Альбом історії

З чого починається бібліотека? З першої книги чи з першого бібліотекаря?  Ми, бібліотекарі відділу обслуговування читачів Кіровоградської центральної міської бібліотеки,  поставили собі питання, а що і як було до нас?   Для того, щоб знайти відповіді, довелось переглянути Книги  наказів з особового складу, попрацювати в Держархіві, перечитати  газети різних років видання, переглянути альбоми з фотографіями.

Біографія  бібліотеки почалась 18 грудня 1967 року, коли Кіровоградське обласне управління культури приймає рішення відкрити  міську бібліотеку для дорослих, яку розмістили у приміщенні будинку №1а по вул. Башкирській (нині площа Дружби Народів, 6).

Перша завідуюча Інесса Вікторівна Зимогорова розпочала роботу з підбору кваліфікованих кадрів, реконструкції непристосованого для бібліотеки приміщення, придбання бібліотечних меблів, формування книжкового фонду. Комплектувати фонд допомагали бібліотеки міста, бібколектор  та  мережа книжкових магазинів.

В оновленому приміщенні бібліотека відчинила свої двері для читачів 7 січня 1969 року, в її фондах на той час нараховувалось 4354  книги галузевої та художньої літератури. У штатному розписі бібліотеки відбулись зміни: новою завідуючою стала  Іраїда Олександрівна Раєва,  І.В.Зимогорова була переведена на посаду бібліотекаря читального залу, а  бібліотекарем абонементу  працювала Т.Г.Долганова.

До кінця року у бібліотеці нараховувалося вже 9056 примірників книг, брошур та журналів, а читачів було залучено  - 1541.

Найбільш популярними формами популяризації книги на той час були: бібліотечні плакати,  бібліографічні огляди, книжкові виставки, літературні вечори, читацькі конференції.

У 1974 р. знову відбулись зміни у штаті бібліотеки: завідуючою було призначено Юлію Йосипівну Орлову, введені посади завідуючої  читальним залом (І.В.Зимогорова) та завідуючої абонементом (М.О.Гальченко), а бібліотекарем абонементу працювала В.І.Шеїна. Фонд бібліотеки  збільшився  утричі і становив 28433 примірники, кількість читачів  – 3527. На базі бібліотеки створювались  різноманітні творчі гуртки. У 1974 р. студент педагогічного інституту О.Рудяков об’єднав навколо себе любителів  поетичного слова. У бібліотеці запрацювала літературно-творча студія «Маяк», на засідання якої запрошувались як поети-початківці, так і відомі місцеві поети, письменники, журналісти.

У 1975 р. завідуючою бібліотекою було призначено Віру Родіонівну Онуфрієнко.

Чергових перетворень книгозбірня зазнала у  вересні 1977 р. у зв’язку з утворенням у місті централізованої бібліотечної системи  (МЦБС) та входженням до неї усіх  16  міських бібліотек.  Міську бібліотеку ім.50-річчя Жовтня було реорганізовано в центральну міську бібліотеку. Директор МЦБС В.Р.Онуфрієнко одночасно була і завідуючою центральною бібліотекою.

На базі абонементу та читального залу було створено відділ обслуговування читачів центральної бібліотеки. Штат складався з 4 осіб:

заввідділом обслуговування – Алла Георгіївна Сохранна

старший бібліотекар              – І.В. Зимогорова

бібліотекар абонементу         – Л.О.Широухова

бібліотекар читального залу  – Л.А.Пастернак.

На початок централізації  книжковий фонд  бібліотеки склав  31340   примірників.

У 1979 р. естафету керівництва МЦБС перейняла Ольга Василівна Бойко.

На посаду заввідділом обслуговування переведено Людмилу Олександрівну Широухову, яка стала ініціатором  створення при бібліотеці «Клубу цікавих зустрічей».

Письменники, поети, актори, художники, музиканти були частими гостями бібліотеки.

У 1983-1992 рр. колектив відділу обслуговування очолює Людмила Борисівна Золотаренко. У ці роки бібліотека проводить велику роботу з популяризації  бібліотечної книги серед мешканців мікрорайону, стає важливим ідеологічним та інформаційним закладом, який пропагує досягнення науки, техніки і передового досвіду серед виробників, спеціалістів народного господарства, працівників партійних органів та державних установ.

На початку 90-х років розпад тоталітарної держави, глибока політична та господарська кризи призвели до серйозних змін й у сфері культури, тож у бібліотеках значно зменшилась кількість нових надходжень, а кошти на передплату періодичних видань не виділялись. В умовах дефіциту державного фінансування бібліотеки були вимушені впровадити платні послуги на видачу книг та журналів з фондів читальних залів додому на ніч. Отримані кошти було спрямовано на поповнення книжкового фонду, який також поповнювався завдяки дарункам авторів, читачів. Основна увага приділялась комплектуванню україномовної літератури. Розбудова України як нового демократичного суспільства, її національне відродження потребувало глибоких змін у діяльності бібліотек.

Визначальними стали питання відновлення історичної пам’яті українського народу та популяризації краєзнавчої літератури, які розкривались під час проведення годин народознавства та етнографії, вернісажів, літературно-музичних вечорів.

