Бібліотеку-філію №18 засновано 27 листопада 1979 року у віддаленому 101-му мікрорайоні міста Кропивницького, з чисельністю біля 9 тис. мешканців. Спочатку бібліотека знаходилась у самому центрі мікрорайону, по проспекту Університетський, 21, у приміщенні профспілкового клубу «Будівник» (у якому діяли танцювальна, вокальна, духова, творча студії та кінозал). Щовечора демонструвались кінофільми. Перед початком сеансу працівники клубу спільно з вихователями гуртожитків (просп. Університетський №17/2 і №21) проводили масові заходи, а бібліотекарі знайомили людей з новими надходженнями та цікавою інформацією.

Планували і координували роботу спеціалісти клубу, вихователі і бібліотекарі спільно: більшість читачів бібліотеки були працівники будівельної промисловості, тому заходи орієнтувались переважно на цю категорію – конкурси, усні журнали, огляди виставок, тематичні вечори, масові святкування Дня будівельника та загальнодержавних свят.

Першою завідувачкою філії №18 була  Раїса Василівна Мартиненко (1979-1984 р.р.), яка проводила велику роботу з комплектування фонду, особлива увага приділялась технічній літературі. Ця література і сьогодні у своїй більшості актуальна та користується попитом.

З 1984 по 1991 рік напрямок роботи бібліотеки кардинально змінюється, мікрорайон поповнюється студентами КІСМу та музичного училища,  мешканцями малосімейних гуртожитків, яких багато на той час будувалось у 101-му мікрорайоні. Контингент користувачів бібліотеки омолоджується, читаність підвищується. Заходи стають більш ліричними і  творчими – поетичні вечори, зустрічі-спілкування спільно з клубом. В ці роки працівники у бібліотеці теж змінюються – Бербець Світлана, Лукіна Ніна, Чижикова Віра, Шеїна Олена, Копилова Світлана.

З 1992 року пройшли значні зміни у країні і звісно відобразились на житті людей 101-го мікрорайону – гуртожитки отримали статус малосімейних будинків, розформовано клуб «Будівник». Професію вихователів гуртожитків було скасовано, але два гуртки у клубі перейшли у підпорядкування міській раді та продовжили свою роботу – «Танцювальний» і «Умілі ручки».

Завідувачкою філії №18 стає Віра Володимирівна Резніченко. Вона  звертає увагу на те, що люди до бібліотеки приходять сім’ями, перепрофілює масові заходи у сімейні і пропонує дирекції МЦБС змінити статус бібліотеки.

Директор Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи Аделіна Василівна Посипайко  видає у 1997 році наказ про надання філії №18 статусу бібліотеки сімейного читання. Методисти МЦБС розробляють «Положення про бібліотеку-філію №18 сімейного читання» та створюють «Положення про сімейний формуляр». Працівники філії – Віра Резніченко та Тетяна Мартинова, керуючись  новими положеннями, проводять роботу по відродженню традицій сімейного читання та інтелектуального родинного дозвілля.

1999 рік. Філія №18 переїжджає до нового відремонтованого приміщення по вулиці Генерала Жадова, 7. Це стає можливим завдяки підтримці начальника міського відділу культури Олександра Івановича Полячка. Вдячні бібліотекарки активізують роботу, проводять опитування серед користувачів та створюють сімейний клуб «Злагода». На читачів чекають цікаві масові заходи та змістовне родинне дозвілля. Бібліотекарі активно популяризують літературу, яка виховує культуру почуттів і душевну чутливість у родині.

Клуб діяв до 2006 року. За цей час було проведено багато цікавих зустрічей з різними спеціалістами – лікарями, педагогами, психологами, дільничними інспекторами та різними цікавими людьми. Постійний зв’язок був з дільничною лікаркою Лідією Іванівною Кожушною та дільничним інспектором Карбівничим Олександром Станіславовичем. Завдяки такій співпраці багато людей вирішувало свої медичні та правові проблеми і були дуже вдячні бібліотекарям за допомогу.

