ЗВІТ

про роботу бібліотек

Кропивницької МЦБС

за 2024 рік


II. Організація бібліотечного обслуговування

2024 рік став черговим випробуванням для українського суспільства, коли в умовах воєнного стану ключові соціальні та культурні інституції країни продовжували виконувати свої місії, долаючи численні виклики. Кропивницька міська централізована бібліотечна система (далі – Кропивницька МЦБС), як центр знань, культури та спілкування, залишалася важливим осередком підтримки громади, збереження національної ідентичності та духовного розвитку.

Наприкінці 2024 року попри всі зусилля було прийнято рішення про закриття бібліотеки-філії №4, що обумовлено низкою об’єктивних причин, серед яких опинилися непередбачувані виклики, спричинені воєнним станом, погіршенням економічної ситуації та необхідністю оптимізації ресурсів. Відповідним рішенням сесії Кропивницької міської ради від 24.10.2024р. №2256, погодженого Міністерством культури та стратегічних комунікацій України від 26.12.2024р. №06-118-11534-24, було ліквідовано бібліотеку-філію №4. У відповідь на цей виклик, Кропивницька МЦБС мобілізувала свої ресурси, компенсуючи втрату та розширюючи спектр своїх послуг. Частина фондів та обладнання ліквідованої бібліотеки була передана іншим філіям, аби забезпечити доступ до книг і матеріалів якомога більшій кількості людей. Це стало символом незламності бібліотечної системи, яка продовжує виконувати свою місію, незважаючи на будь-які перешкоди.

2.1. Соціологічні дослідження

У 2024 році бібліотеки Кропивницької МЦБС взяли участь у значній кількості обласних досліджень, анкетувань, усних опитувань, вивченні читацьких думок, моніторингів читацьких уподобань тощо.

На початку року долучилися до соціологічного дослідження «Послуги публічних бібліотек Кіровоградської області ветеранам війни та їхнім родинам»., яке організувала ОУНБ ім. Д. І. Чижевського. Метою соцдослідження було вивчення потреб ветеранів війни та їхніх родин, визначення найбільш запитуваних послуг, якими вони користуються. Аналіз анкет виявив, що найчастіше ветерани звертаються до бібліотек із метою взяти цікаву книгу або отримати необхідну послугу. На другому місці йде відвідування масових заходів. Крім основних, бібліотеки найчастіше надають ветеранам та їх сім'ям соціальні та інформаційні послуги.

З метою дослідження рівня популярності сучасної української воєнної літератури та визначення пріоритетів користувачів серед авторів книг сучасної української воєнної тематики бібліотеки Кропивницької МЦБС взяли участь в соціологічному дослідженні «Популяризація бібліотеками області сучасної української воєнної літератури», яке проводила ОУНБ ім. Д. І. Чижевського.

Книгозбірні Кропивницької МЦБС долучилися до обласного соціологічного дослідження «Життя в майбутньому: перспективи та ризики використання штучного інтелекту», яке організувала Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка.

Бібліотеки системи протягом року брали участь у Всеукраїнському соціологічному опитуванні дослідженні «Стан кадрового потенціалу публічних бібліотек України», яке проводила Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, спільному опитуванні молодіжної цифрової платформи ЮНІСЕФ «U-Report» та Департаменту культури та туризму Кіровоградської ОВА «Мова (не) на часі?», загальнонаціональному моніторингу з питань доступності інформації та публічних послуг в закладах культури для маломобільних груп населення, включаючи осіб з інвалідністю, яке спільно проводили Міністерство культури та стратегічних комунікацій й ДУ «Український центр культурних досліджень», соціологічному дослідженні «Вивчення використання літератури у бібліотеках області, придбаної за рахунок обласної «Комплексної програми сприяння розвитку громадянського суспільства, інформаційної сфери та книговидання у Кіровоградській області на період до 2026 року», яке організувала ОУНБ ім. Д. І. Чижевського, опитуванні «Бібліотерапія. Книги. Досвід» у рамках реалізації проєкту «Бібліотеки як простір психосоціальної підтримки» в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» першої леді Олени Зеленської.

Дитячі бібліотеки взяли участь в маркетинговому анкетуванні «Дитячі бібліотеки у соціальних мережах та месенджерах» від Національної бібліотеки України для дітей та маркетинговому дослідженні «Бібліотека для дітей в громаді. Реалії сьогодення» від КОДБ ім. Т. Г. Шевченка.

У листопаді-грудні 2024 року користувачі бібліотеки-філії №5 взяли участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Книга року 2024». Опитано 115 користувачів. До трійки книг, які найбільш сподобались, увійшли твори українських письменників.

Дослідження бібліотеки-філії №10 «Молодь і книги: чому варто читати?» було спрямоване на визначення того, як юнацтво розцінює користь читання та що саме спонукає їх читати. На сьогодні для молоді основними конкурентами читання є інформаційні технології, соціальні мережі та навчальне навантаження. Можливість відвідувати сучасну бібліотеку (де можна і відпочити), заохочує більше читати. Сучасна молодь читає книги як за навчальною програмою, так і ті, які їх цікавлять, що зумовлено розумінням цінності читання для розвитку особистості і що читання книг стає «стильним».

Бібліотека-філія №17 у 2024 році провела соціологічне дослідження «Читання під час війни: як змінились потреби користувачів» та соцдослідження «Ваша мова спілкування у повсякденному житті».

У І півріччі 2024 року у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка було здійснено розвідувальне дослідження «Молодий читач і сучасна українська книга», метою якого було вивчення інтересу молоді до українського слова, книги та сучасних українських авторів.

З акцентом на сучасність у Центральній міській бібліотеці для дітей було досліджено питання волонтерства: що це означає для підлітків, які фактори спонукають їх брати участь у цій важливій діяльності та які виклики вони долають на цьому шляху. З лютого по вересень 2024 року на абонементі ділового читання та саморозвитку проведено опитування «Волонтером може бути кожен!?». Результати опитування показують, що частина респондентів мають певний дефіцит інформації про волонтерську діяльність. У зв’язку з цим, у 2025 році заплановано створення гайду «Як стати волонтером», де на конкретних прикладах буде показано, що саме можуть зробити підлітки вже зараз – самостійно або разом з друзями.

2.2. Інноваційна діяльність бібліотек

Сучасні бібліотеки активно трансформуються, впроваджуючи інноваційні технології та методи роботи, щоб відповідати вимогам цифрової епохи. Інноваційна діяльність дозволяє розширювати спектр послуг, створювати нові можливості для навчання, досліджень і дозвілля. Цифровізація, використання штучного інтелекту, інтерактивні заходи та партнерські проєкти роблять бібліотеки центрами розвитку громади.

Бібліотеки Кропивницької МЦБС взяли участь у проєкті «Німецька книжкова полиця в Україні» в межах «Обміну між німецькою та українською книжковою та літературною індустрією», який ініціювали Український інститут книги, Гете-Інститут та Німецька асоціація видавців та книгорозповсюджувачів за фінансової підтримки Уповноваженої федерального уряду Німеччини з питань культури та засобів масової інформації. З 19-ти бібліотек, що подали заявки, було обрано 8 філій, кожна з яких отримала 14 книг, які представляють культуру Німеччини.

Центральна міська бібліотека ім. Володимира Панченка та Центральна міська бібліотека для дітей отримали 480 книг англійською мовою для дітей та дорослих від PEN Ukraine в рамках спільної ініціативи з Book Aid International, English PEN та PEN International. Ця ініціатива є частиною програми Українського ПЕН «Незламні бібліотеки» (Unbreakable Libraries).

У 2024 році продовжив функціонувати в рамках проєкт «EOP.Kids.Ukraine», в рамках якого для малюків віком 4-6 років проводили навчально-розвивальні заняття в інноваційному форматі Element of Play, який розробили фахівці американської благодійної організації WWO. Методика спрямована на розвиток критичного мислення, навчання комунікації, перехід від індивідуальної діяльності до групової взаємодії, що сприяє адаптації дітей до нових життєвих обставин. На базі Центральної міської бібліотеки для дітей дошкільнята навчалися в ігровій формі зі співами, руханками, читанням тематичних книжок, майстерками. Заходи «EOP.Kids.Ukraine» проводилися у рамках проєкту «Діти України і війна. Кропивницький» від Обласного жіночого інформаційного центру та Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського за підтримки Worldwide Orphans Foundation (WWO) та ГО «Соціальне здоров’я».

Протягом 2024 року працівниці бібліотеки-філії для дітей №12 продовжили співпрацювати з Центром комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю у довготривалому партнерському проєкті «Inclusion в бібліотеці». Вихованці Центру завітали до книгозбірні в День сімейного та взяли участь у корекційних іграх «Маленька господиня», «Моя сім’я», спробували себе у ролі бібліотекаря.

Бібліотека-філія №17 та ГО «Агенція сталого розвитку «Хмарочос» стали співорганізаторами Діалогів на лавандовій клумбі у селищі Новому. На відвідувачів чекали інтерактивний безпековий лекторій, майстерня ідей, тематичні майстер-класи, освітні ігрові локації та багато іншого.

З 2019 року у бібліотеці-філії для дітей №19 триває робота над втіленням власного бібліопроєкту «Почитай-но!». У 2024 році проведено: хвилинку-цікавинку «Читаємо сучасне – українське!», екоісторії «Місія: порятунок», сторітелінг «Читомагія» та інші.

У 2024 році бібліотека-філія для дітей №21 продовжила роботу над проєктом «Терпкі історії». Мета проєкту: інтеграція переселенців в громаду міста, проведення спільних активностей, спілкування читачів-переселенців з жителями мікрорайону-читачами бібліотеки; реалізація потреб, пізнавальних інтересів читачів, розвиток творчого потенціалу. У рамках проєкту у співпраці з Кіровоградською обласною організацією Червоного Хреста України для юних читачів зі статусом ВПО було проведено тренінги: «Стрес. Турбота про себе» та «Дихальні техніки» (в рамках реалізації програми ментального здоров’я «Ти як?»). Читачі-переселенці взяли також участь в творчих забавах за книгою О. Кротюк «Прилетіла пташечка», майстер-класі «Незабудки пам’яті», артмайстерках «Яблучка для їжачка» (за казкою В. Лучука «Кошик яблук ніс їжак») та «Відгадай загадку – намалюй відгадку», майстер-класі «Вірна подружка книги – закладка», грі «Вірші вивчаємо – вправи починаємо»( за творчістю Л. Мовчун). Також бібліотекарі працюють над створенням електронної книги спогадів ВПО. Вже створено 4 епізоди про визволення Херсона та про окупаційний режим на Херсонщині, ознайомитися з якими можна на YouTube-каналі книгозбірні за посиланням або перейти за QR-кодом: www.youtube.com/@країнаЧитайликів.

Напередодні Дня незалежності Центральна міська бібліотека для дітей перетворилася на справжній літературний осередок патріотизму під час флешбуку «Одна єдина в мене Україна». Протягом тижня Фейсбук-сторінка бібліотеки наповнювалася емоціями та думками кропивничан про книги, у центрі яких українські міста та люди. Кожен міг висловити свою любов до України. Свято вирувало і у стінах бібліотеки. Інтерактивні завдання народознавчої вікторини «З Україною в серці» спонукали читачів до глибшого розуміння того, що означає бути українцем. Флешбук довів, що інноваційні підходи можуть успішно використовуватися для збереження та популяризації культурної спадщини України та виховання патріотизму.

Коворкінг «Запасний вихід»

У 2024 році робота коворкінгу «Запасний вихід» при Центральній міській бібліотеці імені В. Панченка була направлена на забезпечення освітніх запитів читачів, зокрема вивчення іноземних мов дорослих користувачів та внутрішньо переміщених осіб.

Протягом року в Коворкінгу працювала студія англійської мови «Our English World». На заняттях студії «Our English World» працювало дві групи студентів: базового рівня та ті, хто мали початковий рівень знань. Вивчали граматику англійської мови, правила читання, говоріння, правильної побудови речень іноземною мовою. Зокрема розглядали такі теми: дієслово «to be» у формі теперішнього неозначеного часу, Минулий неозначений час, структура «used to», прикметник, Теперішній доконаний час, конструкції «not as (not so) as / as… as + прикметник», Теперішній неозначений час, Теперішній доконано-тривалий час, безособові речення, Минулий тривалий час, Минулий доконаний час, Теперішній тривалий час, Минулий доконано-тривалий час, Минулий неозначений час, відмінності у вживанні минулих часів, Майбутній доконаний час, Майбутній доконано-тривалий час, відмінності у вживанні майбутніх часів, пасивний стан дієслів, підрядні речення умови та часу, модальні дієслова, прийменники, інфінітив, герундій.

Також постійно проводилась робота з удосконалення навичок читання та говоріння. Читали тексти на історичні теми, художні твори мовою оригіналу, статті про англомовні країни та їх культуру.

Було проведено шекспірівські читання «Пісні мої, що сповнені любові…».

У рамках циклу заходів «Знайомство з життєвим і творчим шляхом письменників» відвідувачі коворкінгу «Запасний вихід» дізналися низку цікавих фактів з біографій Вільяма Шекспіра, Ганса Християна Андерсена, Жуля Верна, Марка Твена, Редьярда Кіплінга, Джека Лондона, Оскара Вайльда, Даніеля Дефо.

