1. I. Особливості роботи бібліотек під час війни

Війна змусила переглянути свої пріоритеті. Через обстріли, перебої енергопостачання та задля економії електроенергії було прийняте рішення про зміну годин роботи бібліотечної системи. Працівники бібліотек провели усне опитування користувачів щодо зручного графіку роботи книгозбірень, на основі яких було вибрано оптимальний варіант.

Бібліотечні фонди зазнали якісних та кількісних змін. Бібліотекарі продовжили активно вилучати книги російських та іноземних авторів, які підтримали військову агресію російської федерації. Натомість фонди поповнюються україномовною літературою, яка користується значним попитом серед користувачів.

Змінилася пріоритетність бібліотечних послуг. Посилилася роль книгозбірень як інформаційних центрів. Найбільше потребували інформаційної підтримки внутрішньо переміщені особи.

До основних функцій бібліотек додалась також волонтерська. Книгозбірні оголошували збір необхідних речей для внутрішньо переміщених осіб та воїнів Збройних сил України. Зібрані речі та продукти передавали волонтерам та благодійним організаціям. Разом з речами маленькі читачі приносили листи, малюнки та обереги для наших захисників та захисниць.

Бібліотеки також продовжують виконувати освітню функцію, підвищуючи рівень цифрової грамотності населення за допомогою платформи "Дія. Цифрова освіта". Не залишилася поза їх увагою і медіаграмотність користувачів. Їм пропонують пройти спеціальні курси, освітні ігри, бібліотекарі створили спеціальні пам'ятки та відеоролики. Крім того на базі Центральної міської бібліотеки ім. В. Панченка функціонують безкоштовні курси англійської мови та розмовний клуб "Speak English club", якими опікується переселенка з Херсонщини Анна Литовченко.

Внаслідок війни ще більшого значення набув безпековий напрям роботи бібліотечної системи. Зокрема продовжилася співпраця з україно-канадським безпековим проєктом "Громадський хаб Амбасадори безпеки" в партнерстві з ГО Агенція сталого розвитку "Хмарочос". У рамках цього проєкту книгозбірні регулярно проводять майстерні флікерів та ігрофікаційні заходи. Бібліотекою-філією для дітей №21 було втілено мініпроєкт "Школа безпеки для маленьких", метою якого є формування у дітей усвідомленого ставлення до своєї безпеки.

  1. II. Інформаційна підтримка внутрішньо переміщених осіб

Повномасштабне вторгнення значно збільшило кількість українців, яким довелося рятуватися від війни у сусідніх областях чи країнах. Зокрема на Кіровоградщину приїхали 170 тисяч людей з інших областей, з яких 92,6 тисяч залишилися жити.

У 2022 році бібліотеки МЦБС стали центрами підтримки для внутрішньо переміщених осіб. У книгозбірнях можна було підключатися до онлайн-навчання, працювати дистанційно, отримати необхідні консультації щодо оформлення довідок, гуманітарної допомоги, пошуку житла та інших запитів.

В бібліотеках системи внутрішньо переміщені особи могли отримати індивідуальні консультації з таких питань:

  • як отримати довідку ВПО;
  • хто має право на отримання довідки ВПО;
  • як отримати допомогу на проживання ВПО;
  • як подати заяву про пошкодження чи знищення майна внаслідок військової агресії рф;
  • працевлаштування переселенців;
  • на які соціальні виплати мають право переселенці;
  • реєстрація на сайті гуманітарного центру «Територія успіху»;
  • де у Кропивницькому можна отримати гуманітарну допомогу тощо.

Для допомоги внутрішньо переміщеним особам працівники відділу інноваційно-методичної роботи створили «Базу допомоги», в якій розміщено інформацію щодо пошуку житла, гуманітарної допомоги, безкоштовного харчування, медичних послуг та ін. Ознайомитися з нею можна за посиланням http://surl.li/eobtd

Усі книгозбірні МЦБС отримали для розповсюдження буклети "Трудові права та гарантії в умовах воєнного стану", "Безоплатна правова допомога" та "Кропивницький для переселенців".

Працівники бібліотеки-філії №1 проводили з внутрішньо переміщеними особами заходи з приводу надання адміністративних послуг в обласному центрі, надавали консультації в додатку «Дія». Крім цього бібліотекарі інформували ВПО з приводу надання в місті юридичних послуг.

