1. 1. Прості речі, які рятують життя

Недостатня видимість пішоходів та велосипедистів – одна з поширених причин ДТП темну пору доби в Україні.

Світловідбивачі (флікери, флайтери) – допоможуть бути більш помітними на дорозі, адже вони відбиватимуть світло фар, тож водії зможуть вчасно побачити пішохода та зупинити авто. Завдяки сильній світлоповертаючій властивості світловідбивної плівки водій зможе побачити пішохода з 150-200 до 400 метрів. Пішоходи та велосипедисти, які мають на одязі світловідбиваючі елементи, на 85% знижують шанс потрапити в аварію. Адже водії помічають пішоходів раніше і зреагувати можуть швидше.

Наприкінці 2020 року в Україні набули чинності правки до Правил дорожнього руху:

  • для велосипедистів: дозволений рух смугою для маршрутних транспортних засобів.
  • для пішоходів: обов'язково використовувати світлоповертальні елементи у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості

У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїжджою частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи. Це зазначено в п.4.4 ПДР України.

  1. 2. Бібліотекарі – амбасадори безпеки

У 2021 році Міська централізована бібліотечна система Кропивницького стала партнером надзвичайно актуального україно-канадського  безпекового проєкту «Амбасадори безпеки».

Проєкт «Амбасадори безпеки» покликаний підвищувати безпекову культуру пішоходів, велосипедистів та інших вразливих категорій пішоходів. Проєкт втілюється Агенцією сталого розвитку «Хмарочос» за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади.

Двадцять бібліотек системи та коворкінг «Запасний вихід» об’єдналися у п'ять команд, пройшли всі етапи навчання та активно втілювали просвітницькі заходи, проводили майстерні флікерів та дослідження в рамках проєкту.  Амбасадори безпеки – пояснюють прості правила безпеки дорожнього руху та популяризують їх дотримання, розповідають про силу видимості та навчають дітей і дорослих створювати власний флікер-оберіг.

З березня 2021 року бібліотеки системи проводили індивідуальні та групові майстерні флікерів, відвідували школи та садочки, навчали нових «амбасадорів», проводили дослідження, аналізували та шукали шляхи вирішення безпекових проблем. Менш як за рік лише в бібліотеках було проведено близько 80 майстерень та створено більше 1000 флікерів.

Такий флікер дозволяє водієві побачити пішохода більш як за 100 метрів та вчасно зреагувати, щоб не здійснити наїзд. Адже в темряві пішохід без світловідбивних елементів стає невидимкою. Усі матеріали були надані в рамках проєкту безкоштовно.

Аби якісно втілювати всі етапи проєкту бібліотекарі пройшли відповідні навчання. У рамках проєкту для команд-амбасадорів були організовані різноманітні тематичні zoom-зустрічі. Це чудова можливість стати профі у темах дослідження безпеки дорожнього руху, налагодження комунікації та партнерств.

Бібліотекарі долучилися до Форум-майстерні взаємодії громади, влади, поліції та бізнесу «Амбасадори безпеки». Під час якої говорили про САРО-модель дослідження безпеки дорожнього руху у громаді (учасники отримали інструкцію щодо використання, огляд структури та способів фіксації результатів дослідження) та інструменти участі, які команди можуть використовувати, аби вирішувати проблемні питання безпеки дорожнього руху у громаді (е-петиції, громадське звернення, загальні збори, опитування, бюджет участі).

Під час тематичної зустрічі «Світловідбивачі: прості речі, що рятують життя».  Запрошена спікерка – Ольга Дробишева (громадська діячка, засновниця соціальних проєктів Safety Park та Traffic Challenge, керівниця благодійного фонду «Демократичний розвиток», авторка серії книжок «1000 і 1 поворот» та унікального тренінгу з безпеки дорожнього руху для дорослих «Відповідальні батьки») поділилася досвідом втілення безепекових проєктів.

Під час тематичного ефіру «ПАЗЛИ БЕЗПЕКИ: Пішохідний аудит інфраструктури громади: як і навіщо» говорили про проведення САРО дослідження.

