Люди з особливими потребами у бібліотеці.

 

Бібліотекарі  Кіровоградської МЦБС велику увагу приділяють  обслуговуванню людей з особливими потребами, намагаючись допомогти користувачам  цієї категорії знайти соціальний захист та успішно інтегруватися у суспільство .

Налагоджено тісні зв’язки з міським  відділом соціального захисту населення, радою ветеранів війни в Афганістані та «Союз-Чорнобиль», осередком товариства Червоного Хреста з метою координації дій та об’єднання зусиль.

Проведено вивчення потреб та запитів читачів шляхом анкетування, опитування, спілкування з опікунами.

Читачі, які через хворобу, вікову немічність та інші обмеження в життєдіяльності не можуть відвідувати бібліотеку, користуються послугами книгонош. До числа книгонош залучаються як бібліотечні працівники, так і активні читачі

Специфіка обслуговування цієї категорії читачів полягає в тому, що хворі, самотні люди відчувають дефіцит уваги та спілкування. Тому найбільш популярною формою роботи стала індивідуальна бесіда. Читачі не лише прагнуть отримати необхідну літературу чи журнал, а й відчути розуміння, щиру зацікавленість, підтримку. Читачі бачать в бібліотечному працівникові і представника влади, і психолога, і лікаря, і представника громадськості, і просто співрозмовника.

Важливість диференційованого підходу до обслуговування людей з особливими потребами обумовлена врахуванням загальних, індивідуальних та інших особливостей цих користувачів.

З метою найповнішого та оперативного надання необхідної інформації для зазначеної категорії читачів, в бібліотеках обособлено зосереджено матеріали корисної інформації  в теках – накопичувачах:

  • " Законодавство на захист прав інвалідів";
  • "Світ за твоїм вікном";
  • "Інформація про працевлаштування "(за матеріалами  центру зайнятості).

Завдяки активізації роботи по впровадженню сучасних інформаційних технологій, з 2003 року в центральній міській бібліотеці функціонує Інформаційно-ресурсний центр. Користувачі одержали можливість доступу до Глобальної інформаційної мережі. Поряд з іншими цією послугою користуються читачі з особливими потребами.

Для них встановлено пільги на позачергове обслуговування, пільгове використання комп’ютерної та множильної техніки.

Бібліотекарі філії №10 стали активними учасниками акції "Не скупіться, люди, на добро". Бібліотека-філія №8  працює з людьми з вадами слуху. Їх в бібліотеці – 56 осіб. Проводяться слайд – розповіді, конкурсні програми, інформаційні години.

Філія №18 організовує

  • Прес-огляди нових постанов, законів України щодо пільг та надання матеріальної допомоги.
  • Картотеку  «Юрист відповідає»  з рубриками «Пільги», «Пенсії», «Відпочинок», «Права інвалідів» та адресами і телефонами усіх відповідних організацій і соцслужб.
  • Зустрічі з депутатами  для вирішення наболілих питань і проблем
  • При бібліотеці щосуботи працює Мистецька студія, яка створена для того, щоб діти-інваліди та діти з неблагополучних сімей  мали змогу більше вчитись новому, читати і розвивати свої таланти. З ними працюють волонтери – наші  читачі.

Проблеми людей з особливими потребами, зокрема їх право на доступ до інформації, знаходять конкретне розв’язання у бібліотеках. І наступним завданням книгозбірень Кіровоградської МЦБС є створення максимальних умов для читачів з особливими потребами. Адже бібліотека – це своєрідна бібліотерапія – це лікування людини словом, книгою.