Бібліотека в ЗМІ

2023.01.02 У цифрах і фактах

01.02.2023 14:21

Щорічний звіт перед громадськістю провели в бібліотеці №2.

Про життя установи, її ресурси та можливості розповіла завідувачка бібліотеки. Впроваджуються нові послуги, актуальні у період воєнного стану, ведеться активна робота з тимчасово переміщеними особами. Завідувачка розповіла про інноваційну діяльність, участь у програмах та акціях, навчання бібліотекарів і користувачів цифровій грамотності, сторінку бібліотеки в Facebook.

Святкова зимова читальня

Своїм маленьким і дорослим користувачам центральна міська бібліотека для дітей запропонувала взяти участь у літературно-мистецькому проекті «Святкова зимова читальня».

Голосні читання неймовірних різдвяних історій та інсценізації зимових казок принесли дітям справжнє задоволення. Чарівні акторські перевтілення учасників КнигоТеатру у казкових персонажів, а також пісні й колядки налаштували всіх на святковий настрій.

 

Наше місто. – 2023. – 12 січня. – с.2.

 

2022.12.22 Дарунки Миколая

06.01.2023 11:22

Дарунки Миколая

Бібліотека №10 зустріла своїх користувачів на святі-конкурсі «Розкажу Миколаю, про що я читаю».

Діти із задоволенням презентували свої найулюбленіші книжки, розповідали про літературних героїв, які їм до вподоби. Тут були вірші, ігри, зимові прислів’я, загадки. Діти показали свої літературні та інтелектуальні знання під час цікавих та веселих конкурсів. За свої добрі вчинки, творчі здібності та любов до читання кожен учасник отримав подарунок.

Зустріч пройшла цікаво та захоплююче. Усім було весело і затишно.

Бути не таким, як усі

Для нас складно і страшно залишатися в меншості, захищати і відстоювати свою думку перед іншими.

Але такі вчинки зазвичай не проходять безслідно. Історія знає безліч сильних, талановитих людей, які були лідерами, вміли повести інших за собою, надихнути і вселити надію. Про це говорили в бібліотеці №21, під час відкритого мікрофону «Як це – бути не таким, як усі». Бібліотекарка зачитала уривки з творів «Як Нехтійко став козаком», «Як Василько став джентльменом». Жваво обговорили почуте, розповідали про свої добрі справи та негаразди, намагалися розгадати емоційний стан одне одного. Читачі взяли активну участь у вікторині «На якого казкового героя ти схожий».

 

Наше місто. – 2022. – 22 грудня. – с.3.

 

2022.12.15 Рівність для всіх

06.01.2023 11:19

Рівність для всіх

Безбар’єрність – це рівність для всіх. Акцію на таку тему провела для користувачів бібліотека №1.

Розповіли про те, як в нашій державі створюється середовище, в якому має бути комфортно для всіх. Що існують такі поняття, як фізична, інформаційна, цифрова, суспільна, економічна безбар’єрність та методи їх впровадження щодо людей з обмеженими можливостями. А головною складовою безбар’єрності є доброта і милосердя – два крила на яких тримається суспільство.

Здібності – безмежні, можливості – обмежені. Працівники бібліотеки №8 завітали до спеціалізованої школи №3 для дітей з вадами слуху. Мета візиту – спілкування з дітьми, створення позитивного настрою та виготовлення маленьких сувенірів-флікерів. Незважаючи на свої фізичні вади, діти можуть бути такими ж активними, цікавими, талановитими, як і їхні однолітки.

 

Простір безпеки

«Критикотики» - нова гра, яка зацікавила молодших користувачів бібліотеки №8.

Вміння аналізувати інформацію, знаходити фейки та розуміти основи медіа грамотності та кібербезпеки – такі ключові навички отримують гравці. Спілкуючись та граючись, діти вчаться мислити критично, аналізувати ситуацію, відрізняти правду від вигадок та фейків.

