Що таке скрепбукінг?
Один східний мудрець якось сказав: «Кожний день вашого життя — це сторінка історії». І він був абсолютно правий! Щоб яскраві епізоди нашого життя, незабутні враження не канули в Лету, треба їх якимось чином зафіксувати. Для цього зовсім не обов'язково пити жменями пігулки для поліпшення пам'яті, примовляючи: «Зупинися, мить, ти чудова!». Досить дізнатися про таке оригінальне хобі, як скрепбукінг, і спробувати створити унікальний фотоальбом.
Скрепбукінг у довільному перекладі означає декорований альбом.
Як виникло це незвичайне хобі?
У XIV-XVI ст.. європейські бібліотеки повні допитливих студентів, що переписують з книг улюблені вірші і вислови знаменитих філософів, письменників і учених. Також серед «забудькуватої» молоді поширені спеціальні блокноти, в які заносилися медичні рецепти, складні молитви, адреси знайомих і інша корисна інформація, що часто вилітає з голови. Згодом туди стали вклеювати газетні замітки і ілюстрації.
На початку XVIII ст.. серед романтично настроєних дівчат виникає мода на виготовлення подарункових альбомів. Разом з поздоровленнями і побажаннями альбоми заповнювалися локонами волосся, мереживами, ліричними віршами, композиціями із засушених квітів, яскравих пір'їнок і стрічок ніжних кольорів.
Багато людей у той час вели щоденники в альбомах, зроблених своїми руками. Листи паперу зшивалися міцними нитками, а обкладинка часто робилася з непотрібного шматка шпалер, наклеєного на картон. Тоді ж з'явилися альбоми з витонченими застібками і замками.
У XIX в. палким шанувальником скрепбукінга був знаменитий письменник і журналіст Марк Твен, автор «Пригод Тома Сойера». Шість днів на тиждень він працював над майбутніми літературними шедеврами, а кожну неділю присвячував своєму хобі. Готові альбоми він продавав через велику мережу універмагів Montgomery Ward і заробив на цій справі близько 50 тисяч доларів — більше, ніж йому принесли всі романи, оповідання і нариси!
Винахід фотографії вніс багато нового в скрепбукінг. Тепер будь-яка забезпечена людина могла замовити постановочну зйомку у професійного фотографа і через деякий час вклеїти в альбом фотографії своїх рідних і друзів.
У останні 5–10 років популярність цього хобі росте дуже активно. Виготовлення і прикраса альбомів в Америці перевершила по популярності гольф: поклонники гольфу є в кожній четвертій сім'ї, а скрепбукінгом захоплюються аж в кожній третій!
Це не просто декорування ради декорування, спроба передати атмосферу того або іншого дня нашого життя.
Ніколи не можна наперед дізнатися, що через багато років викликатиме у тебе ностальгію або лукаву усмішку. Тролейбусні квитки десятирічної давності, морські черепашки, дитячі карлючки, монети, листівки, театральні програмки, візитні картки, дипломи і грамоти, видані за гарні оцінки в школі, — будь-яка дрібниця має значення.
У нас це хобі теж набуває популярності. Хоча ще в минулому столітті відомі були аналоги скрепбукінг.
По-перше, «дембельській» альбом. Молоді люди, повертаючись з армії, з гордістю демонструють родичам і друзям свої творіння — перетягнуті в солдатське сукно альбоми з автоматами і червоно-золотими зірками на обкладинці, з вклеєними календариками, де дні акуратно закреслені хрестиками, із цікавими карикатурами на «дідів», з побажаннями і адресами товаришів, з колажами з фотографій. Окрема сторінка часто буває присвячена «тій, яка чекала».
По-друге, дівочі щоденники, анкети і «пісенники». Дівчатка-підлітки заповнюють зошити в клітку ворожіннями, текстами пісень кумирів і короткими віршами на тему любові і дружби.
Любителі скрепбукінга упевнені: у житті людини просто не буває нецікавих або не заслуговуючих на увагу подій.