Роботи побільшало і бібліотекарів стало троє, з  2000 року приєднується Алла Вікторівна П’янусова. Найпопулярніші форми роботи – обміни думками, сімейні конкурси, Дні сім’ї, народознавчі вечори, вікторини, ігри, тренінги. Найактивнішими родинами були – Дейкун, Габелко, Дічкови, Недосєєви, Ткаченко, Панаріни.

Бібліотека №18 єдине місце у 101-му мікрорайоні для культурного, інтелектуального дозвілля сучасної родини. Активно висвітлюється робота бібліотеки у місцевих ЗМІ, з’являються репортажі у новинах обласного та місцевого телебачення. На хвилях обласного та українського державного радіо лунали репортажі бібліотекарів. Зазвучали імена юних читачів, талановитих дітей бібліотеки – учасників місцевих конкурсів талантів – поетеси Канцер Ксенії, художників Маркович Дарини, Габелко Юлії, Кочерги Любові, майстрині ужиткового мистецтва Дічкової Катерини та читців і поетів – Панаріна Олександра і Васильєва Романа.

З 2007 по 2014 роки діяв дозвіллєво-інтелектуальний клуб «Веселка».  Бібліотекарі залучали дітей і батьків до книги, розвитку інтересів і талантів родини, надання посильної допомоги у вирішенні сімейних проблем. За цей час проведено багато великих масових заходів, зустрічей-спілкувань, народознавчих вечорів та психолого-педагогічних консультацій. Та головне, започатковано фестивалі дитячої творчості для юних талантів, до яких з цікавістю приєднувалось і старше покоління.

Найактивніші родини – Хайновських, Шиманських, Пешко, Сирота, Мельник, Озерових та ін. створюють ядро клубу, та загалом учасників більше тридцяти. Діти малюють, створюють різні поробки, але  театральні постанови стають родзинкою на кожному великому масовому заході.

У ці роки відновлено у мікрорайоні роботу ДЮК «СКІФ» відділу сім’ї та молоді, тож бібліотека плідно співпрацює з керівницею клубу – Панаріною Іриною Вікторівною, створюючи великі вуличні свята для громади.

Дуже дієвою стає підтримка депутатів міської та районної рад Луценка Віктора Олександровича і Прокоф’єва Олександра Борисовича. Завдяки їх  допомозі користувачі бібліотеки до Дня матері, Дня Перемоги та Дня Святого Миколая, а саме – багатодітні і неповні родини, ветерани воєн та інваліди отримували подарунки, а діти – учасники дитячого клубу отримували щомісяця для роботи у майстер-класах безкоштовно матеріали для творчості.

Візитна картка бібліотеки – «Куточок  сімейного читання», який з натхненням створив художник Олександр Погрібний, привертає увагу користувачів дуже гарним оформленням, цікавими тематичними виставками та роботами юних клубівців. У цей період користується великим попитом література з педагогіки і психології сімейних відносин, книги для сімейного читання і дозвілля. Правильно організувати роботу допомагають результати анкетувань, міні-інтерв’ювань, аналізи формулярів читачів. Працівники бібліотеки вивчають інтереси родин, надають їм необхідну інформацію, допомагають розкрити свої таланти та поділитись здобутками.

Співпраця бібліотекарів з владою та  депутатами міської ради продовжується і є не менш плідною: вирішуються нагальні проблеми мешканців громади і також самої бібліотеки.

Громадська приймальня бібліотеки № 18 з вдячністю  вписує імена активних небайдужих депутатів 101-го мікрорайону в історію бібліотеки – це Ольга Журавльова, Олександр Мільто, Віктор Луценко, Олександр Прокоф’єв, Михайло Бєжан. Плідною стала співпраця із Фондом «ХХІ сторіччя» та ГО «Фонд Перспектива» (Артем Стрижакова). Дякуючи цим людям, частково відремонтовано приміщення та поріг бібліотеки, придбано офісну техніку, встановлено стаціонарний телефон та проведено Інтернет. Також, завдяки організації прийому громадян депутатами у бібліотеці, мешканці вирішують свої проблеми – отримують консультативні та матеріальні допомоги, організовують суботники і добиваються ремонту ліфтів, під’їздів та доріг у мікрорайоні. Все це відбувається завдяки активній громаді.