Бібліотека-філія №2 також організувала інформаційне забезпечення внутрішньо переміщених осіб: матеріали з тематичним інформуванням «Куди звернутися якщо ...» з рубрикою «Вимушеним переселенцям».

Працівниками бібліотеки-філії №4 протягом року проведено 11 індивідуальних занять з цифрової грамотності для дорослих. 13 осіб скористалися послугами е-урядування. Серед найпопулярніших послуг - генерування електронного цифрового підпису, COVID-сертифікатів у застосунку «Дія», замовлення довідок на порталі Пенсійного фонду України, електронні черги до державних і комунальних установ тощо.

Бібліотекарі філії №5 постійно надавали консультації по використанню порталу державних послуг «Дія», користуючись яким, можна швидко зареєструвати ФОП, отримати довідку або витяг з будь-якого державного реєстру, подати заяву на оформлення субсидії чи пенсії, можна розмитнити авто чи подати декларацію на сплату єдиного податку, ще й сплатити цей податок. Багато внутрішньо переміщених осіб шукали роботу, тому працівники бібліотеки допомагали їм оформити потрібні документи. Найбільшим попитом користується інформація про пенсії, пільги та інші види соціальної допомоги.

Бібліотекарі філії №6 ім. Леоніда Куценка роз’яснювали користувачам, як оплачувати комунальні послуги за допомогою онлайн-банкінгу, як зареєструватися в особистому кабінеті Пенсійного фонду, як придбати квитки онлайн, як записатися до лікаря на сайті HELSI та інше.

У бібліотеці-філії №8 працівники допоможуть зорієнтуватися користувачам-переселенцям у новій місцевості проживання та отримати інформацію з усіх питань, які хвилюють їх на даний час. На абонементі створений стенд «Інформація для переселенців» на якому розміщені:

  • телефони «гарячих» ліній для тих, хто тільки прибув у місто;
  • телефони волонтерів;
  • гуманітарні пункти у Кропивницькому;
  • перелік організацій, що допомагають біженцям в Україні та за кордоном;
  • списки літератури, які допоможуть покращити психологічний стан (бібліотерапія).

Бібліотека-філія для дітей №12 для своїх користувачів-переселенців створила картотеку "Корисні сервіси для отримання інформації", доступ до якої можна отримати у читальній залі книгозбірні.

Для внутрішньо переміщених осіб в бібліотеці-філії №15 були підготовлені такі інформаційні матеріали:

  • інформаційний буклет «Бібліотека територія добра»;
  • інформаційна листівка «Як отримати довідку внутрішньо переміщеним особам»;
  • інформаційний екран «До уваги внутрішньо переміщених осіб»;
  • пам’ятка переселенцям «Отримання психологічної допомоги у воєнний час»;
  • папка-накопичувач «Інформаційна допомога переселенцям»;
  • картотека «Інформація для внутрішньо переміщених осіб».

Консультації «Бібліопорадник» проходять майже щодня на абонементі бібліотеки-філії №18 в режимі спілкування, порад та надання потрібної інформаційно-адресної допомоги. Для інформаційної підтримки родин-ВПО створено інформаційно-адресну теку «Інформація для ВПО» та буклети з психолого-юридичними безкоштовними консультаціями. Бібліотекарі також розробили і надають користувачам інформаційно-адресні пам’ятки «Безкоштовне навчання у бібліотеці в додатку «Дія».

Для внутрішньо-переміщених осіб на сторінці у Фейсбуці бібліотеки-філії для дітей №21 з’явилася віртуальна дошка порад: #Допомога_поруч та #Інформація_читачу. Було створено кілька порадників на актуальні теми: «Як подати заявку про пошкоджене майно під час війни: для тих у кого немає «Дії» в телефоні», «Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи та довідку переселенця», «Хто може вивезти дитину за кордон під час війни», про платформи та чат-боти з розшуку дітей та інші актуальні нині питання. Бібліотекарі також інформували читачів про центри надання адміністративної та матеріальної допомоги доступні для внутрішньо-переміщених осіб в нашому місті #переселенцям_у_Кропивницькому.