На заняттях студії «Our English World» організовували перегляд англомовних фільмів та мультфільмів за тематикою англійських свят. Після перегляду обговорили та порівняли їх з українськими традиціями та святами. Такий формат роботи особливо подобається слухачам курсів.

З метою поглиблення знань про країну , мова якої вивчається, проведено віртуальні екскурсії визначними місцями Великої Британії.

На Фейсбук-сторінці Бібліотечний Коворкінг «Запасний вихід» (https://www.facebook.com/groups/229681757582891/) опубліковано серію дописів на тему #Допоможи_собі_сам # Техніки_для_зняття_стресу.

Також було презентовано книжкові виставки «Майстер історичного роману» (присвячена Вальтеру Скотту), «Великий вигадник Марк Твен», «Таємничий світ Жуля Верна», «English bookshelf», на якій представлено англомовні книги, отримані в рамках проєкту «Незламні бібліотеки» від Українського ПЕН.

2.3. Впровадження комп'ютерних технологій

У 2020 році бібліотеки-філії Кропивницької МЦБС доєдналися до проєкту «Дія.Освіта» та вже 5 років функціонують як хаби цифрової освіти, задовольняючи потребу користувачів не лише у підвищенні рівня цифрової компетентності, але й в опанування навичками та вміннями, актуальними у сучасному світі.

Бібліотеки міста проводять навчання з використання додатка та порталу «Дія». Бібліотекарі допомагають громадянам освоювати базові та розширені цифрові навички. Відвідувачів консультують щодо реєстрації, оформлення документів та інших функцій «Дії». У приміщеннях бібліотек облаштовані стенди з корисною інформацією та освітніми матеріалами. Завдяки цим ініціативам жителі міста стають більш впевненими у цифровому просторі.

Війна змусила багатьох людей залишити свої домівки, і для облаштування на новому місці їм потрібна підтримка. Щоб допомогти внутрішньо переміщеним особам, на початку 2022 року працівниці відділу інноваційно-методичної роботи створили «Базу допомоги» (посилання: http://surl.li/rjztow). У цій базі зібрано інформацію про центри гуманітарної, медичної та правової допомоги, а також ресурси для пошуку житла та роботи. Бібліотеки міста продовжують надавати інформаційну підтримку переселенцям, консультують щодо реєстрації, отримання довідок, фінансової допомоги, компенсації за втрачене житло, а також допомагають встановлювати необхідні застосунки та месенджери чи записатися до лікаря. Завдяки цій діяльності переселенці можуть швидше адаптуватися до нових умов.

Вже не вперше бібліотекарі системи та користувачі долучилися до Глобального тижня інформаційної та медійної грамотності та перевірили свій рівень медіаграмотності під час проходження Національного тесту з медіаграмотності, який вже втретє організовує Національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та стратегічних комунікацій України «Фільтр» у співпраці з програмою USAID «Мріємо та діє».

Під час Глобального тижня медіа та інформаційної грамотності, бібліотекарі філії №2 познайомили читачів з інтерактивною грою «Медіаграмотна місія». Присутні перевірили свої знання й навички з медіаграмотності та критичного мислення. Гравці крок за кроком знищували «Фабрику брехні», яка кожного дня виробляла велику кількість фейків, джинси, маніпуляцій та пропаганди.

На тренінгу «Медіаосвіта протягом усього життя» у бібліотеці-філії № 6 імені Леоніда Куценка зібралися учасники, які прагнули підвищити свою медіаграмотність. Під час заходу користувачі ознайомилися з основами критичного мислення, навчилися оцінювати достовірність джерел інформації та обговорювали важливість медіаосвіти у сучасному світі.

Щоб допомогти зробити обґрунтований вибір, знайти надійний месенджер для захисту своїх розмов, бібліотека-філія №9 в запросила жителів громади на Лабораторію цифрової безпеки. Протягом дня користувачі розглянули можливості та ризики популярних месенджерів та їх особливості: розглянули FacebookMessenger, WhatsApp, Signal, Viber та Telegram — в чому різниця, і як вони впливають на безпеку; пояснили, як працює шифрування та які налаштування убезпечать чати від сторонніх очей тощо.

Під час Дня безпечного Інтернету бібліотекарі філії для дітей №13 для учнів 4-го класу КЗ «Академічна гімназія Кропивницької міської ради» підготували урок медіаграмотності «Як розпізнати правду чи фейк?». Під час заходу діти здійснили віртуальну подорож Всесвітньою Мережею; познайомились з правилами безпечної поведінки, назвали переваги та небезпеки, які містить Інтернет. Та провели власне невеличке дослідження, предметом якого були позитивний і негативний вплив Інтернету на дітей.

Під час інформаційної консультації «Життя онлайн. Як уберегтися від халеп» бібліотекарі філії для дітей №19 попередили підлітків про загрози, які чатують на недосвідчених інтернет-мандрівників. Читачі дізналися про небезпеку від небажаного контенту, кібершахраїв, ризикованих віртуальних знайомств. Діти переглянули відеоролик «Безпечний Інтернет» та склали алгоритм власної поведінки в мережі.

При бібліотеці-філія для дітей №21 функціонує гурток ком’ютерної грамотності «Смайлик». На заняттях гуртка діти навчалися відділяти фейки за допомогою простих механізмів: перевіряти дату та відомості про автора, оцінювати тон та мову повідомлень, використовувати різні пошукові системи для порівняльного аналізу. Також створювали плакати, візитівки, буклети на платформі графічного дизайну «Canva». На уроці медіаграмотності «Пошук "правди" у рекламі» діти познайомилися з історією реклами, її видами та формами. Під час практичної роботи закріпили отримані знання та освоїли процес створення реклами.

У Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка було проведено навчальний тренінг «Цифровізація для всіх», метою якого був розвиток уміння користувачів шукати та ефективно використовувати інформацію, проводити аналіз та оцінку медіатекстів, критично їх сприймати та аналізувати, відсіювати зайве, вирізняти медіаманіпуляції тощо.

У Центральній міській бібліотеці для дітей у рамках Тижня безпеки пройшов урок нетикету «Не втрачай себе за аватаром» у форматі інтерактивної рольової гри для учнів 7 класів. Об’єднавшись у групи блогерів, хейтерів, фоловерів, учасники змоделювали різні ситуації спілкування в соцмережах: кібербулінг, втрата приватності, фейкові новини, маніпуляції. Така форма навчання допомогла дітям краще зрозуміти наслідки своїх дій та набути досвіду безпечної  та ефективної взаємодії в онлайн-просторі.

2.4 Промоакції на підтримку бібліотеки і читання

На початку 2024 року бібліотеки-філії Кропивницької МЦБС долучилася до Всеукраїнської інформаційно-просвітницької тематичної акції «Національний тиждень читання. Тиждень поезії», гаслом якої стало «Ріки незмінно течуть додому». Зокрема у межах Тижня у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка відбулася творча зустріч з відомим не лише у нашому місті поетом, а і на теренах України – Анатолієм Каретним, який презентував свої нові поетичні збірки «Степова Мадонна» і «Сходження». Запрошені гості читали улюблені поезії пера Анатолія Каретного, ділилися своїми вподобаннями, враженнями, спогадами. Душевності та ліричності додали музичні композиції, які прозвучали у виконанні барда Олександра Чоботаря на музику Сергія Колчіна.

До Дня молоді у бібліотеці-філії №2 пройшов бібліокрос «7 днів – 7 книг». Бібліотекарі запропонували молодим читачам, користувачам «Інтернет-центру» та іншим відвідувачам бібліотеки акцію, спрямовану на залучення до читання книг Ніни Фіалко, української письменниці-романістки, яка відома не лише в Україні, але й за кордоном. Перемогу здобув читач, який прочитав найбільшу кількість книг авторки за 7 днів.

Бібліотека-філія №5 продовжує втілювати проєкт «Non-stop зустрічі в бібліотеці», у рамках якого було організовано серію зустрічей з успішними та талановитими людьми міста: В. Карповим, В. Левицьким, М. Теніченко, С. Новицьким та іншими. Творчі простори для користувачів набули популярності та проходили у рамках артпростору бібліотеки. Це простір знайомств, зустрічей та приємних вражень для відвідувачів, де протягом року збиралися користувачі із творчими захопленнями, щоб поспілкуватися, презентувати свої роботи та освоїти нові види рукоділля на майстер-класах.

Вулична акція «Українське слово йде до читача», організована бібліотекою-філією №8, проходила в громадських місцях, сприяла спілкуванню з людьми різних соціальних та вікових груп та дала можливість більше розповісти про бібліотечні ресурси та сервіси. Потенційні користувачі отримували рекламну продукцію з адресою бібліотеки та з посиланням на блог і сторінку в соцмережі.

Програма святкового дійства «Світлішає на світі, коли радіють діти», яке проходило у бібліотеці-філії для дітей №12 в День захисту дітей, була насичена цікавими і веселими моментами: ігри «Хто швидше?» і «Так чи ні», літературний калейдоскоп «Хто не любить літо, літо люблять всі», роздача повітряних кульок, оформлено книжкову виставку «Сонячні зустрічі з книгою». Окрім книжок, свято прикрасила виставка дитячих малюнків учасників Всеукраїнських конкурсів. А самі переможці отримали нагороди та заохочувальні подарунки. Упродовж дня кожна дитина мала можливість втілити свої фантазії у конкурсі дитячого малюнка на асфальті «Моє найголовніше право».

З нагоди святкування Дня молоді бібліотекарі філії №16 провели низку заходів для юних читачів: літературне асорті «Хочеш досягти більшого − читай!», огляд книжкової виставки «Читай про себе! Молодіжний формат ХХI століття» та ознайомили з кращими книгами для молоді і про молодь. Приваблювала відвідувачів фотозона «Якщо не я, то хто?». Присутні почули цікаві факти про історію та особливості відзначення Дня молоді у різних країнах. Під час вуличної акції «Молодь offline: черпай енергію із книг» молодим людям роздавали рекламні буклети «Будь у тренді: читай українською!».

Відома лірична поетеса міста Кропивницького Валентина Саєнко презентувала в бібліотеці-філії №17 книгу для дітей «Весела дискотека». Книга видана коштом «Фонду родини Лисенків» в рамках Всеукраїнської видавничої премії імені Віктора Лисенка 2024 року за зайняте І місце. Неймовірна зустріч з читачами та шанувальниками поезії Валентини Лазарівни подарувала запрошеним задоволення від теплого спілкування, море вражень та емоцій.

Як швидко знайти бібліотеку без Google Maps? Дізнавалися у перехожих бібліотекарі під час лібмобу «Підкажи мені дорогу». Працівники рухалися великим спальним мікрорайоном і розпитували мешканців про місцезнаходження, сучасні послуги дитячої книгозбірні. Жителі, які знали про бібліотеку-філію для дітей №19 отримували подарунки та книжки. А ті, хто любить читати, але не уявляв, що книгозбірня є поруч – візитки та запрошення на День відкритих дверей.

Цього року Всеукраїнський тиждень дитячого читання «Читацька родина єднається заради вільної країни» проходив під гаслом «Наближаємо перемогу з книгою». У перший день Тижня бібліотекарі Центральної міської бібліотеки для дітей організували захоплюючий книжковий let's play «У книжковому дивосвіті виростають творчі діти». Свято зібрало і дорослих, і малих. Але саме діти були справжніми зірками цієї події. Вони не просто читали книги, а й вигадували історії, імпровізували, театралізували. Книжковий let's play став чудовим прикладом того, як книги можуть об'єднати читацьку родину, перетворивши звичайний день у незабутню пригоду.

Протягом 2024 року у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка низка презентацій літературного доробку місцевих авторів. Крім Анатолія Каретного, нову поетичну збірку «Із молитовника осені» презентував талановитий поет Станіслав Новицький. Навесні читачі бібліотеки мали чудову нагоду поспілкуватися з відомим прозаїком, майстром художнього слова – Василем Бондарем, який презентував нову прозову збірку «Пекельні гонитви». Вже влітку відбулася презентація нової книги Валентина Карпова та Сергія Лисенка «Довгі місяці війни» та творча зустріч з талановитою письменницею Ольгою Могильдою, яка знайомила читачів бібліотеки з новою книгою «Лакі, або щаслива різдвяна історія». На презентацію нової книги Вікторії Семененко «Моє зимове диво» завітали вихованці закладу дошкільної освіти №73 «Червона квіточка». Наприкінці року відбулася чергова зустріч з нашою землячкою Ольгою Могильдою, яка презентувала працівницям бібліотек-філій Кропивницької МЦБС та учням 5 класу ліцею «НУШ» свою першу прозову книгу з оптимістичною назвою «Завтра буде світанок».

