Як все починалось
Будинок, де знаходиться бібліотека, був побудований наприкінці ХІХ століття, в 1877 році на одній із найстаріших околиць Єлисаветграда – Кущівці.
Точно відомо, що тут працювала церковноприходська школа, а також була приватна квартира одного з служителів церкви. Далі, в теперішньому садку, стояла Вознесенська церква.
Весь цей комплекс був побудований коштом Андрія Фалєєва, Зіновія Семененка і Афанасія Журавського. Також були використані добровільні пожертви громадян міста, приблизно 19 тисяч карбованців.
Сама церква побудована раніше, в 1715 році за кошт купця Микити Проніна на Петропавлівському цвинтарі, і освячена, як Петропавлівська.
Довідку про ці події можна знайти в книзі О. Пашутіна «Історический очерк Елисаветграда», яка знаходиться на книжковій виставці «Відкрий для себе рідне місто».
Після того, як в 1936 році церква була зруйнована, в будинку вже працювала бібліотека. Бібліотекар Кондрашова Надія Григорівна відкрила дитячий клуб «Есперанто», де вивчали мову та працювали гуртки малювання і рукоділля. З того часу, виключаючи роки Великої Вітчизняної війни, приміщення слугує всім, хто любить книгу.
В 1948 році почала наша бібліотека своє існування.
В 1977 році бібліотека увійшла до складу МЦБС.
В серцях багатьох сьогоднішніх читачів нашої бібліотеки живуть імена завідуючих тих років: Л.М. Сергієвої, Г.Ф. Теплицької (1958-1970), О.М. Тимченко (1970-1981), В.А. Телюк (1970-1987), В.В. Логвинової (1990). З 1991 року завідувачкою бібліотеки-філії №5 стає Котлярова С.В.
Населення мікрорайону складає близько 13000 осіб.
Серед читачів нашої бібліотеки є цілі династії. Такими читачами є Мунтян, Головір, Кушнір, Короткови, Тебякіни-Цимбал, Козішкурт-Сімейко, Аршиніки, Голікови.
В 2020 році бібліотека працювала з 2165 читачами, які відвідали бібліотеку 11556 разів і взяли 30157 одиниць книг та періодики. Книжковий фонд на 1січня 2021 року складає 15358 примірників видань та матеріалів.
Недалеко від бібліотеки розташовані Кущівська гімназія та ЗНЗ №1. Учні цих шкіл становлять значну частину читачів бібліотеки. Тому один з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки – це робота з дітьми. Дуже цікаво і весело проходять зустрічі зі школярами. Талановита молодь знаходить собі друзів і коло спілкування, відвідуючи наші літературні заходи. Прикладом такого спалаху таланту може бути наш постійний читач Станіслав Новицький, вже відомий молодий український поет, майстер верлібру. Саме бібліотекарі багато років тому помітили його літературні здібності і приклали немало зусиль для зросту і розквіту його творчості.
Доброю традицією є співпраця бібліотеки з вчителями-предметниками. Результатом цієї співпраці стали цікаві предметні тижні, презентації книг, вікторини, літературні свята.
Екскурсії по бібліотеці знайомлять відвідувачів з книжковими виставками та розкривають багато книжкових таємниць. Також для популяризації читання проводяться Всеукраїнські конкурси: «Найкращий читач України», «Лідер читання», конкурси дитячої творчості та інші.
Краєзнавча робота
З 2001 року бібліотека має свою візитну картку – краєзнавство.
Захоплення краєзнавчими розвідками вилилося у створення краєзнавчо-пошукового клубу «Кущівські дослідники». Його мета - вивчення історії нашого мікрорайону. Найактивніші члени клубу – молодь. Якщо ви спитаєте читачів бібліотеки, чи люблять вони мандрувати стежками рідного краю, ви почуєте дружне: «Так!». Відбулися подорожі та екскурсії, які привернули до бібліотеки нових користувачів, а також заслужили схвальну оцінку всіх мешканців мікрорайону.
Особливий національний колорит в бібліотеці створює народознавчий музей «Кущівські знахідки». З кожним роком експонатів музею більшає, зараз представлено понад 90 предметів, зібраних за допомогою наших користувачів. Традицією стало проведення в нашому музеї виховних заходів зі школярами: екскурсій, зустрічей, днів краєзнавства, уроків народознавства. Регулярно запрошуємо читачів на зустрічі з місцевими авторами, такими як: Корінь А., Надутенко О., Баранова О., Черниш А., Хоменко І., Чечель А., Царук А., Теніченко М., Карпов В., Новицький С.
Постійно проводимо спільні заходи та акції, адресовані всім мешканцям мікрорайону. У травні святкуємо подвійне свято: День пам’яті та примирення і свято вулиці Водоп’янова, у жовтні День козацтва та свято мікрорайону Кущівка.
В 2015 році бібліотекарі розробили інноваційний проект «Кіровоград: що ти знаєш про Кущівку?». Цей проект зацікавив та об'єднав багатьох наших користувачів. Проект зайняв друге місце у конкурсі інновацій «Формування громадянської позиції, національної свідомості, культури і духовності», що мав місце у серпні до Дня бібліотек.
Вирішуємо актуальні проблеми місцевої громади. Бібліотека не стояла осторонь від процесу декомунізації та виступила з ініціативою повернення вулиці Свердлова її первісної назви – Вознесенська. Будинок, де розміщена бібліотека, збудований як частина комплексу споруд Вознесенської церкви. До церкви вели дві вулиці: Херсонська та Вознесенська (з 1932 року Свердлова). Мешканці вулиці своїми підписами підтримали нашу пропозицію. Ми звернулися до компетентних органів, щоб вулицю Свердлова змінити не на якусь віртуальну назву, а на цілком логічну – Вознесенська.
Вісім років бібліотекарі вели роз’яснювальну роботу серед населення мікрорайону, доки нарешті (через 80 років), у лютому 2016 року, завдяки ініціативі бібліотекарів та допомозі депутатів, вулиці була повернута її історична назва – Вознесенська.
З 2015 по 2020 рік в бібліотеці працювали дві громадські приймальні депутатів міської ради. Два рази на тиждень громадяни мікрорайону зверталися до приймальні зі своїми болючими питаннями.
Наша сучасна бібліотека стала сполучною інформаційною ланкою між населенням мікрорайону і владою.
Наші програми:
- програма літніх читань «Бібліолавка – дітям забавка»;
- Програми підвищення безпекової культури пішоходів та велосипедистів «Будь видимим»;
- програма краєзнавчих читань «Маленький Париж»;
- інтелектуальна програма «Non-stop зустрічі в бібліотеці»
Наші центри спілкування:
- краєзнавчо-пошуковий клуб «Кущівські дослідники»;
- клуб «Друзі бібліотеки»;
- Гурток «Книжкова лікарня» (виховання культури читання);
- Група «Рука допомоги» (волонтерство)
Наші партнери:
- ЗНО №1
- Кущівська гімназія
- Психоневрологічний інтернат
- Кіровоградська обласна Спілка письменників України
- Галерея «Єлисаветград»
- Єпархія православної церкви міста
- Центральний козацький округ
- Союз Чорнобиль України
< < | > > |
---|