Коли нам в Інтернеті на очі потрапила стаття про скрепбукінг, ми зацікавилися і вирішили зробити у цьому стилі буклет. А потім прийшла ідея навчити бібліотекарів працювати у техніці скрепбукінгу, і в лютому 2008 року пройшов практикум, фрагменти з якого ви бачите на афіші.
Проте учні виявились набагато талановитішими за своїх учителів. І сьогодні читальний зал прикрашають вітрильники і замки, казкові квіти і гламурні альбоми, веселки і лялькові театри.
Як бачите, рекламна продукція різноманітна не тільки за формою, але і за тематикою. Наші альбоми розповідають про кращих читачів, про масові форми роботи, про заповідні стежки Кіровоградщини, про пам'ятні дні в житті бібліотеки.
Рекламна акція "Бібліотечний серпантин"
Рекламна акція "Бібліотечний серпантин" проведена в центральній міській бібліотеці до Всеукраїнського дня бібліотек.
На цей захід запрошено представників влади, завідуючих бібліотеками середніх спеціальних навчальних закладів, директорів районних бібліотечних систем, користувачів.
Була оформлена територія біля центральної міської бібліотеки: створені арт – дерева, зроблені розтяжки з кольорових кульок, прапорців, вимпелів, на яких написані вислови про бібліотеку, читання тощо.
У вікнах книгозбірні вміщена реклама за темами:
- "Центральна бібліотека запрошує"
- "Світ вічної краси" (книги про шедеври архітектури, природи, мистецтва)
- "Учися! Дізнавайся! Дивуйся!" (учбова та довідкова література)
- "Рецепти жіночого щастя" (література для жінок)
- "Академія домашнього читання" ( книги по кулінарії, садівництву, квітникарству, народній медицині)
- "Книги твого дитинства"
- "Цей таємничий детектив".
Астролог (технічний працівник бібліотеки -філії №17) рекомендував для кар'єрного зросту та вирішення особистих потреб завітати до бібліотеки, а народна цілителька ( завідуюча бібліотекою-філією №13 Р. Мартиненко) давала прості і мудрі поради щодо проведення дозвілля.
Муніципальний духовий оркестр привертав увагу перехожих, а працівники бібліотек-філій роздавали свою рекламну продукцію: флаєри, візитки, буклети, запрошення.
Цікаві виступи підготували колективи бібліотек.
Родзинкою свята стала презентація виставки скрепбукінгів про роботу бібліотеки.
Кожна філія МЦБС підготувала свій альбом, оригінальний не тільки за змістом, а й за тематикою.
Витвори мистецтва колективу центральної міської бібліотеки Скрепбукінг у формі вітрильника виготовив колектив філії №1.
Переможці конкурсу отримали нагороди, а представники влади вручили грамоти кращим бібліотечним колективам.
Депутати міської ради теж прийшли з подарунками.
Це феєричне свято не залишилося поза увагою громадськості та представників мас- медіа, що знайшло своє відображення в ЗМІ:
- Лісниченко Ю.Лісниченко Ю. Дощ - святу не завада/ Юрій Лісниченко // Вечірня газета. - 2008. - 26 вересня. - C. 3
- Анотація: Рекламна акція "Бібліотечний серпантин", присвячена Всеукраїнському дню бібліотек, проходила в центральній міській бібліотеці
- Виставка скрепбукінгів // ТТV. – Новини дня. – 2008. – 24 вересня.
- Зупинися, мить, ти чудова! : Виставка скрепбукінгів в ЦБ // Стимул. – Новини. – 2008. – 24 вересня.
- Бібліотечний серпантин : Інформація про рекламну акцію, яка проходила на базі ЦБ // Обласне телебачення. – 2008. – 10 жовтня.