Команди проєкту «Амбасадори безпеки» бібліотечної системи Кропивницького взяли участь у майстерні флікерів онлайн «Світловідбивний креатив». Вкотре нагадали, що профілактична і просвітницька діяльність є важливим чинником безпекової культури жителів громади. Саме тому майстерні, які проводять бібліотекарі, мають не лише творчий напрямок, а й освітню мету. Під час ефіру учасники познайомилися з варіантами флікерів різноманітних форм, які можна створити своїми руками, дізналися як можна зробити одяг та сумку ще більш видимими за допомогою світловідбивних стрічок, а також отримали детальну інструкцію зі створення кота-флікера від Оксани Білобрової (Патрульна поліція Кіровоградської області) та Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. Т. Шевченка.

  1. 3. САРО-дослідження та аналіз небезпек

Команди бібліотекарів проводили опитування серед мешканців мікрорайонів, де знаходяться бібліотеки, яке показало небезпечні для пішоходів та велосипедистів місця. Опитування показало, що самі ж пішоходи часто порушують ПДР та створюють аварійні ситуації.

Так, великий спальний мікрорайон Космонавтів та селище Нове моніторять 5 бібліотек, які входять в команду «Не поспішай», на чолі якої є бібліотека-філія для дітей №19. Першим кроком бібліотекарів стало опитування мешканців мікрорайону Космонавтів та селища Нового. Конкретні небезпечні ділянки, відсутність пішохідних знаків та тротуарів, ями та освітлення, − це лише невелика частина проблем, про які розповідали перехожі. На 101-му мікрорайоні було опитано більше 100 людей, які вказали на проблеми безпеки.

Для вирішення проблем, пов’язаних з відсутністю відповідних дорожніх знаків, пішохідних переходів, бібліотекарі зверталися до органів місцевого самоврядування, відповідних служб, заручалися підтримкою активних читачів та мешканців мікрорайонів.

Для зміни поведінки самих мешканців, які порушують ПДР бібліотекарі використовували акції прямої дії: бібліотекарі проводили вуличні акції, різноманітні заходи, індивідуальні бесіди з громадянами про небезпеку їхніх дій.

  1. 4. Безпечна громада спільними зусиллями

Що стосується результатів проведення безпекового дослідження мікрорайонів та вирішення проблем, то маємо декілька успішних кейсів від команд-бібліотекарів.

Бібліотека-філія №5, яка знаходиться на мікрорайоні Кущівка, після дослідження мікрорайону вказала на активний рух автомобілів по вулиці Водоп’янова – багато автомобілів, швидкий рух, поруч знаходиться школа, діти йдуть на заняття або додому. У вільний час чимало дітей і підлітків катаються по Водоп’янова на велосипедах і скейтбордах, заходять до бібліотеки. Але поблизу школи №30, розташованої на розі вулиць Водоп’янова і Вознесенської, не було жодного дорожнього знаку, який би обмежував швидкість транспорту.

Ініціативна група, актив бібліотеки-філії №5 та команда депутата міської ради Шамардіна Олександра Сергійовича, приймальня якого знаходиться у бібліотеці, провели засідання та обговорили проблему. Було написано звернення на ім’я депутата міської ради О.С Шамардіна. Через 2 тижні отримали відповідь, що ця проблема буде вирішена позитивно і вже через декілька днів з’явилася розмітка «зебра» у місці переходу школярів.

Завдяки спільним зусиллями громади було встановлено знак «пішохідний перехід» та з’явилася розмітка «зебра». Зараз пішоходи можуть почуватися безпечніше.

У березні 2021 року діти, батьки, вчителі та працівники книгозбірні для дітей №12 МЦБС міста Кропивницького провели аудит інфраструктури навколо школи НВО ШДС «Вікторія-П» та бібліотеки і визначили найбільш небезпечні ділянки пересування пішоходів. У перелік топ-проблем обрали перехрестя між навчальним закладом і зупинкою громадського транспорту, яка знаходиться недалеко від бібліотеки. Адже саме тут відбувається тісна взаємодія перехожих і авто. Дуже часто водії поспішають і не пропускають учнів та вчителів. За результатами обговорення було прийнято рішення оновити розмітку та знаки та направлений лист у відповідну службу. У травні 2021 року пішохідна розмітка була оновлена.

У 2021 році бібліотека-філія № 17 стала партнером проєкту «Облаштування відкритого громадського простору «На клумбі», який реалізувався за підтримки проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості (SC3)», що співфінансується Європейським Союзом та Британською Радою в Україні в партнерстві з бібліотека-філія №17 МЦБС, ГО Агенція сталого розвитку «Хмарочос», відділом інфраструктури Новенського старостинського округу.

