліотечних ініціатив, познайомитись з колегами з України та світу, налагодити нові партнерства.

Також брали участь у ХІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека і книга в контексті часу», онлайн-семінарі «Зведений каталог: чи стане реальністю для українських бібліотек?», звітно-виборчій конференції УБА «Українська бібліотечна асоціація в екосистемі нової реальності».

Протягом року бібліотекарі брали участь в обласних навчаннях: «Робота бібліотек із соціально незахищеними верствами населення» (вебінар з досвіду роботи відділу абонемента комунального закладу «ОУНБ ім. Д.І.Чижевського»), «Інтернет ресурси для створення вікторин, опитувань і тестів з екологічної тематики» (онлайн-зустріч від ОУНБ ім. Д.Чижевського), «Шедеври української класики: вивчаємо, пізнаємо, популяризуємо» (професійне спілкування від ОУНБ ім. Д.Чижевського), «Публічні бібліотеки Кіровоградщини: умови, виклики та можливості» (Обласний семінар від ОУНБ ім. Д.Чижевського), «Державна статистична звітність бібліотек» (вебінар від ОУНБ ім. Д.Чижевського), «Трансформація діяльності бібліотек у реаліях сьогодення» (семінар-практикум від КОБЮ ім.Є.Маланюка) та ін.