Звіт про роботу бібліотек Кіровоградської МЦБС за 2017 рік

I.        Організація бібліотечного обслуговування

Бібліотечне обслуговування читачів -  один із найголовніших напрямків роботи бібліотеки, що допомагає задовольнити освітні, інформаційні та культурні потреби людини.

Імідж бібліотеки - це її образ в очах читачів, людей, громадськості, який включає як форму, так і зміст діяльності бібліотеки. Імідж постійно вдосконалюється, зростає.

Естетично та творчо оформлено приміщення бібліотеки-філії №19, яке поділено на фокус-зони, відкриті для читачів. На абонементі для учнів 1-6 класів виділено зони: «Арт і ШОК», «Мільйон пригод», «Часи козацької звитяги», «Як стати за 7 днів …». Читальний зал поділено на зони інформаційного комфорту для розваг, навчання та спілкування: «Журнальна Галактика», «Уроки на 12 балів», «Чат» та «Game studio», «Wi-fi зона». Абонемент для учнів 7-9 класів зібрав нові цікаві та рейтингові видання, які представлені у зонах «Літературна мапа краю» та «Мандруємо світом». Доповнюють візуальний ряд бібліотеки змістовні книжкові виставки та просторові фотокомпозиції.

У фойє бібліотеки на стіні розміщене дерево з фотографіями кращих заходів 2017 року «Бібліотеці – 35»!, яке змінює своє оформлення відповідно до сезону. Користуються незмінним успіхом модульні чорно-білі фотографії популярних місць сучасного міста, оригінально скомпоновані в фотоекспозицію «Місто моїх мрій». Фотостенд «Сафарі dance party» демонструє один день феєричного життя бібліотеки. У День усіх святих читачів чекали три хелловінські фотозони з символічними для цього свята атрибутами: гарбузами, привидами, відьмаками та кажанами. Охочих сфотографуватися та зробити селфі в бібліотеці виявилося дуже багато.

Для більш комфортного проведення часу у бібліотеці-філії №18  створено інформаційні зон, релакс-зони та облаштовано комфортні зони для читання і відпочинку. Гостинно запрошують імідж-зона та зони бібліотерапії та інфотерапії.

 

2.1. Соціологічні дослідження

Оптимізувати діяльність бібліотек, максимально наблизивши її до сучасних умов, можливо тільки, вивчаючи сучасний стан роботи бібліотечних закладів. Саме на це націлені соціологічні дослідження, які в звітному році проводили в МЦБС.

У травні 2017 року бібліотеки брали участь в обласному соціологічному дослідженні «Торгівля людьми: реальна ситуація та шляхи запобігання очима молоді», яке проводилось Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва.

У серпні 2017 року - обласне соціологічне дослідження «Вивчення задоволеності користувачів якістю проведених культурно-дозвіллєвих заходів», яке проводилось ОУНБ ім. Д. І. Чижевського.

У липні-вересні 2017 року - участь у Всеукраїнському анкетуванні «Видатні імена України».

У лютому бібліотека-філія № 6 провела маркетинговий День анкетування «Бібліотека. Інформація. Послуги». В дослідженні брали участь користувачі бібліотеки всіх вікових категорій.               Метою було вивчення думки  щодо стану популярності бібліотечних послуг та рівень комфортності обслуговування.              Після збору та проведення аналізу анкетування одержана важлива і узагальнена інформація, яка стала поштовхом удосконалення перспективних шляхів підвищення рівня обслуговування та надання послуг в бібліотеці.

Кожна бібліотека-філія МЦБС проводила власні дослідження, опитування та анкетування згідно річних планів роботи.

 

2.2. Інноваційна діяльність бібліотеки.

Основною метою інновацій є пошук, оцінка, створення та впровадження бібліотечних нововведень, що характеризуються абсолютною або відносною новизною.

«Ви не читаєте? Ми йдемо до вас» - під такою назвою пройшов огляд-дефіле бібліотекарів Кіровоградської МЦБС. Дійство відбувалося в фойє обласної філармонії, де проходило святкування Всеукраїнського  дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. Поява красивих дівчат в костюмах, виготовлених власними руками зі старих газет і журналів, викликала справжній фурор. Кожна тримала в руках нові книжки та рекламу своєї книгозбірні. Люди підходили, роздивлялися книги, запитували адреси бібліотек, проте найбільше виявилося любителів селфі, які просто хотіли залишити собі фото на згадку про такі незвичні моделі.

У бібліотеці-філії №18  нововведення – Бібліотечний хепенінг – це залучення користувачів до бібліотеки, на заходи, надання інформації, бібліографічної продукції, запрошень, реклама бібліотеки і послуг. Також працює Служба добрих справ, яка обслуговує читачів з особливими потребами вдома – це книгоношення і спілкування.

День повернутої книги «I’ll be back» відбувся з метою активізації відвідування бібліотеки читачами, які мало читають, виховання в читачах тактовності, толерантності та залучення інших читачів до продуктивної спільної діяльності у поверненні книг.

У День відкритих дверей «В човні життя легким веслом нехай вам буде книжка!» бібліотекарі філії №19 здивували читачів відкриттям БІБЛІОцентру, який діяв протягом дня. Перш ніж потрапити у потрібний відділ книгозбірні, нових та давніх друзів чекала детальна діагностика та консультація у професійного бібліотекаря-«терапевта». Після ретельного огляду та уважного вислуховування скарг, різноманітних проблем, як навчальних, так і побутових, «терапевт» ставив «читацький діагноз», призначав лікування та виписував рецепт. Отримати потрібні ліки, мікстури та вітаміни можна було прямо тут у провідних бібліотекарів-«фармацевтів». А лікувальні новинки вони презентували на стенді «Література як мікстура». Бібліотекарі діагностували такі скарги: депресивне кохання, підліткова невпевненість, осіння хандра, читацький склероз, віковий атеросклероз, газетна та інформаційна алергія. Така нестандартна форма обслуговування викликала багато позитивних емоцій, посмішок, а як всім відомо − гарні книги, щирий сміх продовжують життя та лікують душі.

Не менш яскраво бібліотекарі філії №4, ставши на ролики, провели піар-акцію «Бібліотека – NEW FORMAT», запрошуючи мешканців прилеглих до бібліотеки мікрорайонів, відвідати книгозбірню. У такий незвичний спосіб разом з читацьким активом намагалися привернути до себе увагу, і, водночас, скориставшись чудовою нагодою, надати більше інформації про діяльність, послуги та можливості сучасної бібліотеки.

Продовжила працювати в бібліотеці-філії №5 інноваційна програма «Творча обідня перерва в бібліотеці». До користувачів бібліотеки на чаювання за круглим столом приходили творчі особистості: музиканти, письменники, поети. Вони знайомили слухачів зі своєю творчістю,  ділилися планами на майбутнє, роздавали автографи.  Пройшло безліч смачних перерв в бібліотеці. Запам’яталися відвідини народного гурту «Любисток», їх голоси, яскраві костюми, запальне виконання українських пісень. Любителі поетичного слова зустрілися з самодіяльним поетом Михайлом Теніченком.

Вуличні акції

Масові вуличні акції та грандіозні масштабні свята давно вже стали рекламною візиткою бібліотеки. Завдяки їм розширюється коло партнерів та збільшується кількість читачів, підвищується престиж бібліотеки як центру громади.

День міста святкували разом з усією громадою і працівники Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи. В цьому році система святкує 40-річчя з дня заснування – бібліотекарі знайомили городян з історією своїх бібліотек.

 

Традиційно 1 червня у парку Ковалівському бібліотекарі МЦБС влаштовують свято для малюків.

 

«Відпочинь з бібліотекою!» − під таким гаслом пройшли  «Мистецькі вихідні» в  Ковалівському парку, бібліотекарі філії №4 підготували та провели для маленьких кропивничан майстер-клас з паперопластики «Рибка». Дітлахи старанно створювали оригінальні вироби з паперу та були задоволені своїми роботами.

 

Багато цікавого та креативного підготували бібліотекарі філії № 19. Запальний танок та гарний настрій численним глядачам подарував відомий колектив міста «Карамель», який мав честь відкривати свято композицією «Танцювальний батл».

Потім всі насолоджувалися піснями у виконанні найменших учасників. Шквал емоцій та бурю оплесків викликали акробатичні номери вихованців ДЮСШ №3 та хореографічні композиції танцюристів школи брейк-дансу та хіп-хопу «Mix of Steps».

 

Найбільшого ажіотажу викликали майстри татуажу та косоплетіння, тому що охочих біля їх столиків було безліч. Залюбки городяни брали участь у фотофлешмобі, створеному в рамках проекту «Мости до міста».

 

 

2.3. Робота Публічного центру регіональної інформації (ПЦРІ)

та Пункту доступу громадян до офіційної інформації(ПДГ)

Протягом року в бібліотеках Кіровоградської МЦБС працювали Публічні центри регіональної інформації, що надавали онлайн-доступ до сайтів органів влади та звертали увагу читачів на соціально важливі питання.

Відбувалося поповнення папок рішеннями місцевих органів влади та оновлення стендів «Бібліотека і влада – віртуальна взаємодія», «Наше місто та його мешканці» у центральній міській бібліотеці.

