У 2023 році бібліотекарі системи навчалися онлайн, брали участь у Всеукраїнських та обласних семінарах, розширювали коло своїх компетенцій та навичок завдяки загальносистемним підвищенням кваліфікації. Повномасштабне вторгнення дещо змінило акценти навчань, зокрема, бібліотекарі навчалися надавати першу домедичну допомогу, психологічну підтримку та проводити арттерапевтичні заходи.

У Центральній міській бібліотеці ім. Володимира Панченка пройшла майстерня досвіду «Проєктна діяльність Львівської обласної бібліотеки по роботі з дітьми в умовах воєнного стану». Основною метою майстерні було знайомство працівників бібліотек системи з програмою міжнародної благодійної організації WWO, яка працює з дітьми, які зазнали травм з початку російського вторгнення. Бібліотекарки, які раніше проходили навчання за проєктом, Ольга Данова, Катерина Богдашова та Анастасія Полянська розповіли про досвід Львівської обласної бібліотеки, яка реалізує проєкт «Діти України», методологію проведення занять для дітей та адаптували програму під більш дорослу аудиторію. Учасниці спробували себе в ролі дітей та пройшли всі етапи заняття: знайомилися, малювали, будували та рухалися.

Сучасні технології дають змогу урізноманітнити роботу бібліотек та надавати послуги, комунікувати з читачами, проводити заходи поза межами самих книгозбірень. Саме про інноваційні підходи та онлайн-інструменти технології йшла мова на воркшопі «Онлайн-інструменти в роботі бібліотек». Говорили про бібліотечні послуги, які можна надавати за допомогою онлайн-інструментів, та про додатки, які дозволяють проводити масові заходи для користувачів в онлайновому форматі. Прогрес не стоїть на місці і бібліотеки стараються максимально ефективно адаптуватися до нових умов, впроваджуючи інноваційні форми роботи та опановуючи сучасні технології. Працівники книгозбірень завжди готові навчатися новому та впроваджувати його в свою роботу.

Психоемоційний стан людини – одна із важливих складових її здоров’я як фізичного, так і ментального. І саме арттерапія є дієвим способом проаналізувати свої емоції, екологічно їх прожити, звільнитися від негативу, усвідомити себе в моменті та скласти орієнтовний план дій  Усі ці позитивні зрушення відбуваються у процесі взаємодії людини та мистецтва, тобто залучення її до творчої діяльності, яка допомагає перетворити почуття та емоції з абстрактного на матеріальне, осяжне. Про можливість використання цього виду терапії в бібліотеках МЦБС міста Кропивницького говорили під час артлабораторії «Арттерапевтичні методи роботи з внутрішньо переміщеними особами». На заході працівниці відділу інноваційно-методичної роботи розповідали про поняття «арттерапія», історію її виникнення та методики, які можна адаптувати для бібліотек. Наприкінці всі учасниці створили свічку з натуральної вощини, що теж мало атртерапевтичний ефект – тактильні відчуття при катанні, вдихання аромату натуральної вощини, естетичне задоволення прикрашання свічки.

Працівниці МЦБС долучилися до VI Міжнародного форуму молодих бібліотекарів «Бібліотека: наш простір змін» від Української бібліотечної асоціації. Основною темою форуму була робота та інновації бібліотек в умовах воєнних дій. Українські бібліотекарі ділилися досвідом адаптації до реалій воєнного стану, зокрема щодо появи у бібліотек нових функцій та впровадження нових послуг у своїх книгозбірнях. У форумі також взяли участь закордонні партнери України з Північної Європи: Литва, Латвія та Естонія. Балтійські колеги розповідали про вплив війни та появи українських переселенців на організацію роботи місцевих бібліотек, зокрема про створення спеціальних інформаційних стендів, співпрацю з різними благодійними організаціями, залучення коштів для закупівлі україномовної літератури, впровадження мовних курсів та арттерапевтичних заходів тощо.

