Працюємо творчо – працюємо для людей
Нашої історії рядки.
7 липня 1961 року в селі Завадівка, що на околиці Кіровограда, була відкрита бібліотека, яка належала до районного відділу культури. Приміщення орендувалось у приватних осіб.
Першим керівником бібліотеки була Шугаєва Олена Кирилівна. До кінця 1962 року книжковий фонд налічував 4552 примірника. В достатній кількості бібліотека отримувала періодику.
25 жовтня 1967 року Завадівка перейшла до території міста Кіровограда і книгозбірня почала належати до міського відділу культури. В цьому ж році бібліотека отримала нове приміщення по вулиці 50 років Радянської Армії, 14, де вона знаходиться і зараз. У 2016 році назва вулиці перейменована на Павла Луньова - на честь нашого земляка – Героя Радянського Союзу.
У 1977 р
оці утворилася Кіровоградська міська централізована бібліотечна система, і бібліотека стала філією № 10. За час існування книгозбірні в серцях багатьох читачів живуть імена працівників бібліотеки – Олени Шугаєвої , Людмили Ситник, Валентини Головко, Катерини Лютої, Катерини Хрипко, Любові Залевської, Алли Великої, Наталії Усатенко, Наталії Анісімової. З 1981 по 2007 роки бібліотеку очолювала Алла Велика. З 2007 бібліотеку очолює Наталія Анісімова.
Основні напрямки роботи бібліотеки:
- Здійснення внеску у реалізацію Цілей сталого розвитку;
- Інформаційна підтримка та участь у державних, обласних, місцевих програмах та соціальних акціях;
- Допомога людям у реалізації громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав;
- Широка популяризація української літератури, що сприяє вихованню патріотизму, причетності до історичної долі України, культури українського народу та сприяння вихованню поваги до рідної мови;
- Дотримання європейських цінностей, інтеграція у європейське співтовариство;
- Всебічне розкриття фонду бібліотеки та надання громадянам широкого доступу до документальних ресурсів та мережі Інтернет;
- Впровадження в практику роботи філії Універсальної Десяткової класифікації;
- Вивчення та впровадження нових методів роботи в умовах надзвичайної ситуації, зокрема карантину пов’язаного з СOVID-19.
- Популяризація краєзнавчої діяльності, продовження пошукової роботи по вивченню історії рідного краю, з повагою ставитися до своїх коренів, культури, традицій;
- Згуртування читацького активу для дослідження і збору матеріалу про родини земляків;
- Підвищення професійного рівня бібліотечних працівників, впровадження передового досвіду інших бібліотек країни в практику своєї роботи;
- Позиціонування послуг та діяльності бібліотеки в засобах масової інформації, на блозі, в соціальних мережах:
Фейсбук https://www.facebook.com/biblioteka10
Блог «Бібліотека для всіх» http://bibliotekafilia10.blogspot.com/
Запрошуємо жителів мікрорайону до нашої бібліотеки, тут вас привітно зустрінуть досвідчені бібліотекарі, допоможуть вибрати літературу, ознайомлять з новинками, нададуть потрібну інформацію, допоможуть освоїти основи комп’ютерної грамотності, грамотно застосовувати цифрові технології, нададуть доступ до світових інформаційних ресурсів Інтернет, до електронних баз даних, до документів на різних носіях інформації.
Ведеться робота за проєктом «Дія. Цифрова освіта» від Мінцифри та УБА. Після знайомства колективу з платформою, реєструвалися та проходили курси з цифрової грамотності. В тому числі колектив долучився до Всеукраїнського флешмобу для бібліотекарів та працівників бібліотек, оголошений Українською бібліотечною асоціацією і пройшов національний тест на цифрову грамотність, отримавши сертифікати.В цілому завідуюча і бібліотекар отримали по 6 сертифікатів. Це – базовий курс з цифрової грамотності (початковий рівень, середній, просунутий, високий, безпека дітей а Інтернеті та цифрограм - середній В2). Створили куточок «Онлайн – навчання в бібліотеці». На платформі "Дія. Цифрова освіта" організовуємо навчання і для користувачів. До проходження курсів залучаємо молодь, вчителів, батьків та людей старшого віку. Після проходження курсів, користувачі отримують сертифікати.
Застосовуємо грамотно цифрові технології. Пандемія «Соvid-19» спонукає суспільство активніше застосовувати цифрові технології та підтверджує важливість медійної та інформаційної грамотності.
Найперші і найкращі читачі.
Серед читачів, які незмінно відвідують нашу бібліотеку з перших днів її відкриття, Валентина Ніколаєнко, Ольга Данильченко, Анатолій Невмивайченко, Алла Велика.
Кращі читачі сьогодення
Що ми маємо
Книгозбірня була і залишається єдиним центром культури мікрорайону. Ми працюємо на підвищення іміджу бібліотеки – це сучасна «прозора» бібліотека, що «в усіх на слуху».
Бібліотека прагне стати скарбницею інформації мікрорайону, а вся її робота направлена на всебічний розвиток, духовне, інтелектуальне становлення особистості.