  1. III. Бібліотеки – майданчики волонтерської діяльності

Бібліотеки МЦБС після повномасштабного вторгнення сконцентрували свою роботу на допомозі та підтримці людей, якій змушені були покинути свої домівки, проводили арттерапевтичні заходи та майстер-класи, знайомили з містом, збирали необхідні речі та продукти для дітей та дорослих, а також збирали допомогу військовим.

Щодня до Гуманітарного центру «Територія успіху» зверталися сотні переселенців, часто в довгих чергах, щоб отримати необхідну допомогу, батьки стояли з маленькими дітьми. Щоб відволікти та розважити дітей, бібліотекарі МЦБС проводили різноманітні настільні та рухливі ігри, майстер-класи, вікторини, конкурси. Тричі на тиждень протягом квітня-травня працівники бібліотек системи до гуманітарного центру приносили дитячі книги та журнали, розмальовки, пазли, а також запрошували дорослих та дітей до книгозбірень.

Також у квітні та травні бібліотекарі та користувачі збирали іграшки, різноманітні канцтовари, набори для творчості, настільні ігри та ін. для дітей внутрішньо переміщених осіб, які приходили до Гуманітарного центру та проживали у гуртожитку Кропивницького музичного фахового коледжу. Продукти, одяг та засоби гігієни – це першочергові потреби людей, які покинули свої домівки, однак дітям необхідно адаптуватися до нового місця, отримати психологічну підтримку, відчуття безпеки, а цьому сприяють ігри та творчість.

Протягом року бібліотеки також співпрацювали з благодійним фондом «Планета». Бібліотекарі філії для дітей №19 влітку передали до фонду більше 60 кольорових дитячих видань від читачів. А напередодні зимових свят провели благочинну акцію «З нетерпінням я чекаю – нині свято Миколая». Солодощі, книжки, іграшки, які дарували читачі, стали головними дарунками святкової лотереї. Розіграш якої відбувся для дітей-переселенців. Окрім цього, для емоційної розрядки дітей, полегшення їх душевного стану, зняття стресу та покращення настрою бібліотекарі філії №19 провели: уроки арттерапії «Сонце в дитячих долонях», рольові ігри на зниження стресу «Спокій понад усе», сеанси психокорекційної казкотерапії для маленьких читачів «Історії Хоробриків», влаштували флешмоб «Україна в тренді!».

Бути волонтером − це не тільки поклик душі, а й насущна вимога сьогодення. Тож, працівники бібліотеки-філії №16 організували зустріч старшокласників з волонтерами благодійного фонду «Планета» Оксаною Шевченко, Данилом Дряшкабою та Віктором Тупіковим. Гості заходу розповіли про роботу та потреби фонду. Оксана Шевченко розповіла про досвід волонтерської співпраці з німецькими колегами, які допомагають реабілітації тварин, постраждалих внаслідок бойових дій. Учні переглянули слайдову презентацію «Волонтери − люди доброї волі», яку підготували бібліотекарі, відповіли на питання тесту «Волонтерство − поклик серця чи запит сучасності», де кожен особисто зміг визначитися, наскільки він готовий приєднатися до цієї благородної справи.

Учні Гімназії новітніх технологій навчання, з якою тісно співпрацює бібліотека-філія №16, взяли участь в акції «Оберіг для воїна». Діти дуже старалися, бо готові вироби поїхали на передову до наших воїнів. Малеча вклала все тепло своїх рук, всю позитивну енергетику, щоб маленькі ляльки-мотанки служили міцним захистом нашим бійцям. Віримо, що жовто-блакитні обереги, зроблені дитячими руками, збережуть життя, створять гарний настрій та викличуть щирі посмішки на обличчях наших захисників.

Бібліотека-філія №18 плідно співпрацює з волонтерською організацією «Разом ми сила» (керівниця – Тетяна Сила). Щотижня бібліотекарі разом з читачами відвідують волонтерів, приносять їм малюнки, поробки для захисників та готують мініконцерти – пісні та декламації віршів. Діти малюють мир та роблять різні обереги для воїнів-захисників з побажаннями, складають вірші та на кожній дитячій роботі пишуть їх разом зі словами подяки та підтримки. В артстудії «101 Хобі-Т», яка діє при бібліотеці №18, постійно проходять майстер-класи «Разом ми сила» з виготовлення оберегів для наших воїнів-захисників. Це паперові жовто-сині сердечка з побажаннями від малечі, ляльки-мотанки, малюнки зі словами подяки і скорішої Перемоги, янголи-обереги.

