Працюємо творчо – працюємо для людей

 

Нашої історії рядки.

7 липня 1961 року в селі Завадівка, що на околиці Кіровограда, була  відкрита бібліотека, яка належала до районного відділу культури. Приміщення орендувалось у приватних осіб.

Першим керівником бібліотеки була Шугаєва Олена Кирилівна. До кінця 1962 року книжковий фонд налічував 4552 примірника.

25 жовтня 1967 року  Завадівка  перейшла до території міста Кіровограда і книгозбірня почала належати до міського відділу культури. В цьому ж році бібліотека отримала нове приміщення по вулиці 50 років Радянської Армії,14, де вона знаходиться і зараз.

У 1977 році утворилася Кіровоградська міська централізована бібліотечна система, і бібліотека стала філією № 10. За 50 років існування книгозбірні в серцях багатьох читачів живуть імена працівників бібліотеки – Шугаєвої О.К., Ситник Л.О., Головко В.О., , Хрипко К.Д., Усатенко Н.А., Залевської Л.С.  Сьогодні в  дружному, маленькому колективі працюють Велика Алла Єгорівна та Анісімова Наталія Дмитрівна.

Запрошуємо жителів мікрорайону до нашої бібліотеки, тут вас привітно зустрінуть досвідчені бібліотекарі, допоможуть вибрати літературу, ознайомлять з новинками, нададуть потрібну інформацію.

Книгозбірня була і залишається єдиним центром культури мікрорайону Завадівка.  Ми працюємо на підвищення іміджу бібліотеки – це сучасна «прозора» бібліотека, що «в усіх на слуху».

Найперші і найкращі читачі.

Серед читачів, які незмінно відвідують нашу бібліотеку з перших днів її відкриття –  Валентина Ніколаєнко, Ольга Данильченко, Валентина Твердоступ , Галина Півненко, Леонід Колісніченко та Катерина Люта, якій 90 років. Вона  брала активну участь у будівництві бібліотеки і деякий час працювала в ній.

А кращі читачі сьогодення

Галина Левченко

Ольга Семеєва

Антоніна Жосан

Людмила Сокальська

Валентина Ніколаєнко

Микола Ніколаєнко

Ірина Лазаренко

Що ми маємо.

Бібліотека прагне стати скарбницею інформації мікрорайону, а  вся її робота направлена на всебічний розвиток,  духовне, інтелектуальне становлення особистості.

Приміщення бібліотеки маленьке, але колектив робить все для того, щоб забезпечити максимальний, безперешкодний,  об’єктивний доступ до інформації. Проводиться аналіз інформаційних потреб та запитів читачів, який сприяє більш якісному формуванню бібліотечного фонду.

Структура бібліотеки - абонемент і читальний зал, що знаходяться в одній кімнаті та невелике книгосховище. В розпорядженні читачів каталоги та картотеки, в тому числі електронні.

За даними на 1.01.2011року до послуг 1145 користувачів універсальний фонд, що налічує 10656 екземплярів книг та періодичних видань українською та російською мовами. Це наукова, науково - популярна, художня література. Фонд читального залу постійно поповнюється економічною літературою, літературою з соціології, історії, юридичних наук, педагогіки, психології мовознавства, екології. На видному місті знаходиться довідкова література: енциклопедії, словники, довідники. За рік ми видали користувачам 21254 екземплярів книг, а відвідали вони нас - 7198 разів.

В технічному оснащені бібліотеки є комп’ютер.

Наші партнери.

Бібліотека є основним каналом, через який все більше верств населення приєднуються до процесу співпраці. Тут консолідується громадськість з соціальними проблемами і це є дуже важливим для розвитку партнерства.

Велика увага відведена сумісній діяльності з партнерами бібліотеки:

-          ЗОШ № 12;

-          Територіальним центром по наданню соціальних послуг одиноким пристарілим та інвалідам;

-          Товариством Червоного хреста;

-          Обласною громадською організацією «Союз Чорнобиль України»;

-          Міською громадською організацією ветеранів;

-          Квартальним комітетом №1

Бібліотека – це світ відкриттів, світ творчості,

де формується читач – творець.