Проводилися тематичні огляди новин Верховної Ради України, нових законодавчих актів. Бібліотекар ПЦРІ організовувала огляди стендів та виставок, індивідуальні та групові бесіди.

Були оформлені викладки нових надходжень до ПЦРІ. Відбулися презентації виставок «Стара фотографія розповідає. Один із багатьох – пам`ятаємо»,  присвяченої героям Другої світової війни в рамках пошукової роботи «В історії сім`ї – історія держави».

Бібліотекар ПЦРІ проводила регулярно інформхвилинки  «Що таке децентралізація?». Була проведена дискусійна година «Децентралізація – зміни заради майбутнього».

Значна увага приділялася темі «Протидія торгівлі людьми».

У бібліотеці-філії № 2 пройшов урок-тренінг «Третє тисячоліття – рабство існує». Учасниками тренінгу були учні 1 та 2 курсів ВПУ №4.

Спеціалісти міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели слайд-презентацію «Торгівля людьми». Учні дізналися, як відрізнити торгівлю людьми від інших злочинів, про форми торгівлі людьми, хто може постраждати від торгівлі людьми тощо. Під час заходу присутні переглянули фільм «Життя на продаж: ні експлуатації та торгівлі людьми», прослухали огляд літератури та познайомилися з рекомендаційним списком літератури «Протидія торгівлі людьми»

Вже стало доброю традицією для бібліотеки-філії №7 тісно співпрацювати з депутатами міської ради Дригою В.В. та Подільської районної ради Шаповал Д.А. Депутати допомагають колективу бібліотеки організовувати бібліотечні заходи і фінансово підтримують. Бібліотека стала головним інформаційним центром для громади. Поновлений куток «Публічний центр регіональної інформації», в якому розміщені телефони гарячих ліній державних установ, а також дні прийому громадян у міській та районних радах. Тут також є тематичні папки:

•             Нове в періодиці з питань самоврядування;

•             Формування органів самоврядування в місті

•             Правові аспекти становлення і розвитку місцевого самоврядуванн

 

Протягом 2017 року в бібліотеці-філії № 15 проводив прийом громадян депутат міської ради Г.В. Сергієнко. Кожної третьої п’ятниці мешканці мікрорайону  мали змогу  вирішити свої нагальні питання та дати пропозиції щодо покращення роботи  житлово-комунального  господарства, ремонту доріг, подати заяву на отримання матеріальної допомоги на лікування. Працівники бібліотеки створили скриньку пропозицій «Обговорюємо проблеми селища Гірничого».

 

Бібліотекарі філії №6 протягом року надавали інформацію «Влада повідомляє». Користувачі цікавилися питаннями децентралізації, новими законами про освіту і медицину, пільгами для переселенців та учасників АТО, рішеннями міської ради з різних питань. Для них були створені нові інформаційні теки: «Соціальний захист населення», «Земля у власність», «Правда і міфи про субсидії».

 

Публічний центр регіональної інформації бібліотеки-філії  № 8 забезпечує прозорість рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування і здійснює інформаційне обслуговування населення за допомогою мережі Інтернет. Протягом року  бібліотекарі провели цикл оглядів «Нові документи влади», особлива увага приділялася  реформі децентралізації влади в Україні та її наслідкам.

Бібліотека-філія № 16 намагається працювати як центр інформаційного забезпечення потреб користувачів, допомагає отримати оперативну інформацію для вирішення життєво важливих питань та залучити їх до бібліотеки. Тематика інформації розширюється відповідно до потреб сьогодення; створено тематичні папки, які постійно доповнюються новими матеріалами.

 

Активно проводиться робота з владою та її представниками в бібліотеках-філіях №5, 17, 18. Бібліотека-філія № 18 створила «Довідкове бюро у бібліотеці», яке містить усю інформацію про організації міста. Майданчик комунікації громади з владою завжди відкритий для спілкування. В бібліотеці надають поради і допомогу користувачам.

Протягом року Публічні центри регіональної інформації Кіровоградської МЦБС надавали різноманітні інформаційні послуги населенню, організовували зустрічі, присвячені суспільно важливим питанням, та прийоми депутатів, поширювали інформацію про децентралізацію влади, надавали консультації, тим самим доводячи свою користь громаді.

 

2.4 Робота Інформаційно-ресурсного центру (ІРЦ)

Інформаційно-ресурсний центр надає послуги, які дозволяють користувачам швидко і з мінімальними грошовими витратами отримати необхідну інформацію. Законотворчі процеси в державі обумовлюють попит на послуги електронного урядування, підвищують інтерес на інформацію органів державної влади, місцевих органів самоврядування.

Найактивнішими користувачами є молодь. Але останнім часом спостерігаються збільшення школярів середньої  школи. Найпопулярнішими запитами цих груп є інформація на допомогу освіті, реєстрація або перегляд результатів ЗНО, дозвілля. Молодь досить легко переходить на електронні платіжні системи, тому часто проводять оплати послуг мобільних операторів, придбають квітки на транспорт. майже всі категорії звертаються до інтернет-магазинів, як результат – користуються е-банкінгом, відстежують шлях придбаного товару.

Працівники центру надають консультації щодо пошуку вакансій на порталі Державної служби зайнятості "Труд" – єдиний офіційний ресурс з максимально достовірною інформацією. Також в ІРЦ можна отримати консультацію щодо складання резюме.

Популярність цих послуг зростає. Пояснюється це, перш за все тим,  що користувач, не відходячи від комп’ютера, може здійснити будь-яку транзакцію з органом влади (зареєструвати юридичну особу, земельну ділянку, посвідчити договір купівлі-продажу, оренди тощо), витрачаючи при цьому якнайменше часу, не стоячи в чергах. Найбільшою попитом користуються наступні послуги:

•             Резервування та придбання проїзних пасажирських документів на залізничний транспорт

•             Пошук роботи на єдиному порталі Державної служби зайнятості України «Труд»

•             Реєстрація осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні

•             Публічна кадастрова карта України на Земельному порталі України

•             Сплата через інтернет комунальних платежів, рахунків за мобільний та міський телефони, інтернет, кабельне телебачення на сайті Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта»

На базі ІРЦ постійно проводяться практичні заняття "Сучасні ІТ-технології в роботі бібліотек", на яких всі бажаючі бібліотекарі МЦБС можуть отримати консультації та удосконалити навички роботи з ПК та різними прикладними програмами. В цьому році особливу увагу приділялось вивченню та практичному застосуванню програми для створення буклетів.

Впроваджена і налагоджена он-лайн звітність та обмін інформацією між бібліотеками-філіями та відділами МЦБС. На основі сервісу Google-документи створено он-лайн таблиці, до яких періодично вносяться дані, які стосуються масових заходів та інших даних щодо роботи бібліотеки. Така форма обміну дозволяє швидко і вчасно отримувати всі необхідні відомості та зменшує витрати часу.

 

2.5. Впровадження комп'ютерних технологій.

Комп'ютерні технології надають бібліотекам унікальний шанс розвитку нових напрямків в їх діяльностіі.

Для ефективного впровадження комп'ютерних технологій в МЦБС створено спеціальний відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів.

Між філіями МЦБС було проведено кілька відеоконференцій. Для цього було встановлено програмне забезпечення Oovoo, зареєстровано облікові записи. Завідувач відділу інноваційних технологій навчив бібліотекарів системи  користуватися цією програмою. Працівників філії №18 навчив перетворювати відео за допомогою програми XMediaRecode.

Здійснено upgrade п'яти комп'ютерів і відремонтовано два, а також почищено від бруду системні блоки в дев’яти  філіях.

Прийнято як благодійну допомогу від фонду "Brainbasket foundation" 11 системних блоків та 5 моніторів. Перевірено, налаштовано й використовується в центральній бібліотеці.

Бібліотекарі МЦБС навчилися створювати і зберігати QR-коди, а також використовувати їх в бібліотечній роботі.

Бібліотекарі МЦБС були учасниками декількох вебінарів, організованих обласними бібліотеками. Здійснено 67 виїздів до філій МЦБС для налаштувань, усунень несправностей, профілактик і консультацій.

У філії №18 тренінги «Супер-учень» відбувались на запит читачів шкільного віку, проходили у невеликих групах – бібліотекарі вчили школярів та студентів виконувати домашні завдання, робити слайдові презентації та творчі проекти. Проходили навчання і за темою «Використання інформаційних технологій Інтернет для роботи з текстом, таблицями, перекладачами».  Оn-line видання стали у нагоді для тих, хто не має книги, але бажає віднайти потрібний твір і бути готовим до уроку. Бібліотекарі вчили дітлахів і юнацтво шукати потрібну інформацію завдяки електронним бібліотекам і сайтам бібліотек України та роздруковували малі форми. Надавали й індивідуальні консультації з використання інформаційних ресурсів Інтернет.

Створення електронного каталогу, який повною мірою відображає зміст бібліотечного фонду - актуальне завдання для МЦБС. На сьогоднішній день ЕК системи підвищує ефективність і комфортність праці співробітників, але ще не може в повній мірі задовольнити потреби читачів.

У 2017-му році продовжились заняття з комп’ютерної грамотності у вищій народній школі при бібліотеці-філії №5, зокрема для незахищених верств населення. З успіхом опановували комп’ютерну грамотність люди поважного віку. Вони навчилися створювати електронні документи, листуватися, шукати потрібну інформацію в Інтернеті та скачувати її.