Багато дітей покинули Україну і перебувають зараз за кордоном, але вони навчаються і передають нашу мову і культуру країнам, які їх прихистили. Бібліотекарі разом з читачами зібрали книги українською мовою та відправили їх для читання малятам-кропивничанам у Швецію. Відвезла їх волонтерка Юлія Мизь, яка виразила велику подяку бібліотекарям та усім причетним родинам за чудові книжки для українських дітей-біженців, які зараз вимушено проживають у Швеції. Також протягом року для внутрішньо переміщених осіб у читальному залі бібліотеки №18 проходили інформативно-ігрові години, арттерапії «Читаємо та творимо», антистресові ігри та творчі години «Малюємо і граємось».

У першій половині грудня у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка тривав збір смаколиків, ліків та книг для наших захисників та захисниць. Читачі та бібліотекарі МЦБС активно долучилися до збору, а працівники центральної книгозбірні передали допомогу на передову через волонтерку Олену Корнілову. Бібліотекарі намагаються підтримати військовослужбовців, аби вони змогли відчути доброту та турботу людей.

Усі бібліотекарі системи протягом 2022 року долучалися до фасування гуманітарної допомоги, підтримували фінансово Збройні Сили України, різні фонди та організації, які збирають допомогу військовим. Восени бібліотекарі долучилися до збору коштів на автівки для ЗСУ, який ініціювала Кропивницька міська рада. До Дня міста було придбано три автомобілі, які відправилися допомагати нашим військовим захищати Україну.

Для 69 бригади вдалося знайти та передати ноутбук, принтер, папір. Допомагали читачам, рідні яких служать в ЗСУ, знайти необхідні речі (генератор, медикаменти, аптечки, турнікети, лопати, сокири та багато іншого і важливого), звертаючись особисто в волонтерські центри та гуманітарні пункти.

 

У грудні бібліотекарі філії №19 розгорнули благочинну компанію – збір коштів на авто для військової бригади. За 5 днів бібліотекарі, читачі, знайомі і незнайомці, патріоти дальнього зарубіжжя, меценати допомогли зібрати 165 тис. грн. на автомобіль для 60 танкової бригади для виконання бойових завдань. Особлива подяка директорці ТОВ «Три Стар», яка додала на рахунок найбільшу суму.

  1. IV. Безпекові кампанії у бібліотечній системі

У 2022 році продовжилася плідна співпраця Міської централізованої бібліотечної системи та україно-канадського проєкту «Громадський хаб Амбасадори безпеки» у партнерстві з громадською організацією «Агенцією сталого розвитку «Хмарочос». Мета даного проєкту підвищувати безпекову культуру учасників дорожнього руху, а одним із дієвих інструментів цього є наявність флікерів – світловідбивних елементів – на одязі, рюкзаках, сумках, велосипедах тощо.

Перебої електропостачання, економія електроенергії і, як наслідок, відсутність вуличного освітлення посилюють рівень небезпеки на дорозі для пішоходів та велосипедистів в темний час доби. Протягом року бібліотеки системи проводили просвітницькі безпекові заходи та майстерні з виготовлення флікерів, а також навчали нових «амбасадорів». З червня бібліотекарями було проведено близько 80 майстерень та виготовлено майже 1400 флікерів, які дозволяють водієві побачити пішохода з відстані більш як за 100 м та попередити наїзд. Лідеркою зі створення найбільшої кількості флікерів за раз стала бібліотека-філія №18, де юні учасники артстудії «101 Хобі-Т» власноруч виготовили 75 світловідбивних котиків.

Разом з партнерами проєкту – Ювенальною превенцією Кіровоградської області – у Центральній міській бібліотеці імені В. Панченка було проведено майстерню зі створення флікерів у формі яблука та гербу для читачів книгозбірні та учнів Школи щасливих дітей «Мозаїка». Учасники та учасниці дізналися про необхідність свіловідбивних елементів на пішоходах та велосипедистах, яку функцію виконують флікери та що потрібно для їхнього виготовлення. До заходу зокрема долучилися журналісти Суспільне Кропивницький та телеканалу «Інтер», які медійно підтримують проєкт та висвітлюють тему видимості для всієї України.