Бібліотеки системи протягом року брали участь у різноманітних конкурсах: Всеукраїнському конкурсі із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих», Всеукраїнському екологічному конкурсі дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках!». Варвара Посипайко, читачка бібліотеки-філія для дітей №12, перемогла у міському етапі та представляла МЦБС м. Кропивницького на обласному рівні у Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання – 2024». Марія Митрохіна, віддана читачка бібліотеки-філії для дітей №21, зайняла І місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Україна – мрія» з відеороботою «Подорож Україною». Ознайомитися з відеороликом можна за посилання https://www.youtube.com/watch?v=ClpjTTJY1WQ. Софія Гостєєва, постійна користувачка бібліотеки-філії для дітей №19, отримала відзнаку за участь у Всеукраїнському конкурсі дитячого малюнка «ЗЕЛЕНЕ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ: дитячий погляд» та була запрошена в м. Київ до Національної бібліотеки України для дітей на урочисте нагородження. Користувачі Центральної міської бібліотеки для дітей здобули перемогу у Всеукраїнському онлайн-конкурсі із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих». Бібліотека представила відеоролик «Дорога додому», в якому читачі Поліна Бондаренко, Анастасія Демченко, Костянтин Соловей та Тетяна Шевченко створили театралізовану ілюстрацію до ст. 33 книжки «Конституція для всіх: і великих, і малих» (автор — Володимир Читай). Ознайомитися з роботою можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=9gKuZoJZPMw.

ІІІ. Соціокультурна діяльність бібліотек

3.1 Бібліотека як центр формування національної свідомості і духовного розвитку

З вірою в те, що Крим неодмінно повернеться з-під московитської окупації, в бібліотеці-філії №1 пройшла мандрівка в майбутнє «Святкуймо Перемогу в українському Криму!». Зокрема, читачі книгозбірні познайомилися з книгою Тараса Березовця «Анексія: Острів Крим. Хроніки «гібридної війни», в якій детально описаний цей складний період української історії.

До увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні у бібліотеці-філії №5 Оксана Расторгуєва, спеціалістка відділу інноваційно-методичної роботи Кропивницької МЦБС, провела кінопоказ документального фільму «Євромайдан SOS» у рамках діяльності кіноклубу правової просвіти DOCUDAYS. Бібліотекарі ознайомила учасників з інформацією про події 2014-2016 років з точки зору громадських активістів та правозахисників. Присутні дізналися про поняття «документування порушень прав людини та злочинів» та через яке пекло пройшли майданівці – поранення  та смерті побратимів. Після перегляду усі разом обговорили питання прав людини, людської гідності, свободи слова, особистої недоторканності та свободи мирних зібрань.

Напередодні Дня Незалежності України працівниці бібліотеки-філії №8 підготували колаж-майстерку «Моя Незалежність». Бібліотекарки привітали гостей зі святом, а потім занурили їх в історичну мандрівку «Моя Україна», де розповіли про нелегкий шлях становлення незалежності нашої держави. У читальному залі було оформлено ілюстративну виставку «Моя прекрасна і незалежна».

Під час інфоміксу «Конституція – оберіг нашої державності», який пройшов у бібліотеці-філії №10, присутнім нагадали, що таке Конституція, коли була прийнята Конституція України, чому вона є Основним Законом України та про повноваження Конституційного Суду. Учасникам заходу нагадали і про давню історію (козацьку Конституцію Пилипа Орлика 1710 року). Відвідувачі переглянули відеоролик «Історія Конституції України». Також користувачі давали відповідь на запитання вікторини, вписуючи відповіді у пелюстки квітки, яка була створена у формі «ромашки». Підготовлена книжково-ілюстрована виставка «Конституція – візитівка держави» познайомила відвідувачів з історичним шляхом створення Конституції України та з Конституційним процесом в Україні.

Під час проведення патріотичної години «Українці: історія нескорених» вшанували пам’ять захисників, які віддали життя заради нашої свободи й незалежності. Бібліотекарки філії для дітей №13 ознайомили читачів з історією становлення державного свята Дня захисників та захисниць України, згадали традиції українського народу, подвиги славних предків, які своїми звершеннями здобували й відстоювали українську свободу та незалежність, а також відзначили героїв сьогодення – які нині боронять нашу державу. А для тих, хто захоплюється історією своєї держави, було оформлено книжково-ілюстративну виставку «Українці – історія нескорених», представлена література присвячена захисникам Вітчизни та розповідає про героїчне минуле та сучасне українського війська.

Година патріотизму «Герої серед нас» була проведена в бібліотеці-філії №14 на початку 2024 року. У заході взяв участь уродженець с. Таужного, що на Гайворонщині – Ярослав Смілянець (Yarik Djan) – музикант і композитор, учасник відомого українського поп-рок гурту «Монте Крісто», де був клавішником, писав музику та працював за «діджейським» пультом в мирний час. Співпрацював з такими відомими знаменитостями як «Авіатор», Ірина Білик, Ольга Горбачова, НеАнгели, Віталій Козловський, та інші. На його рахунку понад дві тисячі музичних композицій, створених особисто. А сьогодні, не будучи фахівцем військової справи, Ярослав захищає Україну в найгарячіших точках воєнних дій. Варто відмітити, що пішов на фронт Славко добровольцем, бо ж саме так проявляється справжній патріотизм.

Українознавчий екскурс «Державність вимріяна поколіннями» відбувся напередодні Дня Державності у бібліотеці-філії №18. Читачі поринули у вивчення значення слова Державність, звернули увагу на традиції національного державотворення і вшанували всі його етапи. Бібліотекарки акцентували увагу користувачів на книжковій виставці «Усе моє, що зветься Україна!» та експозиції «Шлях крізь віки», на яких було презентовано літературу, що розповідає про історію та цікаві факти державотворення України, про етапи нашого державотворення. Учасники долучилися до гри-пазлу, склали «Мапу України», географічно пізнаючи свою державу, переглянули віртуальну мандрівку «Великий княже, велику силу ти Україні дарував» та малювали карту України і листи нашим захисникам. Берегти єдність зараз, працювати разом на перемогу – це найважливіше завдання для українців.

У Центральній міській бібліотеці для дітей відзначили День поваги «Герої нескореної країни», вшановуючи захисників і захисниць України. Захід розпочався патріотичними читаннями біля стели пам’яті «Героям слава», де кожне слово нагадувало про відвагу та жертовність наших героїв. Особливу атмосферу заходу створила зустріч з поетесою Вікторією Погорілою, яка презентувала свою нову збірку «Незламна пісня надії». Кульмінацією дня став майстер-клас «Подарунок солдату», під час якого діти створювали символічні подарунки для наших військових. Ця акція об'єднала всіх учасників, дозволивши кожному внести свій маленький, але важливий вклад у вшанування тих, хто боронить Україну.

3.2 Бібліотека як центр соціальної підтримки населення

Робота з ВПО та волонтерська діяльність

Робота бібліотек Кропивницької МЦБС з внутрішньо переміщеними особами (ВПО) є важливою складовою інтеграції та підтримки постраждалих громадян. Бібліотеки виконують функцію культурно-освітніх центрів, які не тільки надають доступ до книг, але й створюють безпечний простір для соціалізації та розвитку ВПО.

Після початку повномасштабного вторгнення бібліотеки Кропивницької МЦБС зосередили свою діяльність на підтримці та допомозі людям, які змушені були залишити свої домівки. Працівниці книгозбірень організовували арттерапевтичні заходи та майстер-класи, допомагали переселенцям знайомитися з містом, забезпечували збори необхідних речей і продуктів для дітей та дорослих, а також підтримували військових шляхом проведення благодійних акцій, до яких доєднувалися читачі та приносили смаколики, ліки, теплі речі для наших захисників.

Для надання комплексної підтримки внутрішньо переміщеним особам працівниці відділу інноваційно-методичної роботи створили «Базу допомоги» (посилання: http://surl.li/fblwbu). У ній міститься актуальна інформація щодо пошуку житла, отримання гуманітарної допомоги, безкоштовного харчування, медичних послуг тощо.

Навесні стартувала загальносистемна акція зі збору пластикових кришечок «Кришечки, здавайтесь!», кошти від якої спрямовувалися на потреби волонтерської спільноти «Добромир», яка готувала сухі супи та борщі для наших воїнів. З часом ініціатива дещо трансформувалася. Тепер волонтерський актив фасує енергетичні пакунки: печиво, горішки, родзинки, сушені фрукти та малюнки маленьких патріотів, які дають наснагу нашим військовим ще запекліше захищати Україну.

Наприкінці року бібліотеки-філії Кропивницької МЦБС доєдналися до обласної акції «Молодь – волонтерам!», яку ініціювала КОБЮ ім. Є . Маланюка. У рамках акції провели низку цікавих заходів: бібліоакцію «Поділись теплом своїм» (бібліотека-філія №2), бесіду-зустріч «Волонтерство: погляд в сьогодення» (бібліотека-філія №5), годину милосердя «Відкрий серце для добра. Волонтерство за покликом серця» (бібліотека-філія №7), годину спілкування «Сучасні творці добра» (бібліотека-філія №10), репортаж «Фабрика доброти» (Центральна міська бібліотека для дітей), годину цікавих повідомлень «Волонтери: пліч-о-пліч з захисниками України» (бібліотека-філія для дітей №12), майстер-клас «Тюльпани для волонтерів» та акцію «Ялинка та чобіток» (бібліотека-філія №18), зустріч з волонтерами «Стан душі – волонтер» (Центральна міська бібліотека ім. В. Панченка).

Психологічний воркшоп «Відновлення та стійкість» для внутрішньо переміщених осіб провели у бібліотеці-філії №2. Він був спрямований на підтримку людей, які пережили жахи війни. У бібліотеці показували вправи, які допоможуть переселенцям впоратися з панічними атаками та стресом. Фізичні вправи допоможуть зняти напругу у тілі, дихальні техніки зменшують стрес, переживання, тривогу та поліпшують сон.

Працівниці бібліотеки-філії №5 провели акцію «Книга для захисника ЗСУ», до якої залучили письменників і видавців нашого міста.

На психологічний тренінг «Діти України і війна: допоможемо дітям пережити синдром війни» зібрались учні та юнацтво у бібліотеці-філії №10, щоб навчитися тримати свій сектор оборони. Розпочали заняття з вправи «Знайомство». Зацікавила присутніх вправа «Намалюй свій страх». За допомогою кольорових олівців та аркушу паперу присутні малювали свій страх у вигляді абстрактного сюжету – ліній, кольорових плям, різноманітних фігур. Таким чином користувачі переносили свій стрес, страх або тривогу на папір, намагаючись їх «виплеснути» повністю, до кінця. Після завершення виконання завдання, кожен емоційно проговорив викладені на папері стани. А потім так само емоційно пошматував їх і викинув у смітник.

Колектив та користувачі бібліотеки-філії №15 підтримали акцію «Тепло сердець солдатам України». Зібрана на Святого Миколая посилка була відправлена воїнам інженерно саперної роти, де служить наш земляк Сергій Молчанов.

У День вишиванки до бібліотеки-філії №17 завітали мешканці КЗ «Кропивницький міський гуртожиток №2» - люди, які приїхали в наше місто з тих місць, де проходять бойові дії. Вони ділились спогадами про найгірше, що їм довелось пережити. Для них та усіх бажаючих бібліотекарки провели антистресовий майстер-клас «Від хобі – до шедевру!», під час якого учасниці вчились робити прикраси з бісеру.

Вже майже три роки бібліотека-філія №18 співпрацює з волонтерами ГО «Разом ми сила», допомагаючи плести сітки, збирати та передавати продукти і кришечки, макулатуру та речі для ВПО. Читачі книгозбірні вдома готують сухі супи, корисні заготовки для лікувальних чаїв та консервацію для передачі військовим. Діти ж у бібліотеці не тільки малюють малюнки і пишуть листи захисникам, а й збирають макулатуру для волонтерського штабу та долучаються до плетіння сіток на рівні з дорослими.

Дитячі книги від читачів бібліотеки-філія для дітей №19 для ВПО-родин зібрано в рамках двох акцій, які ініціювали працівниці філії – «Діти – дітям!» та «Дарування для читання». 50 дитячих книжок передали бібліотекарки в благодійний фонд «Планета», щоб порадувати дітей яскравими, цікавими подарунками. У 2024 році працівниці на бібліотечній сторінці у Фейбуці відкрили рубрику «Не нервуємо! Заспокоюємося!». Для користувачів були представлені нові книжки, розроблені психологами, для зняття стресу та напруги.

Восени тривала благодійна акція «Вусато-хвостата турбота», яку оголосили бібліотекарки філії для дітей №19 на допомога притулку для тварин «Щасливий пес». Небайдужою читацькою родиною було зібрано та передано для чотирилапих друзів різноманітний корм, іграшки, крупи.

Протягом 2024 року у бібліотеці-філії для дітей №19 було організовано низку благодійних акцій на підтримку захисників України: солодкий збір «Подаруй свято захисникам», акція «Пасхальний кошик», довгострокова акція «Макулатуру здавай − ЗСУ допомагай!», акція зі збору монет #SuperCoins від Національного банку України, до різдвяно-новорічних свят – акція «Солодкі вітання захисникам».

Бібліотекою-філією для дітей №21 записано 8 випусків подкасту «Дванадцять балів» для дітей-переселенців та тих, що виїхали за кордон (твори за шкільною програмою).