Життя пенсіонера Калашнікова наповнилося приємними спогадами про друзів дитинства та юності, завдяки можливості спілкуватися в соціальних мережах, які відкрили для нього бібліотекарі.

 

Відділ обслуговування центральної бібліотеки теж допомагають користувачам поважного віку користуватися електронними державними послугами, спілкуватися за допомогою електронної пошти та соціальних мереж, стати повноправними членами сучасного інформаційного співтовариства.

 

 

ІІІ. Соціокультурна діяльність бібліотек.

Продовження роботи та створення нових центрів спілкування

Зв'язки публічної бібліотеки з громадськістю

МЦБС функціонує як соціокультурний, дозвіллєвий центр, що організовує неформальне спілкування користувачів, зустрічі з цікавими людьми, інформує користувачів про літературно-художні новинки, публіцистику, у процесі бібліотечного обслуговування формує у користувачів уявлення про бібліотеку як центр міжособистісного спілкування і змістового проведення дозвілля.

Бібліотеки тісно співпрацюють з громадськими організаціями, державними установами та органами влади, засобами масової інформації. Це співпраця та співучасть у різного роду спільних програмах формує позитивний імідж бібліотеки в суспільстві.

3.1 Бібліотека як центр формування національної свідомості і духовного розвитку

З метою розкриття ходу революційних подій на Україні, формування активної громадянської позиції та виховання почуття патріотизму у бібліотеці №18 відбувся історичний календар «Українська революція 1917-1921 років».  Учасники заходу з цікавістю прослухали розповідь бібліотекаря про ключові події Української революції, патріотизм та мужність громадян, які постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів України. Гостями бібліотеки стали діти і педагоги ДЮК «СКІФ» відділу сім’ї та молоді міськвиконкому, до уваги яких була донесена  об’єктивна інформація про доленосні події в Україні. Учасники заходу отримали стимул для розвитку  бажання стати гідними громадянами України.

Історичний екскурс «Соборна Україна» підготували бібліотекарі філії № 16, а до участі у ньому були запрошені учні ліцею № 8. На заході урочисто лунали патріотичні пісні та вірші про Україну. А метою книжкової виставки «Соборна Україна: від ідеї до життя» було спонукати дітей поважати та любити свою рідну Батьківщину. Огляд виставки, безперечно, сподобався учасникам заходу.

Історико-літературна композиція до Дня Соборності України відбулася у бібліотеці-філії № 2. Читачі взяли участь у тест-вікторині «Колір надії – колір боротьби». Аудиторії була також презентована книжкова виставка «Віковічна мрія українського народу» з історичною і документальною літературою. З захопленням учасники переглянули документальний фільм «Акт Злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року». Насичена програма, патріотична спрямованість заходів, урочиста та піднесена атмосфера – саме для цього трудилися бібліотекарі, готуючись до Дня Соборності України.

Це вже традиція для бібліотек МЦБС вшановувати у березні Шевченка. На цей раз підійшли до справи різнопланово і креативно.

Конкурс акторської майстерності серед учнів 3-х класів школи-гімназії № 31 провели бібліотекарі філії № 19. Діти переглянули оригінальний відеопроект, створений  Міжнародним інститутом освіти та культури, «Діти світу читають Кобзар». Вірші читали 130 дітей із 23 країн світу. Вразили глядачів до глибини душі гарні українські костюми, акторська майстерність та захват, з яким маленькі українці з діаспори декламували рядки Шевченка. У бібліотеці, на конкурсі акторської майстерності «Кобзарики», змагалося чимало третьокласників, і оцінити їх журі було дуже непросто.  Кожен учасник ретельно продумав образ, підготував костюм – все під вірш.

Бібліотека-філія № 1 провела Шевченківські читання «Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став!». Працівники закладу активно залучали дітей до читання творів великого митця.

«Скарби безсмертного поета» - так називався захід, що організували бібліотекарі філії № 6. Ведуча презентувала нові книги: «Прижиттєві видання творів», «Збірку афоризмів із творів Т. Шевченка», «Шевченківській Київ», «Тарасові Музи» та інші. На зустрічі з учнями 7 класу школи № 26 панував дух патріотизму, що випромінювали твори Шевченка, наповнюючи юні серця.

Культура українського народу неповторна, чарівна і унікальна. Бібліотека намагається передати невичерпний скарб народної мудрості, знайомлячи своїх користувачів із традиціями і звичаями українців. Веселі, гомінкі літературні вечорниці «Ой Андрію, даруй нам надію» відбулися в бібліотеці напередодні свята Андрія. І кусання Калити, і майстер-клас з ліплення вареників, і веселі сценки зібрали на захід не тільки читачів, а й їх батьків.

Працівники бібліотеки-філії №.12 запросили на фольклорне свято "Великдень всіх нас на гостини просить" вихованців дитячого садочка.

Що роблять на  Білий та Світлий тиждень, які є великодні прикмети та як печуть паску - ось невеликий перелік того, про що дізналися хлопчики та дівчатка. А ще були гарні українські пісні, мультфільми та привітання. Але всім, звичайно ж, найбільше сподобалися ігри з писанками та смачні цукерки.

 

3.2 Бібліотека як центр соціальної підтримки населення

Крім доброти, у світі є й інші людські почуття, вічні цінності людини: любов, повага, чесність, милосердя, взаємодопомога. Їх не придбаєш у магазині, їх ні в кого не позичиш, їх просто можна виховати і виростити в собі. Кожному під силу навчитися бути добрим, людяним, милосердним.

Бібліотекарі філії № 1 в рамках акції «Читай, я буду слухати» провели захід для молодших школярів. Після читання всі разом  обговорили важливе значення такої риси характеру  людини, як доброта. Бути добрим і вміти дружити дуже важливо. Діти із  задоволенням розповідали про свої вчинки, в яких бачили свою доброту.  Переглянули мультики, були активними при проведенні  вікторини «Казки вчать нас добру». Бібліотекарі презентували  книжкову викладку «Нехай існує істина стара – людина починається з добра».

Всесвітній день доброти  відзначили у дитячій бібліотеці-філії №12. Для всіх, хто любить несподіванки, тут відбувся День добрих сюрпризів.  Подарунком для читачів  бібліотеки  стали  літературні смаколики «Сьогодні книжка вас здивує, свої таємниці вам подарує». Для самих маленьких були оформлені «Алея Вітань», острів «Дружби», палац «Вибачень»,  «Море Доброти». Діти активно брали участь у вікторинах та  іграх: «Будь уважний»,  «Чарівні слова», «Ввічливо - неввічливо». Вони згадали прислів'я та приказки про добро. Всі бажаючі змогли розповісти про свої добрі справи, які вони зробили у своєму житті. Діяла акція безкоштовного запису «Святковий бонус» – всі, хто вперше відвідав бібліотеку 16 листопада, отримали читацький квиток у подарунок.

Проблема дитячого насилля особливо гостро постала сьогодні, коли соціальні мережі вже багато місяців поспіль обговорюють підліткову гру «Синій кит». Цьому питанню присвятили захід бібліотекарі філії №12. У багатьох підлітків трапляються проблеми у житті, які здаються їм як такі, що не можливо вирішити. Тоді вони найбільше потребують підтримки і любові своїх близьких людей, друзів, допомоги в розумінні себе і світу.         Шокуючі факти, цікаве відео та просто спілкування з дітьми змусило замислитися всіх присутніх в залі про сенс життя, його цінність та красу, про хороших друзів поруч та свою місію в цьому житті.

Бібліотека-філія №5 об’єднала людей з обмеженими можливостями та літніх людей в групи «Милосердя». Використовуючи волонтерський рух, бібліотекарі об’єднали читачів з особливими потребами в групу «Рука допомоги». Їх запрошували на масові заходи за їх уподобаннями та знайомили з книжковими новинками. На прохання читачів цієї групи, коли вони не могли дістатися до бібліотеки, їх обслуговували через книгоношення. Відвідуючи вдома, бібліотекарі не тільки приносили літературу, але й  продукти та ліки на замовлення. У листопаді відбулася бесіда-коучинг ««Толерантність як основа сучасного світу». Під час проведення  коучингу читачі взяли участь у вправах «Знайомство» та «Звали, звати...». Був створений плакат-колаж «Толерантність», який яскраво відтворив розуміння дружби. Аналіз поняття «Толерантність» перейшов у  гру «Різноманітність». Читачі залюбки взяли участь у тренінгових вправах «Давайте пофантазуємо...» і «Камінчик у черевичку». Присутні ознайомилися з викладкою літератури «Толерантний світ - гармонійний світ» та отримали пам’ятку «Дієта для толерантних».

 

3.3 Бібліотека як центр інформаційної підтримки освіти

Конкурс поетичного читання «Мандри в пошуках України», присвячений 120-річниці від дня народження Євгена  Маланюка, відбувся у січні в бібліотеці-філії №18. Бібліотекарі розповіли про життєвий і творчий шлях поета «Я син свого народу», проаналізували його поезії та пояснили зміст образів-символів. «Завжди напружено, бо завжди проти течій» формувався світогляд поета. Конкурс виразного читання творів поета проходив біля виставки «Поетична майстерня Є.Маланюка», у зворушливій камерній атмосфері читачі філії читали вірші митця-класика. Інтерактивною грою «Мікрофон»  відбулось підведення підсумку конкурсу: учасники висловлювали власні міркування, аналізували художні образи та щиро виражали свої патріотичні почуття.