Також у рамках проєкту «Громадський хаб Амбасадори безпеки» у бібліотеках МЦБС проходили ігрофікаційні заходи, мета яких – розвиток критичного мислення, долання гендерних стереотипів та насильства. Бібліотеки МЦБС отримали по одному примірнику антидискримінаційної гри «Бути жінкою», освітньої гри на розвиток критичного мислення «Критикотики» та навчальної гри «Створюй коло безпеки». Протягом року книгозбірні регулярно проводили освітні ігри безпосередньо в бібліотеках для користувачів та за їх межами в школах та коледжах.

Зокрема, МЦБС міста Кропивницького разом з Агенцією сталого розвитку «Хмарочос» та Молодіжною радою при виконавчому комітеті Кропивницької міської ради стала ініціаторкою гри-тренінгу про гендерну рівність «Бути жінкою», під час якої учасники могли висловити свої думку та ставлення до ратифікації Стамбульської Конвенції. До гри-тренінгу долучилися Ірина Ткаченко, тренерка з питань Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека», майстриня гри «Бути жінкою», Микола Сульжук, капітан поліції, представник Управління дотримання прав людини Національної поліції України, Вікторія Поліщук, завідувачка відділом інноваційно-методичної роботи МЦБС міста Кропивницького, майстриня гри «Бути жінкою», та Анна Ліщина, майстриня гри.

У Центральній міській бібліотеці імені В. Панченка студенти Кропивницького будівельного фахового коледжу стали учасниками брейнстормінгу «Як протистояти булінгу». Для закріплення знань була проведена карткова навчальна гра «Створюй коло безпеки», яка формує систему уявлень щодо явищ насильства, булінгу, форм та методів їх попередження і подолання, а також звернення за допомогою у ситуації ризику насильства або безпосереднього його випадку.

Протягом року бібліотека-філія для дітей №21 втілювала проєкт «Школа безпеки для маленьких», у якому представлена система роботи з формування у дітей усвідомленого ставлення до своєї безпеки. Проєкт реалізується за 7 напрямками: дитина і війна, дитина та інші люди, знайомство з правилами протипожежної безпеки, дитина і природа, дитина вдома, дитина на вулиці, дитина в інтернеті. Війна внесла зміни в реалізацію проєкту, важливими стали безліч питань, на які потрібно було дати відповідь. Також значно розширилося і коло користувачів, на яких він спрямований. У рамках проєкту було створено порадники про мінну небезпеку, психологічну допомогу при виникненні страху повітряних тривог, про способи очищення води в домашніх умовах. Створено відеоролик про першу допомогу при кровотечах, уміння розрізняти венозні та артеріальні кровотечі та способи зупинки. Спільно з Відділом зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Кіровоградській області було відзнято відеоролики про «Запобігання булінгу» та «Міфи про наркотики».

  1. V. Акція "Літо – 2022: разом до Перемоги!"

У червні стартувала ініційована обласною військовою адміністрацією акція "Літо-2022: разом до Перемоги!", яка тривала протягом трьох місяців. Метою акції було забезпечення змістовного дозвілля та розвитку дітей шкільного віку під час літніх канікул в умовах війни. До акції долучилися всі бібліотеки системи, які працюють з дітьми. Загалом було проведено більше 200-та заходів, в яких взяло участь майже чотири тисячі дітей, зокрема і з числа внутрішньо переміщених осіб.

Бібліотека-філія №19 для дітей організувала змагання із різними конкурсами на розвиток координації, швидкості та витривалості. Бібліотекарі провели спортивний захід для дітей «Швидкий м’яч». Найбільш наповненою стала ігрова зона «Сороконіжка», таборівці показували гнучкість, пластику, рівновагу та витримку в командній грі «Містер Твістер». Розумники демонстрували знання та кмітливість в інтелектуальній зоні «Казкові спортсмени». Також діти грали у настільні ігри «Вчимося перемагати», «Happy Paw», «Еко-мемо», «Монополія», «Коло безпеки».