Зараз змінився мікрорайон – освітлення біля  кожного будинку, клумби і прибудинкові доріжки заасфальтовано, встановлено і відремонтовано багато ліфтів. Є ще проблеми та вони спільно вирішаться, люди вірять у краще і завжди знають куди і до кого звернутись, завдяки бібліотеці.

Особливий акцент роботи бібліотеки – спільні заходи з громадою – толоки, вуличні акції та свята на вулиці перед бібліотекою – завжди  збирають багато охочих та подобаються малятам і дорослим.

У 2011 році сталася визначна подія – створення власного сайту – читач Герман Садовніков розробив і подарував бібліотеці електронний сайт «Бібліотека №18 сімейного читання». Відразу бібліотекарі стали наповнювати його інформацією та фото та відео з масових заходів і почали активно його рекламувати та просувати. Сайт став «живим», адже читачі активно спілкуються на його сторінках, переглядають та  скачують свої фото і відео. У 2014 році філія отримуємо нагороду Міського відділу культури за «Кращий сайт» і подарунок, чим дуже пишаємося.

У 2013 році засновуємо блог «Бібліотусовка». На його сторінках висвітлюємо цікаву інформацію, фото звіти заходів, розповідаємо про новинки літератури та нові послуги та анонсуємо заходи.

Завдяки перемозі у 2013 році грантового проекту «Пізнай інтернет – керуй майбутнім» програми «Бібліоміст» відкрито безоплатний Інтернет-пункт та отримано 4 сучасні комп’ютери і принтер. Розширився спектр послуг бібліотеки:  консультативна допомога інтернет-користувачам, реєстрація у соцмережах, доступ до on-line сервісів різних установ, on-line-читання, пошук та друк матеріалів, переклади текстів за допомогою on-line перекладачів, навчання комп’ютерної грамотності користувачів, надання послуг Skype-зв’язку.

Технічне оснащення бібліотеки – 4 комп'ютери, 2 ч/б ксерокси та 1 кольоровий принтер, а також доступ до мережі Інтернет з вільною зоною WI-FI.

2015 рік. Змінюються часи і вподобання читачів. Вивчивши їх інтереси,  клуб перекваліфіковано у мистецьку студію «Веселка», керівником якої стає бібліотекар Пархоменко Марина Володимирівна. Залучаємо до співпраці волонтерів – декораторку Тетяну Велігорську, художника Анатолія Сузюмова, майстриню Ірину Чудакову, які приносять свої самобутні роботи та проводять майстер-класи для читачів. Такий підхід до роботи цікавий читачам і бібліотекарям. Завдяки волонтерам багато хто відкрив у собі приховані таланти, учасники знайомились з різноманітними стилями і техніками та вчились створювати красу своїми руками. Оформлено виставку «Світ талантів», на якій представлено роботи талановитих родин мікрорайону – художників і майстрів ужиткового мистецтва.

2018 року до бібліотеки приходить працювати нова бібліотекарка Галина Григорівна Суржок, яка створює арт-студію «101 Хобі-Т» та сама, маючи багато талантів, проводить цікаві майстер-класи для дітей, поетичні експерименти та пленери. Студія об’єднала людей небайдужих до творчості і рукоділля, які отримують задоволення від пізнання нового та спілкування один з одним. Назва студії увібрала в себе декілька складових: назву мікрорайону (101-й), хобі і талант. Зустрічі відбуваються щосуботи  та поєднуються з бесідами на цікаві теми, які пропонують самі учасники. А чаювання, присвячені тому чи іншому святу, зближують людей.

У березні 2020 року розпочався період карантину (пандемія COVID-19). Бібліотекарі вчаться працювати дистанційно та опановують спілкування з читачами через Вайбер та Месенджер, надсилаючи різноманітну корисну інформацію та багато цікавих ідей для дозвілля вдома. Швидко навчились вибирати книги читачам по відеозв’язку, видавати та приймати літературу від користувачів у пакуночках, витримувати її на карантині.