Під час подання заявки та підготовки проєкту «Облаштування відкритого громадського простору «На клумбі» активісти бібліотеки-філії №17 звернули увагу на  майданчик між ЗОШ №10 та центральною автомобільною дорогою селища. Учні після закінчення занять групами прямують на тротуари, які знаходяться поблизу автомобільної дороги з великим потоком машин. Діти, скупчуючись на них, спілкуються та створюють небезпеку для свого життя та оточуючих пішоходів. Шляхом моніторингу серед мешканців селища Нового виявили необхідність облаштування безпечної зони для відпочинку та спілкування учнів після шкільних занять. Тому однією з умов облаштування громадського простору «на клумбі» було встановлення лавочок для сидіння, урн для сміття та велопарковки.

З моменту облаштування майданчика бібліотека-філія №17 підготувала та провела на ньому декілька безпекових заходів для учнів 5-9 класів. А сам громадський простір став тепер жвавим місцем відпочинку дорослих, дітей та молодих мам з немовлятами.

  1. 5. Бібліотека – місце світловідбивного креативу

Менш як за рік у бібліотеках МЦБС міста Кропивницького в рамках проєкту було проведено близько 80 майстерень та створено більше 1000 флікерів. Найбільшою популярністю серед користувачів користувалися світловідбивні лапки, але під час майстерень виготовляти флікери-метелики, апельсинки, квіти, сердечка, котики та багато інших форм. Далі розкажемо про деякі майстерні, які організовували бібліотекарі.

До Дня Незалежності України під час бібліофесту, який організувала бібліотека-філія №7, учасники різного віку створювали патріотичні світловідбивні сердечка, які не лише демонструють повагу національному поєднанню кольорів, а й захищають своїх власників у темряві.

60 флікерів-оберегів за один день створили читачі бібліотеки-філії №17. Молодші школярі працювали безпосередньо в книгозбірні. А ось дев'ятикласники провели чудову годину на Лавандовій клумбі, яка вже стала окрасою селища Нового! Активно відповідали на питання безпекової вікторини, а потім, вмостившись зручненько на новеньких лавочках, творили світловідбивні брелочки.

Родинну майстерню флікерів організувала команда Агенції сталого розвитку «Хмарочос» на відкритті літнього майданчика «Atmosphere Mir 2.0» та запуску проекту Krop:Hub Літо #krophub_літо. До майстерні долучилася завідувачка відділом інноваційно-методичної роботи Вікторія Поліщук, яка є координаторкою команд бібліотечної системи.

Команда амбасадорів дивували і захоплювали дітей та дорослих, допомагали створювати флікери. Фаворитом став Кіт Інжир, амбасадор безпеки, який був поруч на великій фотозоні та нагадував всім «Будьте котиками – носіть флікери». Майстерня працювала 3 години. Всі бажаючі виготовляли флікери у формі лапок та отримали в подарунок флікер-Інжир.

Під час майстерні учасники та учасниці дізналися про те, що таке флікери, якими вони бувають, як працюють та ще раз повторили правила дорожнього руху. 100 світловідбивачів - лапок та котиків Інжирів отримали своїх нових власників та власниць!

Бібліотекарі філії №19 (учасники команди «Не поспішай!») навчали вихователів створювати флікери задля підвищення безпекової культури найменших пішоходів, а вже  згодом подібні майстерні вони провели для своїх вихованців.

  1. 6. Безпекова кампанія «Будьте котиками – носіть флікери»

У червні відомий інтернет-персонаж кіт Інжир та його авторка Олена Павлова завітали до Міської централізованої бібліотечної системи, розповіли про цікаве життя кота та його участь у різних проєктах, адже Інжир висаджує дерева, з'являється на закладинках, пише книги шрифтом Брайля, а з 2021 року є ще й обличчям безпекової кампанії.

Кіт Інжир має тридцятитисячну армію шанувальників та шанувальниць, серед яких чимало бібліотекарів, адже він теж полюбляє книжечки, українських класиків, українську мову та українські свята.

Саме до Кропивницького пані Олена привезла Інжира презентувати безпекову просвітницьку кампанію «Будьте котиками – носіть флікери» в рамках проєкту Амбасадори безпеки. Відтепер кіт популяризує тему видимості на дорогах та має власні флікери-обереги. У заході взяли участь бібліотекарі МЦБС міста Кропивницького, представниці Патрульної поліції Кіровоградської області, Агенція сталого розвитку «Хмарочос» та представники команди амбасадорів безпеки з Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка.