З 2001 року в бібліотеці працював клуб « Друзі бібліотеки». Він гармонійно об’єднував читачів, котрі мають досить різноманітні інтереси, уподобання і смаки. Кожна зустріч членів клубу – це відкриття чогось нового. Всі заходи в рамках клубу були різноманітної тематики і форми – це круглі столи, свята, цікаві конкурси, вечори, зустрічі  з лікарем, з працівниками соціального захисту населення, Червоного Хреста, представниками громадських організацій. Членам клубу запам’яталися заходи в сфері сімейних відносин, які проводилися в тісній співпраці з первинною організацією «Ветеранів». Це зустріч з цікавими людьми: «Зрілість - це наша юність мудрими очима», поетична година: «Жінко – ти є світло правди і добра» та конкурсна програма: «Супер – бабуся». Захід пройшов на високій емоційній ноті. Дорослі і діти приймали участь у цікавих конкурсах: «Знайомство»; «Тест»; «Кулінарний»; Бліц-вікторина»;  « Хто швидше»; «Мій внук найкращий»; «Закінчи прислів’я»; «Бабусині руки не знають нудьги».  Учні прийшли до висновку, що треба бути слухняними, вихованими, добрими і чуйними. Турбуватися про своїх близьких, не задавати їм прикрощів, шанувати людей старшого покоління.

З 1 січня 2011року клуб «Друзі бібліотеки» перетворився в клуб «Цікаві зустрічі». Клуб об’єднав людей різних професій, пенсіонерів.  Його керівник Анісімова Н.Д.  вважає, що робота клубу набере більш цікавого змісту. Основними напрямками діяльності клубу є:

- підтримка і розвиток бібліотеки;

- сприяння змістовному проведенню дозвілля;

- обмін досвідом, думками, враженнями, зустрічі з цікавими людьми;

- допомога бібліотеці в господарській діяльності, поліпшення її матеріально – технічної бази.

Під час різдвяних посиденьок: «Світло різдвяної зірки»  присутні розширили знання про обрядовість різдвяного свята, святкового столу, поділилися спогадами про святки, як їх святкували бабусі і прабабусі. Серед учасників заходу Тамара Алдошина, Наталія Рябець, Раїса Борисенко, Ольга Дацько – вчитель-пенсіонер, яка під час своєї трудової діяльності прищеплювала  учням любов до народних традицій, звичаїв.

До дня Перемоги працівниками бібліотеки та педагогічним колективом ЗОШ№12 проведена зустріч з ветеранами війни: «І Перемога та – Свята». На цей масовий захід були запрошені депутат міської ради Кириченко В.С., голова первинної організації «Ветеранів» -  Неділько Н.І., голова квартального комітету№1 – Неділько О.М., ветерани війни, жителі мікрорайону. Колективом бібліотеки оформлена виставка - пам’ять: «Ще довго пам’яттю болітиме війна». Для ветеранів було організовано яскраве дійство, де демонструвалися хронікальні кадри про визволення Кіровограда, звучали попурі з пісень часів війни, декламувалися вірші про героїзм нашого народу, виконувались танці «Фронтовий вальс». «Вітання переможцям» та інші. Присутні спостерігали за дійством, яке зачіпало найпотаємніші струни душі. На очах бриніли сльози.

В книгозбірні відводиться велика увага правовому вихованню. Проведені ряд тренінгів, а нещодавно відбувся турнір: «Мої права – моє життя». Оформлена виставка  – вікторина: «Права дитини казковим героям». Брали участь дві команди, які змагалися в таких турах: «Правова розминка»; «Азбука правознавця»; «Правова ситуація»; «Правові ланцюжки»; «Конкурс капітанів»; «Агітатори».

До Дня Святого Валентина проведений поетичний калейдоскоп « Так ніхто не кохав». На прикладі життя і творчості відомих українських поетів виховували у присутніх розуміння високого почуття кохання. Звучали вірші та уривки творів Т.Шевченка, Л.Українки, В Сосюри, В.Симоненка, М. Вороного та інших.