Створюй коло безпеки. У бібліотеці №2 провели карткову гру «Створюй коло безпеки». Участь взяли учні училища імені Федоровського. Гра передбачає кілька блоків: «Насилля у сім’ї», «Насилля у мережі», «Дитина і булінг» та інші. Присутні поділилися на групи та самі обирали цікавий для себе блок. На картках написані тематичні питання, на які кожен мав дати свою відповідь та передати естафету наступному. Якщо усе правильно, то коло сходилося, а якщо ні, то шукали допущену помилку.

Говорили про те, що таке насилля та що кожен вкладає у це поняття. Під час розгляду теми учням були запропоновані запитання та суперечливі висловлювання, після яких виникла дискусія про розуміння молоддю особистого простору кожної людини та які дії можна вважати насиллям.

Ця тема надзвичайно актуальна та необхідна для молоді.

 

«Мені сопілка і вівця дорожчі царського вінця»

3 грудня 2022 року виповнилося 300 років від дня народження Григорія Савича Сковороди. Він і через три сотні літ залишається нашим сучасником, чиї мудрі поради допомагають нашому народу.

У бібліотеках міста пройшли цікаві сковородинські заходи.

Бібліотека №1. Геніальне зерно Сковороди.

Разом з користувачами читали його твори, пізнавали високе слово, вивчали відгуки сучасників та нащадків. За словами відомого українського літературознавця Олександра Білецького, «творчість Сковороди була визначним явищем в українській культурі. Адже вона підготовляла шлях Котляревському, Квітці-Основ’яненку та іншим письменникам епохи становлення нової української літератури». Без жодних вагань і сумнівів слід підкреслити, що Григорій Савич випередив свій час. Його талантом захоплюються тисячі, а мудрість, яку він вкладав у свої твори, можна сміливо використовувати й у наш час.

Бібліотека №12 запропонувала користувачам байкотерапію. «Друже мій, не зневажай байок! Нема нічого смішнішого за розумний вигляд із порожнім нутром і нема нічого веселішого за смішне обличчя з прихованою серйозністю». Так писав мудрий український філософ Григорій Сковорода. Відвідувачі читали твори Сковороди, слухали аудіо-читання «Байки харківські». Звучали мудрі афоризми великого філософа.

Бібліотека №8 на Шкільному провела етюд для користувачів «Народний мудрець Григорій Сковорода». Книжкова виставка про мандрівного філософа «Націю творять особистості» запропонувала книги про життя та творчість талановитого українця, його твори та висловлювання. Ознайомилися із цікавими фактами з життя першого українського байкаря. Інформаційний буклет «Григорій Сковорода: учитель, філософ, письменник» містить інформацію про твори українського байкаря та посилання на вебресурси. Перегляд відеофільму «Правила життя Григорія Сковороди» допоміг узнати багато нового про видатного філософа, задуматися над сенсом свого життя, над поняттями дружби та любові в житті кожної людини.

Завадівська бібліотека №10 влаштувала поетичний батл «Він сіяв слово між людьми». Учні читали філософські поетичні твори, байки, афоризми Сковороди та пояснювали їхнє значення. Його слово та форми залишилися між людьми на багато тисячоліть і досі живуть серед нас. Радісно і почесно, що цей унікальний скарб є гордістю і взірцем для всього світу.

У бібліотеці №2 провели бесіду-діалог з учнями вищого профучилища імені Федоровського. Познайомилися з біографією народного філософа, переглянули відео, послухали мудрі вислови про щастя та життя, прослухали поезію «Всякому місту – звичай і права.

 

Побутувала легенда, нібито цариця Катерина, яка багато чула про Сковороду, передала йому запрошення на посаду придворного філософа. На це Сковорода, який сидів з флейтою на узбіччі дороги і пас вівцю господареві, в якого на той час проживав, начебто відповів: «Перекажіть, що я не покину вітчизни: мені сопілка і вівця дорожчі царського вінця».

Український філософ сповідував ідеї персональної свободи, які актуальні й сьогодні. Агресори знищили музей та пошкодили скульптуру Григорія Савича в селі Сковородинівка. Як висловився Сергій Жадан, «вони полюють за Сковородою, але спіймати не можуть».

 

Наше місто. – 2022. – 15 грудня. – с.3.