 

Пізнавальна інформіна «Вплив Реформації на Україну» відбулась з метою розкрити зміст подій, пов’язаних з впливом Реформації і початком нових часів на Україні та у Європі. Історія успіху реформації надихає людей кидати виклик забобонам і несправедливості, щоб привести Україну до миру і процвітання!

 

3.4 Масові заходи, презентації.

Комплекс заходів з військово-патріотичного виховання

 

До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників, бібліотекарі філії №18 для своїх користувачів провели годину перемоги, з метою розкрити зміст подій, пов'язаних із визвольною операцією на Україні у Другій світовій війні.

На захід завітали діти і педагоги ДЮК «СКІФ», які уважно прослухали розповідь бібліотекарів про визволення України.

У бібліотеці-філії № 5 Кіровоградської МЦБС відбувся патріотичний конкурс селфі «І пам’ятає світ врятований», присвячений подіям Другої Світової війни.   Бібліотека підготувала огляд книжкової виставки-реквієму «Ожили в пам’яті миттєвості війни», під час якого молоде покоління  ознайомилося зі знаменними подіями і пам’ятними датами війни.

Цикл документальних виставок «Один із багатьох. Пам`ятаємо» пройшов в ПЦРІ центральної міської бібліотеки. Герої експозицій – наші земляки Федір Малюк та Григорій Захаренко. На виставці представлені книги, газети, старовинні фотографії, історичне листування воєнних років, особисті речі героїв.

Напередодні Дня Захисника України працівники та читацький актив бібліотеки-філії №4 вітали зі святом мужнього воїна, учасника антитерористичної операції, славетного «кіборга», Героя України Олега Івановича Тимощенка.  На долю мужнього воїна випав і трагічний вихід з Іловайського «котла», і  поранення, і тривалий курс лікування. Указом Президента України 2015 року за бойові заслуги Олега Тимощенка було нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступіня.

Година пам’яті «Живе в народі пам'ять вічна» у філії №8 нагадала присутнім про подвиг героїв, які визволяли країну від фашистської чуми. Діти жваво та натхненно  брали участь у майстер-класі «Червоний мак – символ  Дня пам’яті та примирення».

Комплекс заходів з краєзнавства

Саме бібліотеки відіграють важливу роль у популяризації літературної та культурної спадщини рідного краю.

В січні бібліотека-філія №9 зібрала  молодих поціновувачів творчості Євгена Маланюка на поетичний  батл. Захід відбувся в рамках обласного тижня поетичного читання, який проводився на честь святкування  120-річчя від дня народження Євгена Маланюка – видатного письменника-земляка, поета, публіциста, літературного критика, та популяризації його творчості серед підростаючого покоління. Поетичне змагання, проходило у вигляді конкурсу, де оцінки не ставилися. Це було дуже динамічне й захопливе дійство. Кожен учасник мав дві хвилини на свій виступ. Молодь мала можливість самовиразитися за допомогою віршованого слова, показати всю красу та співучість поезії  Євгена Маланюка.

У бібліотеці-філії № 4 горталися сторінки поетичного альбому «Поет своєї епохи». Учасники заходу переглядали презентацію «Євген Маланюк – шлях емігранта, творчість патріота», декламували вибрані поезії, дискутували, обмінювалися враженнями від неоднозначної літератури.

Літературний захід, присвячений Євгену Маланюку, провела бібліотека-філія № 16

До 120-річчя ВІД дня народження письменника-земляка Івана Микитенка у центральній міській бібліотеці була організована незабутня зустріч з 89-річним сином письменника – Олегом Микитенком. Під час зустрічі відбулась презентація книги спогадів про письменника, авторами якої стали Зінаїда Краян – дружина Микитенка, та його син Олег – перекладач, літературний критик, член Спілки письменників. На завершення зустрічі Олег Іванович передав у користування міським бібліотекам книги та провів автограф-сесію для усіх бажаючих.Бібліотекарі провели краєзнавчу розвідку мікрорайону і створили слайд-презентацію «Знайомими вулицями – до рідної бібліотеки», яка доповнила знання читачів про історію нашого міста.

 

Комплекс заходів з правознавства

Правова освіта – необхідний елемент правової культури. Саме на це звертають увагу бібліотечні заклади МЦБС.

У подорож з казковими героями до Країни Права відправилися читачі Центральної бібліотеки для дітей напередодні Всесвітнього дня дитини. Захід проходив у рамках обласної акції «Читай, я буду слухати». Правозахисниця-бібліотекар разом з дітьми захищала права Попелюшки, Червоної шапочки, Зайчика.  А потім всі разом виписували повернуті героям казок права  на кульках з кольорового паперу.

 

Працівники бібліотеки-філії №15 організували книжкову викладку "Не порушуйте наші права", провели дитячий ранок "Хай  щастя всміхається кожній дитині". Учні дізналися про історію виникнення свята, про правові документи, які було прийнято, щоб виробити та вдосконалити права дитини. На  прикладі казкових героїв вивчали статті із Конвенції ООН про права дитини. А ще учасники дійства створили  правове дерево, вивчили магічну формулу і пообіцяли користуватися нею у повсякденному житті.

Бібліотека-філія №7 провела Тиждень права. В ці дні були проведені такі заходи:

•             година правознавства «Закон обов’язковий для всіх»

•             правознавча вікторина «Лабіринтами права»

•             перегляд відеофільму «Підліток і закон»

•             правознавча година «Запобігання торгівлі людьми»

Під час гри «Будуємо правовий дім для Дюймовочки» в ЦБ діти емоційно визначали за змістом твору порушення прав казкової героїні, із «правових цеглинок» (прав на життя, на ім’я, на житло, на піклування батьків та інших) зводили будинок, в якому Дюймовочці буде зручно та затишно, а також вивчали права, які має кожна дитина. Правова гра допомогла користувачам пізнати цінності людського життя, поведінку в школі, вдома, громадських місцях та пам’ятати, що у них є і обов’язки, які потрібно виконувати.

Екологічна просвіта населення

Перед бібліотеками стоїть завдання популяризації серед населення екологічних знань, формування у читачів почуття відповідальності перед майбутніми поколіннями за збереження навколишнього середовища, за розумне господарювання. Багатоаспектна екологічна проблема найдосконаліше і різнобічно розкривається за допомогою книг, періодичних видань та інших ресурсів, що є в бібліотеці.

 

Екологічним патрулем розпочався місячник чистоти  в філії №18, коли  бібліотекарі  разом з читачами прибрали навколо будинку, у якому знаходиться бібліотека. Дуже оригінально прикрасили фасад, пошпаклювали та пофарбували поріг, висадили квіти на клумбах. До роботи з задоволенням брались усі бажаючі – дорослі і діти.

 

У дитячій бібліотеці-філії №13 відбувся нон-стоп: «Чи здорові дерева в моєму місті». Читачі  підготували доповідь «Дерева – легені й окраса міста». Бібліотекарі провели огляд літератури «Оповіді про дерева». Всі  разом передивились музичну відеопрезентацію на осінню тематику «Листя й дерева».

Незвичайний захід, присвячений Всесвітньому Дню захисту тварин, пройшов у дитячий бібліотеці-філії №12. Юні користувачі  відправились у подорож  сторінками «Червоної книги», дізналися про рідкісні  та зникаючі види тварин.  Вони  отримали можливість  відчути  себе у ролі екологів, складаючи можливий перелік законів, які краще б захищали нашу фауну.

 

Під час проведення  заходів з екології вдалим було використання нової форми роботи в філії №21«Книга+фільм+експеримент». Так для допитливих читачів бібліотекарі відкрили таємницю вулканів «Вулкани: будівничі і руйнівники». Маленькі користувачі книгозбірні дізналися багато цікавинок про це геотектонічне явище, познайомилися з книгами, переглянули захопливий фільм, а також із задоволенням взяли участь у вікторині  «Вулкани від А до Я». Завершальним акордом цікавої подорожі у світ вулканів став експеримент «Вулкан –виверження», який разом з юними «науковцями» провели бібліотекарі.

Завдяки природознавчій  мандрівці «Рослини біблійного саду» читачі дізналися не тільки про рослини, що згадуються в Біблії (їх 75), а й цікаві факти про те, що більшість із них можна вирощувати на території України, а ще те, що лише дві рослини не були ідентифіковані ученими: це дерево добра і зла та дерево життя. Тож кожен із присутніх може, ставши дорослим, взяти участь в вирішенні цієї біблійної загадки

Поширення знань про екологічну безпеку, здоровий спосіб життя, формування екологічної культури – одне із завдань бібліотеки-філії №16. До школи здоров’я «Від здоров’я землі – до здоров’я  людини» були запрошені учні  7-х класів. Діти не тільки отримали багато корисної інформації, а й разом з бібліотекарем зробили зарядку. Мета екологічної експедиції «Доля природи – наша доля», яка була запропонована старшокласникам  – розкрити взаємозв’язок людини і природи, брати участь у захисті природи.