Бібліотекарі створюють відео уроки для усіх бажаючих творити вдома і з користю проводити свій вільний час. Фільми «Бабусин килимок», «Випікаємо рулетик», «Будиночок Щастя» розміщуємо на сторінках ФБ та власного сайту і користуються попитом. Ми раді, що наша робота не виявилась марною, а творчі експерименти стають у нагоді людям і покращують їм вимушене перебування вдома у замкнутому просторі.

Зараз майстер-класи діляться на «живі» та он-лайнові та їх теми від цього не менш цікаві і різноманітні: створення квіткової композиції з фоамірану – настінне панно «Моя ріднесенька матуся», композиції з фетру та природних матеріалів «Вербовий букет», поробки з паперу, стрічок і гудзиків «Птахи – провісники весни», підставка під олівці, декорована гілочками дерев.

Онлайнова серія занять з рукоділля відбувалась у створеній бібліотекарями групі «101 Хобі-Т» у Вайбері від березня до червня

Батьки разом з дітьми вдома творили «Великодній кошик добра» – декоративний   розпис дерев’яних мальованок та яєць, виготовляли гніздечка та пташок з паперу, створювали святкові ековіночки. Учасники групи, а їх було 12 родин, зацікавившись кулінарією, випікали у домашніх умовах смаколики – пасочки, краффіни та запіканки і обмінювались рецептами онлайн.

У червні до Дня родини учасники студії надсилали один одному святкові привітання.  З подачі керівниці студії відбулись вільні малювання в різних техніках та створення ляльок з підручних матеріалів і домашнього текстилю.

У липні-серпні розпочались «живі» індивідуальні майстер-класи для невеликих груп, які проводяться на свіжому повітрі перед бібліотекою, дотримуючись усіх правил безпеки.

Читачі за період карантину відкрили у собі багато талантів. Дорослі і діти з користю проводили вільний час вдома. Тож зараз стіни і виставки у бібліотеці прикрашають творчі роботи Насті Ладигіної, Галини Суржок, Тетяни Велігорської, Олени Полюхович, Ірини Бобовської. Талановиті родини 101-го – наша гордість!

Бібліотека №18 сьогодні – це місце зустрічей з владою, депутатами, цікавими і талановитими особистостями. Особлива увага – відкритому доступу читачів до фонду бібліотеки. Самостійно вибрати книгу на бібліотечних полицях прагнуть усі читачі незалежно від віку та професії.

Громада 101 мікрорайону знає і підтримує свою бібліотеку – щорічно до нас записується біля 2300 читачів, які беруть біля 39000 книг протягом року.

Починаючи з 2017 року, запровадили церемонію нагородження кращих читачів року «Бібліо-Оскар». Бібліотекарі вирішили у кінці кожного року робити свято для читачів, які ставили рекорди у кількості прочитаних книг, допомагали у проведенні різних заходів та найбільше відвідували всією родиною бібліотеку.

2021 рік. Працівники бібліотеки: Резніченко Віра Володимирівна – завідуюча філії, П’янусова Алла Вікторівна – бібліотекар абонементу, Букеєва Олександра Володимирівна – бібліотекар читального залу, яка нині очолює арт-студію «101 Хобі-Т».

Сьогодні бібліотека – це абонемент, читальний зал, інтернет-пункт,  громадська приймальня, арт-студія. До послуг читачів – універсальний фонд, що налічує  біля 18000 примірників.

Наша філія відкрита для всіх: милує око фотогалерея  читаючих родин, приваблюють виставки-експозиції цікавих робіт читачів, стенди з новинками літератури та реклама різноманітних послуг бібліотеки, які може отримати користувач.

Бібліотека – центр суспільного і культурного життя громади свого мікрорайону. Для користувачів створено комфортні умови: зручний режим роботи та атмосфера доброзичливості і затишку.

Адреса: 25031, м. Кропивницький, вул. Генерала Жадова, 7

Телефон: (0522) 36-52-19

Електронна пошта філії №18:  Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript

Сайт «Бібліотека №18 сімейного читання міста Кропивницького»

https://bibl18kr.io.ua/

Блог «Бібліотусовка» http://biblioveronika.blogspot.com/

Сторінка «Бібліотека-філія 18 місто Кропивницький» у Фейсбуці

https://www.facebook.com/bibl18.gov.ua