Флікер «Кіт Інжир», який виготовлено в рамках проєкту «Амбасадори безпеки», має два види – кіт-пішохід та кіт-велосипедист. При нагоді діти можуть обрати брелок до вподоби! Саме діти  для проєкту є важливою цільовою аудиторією, а такого котика можна легко поселити на рюкзачку або на одязі.

Основним матеріалом якісного світловідбивного елементу є мікропризматична світлоповертаюча плівка компанії ЗМ Scotchlite (США). Світловідбивач має відповідати вимогам Евростандарту EN 13356 (про засоби візуального захисту), який застосовується для підвищення видимості пішоходів у темну пору доби. Саме з такого матеріалу створено флікер «Кіт Інжир». Доповнює флікер інформаційний флаєр-вкладка, який містить важливу інформацію про флікери, приклади використання та видів світловідбивачів, а також факти про світловідбивачі. Це простий посібничок для дітей та дорослих, який варто зберегти та розказати про флікери всім, кого любите, про кого піклуєтеся.

  1. 7. Поширення безпекових практик

Важливою складовою безпекового напрямку є максимальний розголос та поширення успішних практик не лише серед читачів, а й можливих партнерів. Під час проєкту відбулося багато знайомств з зацікавленими організаціями з усієї України, обмін досвідом, консультування та налагодження зв’язків.

Міська централізована бібліотечна система міста Кропивницького взяла участь у Діалоговій майстерні флікерів для журналістів, блогерів та громадських активістів.

Розповідали про успіхи команд-амбасадорів бібліотечної системи, які не лише проводять майстерні флікерів, а й опитують мешканців мікрорайонів Кропивницького, проводять САРО-дослідження та просвітницькі заходи, стають ланкою в діалозі громада-поліція-влада.

Говорили про формат громадських консультативних груп та їх сила діалогу громадськості, поліції, влади, про успіхи громадських консультативних груп-учасниць проєкту «Амбасадори безпеки», "Бібліотечну інтерактивну комунікативну платформу «Зелене світло»" та провели майстерню лапок-флікерів.

Також бібліотекарі, представники команд проєкту Амбасадори безпеки, взяли участь у баркемпі «Успішні безпекові практики», метою якого було проговорити у форматі громадської консультативної групи про успіхи і результати діяльності, поділитися ідеями та досвідом в безпековій діяльності. У заході взяли участь: Ірина Ткаченко, координаторка проєкту «Амбасадори безпеки», директорка Агенції сталого розвитку «Хмарочос»; Оксана Білоброва, очільниця відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Кіровоградській області; Катерина Каймашнікова, керівник напряму взаємодії поліції та громади Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) Alinea International; Тетяна Левінська, представниця команди від КОБЮ ім. Маланюка; Вікторія Поліщук, координаторка команд бібліотек МЦБС; а також представники ГУНП в Кіровоградській області та Управління молоді та спорту Кіровоградської ОДА.

Під час баркемпу говорили про інструменти підвищення безпеки руху та інструменти участі, ділилися досвідом вирішення локальних проблем всередині громад, обговорили як можна співпрацювати з владою та поліцією у розв'язанні питань безпеки, послухали про досвід громад-учасників проєкту з усієї України та поділилися результати участі в проєкті. Під час стратегічної сесії обговорили кроки, які можуть робити громадськість, поліція та влада задля посилення безпеки дорожнього руху в громаді.

Разом з представниками громадської консультативної групи відзняли рекламний ролик про проєкт «Амбасадори безпеки», в якому розповідали про мету та цілі проєкту. Командою впоралися з непростим завданням – за 2 хвилини розказати про проєкт і про людей, причетних до нього.

Висновки

Проєкт «Амбасадори безпеки» покликаний підвищувати безпекову культуру пішоходів, велосипедистів та інших вразливих категорій пішоходів. Проєкт втілюється Агенцією сталого розвитку «Хмарочос» за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади.

Поширення простих правил безпеки дорожнього руху та популяризація їх дотримання, використання світловідбивних елементів у темний час доби – надважлива мета, яку ставили собі бібліотекарі, коли долучалися до проєкту «Амбасадори безпеки».