У звітному році колектив філії  розпочав роботу за проектом «Зелена бібліотека». Одне з головних завдань проекту – просвітництво читачів в області екології, а саме: ресурсозбереження (водозбереження, теплозбереження, енергозбереження). В рамках реалізації проекту в приміщенні бібліотеки працював «Готель домашніх тварин» та «Квітковий готель». На час відпустки користувачі залишали в бібліотеці квіти, домашніх тварин.

 

Комплекс заходів у сфері сімейних відносин

Взаємодія бібліотеки і сім'ї - ефективний шлях залучення дитини до читання. Бібліотека прагне допомогти сім'ї виростити дитину вдумливим читачем, виховувати дитину за допомогою книги. Читаюча сім'я є сполучною ланкою бібліотеки з суспільством. Робота з сім'єю допомагає бібліотекарям вийти з кола  професійних проблем на рівень соціального партнерства.

День сім’ї  «Родина, рід, які слова святі!» пройшов у філії №18. У програмі дня були пізнавальні екскурсії, вулична акція «Роль сім’ї у Вашому житті?», знайомство з фото панно «Читаюча родина», спілкування біля предметно-книжкової виставки  «Хобі у житті моєї сім’ї» та on-line інтерв’ювання. Бажаючі робили селфі «Я в бібліотеці». Кожен учасник цього дня на згадку отримував інформаційний буклет «Бібліотека сімейного читання запрошує…».

 

 

Всі загальнолюдські проблеми починаються з сім’ї. Вона формує світоглядні орієнтири та систему цінностей молодого покоління. У бібліотеці-філії №10 відведена  велика увага вивченню дітьми своїх прав та поваги до прав інших.  Це допомагає запобігти багатьом сімейним конфліктам. Як же запобігти насильству в сім’ї? Саме цій темі був присвячений  диспут «Світ без насильства».

Організація дозвілля

Сьогодні бібліотеки МЦБС є не тільки центрами формування і задоволення інформаційних потреб читачів, а й організації змістовного дозвілля.

Бібліотекарі філії №15 провели для своїх користувачів  арт-годину «Їде гарбузОк на ярмарОк». Підготували  сюрприз, неймовірної краси виставку-ярмарок «Щедра осінь дарами». Всі «овочі» на цій виставці  зроблені руками  дітей.  Куточок читальної зали бібліотеки перетворився на осінній  вернісаж.

Вже традиційно наприкінці осені бібліотека-філія № 19 приймає у своїх стінах улюблене дитяче видавництво «Фонтан Казок». Цього разу до книгозбірні завітав веселий та добрий Юрій Бедрик. Письменник читав смішні вірші з дитячих збірочок «Снюсь-нюсь-нюсь» та «Тьотя Бегемотя», а також «свіженькі» вірші, які ще не вийшли друком. Розважав малюків автор ще й власними скоромовками, які спеціально писав для розвитку мовлення не лише у дітей, а й у дорослих. Деякі з них, навіть, – на замовлення дикторам українських телерадіокомпаній. Невгамовні читачі, які завітали на захід, не відпускали письменника своїми запитаннями, пропозиціями, а також вишикувалися в чергу за ілюстрованим автографом, який пан Юрій лишав на руці дітлахів.

У цій же філії протягом тижня дитячого читання працювало літературне бістро для гурманів «Дивний світ», а кожен день був представлений стравою від кухаря. На відкриття «Fashionbook» ‒ літературна дегустація новинок різних видавництв та знайомство учнів початкових класів школи №18 з дитячою поетесою Оленою Горобець. Читачі мали змогу почути вірші з дебютної книги «Горобці-молодці». В літературному бістро подавали такі блюда:

•             Техновінегрет «Чудеса прогресу» ‒ знайомство з незвичайними винаходами людства, які знайшли своє використання в побуті, школі, бібліотеці.

•             Салат з казок «Мільйон пригод» дегустували учні перших класів школи №18.

•             Пізнавальний гарнір «Плазуни, стрибунці і не тільки…». Бібліотекарі розповіли читачам про дивовижних мешканців планети та нашого краю, познайомили з книжковими новинками, які були представлені на тематичній виставці «Природна краса нашої Батьківщини».

•             Зоологічне печиво «Велетенський і зелений є на світі звір страшенний» ‒ змагання серед учнів 2 класів на знання домашніх та диких тварин, які мешкають в Україні.

•             Фантастичний пудинг «Прибулець» приготували бібліотекарі на закриття тижня дитячого читання для найдопитливіших читачів. Їх завданням було: відгадати літературних персонажів та загадкових казкових істот, які мешкають на сторінках дитячих книг, розміщених на стенді «Казкові істоти».

Для бажаючих долучитися до історії та особливостей японської культури бібліотекарями філії №4 проведено День Японії в бібліотеці. Для цього у книгозбірні було створено кілька інформаційних зон-локацій. Відеосалон запросив на віртуальну екскурсію садами, храмами та замками Японії, презентувалися твори японських авторів, каскад інформаційних повідомлень приголомшив безліччю цікавої і невідомої раніше інформації про країну, у якій сходить сонце. Знавець японської культури – голова міського осередку Кіровоградської обласної федерації спортивного карате у місті Кропивницькому та Асоціації Фунакоші Шотокан Карате в Україні Павло Георгійович Чорний провів майстер-клас з чайної церемонії та урок японської каліграфії у стилі кабукі-модзі.

З метою довести, що читання – це насолода та відпочинок, бібліотекарі філії №10 влаштували для своїх найактивніших користувачів справжній бібліотечний пікнік «Відпочиваємо з книгою».

Оскільки пікнік передбачає відпочинок, розваги на природі з гарними пейзажами, для присутніх були підібрані цікаві книги. Діти із задоволенням брали участь у літературних іграх, вікторинах, розповідали про свої улюблені казки. Тож відпочивали, пізнавали світ разом з книгам і поринали в дивовижні подорожі морем книг, слухали вірші, оповідання, казки, відгадували загадки і грали в цікаві рухливі ігри на свіжому повітрі.

 

Робота з юнацтвом.

У бібліотеці-філії №16 з відкриттям юнацького абонементу  збільшилась кількість нових читачів. Невелика кімната, де знаходиться абонемент, вражає різноманіттям поданої інформації. Це – і креативні виставки, і звернення  до користувачів, і молодіжні плакати, вдало розміщений книжковий фонд –  все створює затишну  та комфортну атмосферу. Пріоритетними напрямами діяльності юнацького абонемента є: інформаційний, виховний, дозвіллєвий, на допомогу навчальному процесу. Представлені також книжкові виставки: «Моя професія – моє майбутнє» (виставка-порада), «Увага! На горизонті НЛО» ( виставка нових надходжень), «Вивчай мову – пізнавай країну» (виставка-заклик), «СНІД: людство під знаком біди» (виставка-застереження).

Цікаво пройшов День Інтернету "Покоління Google обирає...", метою  якого було  формування навичок правильного реагування на небезпеку в мережі, формування культури поведінки в Інтернеті, дотримання правил особистої безпеки. Протягом дня  проведено урок-гру "Безпека в Інтернеті", турнір знавців Інтернету, огляд тематичної виставки "Весь світ в екрані - це Інтернет". На захід було запрошено психолога, яка провела тренінг "Небезпечні прояви", конкурс на кращого знавця інтернет-термінології в режимі дедлайн.

Робота з дітьми

Вже протягом 10 років Центральна бібліотека для дітей виступає організатором міського етапу Всеукраїнського конкурсу дитячого читання. «Книгоманія», заохочує дітей до систематичного читання, рекламує найкращі твори української та світової літератури. Всього участь у конкурсі взяли 188 читачів бібліотек Кіровоградської МЦБС, що обслуговують дитяче населення.

Танцювальна вечірка на честь Короля савани, якого обирали серед жителів Африки, розгорнулася біля стін бібліотеки-філії №19.  А подивитися було на що: екзотичні птахи, дикі тварини та пустельні плазуни змагалися за титул «Король савани». Гепарди, павичі, макаки, тигри, фламінго, змії та скорпіони, папуги та метелики – їх майстерно зіграли бібліотекарі та читачі книгозбірні, вихованці ДНЗ №67 та школярі.

 

Влітку хочеться спробувати чогось новенького. Унікальну можливість покерувати в бібліотеці, спробувати себе в ролі бібліотекарів, отримали користувачі  Центральної міської бібліотеки для дітей. Це був День дитячого самоврядування в бібліотеці, і ідея дуже сподобалася активним читачам. Діти самі розробили програму і креативно реалізували в роботі закладу свої ідеї. Звичайно, справжні бібліотекарі були завжди поруч, допомагали і словом, і ділом.

Відбулося також «Свято близнюків», що принесло усім максимум задоволення. В цей день, окрім книг, за ініціативою дітей, читачі отримували солодкі призи!

Бібліотечний «дім з привидами» зібрав у своїх таємничих стінах чимало страхітливих та не дуже істот. Бібліотекарі філії № 19 влаштували містичний маскарад, присвячений незвичному для нашої країни, але з кожним роком все популярнішому, святу Хелловіну.