Вже стало традицією кожного року мандрувати з учнями молодших класів  в світ  чарівної казки. Під час літературно – ігрової години «Прогулянка казковою країною» були проведені ігри: «Так і ні», «Перевертні», «Впізнай нас» та ігри-драматизації: «Чия матуся найдорожча», «Подаруй матусі казку».

Працівниками бібліотеки відводиться велика увага розвитку творчої особистості. З дитинства книги входять в наше життя і залишаються назавжди. Часто в нашій бібліотеці збираються учні, молодь – цінителі книжок, ті для кого вони є найкращим другом, порадником. Адже в житті кожного читача є книги, які залишають в душах незабутній слід. Знання улюблених художніх творів діти використовують, беручи участь в різних масових заходах бібліотеки: ерудит-конкурсах, вікторинах, літературних іграх тощо. Своє уявлення про казкові образи, літературних героїв, навколишнє середовище діти відтворюють в зображувальній діяльності та перших поетичних творах. В нашій бібліотеці є виставка творчих робіт дітей та юнацтва: «Світ моїх захоплень». Тут гарні малюнки з використанням нетрадиційних технік малювання, ліплення з солоного тіста, пластиліну, м’які іграшки, вишиванки, шкатулки з макаронних виробів, аплікації з соломки. Це роботи Французан З., Арабової В., Войнової Н, Жосан К. та інших. Колектив бібліотеки дуже бережливо ставиться до  результатів читацької творчості дітей та молоді, уміло використовує  її в якості прикладу , і цим стимулює творчі спроби інших читачів.

У бібліотеці проводиться велика пошукова, дослідницька робота по вивченню історії   рідного мікрорайону Завадівки. Поштовхом для цієї роботи стало оголошення конкурсу на кращу книжкову виставку. Це матеріал про людей талановитих, сильних, героїчних, якими пишається наш край. Героями виставок стали – перша дівчина – комсомолка Вовченко Л.Т., відомий в Кіровограді музикант Притула Б., Герой Радянського Союзу Луньов П., герої праці, кавалери орденів Леніна і просто солдати Великої Вітчизняної.

Згадано імена 650 осіб, зібрано 590 рідкісних документів, грамот, фотоматеріалів, 85 кубків та медалей, 34 предмети побуту, які нагадують про нелегкий тернистий шлях, пройдений земляками від перших тутешніх поселень до наших днів.

Про далеке минуле краю, використані архівні матеріали його заснування.

Виготовлений альбом «Історія Завадівки». Особливо допомогли своїми спогадами старожили 95- річна Вовченко Л.Т. та 90 – річна Люта К.Л., бо історія з минулого століття пройшла через їх життя. Зібраний матеріал оформлений у виставках, які постійно поповнюються: «Нащадки козака Завади», «Спортивна гордість Завадівки», «Люди, яких поважають». Доповнена пошукова робота новою виставкою: «Вам, вчителі, вклоняємось доземно!» яка присвячена відмінникам народної освіти школи №12. Серед них – Дацько О.Я., Мала Н.Ю., Невмивайченко З.М.

Виставка «Спортивна  гордість Завадівки» доповнена і розширена матеріалом про майстра спорту України Міжнародного класу зі спортивної радіопеленгації Щербатюк Наталію Іванівну.  Вона заслужений тренер України з радіоспорту. Неодноразовий призер чемпіонату світу та Європи. Чемпіонка Європи 2005 року (Сербія),чемпіонка світу 2010 року (Хорватія). У жовтні 2010 року на чемпіонаті Європи, що проходив у Києві, знову одержала золоту медаль.

Також пишаються завадівці Саласенками Дмитром і Вадимом – майстрами спорту з  боксу. Переможцями багатьох чемпіонатів України та міжнародних  турнірів та їх батьком Саласенко В.Б., який є головою Кіровоградської обласної організації ФСТ «Спартак», головним тренером Кіровоградської області з боксу.

15 лютого 2010 року бібліотека взяла участь в III обласних краєзнавчих Куценківських читаннях,  присвячених 155 – річчю від дня народження Володимира Ястребова. Головний бібліотекар Анісімова Н.Д. виступила з доповіддю: «Дослідницька робота філії №10 Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи  у мікрорайоні Завадівка».