 

   

2022.11.17 Зустріч з волонтерами

04.01.2023 11:42

Зустріч з волонтерами

Бути волонтером – не тільки поклик душі, а й насущна вимога сьогодення.

Бібліотекарі філії №16 Міської централізованої бібліотечної системи міста Кропивницького організували зустріч старшокласників гімназії нових технологій навчання з волонтерами благодійного фонду «Планета». Гості заходу розповіли про роботу та потреби фонду.

Волонтери Оксана Шевченко, Данило Дряшкаб та Віктор Тупіков розповіли про досвід волонтерської співпраці з німецькими колегами, які допомагають реабілітації тварин, постраждалих внаслідок бойових дій. Учні переглянули слайдову презентацію «Волонтери – люди доброї волі», яку підготували бібліотекарі. Відповідаючи на запитання тесту «Волонтерство – поклик серця чи запит сучасності», кожен особисто зміг визначитися, наскільки він готовий приєднатися до цієї благородної справи. Велике починається з малого.

Стежками Сковороди

2022 – рік відзначення 300-річного ювілею великого українського мислителя-мудреця, педагога, філософа, поета, композитора, культурно-освітнього подвижника Григорія Савича Сковороди.

З цієї нагоди бібліотека №5 провела для своїх користувачів літературний диліжанс «Мандрівний філософ». Ознайомилися з книжковою викладкою «Світ Сковороди», здійснили уявну подорож життєвими стежками видатного українця. На зупинці «Юність» присутні дізналися про освіту, яку отримав Грицько, про його здібності, що проявилися вже в ранньому віці, про роки навчання в Києво-Могилянській академії. На зупинці «Далекі краї» дізналися про його подорожі Європою. Зупинки «Поетична» і «Філософська» розповіли про різні грані його творчості.

Вічний мандрівник і безсрібник, Григорій Сковорода не лише залишив у спадок нащадкам свої твори та роздуми, але й дав рідкісний приклад людини, яка дозволила собі жити за покликом душі і навчала того ж інших.

Ім’я Лепкого

Цьогоріч українці відзначають 150-річчя від дня народження українського письменника, педагога, громадсько-культурного діяча, художника Богдана Лепкого.

До цієї дати працівники бібліотеки №1 влаштували для своїх користувачів історіографічну подорож під назвою «Чесне і талановите ім’я Богдана Лепкого». Наші відвідувачі ознайомилися з виставкою його поетичних і прозових творів, переглянули пізнавальний відеофільм «Вони прославили Україну – Богдан Лепкий», доторкнувшись таким чином до його життєвого і творчого шляху. Творча спадщина письменника складає понад 80 власних книг, у тому числі цикл романів «Мазепа», повісті, оповідання, казки. Богдан Сильвестрович став упорядником і видавцем 62 томів української класики. За кількістю написаного він поступається в українській літературі лише Іванові Франку. Загальна же бібліографія творів Богдана Лепкого становить близько тисячі позицій.

Гралися словечками

Літературно-мовний конкурс «Знай українську!» провели в бібліотеці №10.

Учасники брали участь у вправах «З якого це твору?», «Складіть розсипаночку» (про значущі події в житті і творчості Тараса Шевченка) та «Складіть фразеологізми», «Знайомтесь із діалектизмами». Весело пройшла хвилинка роздумів «Гостре словечко ранить сердечко». Активними учасниками були також внутрішньо переміщені особи.

Як протистояти боулінгу

Багато кому доводилося стикатися з боулінгом у школі або на роботі.

У центральній міській бібліотеці імені Панченка студенти Кропивницького будівельного фахового коледжу стали учасниками брейнстормінгу «Як протистояти боулінгу».

Спочатку бібліотекарі виявили, що присутні вже знають про це негативне явище. Разом виділили основні види боулінгу, проаналізували причини та наслідки цькування. Роздуми користувачів доповнив перегляд відео «Обережно, булінг» та огляд книжкової виставки.

Була проведена карткова навчальна гра «Створюй коло безпеки», яка формує систему уявлень щодо явищ насильства, боулінгу, як їх уникнути і подолати. Студенти стали більш обізнаними щодо засобів протидії цьому ганебному явищу.

Наше місто. – 2022. – 17 листопада. – с.2.