Дійство відбувалося у вигляді квесту, в кінці якого обирали найбільш оригінальний костюм. Діти, поділені на команди, збирали чарівне заклинання, частину якого отримували у кожному відділі за пройдені завдання. Книгозбірня поділилася на тематичні зони: Кімната з привидами, Відьмине кубло, Печера Безсмертного та Темний ліс.

Для розігріву всім учасникам заходу потрібно було зварити зілля з найгидкіших інгредієнтів, придумати найстрашніше закляття і вимовити його найбільш моторошним голосом.

Найбільш очікуваним став конкурс на кращий костюм. Переможців, окремо серед хлопців та дівчат, бібліотекарі обирали в декількох номінаціях: найоригінальніший грим, найцікавіший та найстрашніший костюм. Найпопулярнішими вбраннями серед дівчат стали кішка та чаклунка, серед хлопців – Дракула. Батьки також взяли активну участь у підготовці до містичного маскараду, допомагали у створенні костюмів та неповторного гриму.

Бібліотекарі оформили декілька хелловінських фотозон. Охочих сфотографуватися та зробити селфі виявилося багато.

Робота з людьми похилого віку

Зустріч поколінь – це нагода для молоді відкрити для себе старше покоління, переконатися в тому, що спілкування з людьми похилого віку може бути цікавим та корисним.

В теплій, щирій атмосфері у бібліотеці-філії № 5 Кіровоградської МЦБС пройшла зустріч поколінь «Зорепадом летять роки». Зустріч двох поколінь пройшла у стилі «посиденьок». У програмі заходу були «фотопосиденьки», «кінопосиденьки» та музичні хвилинки. Бібліотекарі провели психологічне тестування «Як справити хороше враження протягом 7 секунд», надали кілька психологічних порад щодо спілкування старшого покоління з дорослими дітьми і малими онуками. Завершилась зустріч чаюванням та невимушеним спілкуванням.

У бібліотеці-філії №10 відбувся бенефіс композитора  Бориса  Притули «З піснею по життю», присвячений 80-річчю від дня народження. Учасники заходу дізналися про життєвий і творчий шлях відомої людини нашого краю – композитора, хормейстера, кандидата педагогічних наук, відмінника народної освіти, керівника самодіяльного аматорського гурту «Берегиня». Зустріч відбулася в душевній атмосфері спогадів та спілкування. Захід доповнювався слайд-презентацією «Світлини життя Бориса Притули», новими піснями у виконанні самого автора і учасниками гурту, відеозаписами його творчих музичних надбань. Гості з цікавістю знайомились з нагородами, грамотами, фотоматеріалами та документами виставки «Скарби Бориса Притули».

У філії №8 на засіданні жіночого клубу «Мальва» відбулася літературно-музична вітальня «Зорепадом летять роки…». На адресу присутніх прозвучали  зворушливі ліричні рядки про людську осінь, яка, як і природа, буває різною. Сердечні слова чергувалися з музичними паузами та теплими побажаннями  всіляких гараздів, добра і миру. Розважальна програма включала цікаві ігри, конкурси та вікторини, які настроїли гостей на веселий лад. Завершилася засідання клубу чаюванням та спілкуванням в теплій, щирій атмосфері.

До міжнародного дня людей похилого віку в бібліотеці-філії №2  провели літературно-музичну композицію «Осіння подорож на кораблі життя». Увагу читачів привернула книжкова викладка  «Запах зілля з бабусиних долонь». На ній були представлені книги з української народної медицини, про лікування травами, використання лікувальних чаїв та настоїв. Більшість людей починають усвідомлювати цінність здоров`я лише тоді, коли воно знаходиться під серйозною загрозою. Книги про лікарські рослини допоможуть читачам зберегти здоров`я, підвищити працездатність, подовжити період активного довголіття.

Завжди гостинно зустрічає своїх учасників клуб «Ветеран», який став  центром відпочинку і спілкування людей поважного віку. Для них  бібліотекарі  підготували й провели калейдоскоп улюблених фільмів «Про кохання і не тільки», зустріч з поетесою Ніною Чабаненко, вечір відпочинку «Білої акації грона запашні», ретрокав’ярню  «Мої роки – моє багатство», зустріч з фітотерапевтом «Вода цілюща і живильна». Бажання цікаво та змістовно провести дозвілля завжди збирає чисельну аудиторію в філії №16.

Виставкова робота

Виставкова діяльність бібліотек була і залишається важливою складовою бібліотечного обслуговування.

Хто-небудь замислювався, навіщо на рукавах жіночих жакетів та чоловічих піджаків потрібні ґудзики? Які функції вони виконують? Виявляється, ґудзики на рукавах – це винахід Наполеона Бонапарта. Він наказав пришити їх до рукавів на куртках солдатів, щоб вони…Саме про це і ще багато цікавого можна довідатись з виставки «В полоні модних фантазій», презентацію якої провели для молоді бібліотекарі  філії №1. Користувачам цікаво було дізнатися 10 фактів про моду, які повинна знати кожна жінка; 5 найдорожчих брендів одягу в світі а також найкращі цитати найзнаменитіших особистостей в світі моди.

Зимові свята - найбільш таємничі, урочисті та родинні свята в нашому повсякденному житті. Переглядаючи виставку «Сніжна, ніжна казка зими», користувачі центральної бібліотеки дізнались більше про колоритні, цікаві своєю самобутністю і чарівністю, свята зимового циклу. На виставці багато креативних новорічних поробок.

У Центральній міській бібліотеці в рамках проекту «Displaу-кросинг» з метою популяризації бібліотечно-інформаційної роботи, художньої, науково-популярної літератури про подорожі, туризм, рідний край оформлена виставка-подорож «Мрій! Читай! Мандруй!». Виставка має три розділи, кожен з яких крім літератури, містить багато  цікавих елементів декору. Наприклад, веселі пірати, закохані, які подорожують на повітряній кулі, річечка, що витікає прямо з банки! У першому розділі "Бібліотечні мандри з героями книг» представлені найбільш яскраві книги про подорожі. Наступний розділ  «Рідний край у бібліотечних туристичних маршрутах" містить  туристичні видання про Україну, кіровоградський край, наше місто. Карта області знайомить з унікальними місцями, які є  на Кіровоградщині.

Наше місто  теж може похвалитися багатьма історичними й архітектурними пам’ятками. І деякі з них є по-справжньому унікальними, як земляна фортеця, збудована 1754 року, яка вважається унікальною пам'яткою фортифікаційної архітектури.  «Спогади та враження» - таку назву має третій розділ виставки. Тут розміщені сувеніри, фотоальбоми, пам’ятні дрібнички, що були люб’язно надані читачами і працівниками бібліотеки, які люблять подорожувати і отримувати незабутні враження від подорожей.

Перші весняні місяці дуже насичені екологічними датами і подіями. Адже у березні та квітні ми відзначаємо День лісу, День води, День птахів, День довкілля, День Землі, День Чорнобильської катастрофи. Гадаємо, що література, представлена на виставці «Збережемо дивосвіт Землі», змусила користувачів бібліотеки замислитись над тим, що ми не господарі природи, а лише гості в цьому прекрасному Домі на ім’я Земля. І якщо людство не змінить свого ставлення до навколишнього середовища, то менше шансів залишиться у нього на щасливе життя.

Робота клубів

Клуб створюється для спілкування людей, які мають єдину мету, завдання, інтереси для обміну думками, удосконалення знань в тій чи іншій галузі людської діяльності, сприяє становленню особистості

Клуби працюють при всіх бібліотеках-філіях МЦБС.

В Центральній бібліотеці для дітей учасники клубу «Наталка» зібралися за філософським столом, щоб обговорити тему: «Мій формат спілкування - етнотолерантність». Серед присутніх були українці, росіяни, білоруси та вірмени. Кожен з них розповідав про особливості побуту, звичаїв, традицій, як у сім'ї, так і загалом у країні, яку вони представляють.

Звичайно, у кожного свій темперамент, своя самобутність, своя філософія,  але дівчата порозумілися, що треба шанобливо ставитися та визнавати культурні цінності кожної нації, поважати один одного, виявляти гостинність та допомагати тим, хто цього потребує.

В Центральній бібліотеці для дітей відбувся театральний експромт «Сам собі режисер» від акторів  лялькового театру книги «Буратіно».  Всім присутнім  юні режисери   запропонували зіграти у  особисто створених  оригінальних лялькових виставах: «Кулька-Вередулька» та «Чарівний маскарад».  Бажаючих виявилось багато, тож у ході гри з’являлися нові задумки і ролі,  які експромтом втілювалися в дію. Це вносило в постановку  елементи несподіваності та непередбачуваності, а акторам додавало азарту. Всі залишились задоволені і з гарним настроєм.

У бібліотеці-філії № 6 працює  клуб авторської пісні і поезії «Струни душі». Одне з засідань - марафон настрою «Мелодії осені». Зустріч присвятили  прекрасній, ліричний і романтичній темі – осінь. Вечір видався щедрим, які сама осінь, на поетичні слова. Звучали «осінні» вірші В. Сосюри, Л. Костенко О. Олеся. Осінній настрій підхопили Антоніна Корінь, Андрій Шульга та інші.

