Кіровоградська міська централізована бібліотечна система була організована рішенням виконкому міської Ради об'єднати всі державні масові бібліотеки міста в одну централізовану систему на базі міської бібліотеки імені 50-річчя Жовтня з єдиним книжковим фондом, штатним розписом і адміністративно-господарським керівництвом.
До складу МЦБС увійшло 16 бібліотек.
Потім відкрилися бібліотеки-філії №№17, 18, 19, до нових приміщень перейшли філії №№ 1, 2, 4, 9, 12, 16, ЦДБ.
Керівниками Центральної бібліотеки- директорами МЦБС були:
Онуфрієнко Віра Родіонівна (1975-1979 рр.) - Бойко Ольга Василівна (1979-1994 рр.) - Посипайко Аделіна Василівна(1994-2002рр)
Тимків Світлана Іванівна (Директор МЦБС з 2002 р.)
Під керівництвом Тимків С.І. успішно працюють 20 бібліотек-філій. Світлана Іванівна дбає про створення безпечних і сприятливих умов праці для бібліотекарів і комфортне середовище для читачів. Завдяки її наполегливості та комунікативним здібностями у 2018 році бібліотека-філія №21 мала змогу переїхати у нове приміщення, яке раніше не було пристосоване для бібліотеки. Проведений у стислі строки капітальний ремонт та придбані меблі для створення затишного інтер’єру, дозволили не втратити читачів та залучити нових.
Використовуючи у роботі маркетинговий підхід, Світлана Іванівна сприяє розширенню та оновленню функцій бібліотек, популяризації книги і читання серед громади міста, запровадженню у роботу нових інформаційних технологій. Комп’ютеризація в закладах дала можливість розширити спектр бібліотечних послуг: забезпечити доступ користувачам бібліотек до ресурсів всесвітньої мережі Інтернет; кожна бібліотека має власний веб-сайт або блог, представлена в соціальних мережах.
Тимків С.І. вирізняється творчим підходом до роботи, сприйнятлива до інновацій в бібліотечній справі і активно втілює їх у життя. За її ініціативи та підтримки двічі бібліотеки МЦБС перемагали у конкурсах програми «Бібліоміст», завдяки чому отримали якісну сучасну комп’ютерну техніку. Безперечним здобутком стала перемога в конкурсі Української бібліотечної асоціації на кращий бібліотечний сайт. PR-офіс МЦБС у Кропивницькому потрапив в десятку кращих по всій Україні. Бібліотеки реалізували проект «Життя в стилі вело». Фільм, знятий в рамках цього проекту, посів почесне третє місце в конкурсі «БібліоКіноФест2.0.».
Ініціативність та цілеспрямованість Світлани Іванівни має гарні результати. Вагома інвестиція коштів у розвиток МЦБС (12 комп’ютерів, 3 ноутбуки) та безкоштовна освіта містян з підготовки IT-спеціалістів у рамках проекту «Технологічна нація», який завершився у березні 2019 року - яскравий тому приклад.
За ініціативи Світлани Іванівни від початку січня 2018 року у міській центрaлізовaній бібліотечній системі розпочaв роботу Коворкінг-центр, спрямований на підтримку незахищених верств населення. У стислий термін його обладнали новими меблями та забезпечили необхідною навчальною літературою.
У 2019 С.І.Тимків отримала перемогу в номінації «За внесок у розвиток бібліотечної справи» обласної премії в галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини».
Серед бібліотечних працівників, які зробили значний внесок в розвиток бібліотечної справи міста, хочеться згадати імена:
- Світлани Олексіївни Чумак, завідувачки бібліотеки-філії №16 (1976-1998 рр.), яка сприяла отриманню нового приміщення філії, кращому комплектуванню фонду, розширенню складу читачів, впровадженню платних послуг.
- Валентини Олександрівни Мануйлової, завідувачки бібліотеки-філії №12 з 1972 року, яка організувала роботу юнацького абонементу, створила цікавий молодіжний клуб "Сталкер", сприяла збільшенню книжкового фонду, залученню позабюджетних коштів.
Валентина Олександрівна Мануйлова стала бібліотекарем абсолютно випадково і ось уже майже 50 років свого життя присвятила цій роботі. Валентина мріяла стати вчителем англійської мови, але випадок звів її з звела з жінкою, дочка якої працювала бібліотекарем. Саме вона і посіяла в душі юної Валі думку піти працювати в бібліотеку. 17-річна Валентина Олександрівна відправилася до Києва, вступати на заочне відділення Київського інституту культури імені. Корнійчука (нині Київський університет культури). Успішно склала іспити і вступила. Але і в ті часи було важко влаштуватися на роботу. Біля її будинку була в підвальному приміщенні невелика бібліотека, і мама запропонувала спробувати влаштуватися туди. Вільних місць не виявилося, але начальник відділу культури Віра Родіонівна Онуфрієнко порадила їй стати на чергу в міський відділ культури. Валентина Олександрівна вирішила працювати на громадських засадах і півроку по 4-5 годин освоювала бібліотечну науку і практику в бібліотеці біля свого будинку. У 1972 році звільнилося місце, і вона стала бібліотекарем читального залу, а в 1978 році - завідуючкою тієї ж бібліотеки-філії №12. У 1995 році філія отримав нове приміщення по вулиці Академіка Корольова 7, потім відкрився ще юнацький відділ в бібліотеці.
- Марії Опанасівни Гальченко, завідувачки відділу комплектування МЦБС з 1969р. по 2018р, котра проводила велику роботу по комплектуванню книжкового фонду, роботу з довідковим апаратом та каталогами.
