Будинок, де знаходиться бібліотека, був побудований наприкінці Х1Х століття в 1890 році на одній із найстаріших околиць Єлисаветграда – Кущівці.

Тоді це був будинок священика. В одній із кімнат будинку проводились заняття церковноприходської школи. В цій школі навчалась бабуся однієї з наших співробітниць (Соколової В.В.). Поруч стояла Вознесенська церква, службові церковні будівлі, які не дожили до нашого часу.

Після того, як в 1930 році церква була зруйнована, в будинку священика бібліотекар Кондрашова Надія Григорівна відкрила дитячий клуб "Есперанто". До нього входило три гуртка: драматичний, музичний та гурток малювання.

Будинок був свідком подій Великої Вітчизняної війни. В цей час під його дахом тимчасово перебували німецькі офіцери. Наша читачка (тоді молодиця) Ксенія Нагорняк працювала на них прачкою.

В 1948 році почала бібліотека своє існування. В серцях багатьох читачів нашої бібліотеки живуть імена завідуючих: Л.М. Сергієвої,

І.Ф.Теплицької (1958-1970р.р.), О.М.Тимченко (1970-1981р.р.р), В.А.Телюк (1970-1987р.р.), В.В.Логвинової (1990р.).

Серед читачів нашої бібліотеки є цілі династії. Такими потомственними читачами є Медведєви, Шляники, Якубенко, Бабіни, Мунтян.

В 2005 році бібліотека працювала з 2264 читачами, які відвідували бібліотеку 16147 разів і взяли 42194 одиниці книг та періодики. Кількість молодих читачів становила близько 10% від загальної кількості читачів. Бібліотекарі, працюючи з молоддю, приділяють увагу, в першу чергу, індивідуальним заняттям і інтересам читачів. При поверненні літератури до бібліотеки, бібліотекарі проводять міні-обговорення змісту прочитаного, відношення читачів до прочитаного. Ці міні-обговорення торкаються таких болючих для молоді тем, як дружба, кохання, стосунки з батьками та інше.

Наша бібліотека має свою візитну картку – краєзнавство.

При плануванні роботи бібліотеки краєзнавча робота виділена в окремий розділ. Успіху та ефективності краєзнавчої роботи ми перш за все завдячуємо тісному співробітництву з вчителями - предметниками ЗОШ № 30 Лалименко Г.М. та Левкулич Л.М.

Для того, щоб полюбити рідний край, потрібно його добре знати. К.Ушинський писав, що знання про рідний край так само необхідні для духовного розвитку дитини, як уміння читати і писати, Але щоб мати змогу знайомитись з рідним краєм, потрібно мати під рукою необхідні матеріали. Ось чому бібліотека № 5 працює над створенням банку інформації з краєзнавства (документальна та художня література, тематичні папки, добірки, краєзнавча картотека, рекомендаційні списки літератури та ін.).

Розуміючи, що краєзнавча інформація є джерелом формування національної свідомості, самосвідомості, виховання патріотичних почуттів, розвитку допитливості, наша бібліотека займається пошуком краєзнавчої інформації.

Пошук краєзнавчої інформації та формування краєзнавчого фонду здійснюється за такими напрямками: літературне краєзнавство, видатні люди рідного краю, вулиці  нашого міста.

На основі зібраних матеріалів у бібліотеці оформлено краєзнавчий куточок "Знай свій край, а в ньому себе". Тут є постійно діюча інформаційно-ілюстрована виставка, яка користується надзвичайно великою популярністю у вчителів шкіл і в учнів. Ця виставка – ще один екскурс у нашу історію.

Поряд з накопиченням краєзнавчих матеріалів ми працюємо також над тим, щоб вони якомога ефективніше використовувалися читачами. Ми урізноманітнюємо та постійно шукаємо нові цікаві форми і методи роботи з читачами для популяризації зібраної літератури про рідний край.

Справжньою школою формування національної самосвідомості молоді стали краєзнавчі зустрічі з відомим краєзнавцем нашого міста Вадимом Васильовичем Смотренко, який усім своїм життям підтверджує вислів філософа, що "Справжнє відродження починається з відродження патріотизму своєї вулиці".

Розширенню знань про рідний край, особливо у старшокласників, сприяють комплексні форми популяризації краєзнавчої літератури: краєзнавчі дні, краєзнавчі читання, зустріч з цікавими людьми нашого міста, які останнім часом активно проводять працівники бібліотеки. Під час таких зустрічей традиційним стало виконання авторської пісні Вадима Смотренка "Переулок Вишневый":

"… На Кущевке у нас есть такой переулок,

Для влюбленной души дорогой закоулок,

Старый домик в саду и заборчик сосновый

Переулок Вишневый

Переулок Вишневый…"

Бібліотека давно співпрацює з вчителем історії та географії Любов Левкулич, яка разом зі своїми учнями досліджує історію рідного краю.

Результатом такої співпраці вчителя та бібліотекаря став турнір юних ерудитів "Знавці історії Єлисаветградщини". Турнір був організований так, що учні з великим задоволенням та ентузіазмом знайомились краєзнавчим пошуком.

Вадим Смотренко каже: "Історія неосяжна, завжди знайдеться робота для допитливого розуму".

Бібліотекарі Л.Попова, В.Соколова та В.Толстєнкова також не збираються ставити крапку в цій роботі. Робота по краєзнавчому пошуку буде продовжена.

 

Відеорепортажі на місцевому телебаченні

11.06.10 - Свято Трійці в бібліотеці

11.02.26 - Зустріч з краєзнавцем В. Смотренком

 

Адреса власного сайту бібліотеки-філії - http://biblioteka-filiya5.edukit.kr.ua/