Драма «Гніздо горлиці», історичний бойовик «Червоний», комедія «Dzidzio Контрабас» стали предметом обговорення на засіданні жіночого клубу «Світана» у бібліотеці-філії №17. Учасниці засідання взяли участь у квітковій кіновікторині («відірвавши» від квітки пелюстку, відповідали на запитання, написане на ній), а також у тренінгу, під час якого колективно «написали сценарій» мелодрами.

 

 

IV. Формування, вивчення та використання книжкового фонду

Зроблено перші кроки щодо впровадження  УДК. Робота проводиться згідно складеного Плану заходів Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи щодо організації роботи по впровадженню Універсальної десяткової класифікації на 2017-2018 роки. 30 листопада 2017 року  припинено використання ББК при класифікації документів. З 1 грудня 2017 року  введено в дію УДК. Бібліотекарі вивчають таблиці Універсальної десяткової класифікації. Розроблено  схему для організації розстановки фонду на відкритому доступі у відділах ЦДБ. Проводилась робота по очищенню фонду від зношеної та морально застарілої літератури. До уваги було взято рекомендацію  Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ (ІФЛА): «Гарний бібліотечний фонд не обов'язково має бути великим, особливо в новому світі цифрової інформації. Відповідність фондів потребам місцевої громади важливіша, ніж обсяг фонду».

Склад книжкового фонду

Складовою частиною бібліотечних фондів є періодичні видання, які надають користувачам необхідну оперативну та актуальну інформацію. Бюджетні кошти на передплату періодичних видань не виділялися.

Протягом звітного року бібліотеки системи працювали по залученню позабюджетних коштів до комплектування книжкового фонду. Для цього залучалися читачі бібліотек, редакції місцевих газет. Через редакції газет «Наше місто», «21канал», «Украина-центр», «Вечірня газета», «Трудоустройство», «Утренний город», «Первая городская газета», «Народне слово» книжковий фонд бібліотечної системи поповнився краєзнавчими часописами. В 2017  році бібліотеки завдяки цій допомозі  отримували 10 примірників газети «Украина-центр», збільшилася кількість надходження газети «Народне слово» до 5 примірників, газета  «Діалог» надходила з додатками. Всього за цим джерелом надійшло  163 комплектів газет на суму  21633 гривні.

Згідно перспективного плану, в 2017 році проводилося вивчення розділу 3 - Техніка .  В результаті  цього була списана застаріла  література та книги, які погано використовувалися, намічені заходи по популяризації незаслужено забутої літератури, складені списки книг, які необхідно придбати в фонд системи.

Вилучення літератури

Протягом  року була проводилася робота по очищенню книжкового фонду від застарілих видань, зношеної літератури, книг, які були загублені читачами. Таблиця свідчить про зношеність книжкового фонду. А вилучення застарілої за змістом літератури говорить про погане відновлення бібліотечного фонду

Приріст бібліотечного фонду відсутній. В порівнянні з 2016 роком книжковий фонд зменшився на 7870 примірників. Вибуття перевищує надходження в 2,2 рази . Книжковий фонд оновився в звітному році на 1,7%.

Бібліотеки системи продовжували надання читачам платних послуг. Сума виручених коштів складає  71837 гривень. В 2016 році – 64439  гривень.

Продовжувалася робота над  створенням електронного каталогу. Занесено до бази даних всього 13560 назв нових надходжень. В 2017 році база даних поповнилася на 1385 назв.

V. Інформаційне та довідково-бібліографічне обслуговування.

Завдяки сучасним інформаційним технологіям бібліотеки сьогодні – це повний комплекс бібліотечних послуг, оперативність, швидкість, якість виконання вибагливих запитів користувачів.  Діяльність будується на формуванні вмінь, пов'язаних з пошуком інформації, роботі з новими комп'ютерними технологіями, а також   на освоєнні навичок аналізу отриманої інформації.

В ЦДБ протягом п’яти років діє Школа інформаційного комфорту. В рамках програми «Крокуємо у світ інформації» дітей із самого раннього віку навчають добувати інформацію самостійно. Цьому якнайкраще сприяють інтерактивні заходи: бібліотечно-бібліографічна абетка «Від А до Я», бібліоконстанта «Хто нас читає, той не програє», урок-турнір «Секрети розкриває бібліограф». Інформаційний  всеобуч «Новий час – нові формати» здебільшого проводився для груп з 2-3 осіб. Протягом року не згасав у дітей інтерес до Урядового сайту для юних громадян. Щодня  бібліотекарі надавали індивідуальні консультації «Комп’ютер буде корисним».  Отримані у Школі знання і здібності діти мали змогу продемонструвати, взявши участь у підсумковому WEB-квесті «Піди туди, не знаю куди». Виявлені у ході заходу лідери інформаційного пошуку  діляться своїми знаннями з однолітками.

Інформаційна мозаїка «Круто говоримо» в бібліотеці №8 зацікавила гостей останніми мовними фішками молодіжного сленгу та нагадала про те, де вони можуть їх використовувати. Книжкове дефіле «Суперновинка» продемонструвало присутнім нові надходження до бібліотечного фонду. Феєричним закінченням дня став мовний ГраВікКон, який дав змогу учасникам закріпити свої знання, проявити кмітливість, ерудованість та просто розважитися.

В бібліотеці-філії №15  проведений День періодики «Преса на всі інтереси». Мета заходу – залучення користувачів до читання та ознайомлення їх з періодичними виданнями, які допоможуть у навчанні та повсякденному житті, розширять кругозір, познайомлять з новинами. Для дітей бібліотекарі провели огляд журналів «В калейдоскопі яскравих сторінок», здійснили подорож сайтами улюблених газет та журналів, презентували нові часописи. А окрасою дня стали саморобки із журналів «Яблунька», «Візерунок у долонях», які діти виготовляли своїми руками. Тепер вони прикрашають виставку «Мандруємо книжковим дивосвітом». Дорослих  користувачів знайомили з новинами краєзнавчих видань, провели огляд «За сторінками журналу «Дім, сад, город».   Користувачі  із задоволенням знайомилися з періодичними виданнями, адже газети та журнали є одним з джерел надання оперативної та цікавої інформації.

Під час дегустації новинок «На журнальному бульварі» в Центральній міській бібліотеці діти також мали змогу посмакувати журнальними «ласощами» та «делікатесами», Бібліотекар читального залу Марина Пархоменко була бібліогідом, знайомила присутніх з пресновинками.

А День інформації «Краса і сила українського слова» в філії №21 розпочався акцією «Запитай мене солов’їною, відповім тобі калиновою», адже жодна людина, яка поважає себе, свою країну, не буде калічити рідної  мови,  вихована людина говорить грамотно та красиво навіть про звичайні  речі, а  мова не ділиться на святкову й буденну. Зберігати і розвивати рідну мову, одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу, будувати незалежну, справді вільну країну закликали під час Дня інформації всіх українців, великих і маленьких, читачі бібліотеки в відеоролику «Мова –душа народу», який переглядали  протягом дня. З задоволенням відвідувачі переглянули і літературно-музичну композицію «Мова – душа народу» та виставку «Українська мова – мова єднання»,  познайомилися з літературою під час огляду «Десять книг юному українцю про рідну мову».

Регулярно проводять філії і Дні нової книги. Кожна нова книга в бібліотеці — це оновлення фонду, радість для читачів. Дегустація новинок літератури «Бібліогурманія», що відбулася у бібліотеці №5, дала можливість відчути смак життя, що вирує на сторінках нових книг, та обрати собі для читання те, що смакуватиме найбільше. Молоді в бібліотеці №2 сподобався інтерактивний огляд «Герой нашого часу по-японськи», розповідь  у вигляді «ланцюга повістей», п'яти повістей і розповідей, об'єднаних головною діючою особою – країною Японія.  Завершився захід оглядом книжкової виставки "Знайомтесь: Японія".

Надати найповнішу та найновішу інформацію покликано індивідуальне інформування користувачів, якому всі бібліотеки приділяють особливу увагу. З користувачами  проводяться опитування та анкетування, що дає змогу більш чітко вивчити їхні потреби.

Молоде покоління відчуває важливість знань у сучасному житті. Відкриттям для них стало те, наскільки важливо для отримання якісної освіти перш за все оволодіти наукою бібліографією.  Як швидко знайти потрібну книгу у бібліотеці за допомогою бібліотечної навігації, дізнавалися користувачі книгозбірні №19 протягом Дня бібліографії «Книжковий простір: орієнтуємось та користуємось». Підлітків знайомили на абонементі 7-9 класів з краєзнавчою зоною, яка містить кращі поетичні та прозові твори письменників рідного краю. Також охочих помандрувати чекала туристична зона, яка зібрала цікаву інформацію про країни світу. Читальний зал презентував своїм користувачам зони для розваг, навчання та спілкування – «Уроки на 12 балів», «Чат» та «Game studio». Протягом дня читачі знайомилися з алфавітним каталогом, дізнавалися про правила розміщення книг на книжкових полицях та бібліотеці загалом.