У Міжнародний день книгодарування працівниці Центральної міської бібліотеки ім. В. Панченка здійснили «бібліотечний десант» до обласного клінічного госпіталю ветеранів війни з книжковими дарунками. Захисники, які знаходяться на лікуванні, і працівники медичної установи були раді подарованим книгам та вдячні бібліотекаркам за увагу і підтримку.

3.3 Бібліотека як центр інформаційної підтримки освіти

У бібліотеці-філії №2 відбувся кінопоказ з обговоренням «Альянс літератури і кіно: «Тіні забутих предків», присвячений 100-річчю з дня народження Сергія Параджанова. Бібліотекарки розповіли читачам про життєвий і творчий шлях українського кінорежисера вірменського походження, сценариста, який сидів у російській в’язниці за український націоналізм. Присутні переглянули відеоролик «Ювілей Параджанова: історія українського кіношедевра» та картину «Тіні забутих предків». Бібліотекарі провели інформхвилинку «10 вражаючих фактів про легендарний український фільм», а завершився кінопоказ переглядом книжкової викладки «Феномен тіней забутих предків».

Користувачі бібліотеки-філії №5 долучилися до святкування 100-річного ювілею українського письменника Павла Загребельного. Під час літературної години «Маловідомі факти про Павла Загребельного» дізналися про деякі цікаві подробиці його життя і творчості. Вразило усіх присутніх те, що найкращі роки життя, дитинство і юність, були затьмарені сирітством, війною, концтабором. Новиною став той факт, що Загребельний змолоду боровся з важкою хворобою – і не здався, прожив довге насичене подіями життя, інтенсивно працював, створив чудові книги, зробив багато добрих справ. Це допомогло читачам краще зрозуміти реалізм і поетику його творів.

На початку літа у бібліотеці-філії №9 відбулося літературне знайомство з творчістю Роальда Дала. Читачі знайомилися з тематичним оглядом «Книжкова шоколадна фабрика», з історією створення твору «Чарлі і шоколадна фабрика», мали змогу посмакувати солодощами взявши участь в казковій вікторині, протягом дня в бібліотеці працював кінозал. Бажаючі пройшли онлайн-тест «Чарлі і шоколадна фабрика». На згадку про літературне знайомство презентували пам’ятки для батьків щодо виховання дітей та правила поведінки для дітей.

Пошукову грайку «Стежками чаклунів та магів» підготували та провели бібліотекарі філії №17 для учнів 7-а класу ліцею «Новенський». Розгадували кросворд, присвячений творчості Ліни Костенко, знаходили загублені голосні в тексті, відшукували прислівники, заховані у філворді, згадували про духів природи, про які читали в літературних творах. Під час творчого завдання поринули у виготовлення кольорових мишей-флікерів, які допоможуть дітям бути убезпеченими у темний час доби.

3.4 Масові заходи, презентації.

Комплекс заходів з національно-патріотичного виховання

Фахівчині бібліотеки-філії №1 долучилися до відзначення одного з головних свят нашої держави, а саме: провели день інформування «Вивчаємо державні символи країни» та патріотичну мозаїку «Незалежна Україна світ змінила на віки». Дорослі та маленькі читачі залюбки брали активну участь у насиченій вікторині «Прапор, булава, калина – в нас сьогодні вікторина!». Цікавою була і літературна година «Все про Україну», під час якої всі охочі декламували вірші, розгадували загадки, згадували прислів’я про Україну та рідний край.

Пізнавальний кінозал «Пам’ятаємо про Крути» відбувся у бібліотеці-філії №10, під час якого відвідувачі мали можливість ознайомитись з правдивими фактами і міфами про бій під Крутами, посилаючись на дослідження українських істориків та переглянувши історичну стрічку «Крути 1918» й документальний фільм «Крути. 100 років битви». Привернула увагу користувачів історично-документальна виставка «Крути – невгасимий вогонь української волі», де були представлені ключові історичні події першого року Української революції 1917-1921 років та короткі біографічні описи жителів Кіровоградщини, які були учасниками бою під Крутами – Володимира Шульгина, Семена Могили та Сергія Горячка.

Бібліотекарі та користувачі філії для дітей №13 під час проведення патріотичної години «Українці: історія нескорених» вшанували пам’ять захисників, які віддали життя заради нашої свободи й незалежності. Бібліотекарі ознайомили читачів з історією становлення державного свята Дня захисників та захисниць України, згадали традиції українського народу, подвиги славних предків, які своїми звершеннями здобували й відстоювали українську свободу та незалежність, а також відзначили героїв сьогодення – які нині боронять нашу державу.

«Козацький дух непереможний» − під такою назвою пройшов захід до Дня українського козацтва у бібліотеці-філії №16. У ході заходу було проведено багато конкурсів, а саме: «Козацька кмітливість», «Пригадай», «Вірите чи не вірите», «Майстерний художник». Діти показали свої знання з історії козацтва і довели, що вони гідні нащадки славного козацького роду, справжні козаки.

З метою ознайомлення користувачів із славетною минувшиною українського народу, могутніми твердинями, які упродовж століть давали відсіч завойовникам, працівниці бібліотеки-філії №17 підготували віртуальну історичну подорож «Бастіон духу: фортеці в історії українських звитяг». Мальовничі фортеці - це кам’яний літопис, який розповість захопливі історії та навчить шанувати історичну спадщину свого народу, його безцінні пам’ятки.

Панораму-вшанування «Будемо завжди пам’ятати...» було оформлено у бібліотеці-філії №18 з метою вшанування читачів-Героїв, які загинули у війні з росією. Шана і повага – Михайлу Шатохіну, Олександру Гульдасу, Юрію Кулакечичу та Сергію Бакаєву.

До Дня захисників та захисниць бібліотекарі філії для дітей №19 провели ігри патріотів «Рівняння на героїв!». Учні ліцею «Наукового» охоче демонстрували силу, швидкість та спритність, рівняючись на своїх рідних-захисників України, у різноманітних конкурсах. Переможених не було, команди зіграли з честю та набрали рівну кількість балів, доводячи відомий вислів, що ми – «Нащадки вільних козаків і гордість для своїх батьків!».

У бібліотеці-філії для дітей №21 відбулася акція-реквієм «Ми ніколи не станемо дорослими», метою якої було вшанування пам’ять дітей, які загинули внаслідок Першої і Другої світових воєн та збройної агресії росії проти України. У читальному залі бібліотеки створили імпровізований глядацький зал, довкола якого розвісили фігурки янголів з іменами дітей, котрі загинули під час війни. На пустих кріслах розмістили дитячі іграшки, а над ширмою лялькового театру застигли ляльки. Кожен відвідувач міг запалити свічечку та згадати діток, які більше ніколи не подивляться лялькову виставу. Ознайомитися з акцією можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=SH-cCdXS0P8.

У Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Віче пам`яті «Герої, що змінили хід історії» відвідали студенти і викладачі Кропивницького будівельного фахового коледжу. Ведуча заходу нагадала присутнім про найтрагічніші події, що сталися у ході Революції Гідності, - розгін студентів на Майдані Незалежності, День Гніву, штурм Адміністрації Президента на Банковій, Чорний вівторок і Кривавий Четвер 18-20 лютого 2014 року.

Комплекс заходів з краєзнавства

Улітку в бібліотеці-філії №5 відбулася зустріч з краєзнавцем «Таємниці старої Кущівки». Під час зустрічі з письменником Валентином Карповим, користувачі дізналися про життя і побут мешканців нашого мікрорайону Кущівка у 18-19-му сторіччях. Сподобалась усім його розповідь про те, звідки на Кущівці з’явилась Вознесенська церква, палата Шевякова, шовковичний сад тощо. Також присутні дізналися, що на вулиці Херсонській знаходилося народне ремісниче училище, де діти з бідних родин отримували безкоштовно професію. Саме на Кущівці був закладений перший в Україні шовковичний сад, а при ньому заснована школа, що навчала місцевих мешканців розводити шовкопряда і готувати шовк-сирець до продажу. Це принесло значні доходи в казну міста і збагатило багатьох простих людей, що зацікавилися шовківництвом.

На вечір-спомин «Леонід Куценко - стежками спогадів» у бібліотеці-філії №6 імені Леоніда Куценка зібралися члени клубу «Струни душі» та гості бібліотеки. Присутні переглянули презентацію «Я Україну повертав у спадок вічності і слави…», присвячену пам’яті Леоніда Куценка. Своїми спогадами про Леоніда Васильовича поділилися: член спілки журналістів Анатолій Васильович Саржевський, доцент кафедри української філології та журналістики ЦДУ ім. В. Винниченка Інна Миколаївна Демешко та поетеса Світлана Ніколаєвська.

Краєзнавчо-письменницька лава «Володимир Панченко – хранитель літератури» ознайомила читачів бібліотеки-філії №7 з життєвим шляхом літературознавця, з його роботою по збереженню літератури не тільки нашого краю, а й України загалом.

Під час Дня краєзнавства «Портал в історію міста» у бібліотеці-філії №9 була оформлена цікава книжкова виставка «Місто нашої пам’яті», яка не залишила нікого байдужим. Протягом дня користувачі та гості бібліотеки мали можливість погортати книжки, фотоальбоми, періодичні видання, брошури, листівки про історію міста, про відомих особистостей, які народилися тут, або певний період свого життя проживали чи працювали в нашому місті. Бібліотекарі підготовили експрес-інформацію про вулиці перейменовані в 2024 році, провели вікторину біля фото-виставки «Знай наших».

З нагоди 130-річчя від дня народження Дмитра Івановича Чижевського у бібліотеці-філії №10 відбулося інформдосьє «Історик нашого духу». Протягом дня відвідувачі знайомились з життєвим та творчим шляхом славіста світового рівня, переглянули відео про Дмитра Чижевського та віртуально побували у єдиному в Україні музеї-будинку, який знаходиться в м. Олександрія.

До Дня міста у бібліотеці-філії для дітей №13 відбулася краєзнавчо-пізнавальна експедиція «Знай наших», де відвідувачі познайомилися з відомими сучасними поетами та письменниками рідного краю. Працівниці бібліотеки оформили книжкові виставки «Книги з автографом», «Нова книга від автора» та представили дітям збірки  віршів та прозових творів, які були написані останніми роками.

Під час літературно-мистецького променаду «Рідний край вивчаю я – це історія моя» читачі бібліотеки-філії №15 занурилися в атмосферу давнини, коли закладалися традиції, що стали невід’ємною складовою архітектури нашого краю, про рідне місто, як культурний осередок української держави. Присутні були здивовані тим, що саме в нашій області є безліч цікавих та мальовничих місць, які варто побачити, щоб бути враженим красою та унікальністю природи.

«Мовою пластики» − під такою назвою в бібліотеці-філії №16 пройшов захід, присвячений пам’яті талановитого майстра монументальної скульптури Віктора Френчка. Розповісти про життя і творчий шлях митця, який майже п’ятдесят років своєї творчої діяльності віддав увічненню в художніх образах історичних особистостей міста Кропивницького та нашого краю, бібліотекарі запросили дружину Віктора Васильовича Людмилу Френчко та доньку Юлію Пономаренко. Людмила Іванівна розповіла про книгу «Віктор Френчко. Портрет скульптора», яку вона написала разом з донькою. Акцентом розповіді про творчу спадщину майстра став перегляд фільмів про життя та творчість митця «Особливий дар – пластичне мислення скульптора Віктора Френчка» та «Образи корифеїв українського театру в творчості скульптора Віктора Френчка».

Вечір-спомин «Живий у слові поміж нас», присвячений вшануванню пам’яті та відзначенню 70-ї річниці від дня народження Володимира Євгеновича Панченка, пройшов у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка. Бібліотекарки ознайомили студентів Кропивницького фахового коледжу харчування та торгівлі з основними етапами життєвого шляху видатного науковця, літератора і дослідника, з його активною політичною діяльністю, спрямованою на розвиток демократичних засад української державності. Розповідь супроводжував відеоролик про життя і творчість хранителя української літератури Володимира Панченка. Своїми спогадами про світлу талановиту людину поділився його близький друг – письменник і громадський діяч Василь Бондар. Мудрою, цікавою людиною, відданою своїй справі, запам’ятався Володимир Євгенович журналісту – досліднику історії нашого міста Володимиру Поліщуку. Слова поваги і вдячності своєму колишньому викладачу і наставнику Володимиру Панченку висловила заслужений вчитель України Віра Соколова. Поетеса, критикини, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України Надія Гармазій з вдячністю пригадала свій період співпраці з Володимиром Євгеновичем під час написання наукової дисертації.

Комплекс заходів з правознавства

У 2024 році продовжилася плідна співпраця Кропивницької міської централізованої бібліотечної системи та ГО «Агенція сталого розвитку «Хмарочос» у рамках україно-канадського проєкту «Громадський хаб «Амбасадори безпеки». Мета даного проєкту підвищувати безпекову культуру учасників дорожнього руху, а одним із дієвих інструментів цього є наявність флікерів – світловідбивних елементів – на одязі, рюкзаках, сумках, велосипедах тощо.

