“Ходили ми, особливо, в останні роки, коли жили в дуже просторому помешканні на Дворянській вулиці, до своєрідного парку, де був великий простір (полігон), на якому робили свої вправи на конях юнкери. Я дуже любив коней, і це була для мене велика радість”.

Олександр Шульгин.

 

У сучасному розумінні центрального майдану біля будівлі органу влади в Єлисаветграді не було. Певним чином, цю функцію виконувала площа біля Успенського собору. Другим таким помітним місцем був Палацовий (Кавалерійський) плац, оточений бульваром. У “Географічно-статистичному словнику Семенова-Тяньшанського” від 1865 року читаємо, що бульвар складався із трьох алей білих акацій та тополь. Бульвар із плацом займали більшу частину сучасного Ковалівського парку, прилеглу до Палацової (Леніна) вулиці. Вони були як місцем для верхової їзди та урочистостей, так і слугували оазою для відпочинку городян.

1888 року тут було оформлено декорації та емблематичні щити, а в Одесі замовили феєрверк до приїзду Олександра III. Згодом не пройшло “вірнопіддане” намагання назвати плац миколаївським до 100-річчя з дня народження царя.

На початку XX століття саме з плацу вирушали колони учнів у свято деревонасадження до Озерної Балки. Тут було влаштовано циклодром для велосипедистів і проведено, напевне, першу в місті футбольну гру, в якій команда реального училища перемогла учнів комерційного училища з рахунком 6:0.

В описі міста на 1913 рік читаємо: “Палацовий бульвар або, так званий, Ковалівський знаходиться у віданні інженерного відомства. До літніх канікул вранці на плацу проводять навчання юнкерів кавалерійського училища. Слугує також для гуляння обивателів. Про бульвар мало турбуються, і він дуже запилений”. Комісія керівників середніх навчальних закладів просила міську владу виділити місце для облаштування гімнастичних занять, облаштування майдану для ігор і прогулянок дітей, оскільки існуючі сади, сквери, кавалерійський плац не підходили для цього. Зокрема, останній, як писав директор реального училища Я. Кобець, перебував в антисанітарному стані, як місце гри для дітей. Розпушена копитами коней земля перетворювалася на багно або пил залежно від погоди.

Але мине кілька років, і плац стане майданом мітингів, епіцентром політичних подій. Про це – окремий матеріал.

Сергій ШЕВЧЕНКО

Вечірня газета. - 2009. - 28 серпня