Бібліотечно-бібліографічні заняття давно змінили свій формат і проходять у різних інтерактивних формах. Про різновиди довідкових видань, їх зміст та методику пошуку необхідного матеріалу дізнавалися користувачі тієї ж філії №19 під час заходу «Всесвіт від «А» до «Я». Отримані знання діти закріплювали під час конкурсів ‒ мовне завдання «Чи добре ти знаєш алфавіт?», бліц-турнір «Синонімічне асорті», конкурс редакторів «Багато читаю, тому все знаю», фразеологічний коктейль «Серце мліє» та позмагалися в енциклопедичній дуелі «Ти мені – я тобі». А Змагання Всезнайок «Майстер інформаційного пошуку» визначило найкращого знавця довідкової літератури. Читачі змагалися в різноманітних конкурсах та виконували мовознавчі завдання: «Прямо чи влучно», «Що? Де? Як знайти?», «Хто швидше?», «Словограй». Рахунок балів йшов на швидкість, точність та інформативність, кожну свою відповідь гравці повинні біли підтвердити даними із словників та інформацією з довідників. Останній конкурс «Жартівливий словничок-довідничок» визначив переможця змагання, який і отримав титул «Всезнайка − 2017».

Протягом року в дитячій бібліотеці №12 проводились диференційні, з урахуванням вікових категорій, бібліотечні уроки. Тематика  уроків різноманітна: конкурс загадок «Хто, хто у цій книжечці живе?», вікторина «Каталоги, картотеки – ключ до знань бібліотеки», прес-ваги «А цей журнал - найкращий», гра-огляд «Енциклопедичний поїзд», бібліографічний детектив  «Бібліотечно-бібліографічні засоби пошуку інформації» та інші.

Сполучною ланкою між інформацією, споживачем інформації й інформаційних запитів є інформаційно-довідкове обслуговування. Швидке і оперативне обслуговування користувачів бібліотеки №18 у режимі «Експрес-довідка» – телефонні та індивідуальні консультації – це надання відомостей про наявність чи місцезнаходження документу, фактографічні довідки.

Уже декілька років як бібліотеки системи перейшли від бібліографічних картотек на паперових носіях до роботи в інформаційно-пошуковій системі Ірбіс. На звітний рік бібліотеки мають можливість імпортувати в свої електронні бази документи з корпоративного електронного каталогу статей, створеного при Центральній міській бібліотеці.

Активне засвоєння бібліотекарями різних програм урізноманітнило форми та види бібліографічної та інформаційної продукції. Віртуозно створені, лаконічні та нестандарті анонси, запрошення, фотоколажі, майже до кожного свята, активно проглядаються віртуальними користувачами на сайті, блозі та Facebook. Під час акцій та багатьох заходів в бібліотеці №19 розповсюджено рекомендаційний буклет «Вчимо німецьку легко», пам’ятки «Поради бувалих туристів» та «Поради лікаря Апчхи», інтернет-путівник «Читання без кордонів», буклет «Книга лікує, захищає». Привертали увагу усіх відвідувачів в філії №18 звернення до користувачів – ай-стопери.

Популяризація літератури в філії №4 відбувалася і шляхом розповсюдження власної інформаційно-бібліографічної продукції. Інформаційні списки нових надходжень «Читай із задоволенням» дали можливість зацікавити відвідувачів книжковими новинками, інформаційний буклет «БібліоІнтернет запрошує» надавав відомості про роботу бібліотечного Інтернет-пункту та правила роботи в ньому, , радив веб-список «10 природних чудес України». До 80-річчя від дня народження видатного українського політичного та державного діяча, журналіста і публіциста, Героя України В’ячеслава Чорновола було видано пам’ятку «Бути вільною людиною».

VI. Науково - виробнича діяльність. Організаційно - методична робота

Визначальними напрямами методичної діяльності можна вважати: методичне консультування; надання практичної допомоги ЦБС; дослідницька діяльність; аналітична робота; підвищення кваліфікації бібліотекарів; вивчення і розповсюдження передового досвіду, інноваційних форм роботи; рекламна діяльність бібліотеки та її послуг, “Паблік рілейшнз”.

Бібліотеки змінюються з нестримним плином часу. Бібліотекарі шукають нові ідеї для оформлення дизайну, щоб користувачам було і зручно, і цікаво в стінах бібліотеки та біля рідного закладу.

Креативними ідеями закордонних колег ділилися працівники відділу інноваційно-методичної роботи під час майстер-класу «Методика організації комфортного середовища», що пройшов у Центральній міській бібліотеці. Маленькі нюанси, з яких виростає глобальна картина дизайну. Це і літери на стінах, вірніше, полички для книг у вигляді літер. Це і хатки-схованки, в яких можна усамітнитися з улюбленою книгою. Це і оформлення залу, використовуючи космічну тему – адже побувати в такій бібліотеці, наче побувати в космосі! Багато важливого та цікавого було на майстер-класі.

Чи важко уявити бібліотеку майбутнього? Якою вона буде та чи буде взагалі? Якими стануть пріоритети її роботи? Помріємо? Саме на Інформаційній годині в центральній міській бібліотеці працівники Кіровоградської МЦБС роздумували над тим, що чекає бібліотеки у майбутньому. Бібліотекарі ознайомилися з прикладами бібліотек майбутнього, що існують вже сьогодні.

Профдебати «Бібліоподіум керівника» відбулися у Центральній міській бібліотеці.

 

На початку заходу піднімалася тема методики підготовки до професійних дебатів. Торкнулися питань: від чого залежить успіх спікера в дебатах, психологічне самопочуття під час публічного виступу та як добитися впевненості під час виступу. Блок теоретичних знань завершився практичними заняттями, на яких відбулися справжні дебати. Хоча у Інтернету більше переваг перед книгою, група, що захищала інтереси паперової книги, виявилася переконливішою, емоційною та вражаюче прорекламувала книгу.

Програма проведення семінару-адвайзеру «Бібліотекар як читач», проведеного на базі центральної міської бібліотеки в форматі літературного кафе, складалася з:

•             Лекції «Читання - морально-естетичний фактор професіоналізму бібліотекарів»

•             Огляду «Дозвіллєве читання  бібліотекарів у дзеркалі соціологічних досліджень»

•             Відеовернісажу «Літературні асоціації»

•             Бенефісу Ельвіри Малюк «Вона все це прочитала»

•             Книжкового попурі       «Я читаю, ти читаєш, ми читаємо»

•             Презентації з досвіду роботи

•             Бібліотечних гойдалок «Форми просування книги»

•             Практичної гри «Склади довершену рекомендацію»

Творче стажування «Бібліотекар-соціолог» проведене 20 квітня 2017 року на базі центральної міської бібліотеки. Складалося з трьох модулів

•             I модуль             Соціологічне спостереження

•             II модуль            Анкетування

•             III модуль           Інтерв’ю

Завершилося навчання практичною роботою «Метод незакінчених речень», «Метод карикатур» та «Метод псевдоактуальних питань».

Майстер-клас «Як провести бібліотечний урок на відмінно» проведено на базі філії №5. Відбулося знайомство з візуальним рядом «Наша бібліотека – це», консультація «Сучасний бібліотечний урок», обмін досвідом «Інформаційно-бібліографічна робота в філії». Показовий масовий захід  бібліотечний урок-квест «Подорож Книжковим океаном» викликав жваве обговорення.

Фотоконкурс «Один день з бібліотекою» тривав з січня по вересень 2017 року. У ньому брали участь всі філії МЦБС. Переможці визначалися глядацьким голосуванням. Ними стали центральна міська бібліотека, філії 2 та 19.

Відділ інноваційно-методичної роботи робить все для того, щоб всі категорії бібліотечних працівників постійно працювали над підвищенням свого фахового та професійного рівня. Набуті знання працівники бібліотек використовують і впроваджують в практику роботи. Адже кожна бібліотека має свій стиль, творче  кредо, авторитет у читачів, здобутий високим професіоналізмом.

 

VII. Менеджмент. Маркетинг.

7.1. Заходи з удосконалення управління бібліотеками

Наша організація має власну, притаманну лише їй корпоративну культуру, в рамках якої бібліотекарі реалізують спільні ідеї. Традиційно відзначаємо своє професійне свято.

 

Проведено 12 Днів завідуючих з питань управління бібліотеками; керівники філій знайомилися з чинними нормативними документами бібліотечної галузі.

На Раді при директорі розглядались наступні питання:

•             Результати діяльності за 2016 рік та визначення ключових позицій розвитку МЦБС на 2017 рік

•             Робота центру публічної інформації

•             Підсумки міського фотоконкурсу «Один день з бібліотекою»

•             Забезпечення матеріально-технічних потреб структурних підрозділів МЦБС

VIII. Фінансово–економічна та господарська діяльність

Протягом року поліпшувалися умови праці для бібліотечних працівників та створювалися комфортні умови для користувачів. Проводилися заходи із забезпечення комфорту та затишку у бібліотеці. Проте коштів було виділено недостатньо.

У звітному році проведено водопровід у філію №9 на суму 60 тис. грн. та придбано сантехніку на 5500 грн.

Для всіх філій розроблено електротехнічні протоколи на суму 16500 грн.

За благодійні кошти зроблено ремонт коворкінгу в центральній міській бібліотеці.

Придбано 6 вебкамер, 3 монітори, модернізовано 3 системних блоки.

Загальні висновки:

Робота бібліотек-філій МЦБС була насичена та цілеспрямована.

Інноваційність, багатофункціональність, використання інформаційних технологій, розвиток соціального партнерства, проектної та рекламної діяльності сприяють закріпленню позитивного іміджу бібліотеки в соціокультурному житті місцевої громади.