Протягом всього літа перед бібліотекою-філією №18 активно працював бібліотечний сквер «Бібліоліто-2022»: голосні читання, ігри та інтелектуальне дозвілля на свіжому повітрі. В День нової книги «Чудо-книжки – чудо-дітям!» відбулося знайомство з книгами та огляди нової літератури, які були цікаві і дітей, і дорослих. Бібліотекарі підготували для читачів різні цікавинки, щоб привернути увагу до книг і читання: гру «Назви книгу», огляд літератури «Ми живемо поруч з фантастичним світом», майстерню «Книжкова модна закладка», підбірку «Добрі книги».

Користувачі бібліотеки-філії для дітей №21 взяли участь у конкурсі «Творчі канікули». Читачі кожної вікової категорії готували прозовий або поетичний твір, який за темою відповідає певній номінації. Заслухавши кожен твір, журі обрало найкращий в номінації «Безмежний світ моєї уяви».

До Дня Української Державності працівники Центральної міської бібліотеки для дітей провели: книжкову виставку «Незалежна Україна: портрет нового часу», патріотичну панораму «Символи яскраві і святі», презентацію Віртуальної галереї дитячої творчості «Бібліотеки запалюють зірки», бесіду-сигнал та роздачу пам’яток читачам із безпеки життєдіяльності під час воєнних дій.

Працівники бібліотеки-філії №16 відкрили на базі читального залу інтернет-салон «Світ дитинства», куди запросили малечу для участі у конкурсах, вікторинах, іграх, перегляду мультфільмів та дитячих кінофільмів.

У рамках акції плідно працював також літній театр. Бібліотека-філія для дітей №21 проводила індивідуальні заняття з акторської майстерності, записи аудіовистав. Для учасників молодшої групи літературного театру КІД було проведено заняття «Театральна вітальня».

Працівниці бібліотеки-філії для дітей №19 разом із школярами підготували театральну виставу «Рукавичка». Повітряна тривога внесла свої корективи, тому прем’єра відбулася в укритті. Але це не завадило юним акторам розкрити своїх персонажів та підняти настрій глядачам.

Бібліотекарі Центральної міської бібліотеки імені В. Панченка організували літературний ігроленд «Граючись, розвиваємось», конкурси «Що в скриньці знаходиться?», «Старі казки про головне».

Бібліотека-філія №15 провела для своїх користувачів відеоперегляд «Україна – понад усе!», а також книжкову виставку «Єдина країна – рідна Україна».

У серпні в Центральній міській бібліотеці імені В. Панченка вшановували пам’ять загиблих під час Іловайської трагедії. Читачі переглянули документальний фільм «Хронологія боїв за Іловайськ», а також ознайомилися з книгами, які описують цю трагічну подію.

А напередодні Дня Незалежності бібліотекарі філії №16 виготовляли з дітьми  патріотичні світловідбивні брелоки, флікери «Безпека на дорозі – безпека життя». Такі майстер-класи відбулися і в бібліотеці-філії №13.

Бібліотека під відкритим небом та літні читання сприяють створенню змістовного дозвілля, дружнього спілкування та популяризації літератури для дітей. Вуличну акцію «Виходь у двір читати» провела бібліотека-філія для дітей №21.

Також відбувся мовознавчий турнір «Краща мова єднання», участь в якому взяли школярі старшої школи. Перед початком навчального року бібліотекарі філії №2 підготували завдання на перевірку знань, здобутих на уроках української мови, на розвиток творчих здібностей та уміння працювати в команді. Читачі переглянули відеоролики «Українська мова: 15 цікавих фактів» та «Соціальна реклама української мови».

У бібліотеці-філії №5 відбулися конкурс дитячого малюнку «Мій край чудовий – Україна» та майстер-клас «Оберіг для воїна».

У бібліотеці-філії №4 серед читачів-переселенців проводилася іміджева акція «Знайомтесь, наш мікрорайон». Дітей-переселенців запросили взяти участь у вуличних активностях «Читай разом з нами!». Серед учасників години духовного поклику «Україна є, була і буде!», що пройшла у бібліотеці з нагоди Дня Незалежності України, були й діти-переселенці.