Досягнення бібліотеки.

Колектив книгозбірні та її користувачі, беручи участь в різних конкурсах,  займали призові місця та були нагороджені грамотами та цінними подарунками від Кіровоградської міської ради, Відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради, Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи. А ось останні з них:

- читачка Сауся О.В. за I місце у I турі Всеукраїнському очно – заочному     конкурсі «Легенди рідного краю» серед юнацтва;

- колектив філії за III місце у конкурсі: «Кращий скрепбукінг про бібліотеку»;

- колектив філії за III місце у конкурсі: «Родзинка книжкової виставки» ;

- читачка Застригіна Дар’я за I місце  у міському конкурсі дитячого читання «Найкращий читач України – 2011»

Наша бібліотека була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого мікрорайону. Вона є територією духовності, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля. Часто в бібліотеці збираються учні ЗОШ№12, щоб разом вивчати історію краю. Його звичаї та обряди, мандрувати у світ прекрасного.

http://citylib-kirovograd.com.ua/about/zmi/156-2011-03-04-12-20-32 Завадівка знає своїх героїв

Пошукова робота в бібліотеці – філії №10

Кіровоградської МЦБС.

Поштовхом до великої пошукової роботи в бібліотеці стало оголошення конкурсу на кращу книжкову виставку. Ми вирішили організувати виставку з історії мікрорайону  Завадівка, в якому знаходиться бібліотека. Та матеріалу виявилося дуже мало: декілька невеликих газетних статей, кілька  абзаців у книжці.

Дуже допомогла нам рукописна книга Володимира Івановича Чинченка (1920 -2005), а також фотографії місцевого жителя Федора Даниловича Сокальского, 1928 року народження.  Були використані матеріали та документи, які зберігаються в Кіровоградському обласному державному архіві , обласному краєзнавчому музеї.

Ми використали спогади старожилів Завадівки, їх особисті документи, фото.

Згадано імена 630 осіб.             Зібрано:

483 – рідкісних документів, грамот, фотоматеріалів;

80 – кубків та медалей;

34 – предмети побуту.

Було оформлено книжкові виставки  «Нащадки козака Завади», «Спортивна гордість Завадівки», «Люди, яких поважають».

Виникнення

За переказами,   які передавались із покоління  в покоління, відомо, що населений пункт Завадівка, околиця міста Кіровограда,  виник в кінці XVII століття.

Першим її поселенцем був біглий Завада, в честь імені якого і отримала ця місцевість найменування Завадівка.

Однак існує й інша, науково обґрунтована версія. Деякі дослідники звернули увагу на назву кількох сіл, розташованих поблизу Завадівки: Первозванівка, Попівка, Неопалимівка. Як правило, в Україні є немало населених пунктів, що носять однакові назви, хоча розташовані в різних місцях країни. Це пов’язано, зокрема, і з міграцією населення: нерідко люди, переселяючись на нові землі, переносили туди назву своєї батьківщини. Приклади тому Клинці, Калинівка, Полтавка, Попівка, Первозванівка, Завадівка.

Згодом переселились в Завадівку з числа чумаків пращури Мельниченків, Чинченків, Папченків, Ситників.

Пращури Кошугіних поселились в Завадівці в першій половині XVIII століття.

Підтвердженням того, що Завадівка виникла в кінці XVII століття, є той факт, що з роду Мельниченків  Мартин Мельниченко  був гайдамака. А історії відомо, що гайдамацький рух виник в XVII столітті на Правобережній Україні.

Дудник Микита Федорович поселився в Завадівці в XIX столітті, тікаючи із села Бережинки від поміщника Хвостова.

Завадівка багата на дикоросле рослинництво, біля річки Інгул більш скалиста  місцевість, степова частина покрита духмяними травами, в низинах велика кількість джерел.

Територію Завадівки  розділяють дві великі кручі, і за переказами жителів Завадівки,  одна носить назву «Гаврилкової кручі». Ця назва походить від імені діда Гаврила, який проживав на її правому схилі.

«Гаврилкова круча» дуже багата гарними зеленими насадженнями та великою кількістю джерел.

У цій кручі є артезіанський колодязь, який називається «панасівським».