Важливу тему безбар'єрності та доступності бібліотек Кропивницького обговорили під час вебінару «Забезпечення рівних прав та можливостей для всіх людей у самореалізації, сервісах, спілкуванні, дозвіллі, розвитку на основі «Альбому безбар’єрних рішень». Ознайомили бібліотекарів з «Альбомом безбар'єрних рішень» – практичним посібником, який рекомендує та на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до різних користувачів. Згадали про ініціативу Доступно.UA, яка займається висвітленням життя людей з інвалідністю, дослідженням просторів на доступність та мапуванням населених пунків, де позначені локації, дружні до представників маломобільних груп населення (на період війни мапа не доступна). Ознайомилися з Довідником безбар'єрності, який створений за ініціативи Олени Зеленської «Без бар'єрів». Він є своєрідним гідом з толерантного спілкування та доповнений актуальними у воєнний час інструкціями та порадами.

Також бібліотекарі МЦБС долучилися до практикуму «Алфавітний каталог у бібліотеці: адаптація до умов сучасного інформаційного середовища», який провели працівниці відділу організації і використання бібліотечного фонду. Метою навчання було ознайомлення бібліотекарів з інноваційними підходами роботи з алфавітним каталогом, а також обмін досвідом його популяризації у бібліотеці. Під час практикуму працівниці книгозбірень прослухали мінілекцію про сучасні вимоги та можливості адаптації алфавітного каталогу до них. Також бібліотекарі практикувалися у розташуванні бібліографічних записів згідно українсько-російської абетки та розстановці творів одного автора, виданих різними мовами.

Під час семінар-практикуму «Пріоритети і тренди у роботі бібліотек для дітей в умовах воєнного стану», який проходив на базі Центральної міської бібліотеки для дітей, керівники книгозбірень обговорювали актуальні питання щодо функціонування бібліотек в умовах сьогодення, гуманітарні та волонтерські ініціативи. Учасники семінару долучилися до інформаційної сесії «Громаді про мінну безпеку» за участі групи з інформування Міжнародної гуманітарної організації MAG і « Стрес у дітей та турбота про себе», яку провели волонтери Товариства Червоного Хреста. Велася розмова про сприяння індивідуальної роботи в соціальній та психологічній адаптації читачів. Окремим пунктом виділили важливість родинного читання, про що зазначено в Стратегії розвитку читання на період до 2032 року схваленої Кабінетом Міністрів України. Посилену увагу було приділено медіаграмотності, інформаційній гігієні та безбар’єрності бібліотечного простору.

Бібліотекарі МЦБС міста Кропивницького активно використовують ігрофікаційні інструменти для неформальної освіти - екологічна просвіта, права людини, безпека, розвиток громадянського суспільства, медіаграмотність та ін. В арсеналі бібліотек є чудова розробка - антидискримінаційна гра «Бути жінкою». Тетяна Рощик та Вікторія Поліщук, спеціалістки відділу інноваційно-методичної роботи МЦБС міста Кропивницького, проводили ігрофікаційну частину антидискримінаційної гри-тренінгу «Бути жінкою», яка відбулася 8-го травня у креативному просторі «KOWO». У заході взяли участь: заступниця голови Кіровоградської ОВА Катерина Колтунова, завідувачка кафедри цивільного трудового права та права соціального забезпечення Донецького державного університету внутрішніх справ Тетяна Колєснік, старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління дотримання прав людини Національної поліції України Микола Сульжук.

Окрім цього, працівники книгозбірень долучалися до обласних заходів: вебінари «Покращення діджитал-знань за допомогою сервісу «Дія», «Внутрішньо переміщені особи - нова категорія користувачів бібліотеки» та «Про нові цифрові послуг публічної бібліотеки» від ОУНБ імені Д. І. Чижевського, Скайп-школа актуальних знань і нового досвіду та семінар-практикум «Бібліотека і молодь - працюємо на майбутнє» від КОБЮ ім. Є. Маланюка, «Стратегія розвитку читання: точка зору бібліотекаря» від Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Г. Шевченка.