Протягом 2024 року бібліотеками Кропивницької МЦБС було проведено 74 майстерні з виготовлення флікерів. Учасниками стали 1298 дітлахів та дорослих, які загалом виготовили 1558 світловідбивачів, убезпечивши таким чином себе у темну пору доби.

У рамках Тижнів безпеки дорожнього руху, які проходили у травні та листопаді 2024 року, бібліотеки системи організували для читачів різноманітні активності, зокрема було проведено серію майстерень з виготовлення флікерів, Help-консультацію «Безпечні канікули під час війни» (бібліотека-філія №9), кейс загадок «Безпека на дорозі» (бібліотека-філія для дітей №12), інтерактивну гру «Безпека на дорозі» (бібліотека-філія №15), превентивний діалог «Безпечний пішохід» (бібліотека-філія №18), лялькову виставу «Як Вовчик безпеку вивчав» (Центральна міська бібліотека для дітей), відеоурок «Азбука безпеки на дорозі тітоньки Сови» (бібліотека-філія №1), виставку-гру «Три чудесні вогники» (бібліотека-філія №5), відеолекторій «Безпечний рух – твій вибір» (бібліотека-філія №6), ігрові розваги «Про безпеку дбай – правила пам'ятай» (бібліотека-філія №17), запитайку від супергероїв «Що за зебра не проста: без копит і без хвоста?» (бібліотека-філія для дітей №19) та інші.

На початку 2024 року Кропивницька міська централізована бібліотечна система долучилася до програми «DOCU ДІЄ 3.0», у рамках якої при Кропивницькій МЦБС було створено клуб документального кіно з правового просвітництва. За цей час було проведено 5 кінопоказів, метою яких було поширення за допомогою фільмів та дискусій знань про права людини та про методи їх захисту, формування в українському суспільстві розуміння людської гідності як найвищої цінності, розвиток громадянського активізму та формування активного громадянського суспільства.

Бібліотекарі філії №2 долучилися до щорічної Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства» та провели відеолекторій «Булінг! Не вдавай, що не бачиш». Говорили про ознаки та види булінгу, як його відрізнити від звичайного конфлікту та яка відповідальність за його вчинення. Учасники заходу переглянули новий кліп відомої української реперки Alyona Alyona про булінг, у якому співачка показала проблему цькування дітей однолітками та виступила на захист ображених. Присутні закріпили свої знання за допомогою карткової ігрової методики «Коло Безпеки».

До Всесвітнього дня дитини у бібліотеці-філії №5 відбулася казкова правознавча вікторина «Маю право». На прикладах героїв відомих казок школярі зрозуміли, які права є у дітей, та як важливо їх дотримуватися. Дітлахи вчилися аналізувати свої вчинки, вчинки оточуючих, встановлювати тісні стосунки з рідними та однолітками. Огляд літератури дав дітям інформацію про закони та правові документи, що їх захищають. Присутні ознайомилися з Декларацією прав та свобод людини, з Конвенцією ООН про права дітей.

У бібліотеці-філії № 6 імені Леоніда Куценка відбувся захід під назвою правовий компас «Виховання правової культури — шлях до правової держави». Користувачі бібліотеки брали участь у правовій грі «Коло безпеки» та активно дискутували на теми прав та обов'язків громадян, а також значення правового порядку для забезпечення стабільності та розвитку держави. У ході заходу обговорювались основні принципи правової культури, її роль у суспільстві та шляхи розвитку правової держави через освіту та виховання громадян.

Одна з цілей сталого розвитку ООН – рівні можливості для жінок і чоловіків у різних сферах, припинення всіх форм дискримінації. У бібліотеці-філії для дітей №12 відбулося перехрестя думок «Насилля... Не треба мовчати». Бібліотекарі розповіли дітям про види булінгу і про те, що не кожен конфлікт є булінгом. Було надано багато порад із конструктивного вирішення конфліктних ситуацій, толерантного спілкування, формування негативного ставлення до насилля.

Протягом Дня права «Правова безбар’єрність» читачі бібліотеки-філії №18 долучалися до огляду книг «Людина і Право», знайомилися з портфоліо «Права людини» та виготовляли закладки «Безбар’єрність». Особливо не має бути бар’єрів у суспільстві саме сьогодні, коли ми звільняємося від ворога і насилля. Отримуючи книжкову закладку «Безбар’єрність», читачі дізнавалися, що є різні її види – суспільна та громадянська, освітня, економічна, фізична, інформаційна і цифрова. Тож маємо, не дивлячись на різні вимоги часу, дотримуватися життєвих правил, розширювати свою свідомість і допомагати один одному.

Реалізуючи проєкт «Школа безпеки для маленьких» бібліотекарі філії для дітей №21 спільно з Британською неурядовою організацією Mine Advisory Group (MAG) провели для молодших школярів КЗ «Балашівська гімназія» низку заходів: урок безпеки «Безпечне життя в умовах війни», урок з мінної безпеки «Ризики від вибухонебезпечних предметів», урок безпеки «Рятівний рюкзачок».

До Дня прав людини у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка пройшла година fresh-міркувань «Злочину можна запобігти», учасниками якої стали здобувачі освіти Кропивницького будівельного фахового коледжу. Йшлося про найпоширеніші правопорушення та наслідки від різного роду злочинної діяльності неповнолітніх. Також працівниці книгозбірні нагадали присутнім про таку поширену проблему серед дітей і підлітків як булінг, що перебуває під посиленою увагою правоохоронних органів і громадськості.

Екологічна просвіта населення

До Дня довкілля у бібліотеці-філії №5 відбулася екогра «Пам’ять тренуй – відходи сортуй». Щоб легко і весело навчити дітей правильно сортувати відходи, бібліотекарі запропонували настільну гру «Еко-мемо», яка виробляє звичку сортування сміття. Гра навчила розрізняти типи відходів та їх маркування, а ще допомогла дізнатися, що можна сортувати, а що — ні. Наприклад, пластик має сім видів і сортувати його потрібно окремо. А ще є пластик, який не переробляється. І не кожен папір підійде для макулатури. З огляду книжкової виставки «Вплив людської діяльності на довкілля» читачі засвоїли корисну інформацію про те, як людство руйнує екосистему та як можна цьому зарадити. Під час обговорення читачі зауважили, що граючи, навчилися культурі сортування відходів та свідомого підходу до екології.

Бібліотека-філія №7 спільно з ГО «Активна громада Кіровоградщини» відбувся круглий стіл «Кропивницький як Зелене Місто: перспективи та виклики». Під час заходу розглянули проблеми з покращення якості повітря, води, збереження та відновлення екосистеми міста, зменшення шумового забруднення. Під час практичної вправи «Як громадкість може сприяти досягненню мети Зеленого Міста» учасниками було подані пропозиції щодо вирішення цих проблем.

До Дня довкілля на екологічний екскурс «Пізнай довкілля Кіровоградщини» до бібліотеки-філії №10 завітали учні 9 класу Завадівської гімназії. Матеріали виставки «Стежками рідного краю» познайомили присутніх із заповідними місцями рідного краю, а виставка «Краєвиди Завадівки» - з визначними місцями рідного мікрорайону. Привернув увагу присутніх відеоролик «Врятувати майбутнє», який познайомив учасників заходу з екологічними проблемами нашої малої Батьківщини. Під час екскурсу учасники заходу отримали інформацію щодо охорони водних ресурсів Кіровоградщини, змін клімату, про відходи та небезпечні речовини, про вплив малих доз радіації на населення краю.

«Чорнобиль з пам’яті не стерти» - таким був тематичний вечір-спілкування у бібліотеці-філії №14 з учасником-ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС Григорієм Дмитровичем Колосовським – одним з найактивніших читачів нашої бібліотеки. У 1987 році, через півроку після аварії Григорій Дмитрович пішов добровольцем боронити світ від неконтрольованого атому. А сьогодні він є одним з небагатьох живих свідків тієї далекої трагедії. «Ми всі сьогодні є свідками жорстокої війни в Україні. Ми бачимо результати страшної зброї, що використовує ворог. Тоді ж, ми не могли бачити свого ворога, бо він для нас невидимий. А полягло людей і тоді немало, і втрати для всього людства просто колосальні» - ділиться спогадами ліквідатор.

Толока «Чисте місто!» відбулася у філії №18. Бібліотекарки разом з читачами ліквідували стихійне звалище, обкопали дерева, висадили квіти та прибрали прибібліотечну територію. Долучилися 12 користувачів книгозбірні і разом зробили свій мікрорайон і рідне місто чистим і охайним.

Комплекс заходів у сфері сімейних відносин

У бібліотеці-філії №10 відбулася година пізнань і відкриттів «Є цінності святі – любов, сім’я, родина». Під час заходу згадали звичаї, традиції, обряди українського народу, дізналися, які з них є родинними, як вони передаються з покоління в покоління. Говорили про те, що таке рід, родовід та родина. Під час гри, «Закінчи прислів’я» присутні показали свої знання про родину та родинні стосунки. Виставка «Сім’я – веселка в піднебессі» була доповнена малюнками родовідних дерев, портретами родин та художньо-декоративними матеріалами.

Щоб відродити традиції читання всією сім’єю в бібліотеці-філії №15 пройшов День сімейного читання «З батьківської криниці». Були запрошені сім’ї, в яких батьки читають разом зі своїми дітьми. Щоб зустріч була цікавою та корисною було проведено ряд заходів: огляд літератури з книжкових виставок, літературно-інтелектуальну гру «Щоб розумником стати…», відеоколаж «Безпечний рух твій вірний друг» та майстерка з виготовлення флікерів.

Неймовірно тепла зустріч відбулась в бібліотеці-філії №17 в рамках засідання клубу «Світана». Тема засідання - «Якщо говорити між нами, то все починається з мами» - привернула увагу активних жінок селища Нового. Зустрілись, щоб віддати шану найдорожчій людині на світі, якою є Мати. Присутні прослухали повідомлення про матусь відомих на увесь світ людей, про те, як вони зробили все можливе, щоб їх діти були успішними та щасливими. Під час творчого завдання складали режим дня жінки у княжому Києві, у в Стародавньому Римі, монашок у монастирях, жінок султанського гарему і т.д.

У День сімейного читання «Моя родина і я – читаюча сім'я» до бібліотеки-філії №18 завітали сім'ї, в яких батьки читають разом зі своїми дітьми. Щоб зустріч була цікавою та корисною було проведено ряд заходів: огляд книжкових виставок «Літературні новинки», «Книги – ліки», «Цікаво прочитати». Користувачі долучалися до перегляду книжкового параду «Мудрість книг об'єднує батьківщину», в якому висвітлені книги для сімейного читання, які об'єднують старше покоління з молодшим. Літературно-інтелектуальна гра «Щоб розумником стати – треба більше книг читати» та комікс-порадник книг для сімейного читання «Прочитали і всім радимо» залучила усі покоління.

День родинного затишку «Лиш з добра і любові проростає колосся життя» об`єднав у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка люблячих батьків, турботливих бабусь і дідусів, братиків і сестричок. Бібліотекарі запропонували здійснити екскурс у минуле української родини, розповіли про значення дружної і міцної сім`ї, що особливо цінно в умовах воєнного часу, надали рекомендації щодо підтримки гармонійних стосунків у родині та запропонували ознайомитися з добіркою книг, які обов`язково сподобаються і дорослим і дітям. Працівники бібліотеки закликали батьків відродити стару добру традицію родинних читань, адже вони зближують, створюють гарний настрій, залишають чудові спогади на все життя.

Робота з дітьми

До Міжнародного дня захисту дітей бібліотека-філія №5 провела для дітлахів костюмовану вечірку «Улюблені літературні персонажі». Учасникам заходу влаштували веселе дозвілля на ганку біля бібліотеки. Бібліотекарки надали можливість дітлахам обрати елемент костюма свого улюбленого персонажа й, одягнувши його на себе, розповісти всім гостям, який чудовий, а може, кумедний або незграбний був улюблений герой. Дітвора взяла участь у бліц-вікторині «Казковими тропами», де жваво згадували героїв казок та перепони що випадали на їх шляху до перемоги.  Діти проявили свої акторські здібності, читаючи вголос улюблені казки.

На відкриття літніх читань «Книжкова посмішка літа» у бібліотеку-філію №6 імені Леоніда Куценка завітали вихованці ліцею «Муніципальний колегіум». Дітлахів ознайомили з бібліотекою та розмаїттям яскравих книг, надали інформацію про правила та послуги користування книгозбірнею. Малечі було запропоновано створити спільний фотоколаж «Дитинства яскраві кольори».

Затишна атмосфера панувала в бібліотеці-філія №7 на Андріївських вечорницях. На вечорниці завітали учні Класичної гімназії в українських вишиванках, що додало особливого колориту святу. Та й все інше було як годиться: господарі баба Параска та дід Степан, і дівчата з парубками, і народні пісні і танці, ворожіння, жарти, ігри, вареники, і, звичайно ж, Калита і обряд «кусання Калити».

Цього року у бібліотеці-філії для дітей №12 Тиждень дитячого читання називався «Читацька родина єднається заради вільної країни» і проходив під гаслом «Наближаємо перемогу з книгою». У програму свята увійшли: вook-travel «Книжок країна чарівна, у гості вас чекає», театральна абетка «Завіса піднімається – дійство починається!», казкотерапевтичні посиденьки «Казковий світ улюблених героїв», літературий сторісек «Я з книгою відкриваю світ».