Таку назву він одержав в честь діда Панаса, який збудував  колодязь. Вода «панасівського колодязя» має цілющі властивості. Якщо випити стакан  такої води, людина відчуває  себе бадьорішою, зникає втома. Ця вода  приємна на смак, чиста,  прохолодна.

Другу кручу сторожили Завадівки називали «вилами». Багато жителів Завадівки займалися скотарством, кручу «вили» використовували як пасовище для худоби.

Розвиток

З виникненням міста Єлисаветграда  утворились адміністративні органи, якими керував магістрат.

Завадівка входила до складу міста, а її жителі відносилися до категорії міщан. Про це свідчать архівні документи, перекази старожилів, і як наглядний доказ – між Завадівкою і селом Неополимівкою від річки Інгул до села Бережинки прокопаний рів, розділивший в ті часи землі міської управи від поміщицьких.

З особистого  архіву  жительки   Завадівки    Катерини Іванівни    Чинченко, онуки Тарановської Є.К:

  1. Земельний наділ, який знаходиться в передмісті міста Єлисаветграда  Завадівці і розміщеного між провулками і дворовими містами Макара Вовченко, Луки Кошугіна, Дмитра Вітренка і цвинтарем зі всіма на ній будівлями визнати власністю міщанок: Ольги Іванівни  Семенової, Єфросинії Каленіковної Тарановської і Секлети Каленіковної  Ситнікової.
  2. Вилучити це майно із володіння міщанина Михайла Філіпова і передати в володіння позивачів.

Кріпосне право на жителів Завадівки не поширювалось.

 

Розвиток міста Єлисаветграда, його промисловості, торгівлі, культури впливало на розвиток Завадівки.

Поряд з збільшенням числа її жителів росло число як житлових, так і господарчих, культурних будівель.

У 1889 році була збудована школа, яка носила назву «Завадівське міське народне училище». Ініціатором її будівництва були місцеві майстри, жителі Завадівки: Біліченко Степан Михайлович і Ситнік Андрій Омельянович. А до цього дітей більш заможних жителів навчав диякон в одній з хатинок, побудованих на березі Інгулу.

Фінансувала  будівництво народного училища  земсько – повітова управа Єлисаветграда.

Першими вчителями були подружжя Піліпенків  та сестри  Тобілевич.

З розвитком паромисловості деяка  частина жителів йде працювати на заводи Ельворті, Бургарта та інші. Робітниками стають Марко, Феодосій та Гаврило Вороненки, Яків Твердовський, Дмитро та Андрій Чорнобай., Роман та Михайло Макагони.

Жителі Завадівки активно займалися скотарством, садівництвом та городництвом. Землі біля річки Інгул використовувалися для вирощування помідорів, огірків, капусти, моркви.

У зимовий час деякі  завадівці, які мали коней, наймалися до купців для підвозу вантажів, заготовки та доставки льоду.

У 1926 році в Завадівській школі навчалося 55 дітей, з них 33 хлопчики і 22 дівчинки.

Як проходило навчання в ті часи, свідчить звіт завідуючої школи Смислової Д.Я. за 1923 рік, яка писала: "Завадівка – повністю село робочих міста Єлисаветграда. І тільки деяка частина населення приходиться на робітників села, а тому матеріальний стан батьків  наклаві свій відбиток на відвідування дітьми  школи.

Відсутність потрібного одягу у дітей – результат того, що діти у великі морози не могли відвідувати школу по декілька тижнів. Були випадки, коли  одними чоботями користувалися двоє і більше членів сім"ї.

У травні заняття в школі припинялися в зв'язку з тим, що діти пасли корів. Батьки в школу їх не відпускали."

Колективізація, утворення артілі імені В.І. Леніна

У 1929 р. почався процес колективізації. Активними учасниками в проведенні колективізації в Завадівці були: Рибалко Володимир, Чинченко Ганна, Щукін Андрій, Ростіянова Ганна, Аникєєнко Василь, Риндін Прокопій, Рибалко Євдокія, Рибалко Ганна, Вітренко Марфа.

Сільськогосподарська артіль ім.. Леніна в Завадівці була створена в 1929р. Першим головою був Прокопій Дем’янович Риндін .