Основні показники
За даними на 1.01.2021 року до послуг 1494 користувачів універсальний фонд, що налічує 9560 екземплярів книг та періодичних видань українською та російською мовами. Це наукова, науково - популярна, художня література. Фонд читального залу постійно поповнюється економічною літературою, літературою з соціології, історії, юридичних наук, педагогіки, психології мовознавства, екології. На видному місті знаходиться довідкова література: енциклопедії, словники, довідники. За рік ми видали користувачам 21842 документів бібліотечного фонду, а відвідали вони нас - 7363 разів.
Наші партнери.
Продовжили роботу по активізації місцевої громади на шляху до демократичних перетворень. Філія №10 обслуговує користувачів різних вікових категорій: від дітей до пенсіонерів. Велика увага відведена сумісній діяльності з партнерами бібліотеки:
- Завадівською гімназією Міської ради міста Кропивницького;
- Територіальним центром по наданню соціальних послуг одиноким пристарілим та інвалідам;
- Обласною громадською організацією «Союз Чорнобиль України»;
- Міською громадською організацією ветеранів;
- Квартальним комітетом №1.
Бібліотека – це світ відкриттів, світ творчості,
де формується читач-творець.
До нас йдуть користувачі, щоб не тільки взяти цікаву книгу, отримати потрібну інформацію, а й поспілкуватися.
У бібліотеці відбувся День відкритих дверей під гаслом «Бібліотека@: все тут, всі тут! Щоб потрапити до бібліотеки, треба було спочатку відгадати загадку, а далі пройти деякі етапи: скласти слоган про бібліотеку, розгадати ребус, відповісти на питання літературної вікторини. Читачів приємно здивувала програма свята, подарунки та приємні сюрпризи. Гостям були запропоновані презентації, мультимедійні ігри, виставки, оглядові екскурсії, а також конкурси та вікторини.
Під час бібліотечного уроку «Книга і бібліотека в нашому житті» Радо зустрів дітей дідусь Книжкар та розповів їм про появу першої книжки. А потім запросив до віртуальної бібліоподорожі «У мандри запрошують книги!». Відвідувачі під час вікторини пригадали казкових героїв мультфільмів і книжок. А подорожуючи країною «Онландією», вчилися знаходити потрібну інформацію на електронних носіях.
Бібліотечні працівники розповідали відвідувачам про нові бібліотечні послуги. Дарували на згадку візитки з бібліотечною символікою, і кольорові кульки.
Бібліотека згуртувала читацький актив для дослідження і збору матеріалу про родини земляків, працює за проєктом «Бібліотека – місток між поколіннями». Проєкт є інноваційним. Ведеться пошукова робота колективу, активістів бібліотеки по збору фотоматеріалів, документів з історії родин земляків.
Працюючи за проєктом, був утворений клуб «Сімейна легенда», метою роботи якого є:
- позиціонування бібліотеки як хранителя родинної пам’яті;
- відродження родинних традицій, вивчення проблем сучасної сім’ї;
- зміцнення зв’язків різних поколінь;
- гармонізація стосунків батьків і дітей;
- сприяння духовному здоров’ю сім’ї.
Колектив бібліотеки приділив велику увагу залученню активу клубу для дослідження та вивчення традицій рідного краю, пізнання своїх коренів у нерозривному зв’язку з попередніми поколіннями. Велика роль клубу в дослідженні і зборі інформації, фотоархівів та документів про славні сімейні родини завадівців , вивченню звичаїв та традицій, які передаються з покоління в покоління.
Під час заходів заглибились у пам’ять за допомогою спогадів земляків, свідків подій з життя родин, демонстрації слайдів з переглядом фотоматеріалів, документів та створення генеалогічних древ завадівських родин. Це важлива частина роботи клубу «Сімейна легенда». Старше покоління - золотий фонд, скарбниця досвіду та знань, пізнання своїх коренів для молоді.
В рамках засідання клубу відбулися заходи:
- круглий стіл «Творимо. Міркуємо. Плануємо;
- віртуальний історичний етюд «Різдвяні традиції моєї родини»;
- творча майстерня «Нині твій весняний день!»;
- година цікавих повідомлень «Пам’ятаймо свій родовід»;
- п’ять хвилин з поезією «Лірика моєї юності»;
- Свято книги та бібліотеки «Ми працюємо для Вас!» (творчий звіт)
Під час години цікавих повідомлень «Пам’ятаймо свій родовід!», юні користувачі бібліотеки розповіли, що не загинув хороший звичай пам’ятати своїх пращурів від першого до сьомого коліна. Напевно, кожній сім’ї потрібно вести Дерево Роду. Готуючись до заходу, діти цікавились історією свого роду, розпитували у своїх батьків, бабусь і дідусів про коріння і намалювали свої родовідні дерева. Тож, виставка-досье «Згадаємо про минуле, подумаємо про майбутнє» була доповнена пошуковими учнівськими роботами та портретами своїх родин.