У Міжнародний день захисту дітей бібліотекарі філії для дітей №13 для своїх користувачів провели святкову ігротеку «Дитинство – це гомін веселий усюди». У дружній атмосфері наші маленькі гості із задоволенням виконували завдання літературної вікторини, показавши себе справжніми любителями читання, розв’язували інтелектуальні задачі, складали казки. У читальній залі бібліотеки була підготовлена виставка – рекомендація «Зустрічаємо канікули!».

До бібліотеки-філії №15 завітали вихованці табору «Барвінок» Гірничої гімназії на розважальний захід «Літо з книгою». Барвінчата подорожували українськими видавництвами, переглянули відеоекскурс «Історія книги», познайомились з новинками «Краще, дитяче, сучасне», відгадували загадки та брали участь в конкурсах та вікторинах. Діти через книгу пізнають світ, реалізують свої творчі потреби, естетичні та літературні уподобання, тож запрошуємо відпочивати з книгою.

До Дня захисту дітей «Я малюю, мрію» відбулось свято на вулиці поблизу бібліотеки-філії №18 для дітлахів 101-го мікрорайону. За цікавими іграми, майстер-класами, малюванням на асфальті та веселим «артфейсом» швидко та радісно сплинув час. Всі учасники заходу отримали гарний настрій та смаколики. Бібліотекарі підготували багато цікавинок та анонсували: нові пригодницькі книги, фантастичні казки, цікаві журнали.

Програма літніх читань «Тримаємо читацький стрій!» бібліотеки-філії для дітей №19 була різнопланова та містила не тільки знайомство з книжками, інтерактивні ігри, а й заходи направлені на розвиток творчості та зміцнення ментального здоров’я читачів. Загалом 11 різноманітних заходів провели бібліотекарки влітку, які відвідало 356 дітей, до книгозбірні записалося 266 користувачів, з них 61 залучений.

У бібліотеці-філії для дітей №21 відбулася артмайстерка «Відгадай загадку-намалюй відгадку», де маленькі читайлики розширили свої знання про українські народні казки. Веселі змагання по відгадуванню загадок за мотивами казок перетворилися і на змагання художників, адже відгадки треба було намалювати.

Цього літа Центральна міська бібліотека для дітей організовувала літні читання «Адреса дитинства – ЛІТО 2024». Щотижня працівниці запрошували юних читачів на книжкові драйви «Ранок з книгою…», кінопокази українських фільмів, заняття зі здорового способу життя у школу літньої безпеки та майстер-класи з арттерапії. А щосуботи збирався КнигоТеатр. Все це під гаслом «Війна не відміняє дитинство». Яскраве свято до Дня захисту дітей «Україно, я твоя дитина» об’єднало всіх мешканців громади та заповнило Центральну міську бібліотеку для дітей сміхом та творчістю. Бібліотекарі нагадали маленьким українцям, що дитинство – це радість, навіть під час війни. Ігри, конкурси, нагороди – все це створило атмосферу свята і підтримало їхній дух. А мрії про мирне майбутнє, яке діти відображали на фліпчарті, згуртувало усіх присутніх.

Робота з юнацтвом та молоддю

Бібліотекарі є активними учасниками процесів утвердження гендерної рівності у суспільстві, сприяють подоланню гендерних стереотипів та бар'єрів. Говорили про це і під час дівич-вечору «Світ очима жінки» в юнацькому клубі «КЛюЧ», що діє при бібліотеці-філії №2. Учасниці дізналися про життя жінок, що свідомо обрали художнє слово як фах. Переглянули відеосюжет «Письменниця, що мріяла стати льотчицею: 5 цікавих фактів про Ліну Костенко» та буктрейлер за книгою Оксани Забужко «Музей покинутих секретів».

Під час проведення дискусійного раунду «Молодь проти насильства» бібліотекарі Центральної міської бібліотеки  ім. В. Панченка та студенти Кропивницького фахового коледжу харчування та торгівлі обговорили ознаки насильницьких дій, їх види, існуючі стратегії виходу з конфліктних ситуацій. Запрошені на захід представники Мобільної бригади соціально-психологічної допомоги для постраждалих від домашнього насилля навчили учасників заходу навичкам толерантного спілкування та ознайомили з освітніми соціальними програмами, спрямованими на формування негативного ставлення до насильства, попередженню жорстокості та насилля у студентському середовищі.

Цікаво та насичено пройшла гра «Рецепт демократії», запропонована бібліотекарями філії №16 старшокласникам Ліцею нових технологій навчання. Це освітня гра, в якій немає чітких доконаних відповідей, оскільки не існує єдиного універсального рецепту побудови демократичного суспільства. Об'єднавшись в команди, учні шукали свій рецепт створення демократичної держави. Думки в командах розходились, тривали бурхливі обговорення, діти вчилися дослухатися один до одного, приймати спільні рішення. В процесі обговорення учасники гри дійшли висновку, що процес демократизації не може бути завершеним чи довершеним.

До Дня молоді «Їжа для мозку» працівниці бібліотеки-філії №18 підготували новинки літератури на виставках «Цікаво прочитати», «Українські бестселери» та «Книги для продвинутих читачів!». Учасники долучилися до перегляду у «Бібліотечному кіноклубі» буктрейлерів книжкових новинок, пограли у захопливу гру «Знайди книгу!» та робили фоторелакс-селфі «Я в бібліотеці».

Про сучасні книги, які будуть цікаві для молодих людей говорили під час години спілкування «Тривоги юної пори» у бібліотеці-філії № 6 імені Л. Куценка. Молоді користувачі поділилися враженнями про популярні книги для молоді на дискусії «Поговоримо про модні книги » та висловили свою думку про власні вподобання серед сучасної літератури. Бібліотекарі запропонували переглянути цікаві книги для юнацтва на викладці «Драйвуй з сучасною книгою».

Важливо також знайомити молодь із письменниками нашого рідного краю. У січні в бібліотеці-філії №5 відбулася презентація нової книги «Із молитовника осені» відомого поета і літератора – Станіслава Новицького. Поет належить до молодого літературного покоління, яке ні на кого не схоже. Він своєрідно передає історичну пам’ять через призму сучасності. Під час зустрічі з користувачами бібліотеки пан Новицький читав свої ліричні вірші та розповів про творчі плани й задуми.

У рамках тижня Здорового способу життя працівниці бібліотеки-філії №17 підготували для одинадцятикласників ліцею «Новенський» фіточаювання «Беремо сили від природи». Відбулося пізнавальне вивчення лікарських рослин, їх властивостей, попередження тих чи інших хвороб народними засобами. Чаювання запашними цілющими напоями додало старшокласникам сил, енергії та настрою.

З метою ознайомлення підлітків з сучасними спеціальностями, надання повної інформації про них, яка допоможе їм з вибором професії у майбутньому, працівниці бібліотеки-філії №9 провели захід по профорієнтації «Профі-кейс: дивимося у майбутнє». Говори про сучасні професії такі, як: дизайнер, системний аналітик, фахівець у сфері ІТ-технологій, коуч-спеціаліст. Не обминули професію бібліотекаря, розповіли про навчальні заклади, в яких здобувають професії.

У бібліотеці-філії №16 відбувся захід для старшокласників «Свобода вибору, як життєве кредо», в ході якого бібліотекарки ознайомили учнів із переліком професій взагалі та з тими, що мають сталий попит на ринку праці. Учні розмірковували над дуже важливими питаннями: як не помилитись у виборі майбутнього фаху, як відчути своє професійне покликання і не стати заручником розхожих штампів про престижність та «зірковість» обраної стезі. Наприкінці заходу бібліотекарі запропонували старшокласникам пройти тест, який відображає схильність та здібності до відповідної професії.

Робота з людьми похилого віку

У бібліотеці-філії №2 відбулася конкурсно-розважальна гра «Супербабуся». З настанням весни, тепла та сонячних днів бібліотекарі вирішили трохи розважити й підняти настрій відвідувачкам-бабусям. Бабусі із задоволенням брали участь як у жартівливих конкурсах «Передбачення долі», читанні гуморесок, конкурсі на кращий комплімент своїм онукам та одна одній, «Аромодегустації» книг, так і в інтелектуальних – «Продовж прислів’я», «Вгадай автора по уривку вірша».

До Дня людей похилого віку у філії №5 відбулися бібліотечні посиденьки «Не роки вік визначають». Тих, хто відвідав цього дня бібліотеку, чекав огляд літератури з виставки «Що робити на пенсії?». Присутні також обговорювали нове захоплення наших читачів «Біжутерія власноруч». Під час спілкування присутні зазначили, що для багатьох пенсіонерів саме бібліотека є місцем відпочинку, де можна розважитися, зустріти знайомих, знайти потрібну інформацію.

Читачки філії №17 на бібліотечних посиденьках «І оживають спогади в душі» «мандрували» регіонами України в пошуках забутих весільних звичаїв та обрядів. Також ділились спогадами минулих днів молодості, жваво обговорювали цікаву інформацію на тему духовних і культурних цінностей українців. Анна Ліщина провела майстер-клас зі створення ароматних свічок, оздоблених запашними гілочками лаванди. А поетична хвилинка від Валентини Саєнко подарувала присутнім море теплих емоцій.

Напередодні Великодніх свят до Центральної міської бібліотеки до святкової вітальні «Великодній барвограй» бібліотекарями були запрошені користувачі поважного віку, щоб відчути енергію тепла, щирості і доброти. Фахівчинею з соціальної роботи мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Громадського руху «Віра, Надія, Любов» Тетяною Орловою для них була проведена арттерапевтична майстерка з виготовлення святкових сувенірів у техніці декупаж. Фахівчиня запропонувала виконати релаксивну вправу, яка налаштувала на позитив, підбадьорила, подарувала гарний настрій.

Виставкова робота

Виставкова діяльність бібліотек є невід'ємною складовою їхньої культурно-освітньої місії, спрямованою на популяризацію літератури, мистецтва, наукових досягнень та культурної спадщини. Вона слугує потужним інструментом комунікації між бібліотекою та її аудиторією, створюючи середовище для обміну ідеями, формування читацьких інтересів і підвищення рівня культурної свідомості суспільства.

В бібліотеці філії №2 до Дня вишиванки підготували книжкову виставку «Вишиванка одяг вільних». Вона знайомила користувачів з традиціями та тонкощами вишивки української сорочки, яка втілює в собі одну з основних функцій, якої дотримувалися з давніх часів — бути оберегом, а вишиванка — це не тільки символ краси, молодості, наслідування, а й наш генетичний код.

Напередодні днів, сповнених почуттям поваги до подвигу та героїзму українців, які віддали свої життя боротьбі за свободу та державну незалежність України, коли відзначаються річниці подій, що мали великий вплив на історію України та її народу – День пам’яті кіборгів, День Соборності України, День Героїв Крут, День Героїв «Небесної Сотні», у бібліотеці-філії №8 було розгорнуто книжкову виставку-пам’ять «Нація нескорених».

На виставці-експозиції «Книжкова алея», організованій у бібліотеці-філії №15, література була представлена у 4-ьох жанрах: фентезі, детективи, історичні романи, жіночий роман. Мета виставки – розкрити книжковий фонд бібліотеки, привернути увагу користувачів до сучасної української та зарубіжної художньої літератури. Виставка своєю яскравістю, креативністю, оформленням і наповненням привернула до себе увагу читачів і дала упевненість, що жителі мікрорайону люблять книгу і постійно цікавляться літературними новинками.

До річниці Чорнобильської трагедії в читальному залі бібліотеки-філії №16 було оформлено книжково-ілюстративну виставку «Атомом розтерзана весна». В науково-популярних виданнях, представлених на виставці, читачі могли дізнатися про історії очевидців техногенної катастрофи та героїчні дії пожежників-ліквідаторів, працівників станції, військових, лікарів у боротьбі з «мирним атомом», які ціною свого життя захищали нас від наслідків катастрофи.

Для всіх, кого ваблять пригоди й мандрівки, працівниці бібліотеки-філії для дітей №19 створили виставку-вікторину «У вирі пригод». Підліткам запропонували відшукати відомі цитати на сторінках зарубіжних книг, які були ювілярами 2024 року.

Книжкова виставка «Це моя Україна, це моя Батьківщина», оформлена в читальному залі бібліотеки-філії для дітей №21, запросила читачів в подорож по рідній землі. Книги з виставки розповіли про найяскравіші сторінки в історії України (розділи «Заглянемо в сиву давнину» та «Козацькими шляхами»). Про мужність українців в боротьбі за свободу і незалежність своєї країни, про героїв російсько-української війни читачі дізналися з розділу «Боремось, щоб перемогти». Матеріали, представлені в розділі «А пам’ять маками цвіте…» – це книги письменників про подвиги сучасних героїв-ЗСУ і просто людей, що опинилися в складній ситуації, але знайшли в собі сили перебороти всі перешкоди і стати дійсно гідними громадянами своєї Батьківщини.