До 1934 р. був зібраний непоганий врожай зернових, артіль отримала прибуток від реалізації продуктів

В 1936 р. була прийнята нова Конституція СРСР. Першим народним депутатом в Завадівці була Ірина Данилівна Папченко.

Люди, яких пам'ятають.

На книжковій виставці "Нащадки козака Завади" ціла полиця присвячена легендарній жінці, першій дівчині – комсомольці Завадівки.

У свої дев'яносто чотири вона бадьора й життєрадісна, не втрачає почуття гумору, не любить, коли її називають бабусею —. краще просто Любою. А ще односельці нази­вають її Чайкою. Це — дівоче прізвище Любові Тихонівни Вовченко, свідка багатьох подій, котрі пройшли у Завадівці

Вона пережила дитячі роки в наймах, потім працювала в колгоспі, зазна­ла голоду початку тридцятих років, страхіть війни і всього того, що випало на долю нашого народу. В пам'ять про ті голодні роки Любов Тихонівна щороку на своєму городі висіває жито і, дарує снопики та ма­ленькі мішечки із зерном землякам  та гостям .

Значна частина  книжкової  виставки  "Нащадки козака Завади" присвячена ветеранам Великої Вітчизняної війни. З Завадівки  пішов на фронт і повернувся Героєм Радянського Союзу відважний мінометник Павло Луньов. Понад 60 завадівців полягли на полі бою. Залишилися інвалідами десятки людей. Близько сотні відважних воїнів повернулися додому з орденами і медалями.

Славна Завадівка своїми людьми. Пам'ятають колишнього директора школи, яку він по суті відбудовував після визво­лення від фашистських окупантів, Олександра Кравцова, фельдшера Надію Хоменко, комбайнера кавалера ор­дена Леніна Анатолія Вороненка, кандидата технічних наук лауреата Державної премії СРСР Федора Чинченка, Героя Соціалістичної Праці Олексія Кошурка, «детектива» Васи­ля Твердоступа та ін.

Завадівська траса

Кажучи про історію Завадівки, не можна не торкнутися питання про Завадівську трасу – трасу мотоциклетного та автомобільного спорту, людей які, відкрили і прославили її.

В середині  60-х років за ініціативою Кіровоградської організації ДТЗААФ, завадівська круча «вили» стала місцем для проведення чемпіонату Радянського Союзу по мото -  та автоспорту.

Завадівська траса стала  визиткою міста Кіровограда. Її   знали і любили її не тільки спортсмени з Росії, України, Білорусії, Молдови, Прибалтики, але й більшість вболівальників країни.

На Завадівській трасі перші кроки у великий спорт робили кіровоградські спортсмени Леонід Чорний, Євгеній Рибальченко, Олег Флоринський, Сергій Чединов та багато інших.

В дні проведення змагань на Завадівській трасі збиралися десятки тисяч людей. Багато з них приїжджали сюди, як на відпочинок, цілими сім’ями.

Зусиллями багатьох ентузіастів Кіровоградщини завадівська траса завоювала в спортивному світі репутацію однієї з найсильніших трас не тільки в республіці, але й в країні.

Бібліотека була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого мікрорайону. Вона є територією духовності, помічником в освіті, професійному становленні, організації дозвілля. Наша бібліотека не може похвалитися сьогодні великим набором послуг для своїх користувачів. Але багато що вона може зробити. Все залежить від бажання бібліотекарів працювати творчо, змінити роботу філії на краще; долучити до цього процесу владу, спонсорів, читачів бібліотеки та мешканців

Часто в бібліотеці збираються учні ЗОШ №12, щоб разом вивчати історію краю, його звичаї та обряди, мандрувати у світ прекрасного.

 

 

Наша адреса: вул. Павла Луньова,14

Тел. (0522) 36-44-79

Ласкаво просимо!

Відео про бібліотеку

Репортаж читачки філії

Репортаж на телеканалі TTV про свято, присвячене 50-річчю бібліотеки філії - "Ювілей бібліотеки"

Краєзнавча розвідка - "Традиції та звичаї завадівців"