 

2022.11.10 Свято яблук

04.01.2023 11:36

Свято яблук

На книжкову дегустацію «Книги з присмаком яблук» запросила своїх користувачів бібліотека №15.

Сама осінь завітала на свято з повними кошиками своїх щедрих дарунків. Соковиті, смачні, солодкі, великі і маленькі, червонобокі, жовті яблука були головними героями цього дня. Бібліотекарка Галина Артеменко зробила екскурс в історію появи яблук, розкрила образ яблука в літературі, в усній народній творчості та міфології. Присутні пригадали відомі афоризми, прислів’я та приказки про яблуко та яблуню. Ділилися смачними рецептами шарлотки, пончиків із яблучним повидлом, яблучних рогаликів, яблучного пирога. Дегустували страви з печених яблук та варення з райських яблучок.

Кажуть, одне яблуко – для здоров’я, друге – для розуму, третє – для краси! Тож їжте їх і будьте всі здорові, розумні і красиві!

(Катерина Натальченко)

Чим більше знаєш мов

Бібліотека №1 організувала для своїх відвідувачів бібліографічну мозаїку «Чим більше ти знаєш мов, тим кращий твій духовний розвиток».

Відвідувачі подивилися відеофільм про становлення та розвиток нашої мови. Ознайомилися з літературною виставкою видань про традиції та культурні надбання нашого народу. А з повномасштабним вторгненням московітів на нашу святу землю українська мова стала нашою зброєю масового ураження проти зросійщення та фактором національної єдності, безпеки й перемоги.

Зустріч із Червоним Хрестом

Психосоціальна підтримка дітей.

Зняти емоційну напругу юним читачам центральної міської бібліотеки для дітей допомогла зустріч за участі волонтерів Червоного Хреста України. У дружній атмосфері діти розповідали про свої захоплення та вподобання. Позитиву та гарного настрою додала участь у різноманітних настільних іграх.

Оберіг для воїна

Учні гімназії новітніх технологій навчання, з якою тісно співпрацює бібліотека №16, взяли участь в акції «Оберіг для воїна».

Діти дуже старалися, бо готові вироби поїдуть на передову до наших воїнів. Малеча вклала все тепло своїх рук, всю позитивну енергетику, щоб маленькі ляльки-мотанки служили міцним захистом нашим бійцям. Жовто-блакитні обереги, зроблені дитячими руками, викличуть щирі посмішки на обличчях наших захисників. А дитячі теплі і щирі побажання якнайшвидше повернутися додому з перемогою, зігріють душу і зміцнять бойовий дух воїнів.

Познайомимось! Я з моря!

Майстер-клас «Мандрівка в підводний світ» влаштували в бібліотеці-філії №21.

Присутні дізналися цікаві факти про морських мешканців. Оглянули книжкову виставку «Блакитна планета»: джерело життя». Присутнім запропонували виготовити власноруч мешканців наших річок і озер.

Шукали «ґудзики» та інше

Так хто ж ця загадкова Ірен?

Бібліотека №8 на «Шкільному» мікрорайоні запросила охочих познайомитися із творчістю відомої української письменниці, журналістки та сценаристки Ірен Роздобудько, якій 3 листопада виповнилося 60 років. Вона – авторка понад 20 книг для дорослих та дітей, лауреатка багатьох конкурсів та премій, зокрема конкурсу «Коронація слова».

Бібліотекарка знайомила користувачів з творчим доробком письменниці, та рекомендувала

нові, цікаві книги авторки. На викладці літератури «Творчість крізь призму душі та серця» було представлено книги «Ґудзик», «Ґудзик-2», «Подвійна гра», «Оленіада», «ЛСД» та інші.

Гості ділилися своїми враженнями про потужність та різноплановість літературного таланту мисткині, які справді вражають. Теми та жанри її творів дуже різноманітні – від детективних романів до психологічних драм.

Ірен – рідкісний приклад письменника, котрий не обмежує себе рамками одного стилю чи жанру. Її книги читаються на одному подиху.

 

Наше місто. – 2022. – 10 листопада. – с.2.

   

Страница 1 из 22