Інколи одноманітність реального життя декого втомлює, і люди мріють заглянути до таємничого світу уявлень та відчуттів, поринути у незвичайні пригоди. Саме тоді на допомогу приходять, звичайно, книги. Цікаві фантастичні і містичні історії оживають на сторінках мальовничих видань книжкової виставки «Магічний портал» відділу абонементу Центральної міської бібліотеки ім. В. Панченка.

Робота клубів

Наприкінці 2024 року при Кропивницькій МЦБС розпочали роботу 12 розмовних клубів української мови: клуб «Скарби українського слова» (бібліотека-філія №1), юнацький клуб «КЛюЧ» (бібліотека-філія №2), клуб «Мовний простір» (бібліотек-філія №6 ім. Л. Куценка), клуб «Надія» (бібліотека-філія №7), клуб «Мовоманія.UA» (бібліотека-філія №8), дитячий клуб «Наша мова – українська» (бібліотека-філія для дітей №13), дитячий клуб «Джерельце» (бібліотека-філія №15), клуб «Книговир» (бібліотека-філія №16), лінгвостудія «Сила слова» (бібліотека-філія №18), дитячий клуб «Джерельце» (бібліотека-філія для дітей №19), клуб «ГориСлово» (Центральна міська бібліотека ім. В. Панченка), клуб «Наталка» (Центральна міська бібліотека для дітей).

Метою діяльності таких клубів є підтримка та популяризація української мови як елементу національної ідентичності, важливого і дієвого інструмента забезпечення єдності держави та її безпеки, однієї з ключових умов всебічного розвитку людини протягом життя, розширення можливостей реалізації потенціалу і свободи особистості, її громадянської активності заради формування згуртованої спільноти громадян, здатних до активної творчої співучасті у гармонійному, збалансованому та сталому розвитку держави.

Вже більше десяті років при бібліотеці-філії №5 працює краєзнавчо-пошуковий клуб «Кущівські дослідники». Його мета – популяризація краєзнавчої літератури, стимулювання читацької та пізнавальної діяльності. В 2024 році були проведені презентації книг, поетичні перфоманси, творчі зустрічі з цікавими людьми нашого міста, з поетами та письменниками. Проводилися дні краєзнавства, туристичні експедиції та краєзнавчі екскурсії. Відвідини мінімузею бібліотеки сприяли спілкуванню користувачів та посилювали інтерес до історії краю. Всі члени клубу – активні читачі різного віку, але найбільшу активність виявляє молодь.

На вечір музики та поезії «Візерунки зими», що відбувся у бібліотеці-філії №6 імені Леоніда Куценка, завітали як постійні учасники засідань клубу «Струни душі», так і гості книгозбірні. У невимушеній атмосфері присутні поділилися своїми поетичними здобутками. Музичний супровід забезпечили Сергій Соколенко, Петро Сімійон, Віктор Холявко, Михайло Радкевич. Запалила присутніх іспанськими мотивами Світлана Ольшанська.

Бібліотека відкриває читачеві свої скарби за допомогою каталогів і картотек. Саме вони містять потрібну інформацію про будь-яку книгу – прізвище, ім’я, по батькові автора, анотацію, видавництво, місто й рік видання, обсяг книги, тираж – вихідні дані. Бібліотекарки філії для дітей №13 звернулись до учасників клубу «БібліоЧомучки» з калейдоскопом цікавих фактів «Які таємниці зберігають каталоги». Читачі дізнались, що поняття каталог прийшло до нас із Древньої Греції та означає в перекладі «список», «опис», «перелік». Бібліотекарі пояснили з чого ж варто почати пошук в каталогах. Картку на книгу в каталозі шукають приблизно так, як товариша в незнайомому місці. В першу чергу потрібно дізнатись, де знаходиться вулиця, на якій живе товариш. Коли знайдеш вулицю, відшукай будинок. А ось і будинок. Залишилось знайти квартиру, і зустрінешся з товаришем. Так потрібно вести пошук і в каталозі. Замість вулиці – каталожний ящик, замість будинку – роздільник відділу, замість квартири – роздільник підвідділу.

Варто відзначити роботу артстудії «Дика м’ята», що народилася при бібліотеці-філії №14 рік тому. За цей час вона набула неабиякої популярності, і продовжує кількісно рости, завдяки ексклюзивному підходу до роботи. Разом малювали, влаштовували літературні вечірки, співали, декламували вірші відомих поетів, брали участь у вікторинах та різних іграх. А ще – займалися творчістю:  творили – багато і в різних техніках.

Під час віртуальної подорожі корисними сайтами «Всесвітня павутина і ми» бібліотекарки філії №16 розповіли учасницям клубу «Зустріч» про історію створення Інтернету, про користь і шкоду глобального ресурсу, запропонували переглянути відео «9 корисних українських сайтів, про які ви не знали», «Сільське господарство та садівництво: все про сад і город...», а щоб надихнути на нові кулінарні звершення, ознайомили гостей з тематичною рубрикою «Рецепти  та їжа» на сайті «Кулінарія, яка надихає».

Чергове засідання клубу «Світана» в бібліотеці-філії №17 було присвячене смачній темі: «Кулінарний антураж в творчості українських та світових письменників». Присутні прослухали повідомлення про те, як з розвитком людства змінювався раціон харчування, розглядали підхід до української та світової літератури через народну кухню. У жартівливій грі складали меню Клеопатри, вікінгів, тибетського монаха, французького аристократа та інші. Також членкині клубу приготували на смачні посиденьки багато цікавих страв за рецептами з відомих літературних творів: пиріг-перевертень з «Мері Поппінс» П. Треверс, млинці від «Пеппі Довгапанчоха» А. Ліндгрен, чарівні оладки з «Мумі-тролі» Т. Янссон, кекси з кардамоном з «Джейн Ейр» Ш. Бронте, вафельні серця з книги «Вафельне серце» автор М. Парр.

Патріотичний квест «Перемагає той, хто памʼятає!» відбувся напередодні Міжнародного Дня миру у бібліотеці-філії №18 в рамках діяльності артстудії «101 Хобі-Т». На вулиці перед бібліотекою зібралися небайдужі – діти і батьки – та пізнавально провели свій час. Завдання квесту – скласти кросворд, розмалювати серце, написати побажання та оформити стенд, відповісти на запитання вікторини, зробити поробку для захисників ін. – активно і креативно виконували усі.

До Всесвітнього дня української хустки у Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка відбувся флешмоб «На хустки Україна багата», присвячений традиційному українському елементу одягу. Учасниці флешмобу – членкині клубу «Три Д» дізналися про історію виникнення свята, традиції, пов'язані з українською хусткою, старовинну техніку вибійки, яку використовували для створення унікальних орнаментів на хустках та взяли участь у майстер-класі з вибійки, проведеному Анною Ліщиною – Головою Агенції сталого розвитку «Хмарочос». Присутні мали можливість власноруч створити автентичні вироби з використанням різних орнаментів та елементів.

IV. Формування, вивчення та використання

книжкового фонду

Книжковий фонд Кропивницької МЦБС на кінець 2024 року становить 286712 примірників видань та матеріалів. У порівнянні з показником минулого року обсяг фонду скоротився на 21465 екземплярів, 16494 з яких списано через припинення діяльності бібліотеки-філії №4. Отже, фактично фонд скоротився на 4971 примірник. За видами видань бібліотечний фонд поділяється на:

  • книги й брошури – 284775 примірників (99,32%),
  • періодичні видання – 1905 примірників (0,66 %),
  • електронні видання – 30 шт. (0,02%).

За змістом 77775 примірників галузевої літератури або 27,13%, художньої літератури – 208937 бо 72,87%.

Бібліотечний фонд за мовами розподіляється:

  • державною мовою – 150567 примірників (52,52%),
  • російською мовою – 135503 екземпляри (47,26%),
  • іншомовні видання – 642 примірників (0,22%).

Книжковий фонд бібліотечної системи поповнювався галузевою та художньою літературою, періодичними виданнями, 75,3% нових надходжень складає художня література, галузеві відділи поповнилися на 24,7%. Всього надійшло 9092 примірників. Основні джерела надходження:

- Місцевий бюджет (спеціальний фонд (бюджет розвитку) Кропивницької територіальної громади);

- Комплексна програма сприяння розвитку громадянського суспільства, інформаційної сфери та книговидання у кіровоградській області на період до 2026 р.;

- Подарунки від громадських організацій (наприклад, від ГО Український ПЕН (PEN Ukraine) отримали 477 книг англійською мовою);

- Акція «Подаруй бібліотеці книгу»;

- Обмінно-резервний фонд ОУНБ ім. Д. Чижевського;

- Німецька поличка;

- Подарунки від авторів;

- Подарунки від читачів;

- Взамін загублених.

Також комплектування бібліотечного фонду проводилося за рахунок коштів зі спеціального рахунку, тобто коштів, виручених від надання читачам платних послуг.

Поповнення бібліотечного фонду розподілилося наступним чином:

- Бюджетні (державні та обласні програми, обмінно-резервний фонд ОУНБ ім. Дмитра Чижевського) – 168 прим. (1,85%);

- Придбано документів – 3702 прим. (40,72%);

- Подарунки від авторів та читачів – 2322 прим. (25,54%);

- Взамін загублених – 387 прим. (4,26%);

- Внутрішньосистемна передача, у зв'язку з припиненням діяльності бібліотеки-філії №4 – 2450 прим. (26,95%).

За видами видань – надійшло: книг – 8326 примірників або 91,58%; періодичних видань – 766 примірників або 8,42%.

Бібліотеки системи продовжували працювати в напрямку надання читачам платних послуг. Сума виручених коштів складає 95296,50 гривень, які витрачалися на придбання літератури.

Протягом звітного року бібліотеки системи працювали по залученню позабюджетних коштів для комплектування книжкового фонду. Для цього залучалися читачі бібліотек, редакції місцевих газет. Бібліотеки-філії активно працювали за благодійною акцією «Подаруй бібліотеці книгу». На належному рівні поставлена ця робота в багатьох філіях, найбільше подарунків отримали бібліотеки-філії №№5, 7, 12, 18, 19 та ЦМБД.

Складовою частиною бібліотечних фондів є періодичні видання, які надають користувачам необхідну оперативну та актуальну інформацію. На передплату у 2024 були виділені кошти з місцевого бюджету, передплачено 537 прим. на суму 33701,00 грн. Поповнення також відбулося за рахунок благодійних видань через редакції газет «Наше місто», «21канал», «Кропивницький вечірній», «Працевлаштування», «Народне слово» та спонсорських коштів. Всього за цим джерелом надійшло 229 прим. на суму – 51819,86 грн.

Надходження (оновлення) бібліотечного фонду становить 3%.

Протягом року проводилася активна робота по очищенню книжкового фонду. У 2024 році списано 30557 видань і матеріалів. Більше половини списаної літератури – книжковий фонд бібліотеки-філії №4, яка припинила свою діяльність у 2024 році. Філії продовжують очищення фондів, згідно Рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України та інші твори російських письменників. У результаті було списано 10789 примірників російськомовної літератури, що склало майже 77% від загальної кількості списаних видань.

У 2024 році також було прийнято рішення приділити значну увагу очищенню фонду від застарілих та зношених брошур. Проводилась робота й із застарілими і зношеними книгами, а також тими, які були загублені читачами.

Серед вилучених документів: книги та брошури – 29545 примірників або (96,69%); періодичні видання – 959 примірників (3,31%) .

За змістом: галузевої літератури списано 8068 примірників або 26,40%. Художньої літератури 22489 примірники або 73,60%.

Списання становить 9,91% від загального обсягу книжкового фонду.

Списано за мовами: українською мовою – 16255 прим. або 53,19%, російською мовою – 14301 прим. або 46,81%. Великий відсоток списаної україномовної літератури – за рахунок списання фонду бібліотеки-філії №4.

Списану літературу здали у пункти прийому вторинної сировини та одержали 13037,7 грн. Ця сума також направилась на придбання книг.

Списано за причинами

Проводилися планові та позапланові переобліки бібліотечного фонду в бібліотеках-філіалах №№2, 4, 8, 9, 21. Списані видання своєчасно вилучалися з усіх облікових форм.

Приріст бібліотечного фонду відсутній. У порівнянні з 2023 роком книжковий фонд зменшився на 21465 примірники, з них 16494 примірники – списання фонду бібліотеки-філії №4.

Надавалася практична допомога філіям з очищення книжкового фонду від застарілої та зношеної літератури. Бібліотекам №2, 4, 8, 9, 21 була надана практична допомога по проведенню переобліку книжкового фонду.

V. Інформаційне та довідково-бібліографічне обслуговування

Нині у світі силу має той, хто володіє інформацією. А вона відіграє головну роль у будь-якій сфері людської діяльності. Інформація все частіше визначається як основний ресурс майбутнього, але повністю її використовувати зможуть тільки ті члени суспільства, які мають необхідні знання і підготовку до навігації в інформаційному просторі.