- Марії Хомівни Гаврилюк, колишньої завідувачки бібліотеки-філії №19. Поставила на належний рівень роботу бібліотеки, поліпшила кількісний і якісний склад книжкового фонду, відкрила кімнату казок для наймолодших читачів.
1998 рік - Професійний конкурс молодих бібліотекарів "Обираємо королеву"
За вагомий внесок у справу розвитку міста колектив централізованої бібліотечної системи у вересні 2003 року занесено на міську Дошку пошани.
Філії Кіровоградської МЦБС провели 17 вересня 2010 року акцію "Стоп-кадр", щоб продемонструвати можливості бібліотек, показати, що відбувається протягом одного дня у їхніх закладах. Це допомогло зібрати статистику, фото та відгуки читачів, довести цінність бібліотек владних структурам. За результатами акції оформлено стенд "Зупинена мить. Один день з життя бібліотек".
До Всеукраїнського Дня бібліотек було проведено флеш-моби в усіх бібліотеках МЦБС. Учасниками акції стали працівники та читачі бібліотеки, друзі бібліотеки, перехожі. Хід дійства, сюжет та динаміку флеш-мобу кожна бібліотека обирала самостійно.
Бібліотеки МЦБС пройшли відкритий конкурсний відбір і стали переможцями основного раунду конкурсу з організації нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету. До числа щасливчиків увійшли: Центральна бібліотека ЦБС, бібліотека-філія
№8, бібліотека-філія №12, бібліотека-філія №16.
Для бібліотек Кіровоградської МЦБС 2012 рік був відзначений такими подіями:
- Святкування 35-річчя створення МЦБС
- Ювілеї бібліотеки-філії №№ 2, 19, ЦДБ.
- Перемога в конкурсі УБА "Кращий сайт МЦБС"
- .Підведення підсумків конкурсу "Відчуваючи пульс часу"
- .ЦДБ приймала учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції "Дитячі бібліотеки як культурно-інформаційні центри у процесі формування особистості дитини".
ЦБ, ЦДБ та філія №8 гостинно приймали учасників обласного семінару "Інноваційні складові бібліотечного обслуговування в умовах сучасного інформаційного суспільства."
У 2013 році колектив МЦБС занесений на міську Дошку пошани у номінації "Кращий колектив закладу культури"
У 2014 році найвизначнішими подіями в Кіровоградській МЦБС були:
- · Участь 6 бібліотек в рамках проекту програми «Бібліоміст» по створенню PR-офісу бібліотечної системи
- · Акція "Намалюй оберіг для воїна". Результат – декілька сотен малюнків відправлено в зону АТО. Також зібрані речі, засоби гігієни та кошти.
- · Робота центрів вільного доступу до Інтернет в рамках проектів "Чути тих, хто не чує" (ЦБ, філії №№8, 12, 16), «Пізнай Інтернет - керуй майбутнім» ( філії №№2, 11, 15, 18, 19)
- · Бібліотечний бульвар у міському парку Ковалівський під час святкування Дня міста. 20 філій Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи розгорнули виставки, проводили майстер-класи з орігамі, квілінгу, бісероплетіння. Працював ляльковий театр книги "Буратіно". На любителів співу чекало караоке. Видатному краєзнавцю Вадиму Смотренку була присвячена виставка "Металевий декор"
- · Захід під назвою «Бібліотечна мозаїка» до Всеукраїнського Дня бібліотек.
- · Конкурс на найкращу прибібліотечну територію, в якому переможцем стала бібліотека-філія № 15.
- · Конкурс на кращу рекламно-іміджеву продукцію (переможці Центральна міська бібліотека та філія № 15)· Бібліотекою року стала філія № 19.·
- У Центральній міській бібліотеці в березні 2019 року вперше у Кропивницькому одночасно з 25 бібліотеками країни пройшла масштабна акція «Тиха Вечірка ІІ». Організаторами заходу стала Луганська обласна наукова бібліотека. У грудні цього ж року до «Тихої Вечірки ІІІ» долучилися вже 37 бібліотекам. Головна мета акції – показати, що сучасна бібліотека це не лише книгозбірня, а й арт-простір, що дозволяє навчатися, культурно розвиватися, реалізовувати свої проєкти. Учасники вечірки приходили до бібліотеки зі своїми смартфоном і навушниками, завантажували застосунок «Радіо Сковорода», одягали навушники, приєднувалися до радіоефіру і розважалися по-тихому з усією країною.
Під час відкриття літнього читального залу «Бібліотека під парасолькою» молодші учасники коворкінгу виступили з театралізованою міні-виставою «Теремок» англійською мовою. Під час літніх канікул біля стін центральної міської бібліотеки проходили уроки «Англійська на свіжому повітрі» та майстер-класи зі створення іграшок з паперу «Зроби мене сам!».
Наймасштабніший читацький конкурс України «Книгоманія-2019» організувала Центральна бібліотека для дітей. Дев’ять лідерів читання, найкращих читачів бібліотек Міської централізованої бібліотечної системи, змагалися за звання «Суперчитач міста». Традиційно міський етап проходив у актовій залі приміщення міської ради. У соціальних мережах, на YouTube, на профільних сайтах викладали пости та відео, в яких учасники конкурсу ділилися враженнями, розповідали про найкращі твори українських та зарубіжних авторів. Всього до участі у конкурсі долучилося 209 юних мешканців міста Кропивницького.
< < | > > |
---|