Патріотичні інтерактиви, цікаві квести, естафети, створення оберегів для ЗСУ, пізнавальні ігри та розваги, а також інші активності, спрямовані на всебічний розвиток дітей, стали позитивним та змістовим наповненням дозвілля дітей громади.

Висновки

2022 рік став справжнім випробуванням для українців, і саме культурна сфера стала однією з основ, яка згуртували наш народ. Бібліотеки держави зазнавали обстрілів, руйнувань, знищення книжкових фондів. Але це не зупинило культурне життя країни, адже небайдужі люди допомагали ремонтувати будівлі, надавали нові приміщення, відновлювали  фонди власними силами.

Бібліотеки держави максимально швидко адаптувалися до ефективного функціонування в умовах воєнного стану. Так Міська централізована бібліотечна система міста Кропивницького у короткі терміни очистила книжковий фонд від книг російських та іноземних авторів, які підтримали військову агресію російської федерації. Навіть за відсутності достатнього фінансування книгозбірні системи здійснювали поповнення книжкового фонду, зокрема віддані читачі залюбки дарували бібліотекам нові книжки. Задля економії електроенергії та через вимкнення світла було змінено графік роботи бібліотек системи.

Посилився безпековий напрям роботи бібліотек та продовжилося втілення у життя різноманітних проєктів. Так не зупинялася робота за україно-канадським проєктом "Громадський хаб Амбасадори безпеки", а бібліотека-філія для дітей №21 втілила у співпраці з Відділом зв'язків з громадськістю Управління поліції в Кіровоградській області та КЗ "Балашівська гімназія" мініпроєкт "Школа безпеки для маленьких". Наприкінці року Міська централізована бібліотечна система долучилася до проєкту "DOCU ДІЄ 2.0", метою якого є створення кіноклубу документального кіно на правову тематику. Участь у даному проєкті є чудовою нагодою створити осередок шанувальників документального кіно, майданчик правової просвіти й об’єднати активних людей для вирішення проблем у своїй громаді.

Наслідком війни стала велика кількість зруйнованих будинків та людей, які були змушені покинути власну домівку та переїхати в інші регіони держави. Такі люди отримують статус внутрішньо переміщених осіб і потребують інформаційної підтримки, яку активно забезпечують їм бібліотеки системи. Протягом року переселенці отримували консультації щодо гуманітарних центрів міста Кропивницького, урядових установ, де можна оформити статус ВПО, як отримати ту чи іншу довідку, повідомити про зруйноване житло, оплатити покупки онлайн, зв'язатися з близькими за допомогою різних застосунків, які сервіси краще використовувати для пошуку зниклих родичів чи знайомих тощо. Бібліотекарі створили різноманітні картотеки, стенди, буклети, листівки, пам'ятки, в яких зазначена необхідна для внутрішньо переміщених осіб інформація.

Переселенці Кропивницького потребували не тільки інформаційної підтримки, але й гуманітарної допомоги, тому книгозбірні оголошували збір потрібних речей для внутрішньо переміщених осіб: книги, одяг, іграшки тощо. Допомога також надавалася і військовим: відбулися благочинні акції та кампанії, зокрема збирали гроші на автомобіль для військових, були організовані збори смаколиків та медикаментів на потреби ЗСУ. Активно до волонтерської діяльності долучалися й діти, які передавали нашим захисникам малюнки та власноруч зроблені обереги.

Бібліотеки також подбали про дозвілля юних українців в умовах війни, долучившись до обласної акції "Літо-2022: разом до Перемоги!". Протягом літніх канікул працівниками бібліотек було організовано близько 200 заходів та залучено більше 3000 дітей, у тому числі й переселенців. Дітвора мала змогу взяти участь у різноманітних флешмобах, челенджах, переглянути створені біблотекарями вистави, покращити свій психологічний стан за допомогою казкотерапії тощо.

Активна робота бібліотечної системи довела, що війна не зупинила життя в державі, а навпаки згуртувала народ. Книгозбірні продовжують надавати бібліотечні послуги, впроваджувати інноваційні методи роботи, втілювати різноманітні проєкти, займаються волонтерською діяльністю та максимально підтримують людей, особливо переселенців.