Під час гри «Знай свій рід!» учасники показали свої знання про родину та родинні стосунки. Усі дерева роду — це могутній народ, якого ніколи не здолати, поки він береже своє коріння пам'яттю його й історією. А гілочки нашого родового дерева швидко ростуть і міцніють, бо живлять соки великої гілки – нашої родини.
Як важливо берегти і підтримувати українські звичаї. На жаль, через карантин колектив філії №10 не зміг зібрати своїх гостей 2021 року Але пригадали історію свята віртуально і використали фотодокументальний матеріал та спогади старожилів мікрорайону. Ділилися спогадами про Різдво, колядки, вертепи. гостини. Жінки і чоловіки у вишиванках із зіркою в руках співали колядки та щедрівки. Це співочий гурт «Берегиня», який майже десять років працює при бібліотеці під керівництвом Бориса Притули. Тож, до уваги користувачів віртуальний історичний етюд «Колядують зорі на Різдво» https://www.youtube.com/watch?v=8moIjBXuBik
Українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Мова – це доля народу.До уваги користувачів бібліотеки-філії №10 відеоподорож «Океаном рідної мови». https://www.youtube.com/watch?v=Rc-MbymzXP8
Осіння пора надихає нас на поезію та спогади про юність. А на початку жовтня в нашій країні відзначається День людей похилого віку. Вважається, що людина, яка дожила до поважного віку, гідна шани. Тож, віддаючи їй повагу, у теплій, щирій, відвертій атмосфері в бібліотеці відбувся захід п’ять хвилин з поезією «Лірика моєї юності».
Учасники заходу розповіли, що в юності всі були активні, цікавилися літературою, поезією. З’явилися улюблені вірші. А деякі з них почали писати свої. Пройшов не один рік, а може і все життя, перш ніж занурилися з головою в цю справу! Звучали улюблені поезії автора збірки Бориса Притули «Ліричне багатоголосся» та інших учасників заходу.
Читали поезії, що співзвучні юності і порі року за вікном, і тій мудрості, яка приходить з роками, і всьому тому, що ми називаємо життям…
Проблема безпеки на дорогах сьогодні надзвичайно актуальна. Практично у всіх країнах світу ця проблема стала однією з найважливіших.
Вже не перший рік поширюється ідея носіння пішоходами світловідбивних брелоків. Тож, у минулому році філія приєдналася до марафону майстерні флікерів «Марафон безпеки». Говорячи за власну безпеку, яку може посилити така маленька, але найважливіша річ як флікер, учні Завадіської гімназії навчилися робити усім знайомі лапки. Залюбки виготовляючи флікери, говорили про важливість бути видимими, дотримуватись правил для пішоходів та велосипедистів. Та прийшли до висновку, що така важлива річ як флікер – це безпека нашого життя.
Детально про заходи, що проходять в бібліотеці, бажаючі можуть дізнатися на блозі бібліотеки «Бібліотека для всіх» http://bibliotekafilia10.blogspot.com/
та Фейсбуці https://www.facebook.com/biblioteka10
Успіхи і досягнення
Робота в Facebook, власне відео:
- відеопрезентація (вітання 83-річчям з дня народження Бориса Притули);
https://www.facebook.com/biblioteka10/videos/651741128849995-
- Рекламна акція «Книжкові новинки 2020 року»
https://www.youtube.com/watch?v=oyjUlx3l-7
- відеопрезентація на пісню користувача бібліотеки Андрія Шульги;
https://www.youtube.com/watch?v=a2wXY9wqsK8
- буктрейер по книзі Ф.Топольного та О.Гелевери; https://www.youtube.com/watch?v=3wZRprEsf0c
- інформаційний відеоролик "Бути жінкою"(акція "16 днів проти насилля");
https://www.youtube.com/watch?v=NsaXugPS1f0
- віртуальний історичний етюд «Колядують зорі на Різдво»;
https://www.youtube.com/watch?v=8moIjBXuBik
- відеоподорож «Океаном рідної мови»;
https://www.youtube.com/watch?v=Rc-MbymzXP8
- участь бібліотеки в флешмобі "Кропивницький читає Лесю Українку»; https://fb.watch/48tB9PAsu8/
Бібліотека в 2020-21 роках стала учасником програм та акцій:
- Програми підвищення безпекової культури пішоходів та велосипедистів «Будь видимим!» (разом з учнями Завадівської гімназії);
- акції "Шукаю дім";
- проекті «Амбасадори безпеки»;
- святкування Всеукраїнського дня добрих справ — Щедрого Вівторка;
- флешмобу "Кропивницький читає Лесю Українку"
Наша бібліотека була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого мікрорайону. Вона є територією духовності, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля.
Свою подальшу діяльність плануємо направляти на підвищення авторитету бібліотеки серед населення, допомозі користувачам в пошуках якісної інформації та задоволення культурно-освітніх, інформаційних, соціально-побутових потреб.
Наша адреса: м. Кропивницький
вул. Павла Луньова, 14
Режим роботи бібліотеки:
Вівторок - п’ятниця: 10.00-18.00
Субота: 10.00-17.00
Неділя-понеділок: вихідні дні
Остання п’ятниця місяця: санітарний
< < | > > |
---|