Види скрепбукінгів, виготовлених філіями Кіровоградської МЦБС
Найпоширеніший вид скрапбукінгів – у вигляді альбомів. Найбільш об'ємні декоративні елементи розташовано на обкладинці. Такі скрепи виготовили
бібліотека – філія №6 бібліотека - філія № 4
Альбоми можна помістити в коробку, оформлення якої відповідає тематиці скрепу.
Це добре вдалося колективу бібліотеки – філії №16
Альбоми з фігурними сторінками підготували
бібліотека - філія № 18 бібліотека - філія №15
бібліотека - філія № 9 бібліотека - філія № 12
Цікавими є альбоми у вигляді гармошок, які виготовили
бібліотека - філія № 13 бібліотека - філія № 7 |
бібліотека - філія №17 |
Скрепбукінг у формі лялькового театру виготовив колектив ЦДБ
Розтяжки – цей вид скрепбукінгів дозволяє оглянути все і одразу, але потребує багато місця. Одна з вимог – матеріал розміщують на міцній основі (картон, пінопласт).
бібліотека - філія №8 бібліотека - філія №5 |
бібліотека - філія №1 0 |
Творіння у виглядів палаці, замків – справа рук
бібліотекарів філії №17 бібліотекарів філії №2
Такий чудовий дім, який перетворюється в альбом, Філія №6 створила альбом у вигляді чарівної скриньки
виготовила бібліотека-філія №21
Незвичний бібліографічний посібник "У світі казки чарівної"(ЦБ). Він містить у собі путівник – камінь з написами – дороговказами по доріжках казкової країни, чудо - бібліодерево з казками замість листочків, казковий палац з принцесами та принцами, чарівну скриню Алі-баби з коштовностями та безцінним скарбом - книжками, чарівний колодязь з яскравими, цікавими бібліографічними покажчиками казок.
Родзинкою виставки став вітрильник, що розповідає про історію бібліотеки-філії №1.
Декоровані альбоми у вигляді каруселі створили
центральна міська бібліотека бібліотека-філія №19
Доповнювали виставку скрепбукінгів:
квіти з фотографіями, виготовлені ЦБ картини філії №18
РОБИМО СКРЕПБУК.
(Практичні поради)
Крок перший: Підбираємо фотографії.
Не намагайтеся «прилаштувати» всі фотографії, які у вас є. Виберіть тільки найкращі, тоді ваш альбом буде набагато цікавішим і динамічнішим. Зазвичай на лист розміром 30см х 30см поміщають 2-4 фотографії. Якщо Вас 4-6 фотографій, Ви можете зробити два аркуша, оформивши їх у загальному стилі, і помістити їх напроти один одного в альбомний розворот.
Для початку спробуємо виготовити одну окрему сторінку.
Крок другий: Вибираємо головну фотографію.
Виберіть фотографію, яка стане смисловим центром Вашої композиції. Це може бути просто Ваш найулюбленіший знімок, або фотографія, яка підсумовує, підводить своєрідний результат всіх фотографій, які Ви плануєте помістити на сторінку. Пам'ятайте, що саме на цю фотографію буде передусім падати погляд людини, яка розглядає Ваш альбом.
Крок третій: Вибираємо фоновий папір
Папір (фоновий, додатковий і підкладка) підбирається з урахуванням кольору, фактури, одягу людей, присутніх на фото. Не варто боятися використання фонового паперу з малюнком. Навпаки, він допоможе Вам підтримати обрану тематику, треба лише правильно його підібрати. Ось кілька порад, які Вам допоможуть.
Підбираємо папір: за тематикою, за кольором. Старі фотографії мають гарний вигляд на тлі пастельних квітів з неяскравим малюнком, а знімки дітей вигідно виглядають на яскравому папері з насиченим малюнком. При виготовленні подвійної сторінки для альбомного розвороту як фон можна вибрати або один і той же папір, або два типи паперу, які добре поєднуються.
Наприклад, для одного аркуша фоновий папір із червоними смужками, для другого - з червоними цятками.. Малюнок різний, проте поєднання обумовлено схожою кольоровою гамою.