Завдання інформаційно-бібліографічної роботи у відділі обслуговування Центральної міської бібліотеки ім. В. Панченка полягало у тому, щоб зібрати та організувати інформацію таким чином, аби доступ до неї та її використання забезпечували об`єктивність, достовірність та значущість результатів. Найчастіше запити користувачів оперативно і якісно виконувалися з одночасним використанням усіх пошукових можливостей відділу обслуговування – каталогів, електронних баз даних та ресурсів Інтернет. Регулярно поповнювалися існуючі папки-конволют і прес-дос`є «Новий час, нові герої», «Письменники краю», «Пам`ятайте, безвиході не буває» та інші. Банки даних поповнювалися новою актуальною інформацією, надавалися бібліографічні довідки, які фіксувалися у «Зошиті довідок» читального залу відділу обслуговування. Напередодні Міжнародного дня боротьби за права інвалідів у бібліотеці пройшов День інформації «Припиніть розділяти!». Шлях до толерантного та безбар’єрного суспільства проходить через усвідомлення, прийняття, комунікацію та дії, направлені на зміни навколо нас. З цією метою була проведена низка заходів, спрямованих на висвітлення даної проблематики, а саме – година спілкування «Сила гуманності творить чудеса», заняття з елементами тренінгу «Ми разом – ми однакові», онлайн-огляд «Довідника безбар’єрності», сеанс бібліотерапії «Нехай тепло моїх долонь відчує той, хто поруч», а також презентацію книжкової виставки «Ми – є. Ми – рівні». Бібліотекарі зробили акцент на актуальності вирішення гострих соціальних питань у нашій державі щодо дотримання прав та унеможливлення дискримінації осіб з інвалідністю.

А ось в бібліотеці-філії №2 до Дня пам'яті жертв політичних репресій провели інфомікс «Трагедія незнищеної волі». На ньому увазі читачів були представлені книги та статті з періодичних видань, які в історичному та моральному аспекті висвітлюють трагічні сторінки історії України в період Великого Терору. Зацікавленість у відвідувачів бібліотеки викликало видання «Реабілітовані історією. Кіровоградська область».

По мірі надходження нових книжок у бібліотеці-філії №5 проводилися Дні нової книги «Вернісаж новинок». Окрім романів таких відомих письменників, як Стівен Кінг, Януш Вишневський, Ярослава Дегтяренко, загальну увагу привернули книги з психології. Скориставшись їх порадами, можна навчитися рятувати себе від психологічних травм, краще розуміти своїх дітей і домашніх улюбленців, створити гармонію у своїй душі і у житті. Батьків дуже зацікавила книга Січкар Маргарити «8 навичок щасливої дитини. Настільна книжка батьків». У книзі вони знайшли практичні поради, а також вправи, ігри, перелік рекомендованих книжок і кінофільмів – все необхідне для формування навичок, які допоможуть зробити  дитину щасливою. У Дні нових книг присутні отримували по примірнику інформаційної закладки «Увага! Новинки!». Ближче знайомитися з новими надходженнями до фонду допомагала «Картотека нових надходжень».

Впродовж року Центральна міська бібліотека для дітей надавала своїм користувачам інформацію різноманітної тематики — від шкільної програми до актуальних питань сьогодення. Задоволено 142 складних запити, серед яких: «Історична пам’ять України: боротьба проти викривлення фактів», «Як Україна повертає своїх із полону», «Адаптація біорізноманіття до кліматичних змін» та інші. Індивідуальне інформування здійснювалося традиційно та електронною розсилкою за темами: «Екологічність – тренд часу», «Україна – яскрава країна», «ЄС і Я», «Нато – Україна: співпраця в дії», «На варті здоров’я».

Активно використовувались читачами бібліотек електронні бази даних, документи в які мають можливість імпортувати всі філії із корпоративного електронного каталогу статей створеного при Центральній міській бібліотеці.

Навчити орієнтуватися в потоці інформації та самостійно працювати з книгою покликані заняття бібліотечно-бібліографічної грамотності. У бібліотеці-філії №1 відбулися бібліотечний non-stop «Дух пізнання, розуму і сили» та День бібліографії «Дивовижний світ книжковий». Учасники заходів отримали відповіді на питання: як знайти потрібну книгу у бібліотеці; про що розповідає каталожна картка; чим скористатися для пошуку певного твору в збірнику; як швидко дізнатись про нові надходження до бібліотеки? На практиці вчилися знаходити дані про книгу у каталозі, користуватися довідковим апаратом книги; пізнавали що таке бібліографічний опис книги чи статті. Корисною і пізнавальною була інформаційна година «Наші мудрі друзі – енциклопедії». А ще було цікаво згадувати народні прислів’я та приказки про книги, знання та читання. Захоплюючим був огляд нової літератури «Знайомтесь! Обирайте! Читайте!». Всіх гостей вразила святкова інсталяція «Люблю свою бібліотеку», яку фахівчині книгозбірні створили з «книг-цеглинок».

Цікаво пройшов в бібліотеці-філії №8 інтелектуальний спринт  «Вам, поліглоти», за допомогою якого учні змогли перевірити свої знання на практиці. Ця гра не вимагала енциклопедичних знань, але вимагала азарту, логіки, вміння знаходити інформацію скрізь: в довідниках, бібліотечних каталогах, Інтернеті. Зорієнтуватися у потоці наукової та політичної інформації допоміг довідковий вернісаж «Знайомтесь: довідники, енциклопедії, словники». Також наймолодші користувачі взяли участь у бібліотечній грі «Юні бібліотекознавці».

Бібліотечний урок «Самостійний вибір книг у бібліотеці», який підготувала Центральна міська бібліотека ім. В. Панченка, був корисним, пізнавальним, з індивідуальним підходом до кожного користувача. «Люди перестають думати, коли перестають читати», – твердять філософи. Але чи можливо змусити людину полюбити книгу, зрозуміти її ? Відповідь – ні! Потрібно змалечку виховувати любов до книги, допомогти розвивати навички читання та підвищувати інтерес до книг. Щоб дитина захотіла прочитати якусь книгу, вона має знати, що така книжка є і де її взяти. Звичайно ж, взяти у бібліотеці, знайомство з якою для малечі має безліч переваг – це підвищує інтерес до книг, сприяє розвитку уяви та мовних здібностей, а також стимулює інтелектуальний розвиток. В ході інтерактивного вook-квесту «Таємниці книжкових полиць» в Центральній міській бібліотеці для дітей учасники вміло користувались бібліотечними ресурсами та пошуковими системами, успішно виконали навіть складні завдання, тим самим підтвердивши свої знання і навички пошуку інформації з книжкових та інтернет джерел.

Окремою складовою інформаційно-бібліографічного обслуговування Центральній міській бібліотеці для дітей стало створення тематичних вебліографічних списків: «Шлях до свободи: яскраве світло Зірки Мензатюк» (до 70-річчя з дня народження), «Провісник долі України» (до 210-річчя Тараса Шевченка), «Вся доля України в його творах» (до 95-річчя Романа Іваничука).

Протягом року велася активна робота по створенню бібліографічної продукції і в Центральній міській бібліотеці ім. В. Панченка. Так, у лютому користувачі мали змогу ознайомитися з пам`яткою «Унікальному «Апостолу» Івану Федорову – 450 років»; створений у квітні бібліопорадник «Що робити з війною всередині нас?», був актуальним при проведенні мотиватора розуміння «З надією у майбутнє», який пройшов у бібліотеці у Всесвітній день біженців; буклет «Книжки, про які говорять» познайомив читачів з сучасною топовою світовою літературою, а інформаційний буклет «Як запобігти домашньому насильству?» розповсюджувався серед учасників дискусійного раунду «Молодь проти насильства», проведений у межах акції «16 днів проти насильства». Рекомендаційно-бібліографічний список «Всі чудеса рідного краю» пропонував підбір документів з теми, які є у фонді бібліотеки-філії №2 і бібліотек-філій Кропивницької МЦБС та представлені в інтернет-ресурсах. Список містить літературу, яка дає уявлення про область, її природні умови, історію, культурний і економічний потенціал, пам'ятки, старожитності та місця, які можуть зацікавити як об'єкти туристичних мандрівок. Бібліографічні джерела згруповані за тематичними розділами і всередині розділів розташовані за алфавітом авторів і назв. Список містить розділи: «Екостежками рідної землі», «Рідне місто – Кропивницький» та «Інтернет-ресурси». Користуючись матеріалами видання, можна зорієнтуватися в усьому розмаїтті цікавих туристичних об'єктів області, а розрахований він на всіх, хто цікавиться історією, природою, пам'ятками рідного краю.

Отже, інформаційна та довідково-бібліографічна робота протягом року була спрямована на оперативне, чітке і компетентне виконання запитів користувачів. Протягом звітного періоду в інформаційній роботі всіма філіями активно використовувалися бібліографічні огляди та книжкові перегляди. Огляди книжок з фонду бібліотеки і тематичні перегляди літератури регулярно проводилися на засіданнях клубів, під час проведення соціокультурних та інформаційних заходів.

VII. Менеджмент. Маркетинг

Реклама бібліотечної діяльності

Сучасна бібліотека – це не лише місце для читання, але й простір для навчання, творчості, спілкування та інтеграції в громаду. Реклама допомагає підкреслити цю багатогранність, презентуючи унікальні ресурси, послуги та заходи, які пропонує бібліотека. Завдяки використанню різноманітних каналів комунікації – від соціальних мереж і вебсайтів до традиційних друкованих матеріалів і партнерських програм – бібліотеки можуть досягти широкої аудиторії, охоплюючи різні вікові та соціальні групи.

Протягом 2024 року бібліотеки Кропивницької МЦБС активно популяризували свою роботу та рекламували бібліотечні послуги у соціальних мережах, займалися наповненням сайтів та блогів. Бібліотекарі створювали актуальні списки літератури, різноманітні рубрики за хештегами, відеоролики та сюжети. Також висвітлювали роботу бібліотечної системи на хвилях Українського радіо Кропивницький та в ефірі Телерадіокомпанія «TTV».

Напередодні Всеукраїнського дня довкілля та Всесвітнього дня Землі у відділі природи Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею відкрилася фотовиставка завідувачки бібліотеки-філії №14 Галини Суржок, на якій було представлено 31 роботу, зроблену авторкою протягом кількох останніх років в живій природі. Підтримати Галину Григорівну на презентації фотовиставки прийшли колеги з Кропивницької МЦБС. Сюжет про цю надзвичайну подію вийшов у програмі «Акценти дня» в ефірі Телерадіокомпанія «TTV».

У рамках проєкту «Разом» в ефірі Українського радіо Кропивницький наша колега з Центральної міської бібліотеки ім. В. Панченка Анна Литовченко, переселенка з Херсонської області, ділилася своєю історією: життям в окупації, виїздом на підконтрольну Україні територію, облаштуванням побуту у Кропивницькому та особливостями роботи Кропивницької МЦБС.

Працівниці бібліотеки-філії №5 з метою залучення нових користувачів створили запрошення-заклик «Запишіться до Кущівської бібліотеки», а в бібліотеці-філії №9 було створено інформаційну пам’ятку «Ми є, ми поруч». Бібліотека-філія №10 рекламувала свої послуги за допомогою буклету «Бібліотека – це скарбниця всіх багатств людського духу».

Працівниці бібліотеки-філії для дітей №12 систематично проводили екскурсії своєю книгозбірнею: «Цікавий світ бібліотеки», «У нас цікаво щодня», «На гостини до бібліотеки», «Мандрівка у світ книги», «Нові знайомства, нові враження».

Бібліотека філія №18 видала цілу серію рекламної продукції для підвищення рівня впізнаваності на 101 мікрорайоні: літературні закладки-візитівки «Давай бачитись частіше!», «Читання – моя терапія!», «Вперед до пригод!», «Читай і почувайся добре!», ай-стопери «Читай! Пізнавай! Самоідентифікуйся!», візитки «Бібліотека №18 Кропивницької МЦБС запрошує», «Інтернет-пункт запрошує на безкоштовне навчання», рекламний буклет «Бібліотека сімейного читання філія №18».

У 2024 році про роботу бібліотек Кропивницької МЦБС було 1044 публікації в онлайн-виданнях, з них 532 на сайті Кропивницької міської ради, а також 34 статті в пресі. Виходів на радіо було – 1, сюжетів на телебаченні – 1.

VIII. Фінансово-економічна та господарська діяльність

У 2024 році з місцевого бюджету було виділено кошти на капітальні ремонти бібліотек-філій Кропивницької МЦБС:

  • замінено системи опалення у філіях №№2, 15, 16.

Також було виділено значні кошти на оновлення комп’ютерної техніки для всіх бібліотек-філій Кропивницької МЦБС, зокрема було закуплено 33 персональні комп’ютери, 13 ноутбуків, 14 пристроїв копіювально-розмножувальної техніки та 7 пристроїв мультимедійного обладнання.

У 2024 році для бібліотек було придбано канцелярію, зокрема папір, проводилася заправка картриджів для принтерів, заправка вогнегасників. Для опалення приміщення бібліотеки-філії №10 у зимовий період здійснено закупівлю вугілля.

Також здійснювалася оплата навчань працівників Кропивницької МЦБС протипожежної та електробезпеки, навчання правильного користування газовим обладнанням. Окрім того проводилася оплата ремонтних робіт під час здійснення запуску систем газового опалення у філіях №№5, 7, 9, 14..