Крок четвертий: Вибираємо додатковий фон і паспарту (рамка чи підкладка під фотографічний знімок). Для додаткового фону можна вибрати яскравий папір, який добре поєднується з основним кольором фонового паперу. Цей папір використовують для створення невеликих аксесуарів (наприклад, смужок, для оформлення заміток та підписів фотографій). Багатошаровість робить композицію ще виразнішою. Для паспарту потрібно вибрати один чи два виду однотонного паперу (без малюнка). Це особливо важливо, якщо Ви вибрали фоновий папір із малюнком. Якщо фоновий папір - білий з червоними квітами, добрий вигляд матиме паспарту з червоного паперу. І навпаки, якщо фоновий папір червоний з білими квітами, то колір паспарту буде відповідно білим. Якщо сумніваєтеся, то вибирайте чорний чи білий. Це класика, яка завжди виглядає вдало.
Можна використовувати паспарту, навіть якщо фоновий папір не має малюнка, підібрати колір, шо контрастує з кольором фону, або ж використовувати колір, відповідний обраній тематиці. Наприклад, можна помістити фотографії чоловіка на фоновий папір синього кольору, використовуючи як паспарту папір коричневого кольору, щоб підтримати чоловічу тематику. А якщо ви використовуєте рожевий як фон для фотографій дівчинки, то для паспарту можна взяти білий колір.
Крок п'ятий: вибираємо декоративні елементи для прикраси сторінки.
Це можуть бути, як уже зазначалося вище, наліпки, паперові аплікації, конвертики, стрази, стрічки. Не забувайте, що багато дрібних додаткових елементів перевантажують скрепбук. Погляд передусім має падати на фотографію, все інше повинне її лише доповнювати.
Крок шостий: Плануємо розміщення.
Розміщення фотографій на сторінці прямо залежить від їхньої кількості, від того, як саме Ви вирішили їх розмістити - горизонтально чи вертикально, а також від кількості і розміру нотаток.Це класична схема розташування чотирьох елементів, включаючи фотографії, нотатки, конвертики інше. Експериментуйте, поки не досягнете самого вдалого розташування. Зверніть увагу на макети журналів, вони можуть подати цікаві ідеї розташування елементів. Цілком допустимо, що Ваші знімки будуть розташовані під кутом чи заходити один на одний. Це додасть Вашому скрепбуку особливу візуальну виразність, ефект глибини.
Крок сьомий: Робимо паспарту.
Нанесіть клей на куточки фотографії з зворотного боку, приклейте її на папір, обраний Вами для паспарту, а потім виріжте паспарту, залишаючи поля потрібного Вам розміру. Для центрального знімку можна зробити поля трохи більшого розміру. Також мають гарний вигляд багатошарові паспарту. Наприклад, перший шар - папір без малюнка, другий шар - папір із малюнком (той, що й для основного фону), третій - знову папір без малюнка. Це допомагає залучити до центральної фотографії максимум уваги.
Крок восьмий: Робимо нотатки.
Перш ніж перейти безпосередньо до приклеювання знімків на фоновий папір, підготуємо нотатки. Іноді можна обмежитися стислими та найзагальнішими відомостями, приміром, бібліотечний урок, травень 2008. А іноді скрепбукери докладно розповідають всю історію, включаючи дрібні деталі. Ми зазвичай пишемо пам'ятні нотатки на папері білого кольору, і як паспарту використовуємо той ж папір, що й для паспарту фотографій. Ви можете назвати свій колаж і помістити заголовок у будь-якій частині сторінки.
Крок дев'ятий: Приклеюємо. Розмістіть фотографії на сторінці відповідно до Вашого плану і приклейте.
Крок десятий: Розміщуємо в альбом. Вітаємо! Праця завершена.
Міська централізована бібліотечна система
Наша адреса: м. Кропивницький, пл. Дружби народів, 6
Телефон (0522)37 91 69
e-mail:
Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на http://citylib.kr.ua/home
Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
< < |
---|