У січні 1993 р.  на зміну  Л.Б.Золотаренко приходить Ірина  Михайлівна Кононенко, в її підпорядкуванні:

головний бібліотекар            – Т.Г.Ушацька

бібліотекар читального залу –– І.А.Вівсяна

бібліотекарі абонементу        –. С.В.Стрілець та В.М.Богданова

У серпні 1993 р. після переходу  Т.Г.Ушацької до Центральної дитячої бібліотеки головним бібліотекарем відділу обслуговування  призначається  Лариса Василівна Лук’янець (Залевська). У цей період  задля створення позитивного іміджу бібліотеки колектив активніше співпрацює з навчальними закладами міста. З метою етичного та естетичного виховання молоді при  бібліотеці почав працювати юнацький клуб «Тільки для дівчаток».

На чолі МЦБС  у 1994 р. стає Аделіна Василівна Посипайко.

У 1995 р. на завідування відділом обслуговування повертається Л.Б.Золотаренко. За її ініціативи  у 1998 р. при бібліотеці був організований літературно-мистецький клуб «Салон мадам Грицацуєвої». Весело, з гумором проходили зустрічі у клубі, де бібліотекарі ставали і режисерами, і акторами у міні-виставах та імпровізаціях. Для учнів та студентів проводились цікаві вечори, зустрічі, бесіди, ігри, конкурси, вікторини. Книжкові виставки стали привабливішими та цікавішими.

До бібліотеки прийшли молоді спеціалісти – випускники навчальних закладів культури: бібліотекар абонементу О.В.Токманенко (Монзалевська) та  бібліотекар читального залу  Н.О.Кошель (Михайленко). Патріотичне виховання завжди було пріоритетним напрямком роботи бібліотеки, тому з січня 2000 р. при бібліотеці почав працювати юнацький допризовний клуб «Ати-бати». За час існування клубу було проведено чимало цікавих зустрічей юнаків з представниками військкомату, ветеранами Великої Вітчизняної війни, воїнами-афганцями.

У 2000 р. для бібліотеки почалась «ера комп’ютеризації» з одного подарованого комп’ютера.

З 2002 року колектив МЦБС очолює директор Світлана Іванівна Тимків.

У 2003 р. на посаду заввідділом обслуговування  було призначено Олену Володимирівну Федоренко, а під її керівництвом працювали:

головний  бібліотекар                       – Л.І.Астаф’єва

бібліотекар читального залу             – Н.О.Михайленко

бібліотекар абонементу                     – О.В. Монзалевська

бібліотекар юнацької кафедри          – С.М. Бондаренко

Олена Володимирівна значну увагу приділяла координації роботи бібліотеки з міськими громадськими організаціями, творчими спілками. Під її керівництвом  колектив продовжував  кращі традиції бібліотеки.

У 2005 р. на посаду заввідділом обслуговування призначається  Ельвіра Андріївна Малюк, яка внесла свій вклад у розвиток відділу обслуговування. Пріоритетними напрямками діяльності бібліотеки залишаються патріотичне виховання, краєзнавча робота, пропаганда здорового способу життя, літературно-естетичне виховання.

У колективі бібліотекарів теж відбулись зміни: замість бібліотекаря юнацької кафедри  С.М.Бондаренко прийшла І.В.Ковтунець (Абрамова).

На абонементі для дорослих зустрічає читачів Монзалевська Оксана Вікторівна та пропонує  їм різноманітні новинки сучасної прози і поезії. Тут представлені класичні художні твори, історична проза, детективи, романи жанра «фентезі», «жіночі» романи. Зібраний великий фонд класичної української та зарубіжної літератури, а також книги сучасних авторів.У фонді бібліотеки є книги з автографами письменників, які приходили на зустрічі з читачами.

У бібліотеці організовуються актуальні книжкові виставки, тематичні полиці до знаменних та пам’ятних дат.

Бібліотекарі відділу обслуговування із задоволенням виступають у  цікавих  костюмованих інсценізаціях, конкурсах, веселих святах, підготовлених головним бібліотекарем Астаф’євою Ларисою Іванівною.

У 2011 році завдяки перемозі у конкурсі в рамках проекту «Чути тих, хто не чує» в бібліотеці відкрився Інтернет-пункт.

Спектр інформаційних бібліотечних та сервісних послуг відділу обслуговування центральної бібліотеки постійно розширюється. Наші користувачі мають змогу відсканувати та зробити ксерокопії необхідних матеріалів, самостійно працювати на комп’ютерах у читальному залі, брати участь у зустрічах з письменниками, поетами, спортсменами, музикантами та іншими цікавими людьми.

З підключенням бібліотеки до Інтернету, з впровадженням нових комп’ютерних програм перед бібліотекарями відкрились нові можливості у спілкуванні з користувачами.

Бібліотекарі відділу обслуговування намагаються зробити все для того, щоб користувачам було комфортно у бібліотеці.

Ми пропонуємо :

-покращити навички роботи в Інтернет;

-зв’язатися з рідними та друзями по Скайпу;

-отримати правові, профорієнтаційні, соціальні консультації;

-спілкуватися  у соціальних мережах;

-замовити квитки;

-купити через Інтернет потрібні речі;

-брати участь у заходах бібліотеки, та багато іншого.

У червні 2019 року відкрився літній читальний зал.

 

Викoнавчий кoмітет міськoї ради міста Кропивницького у січні 2020 року ухвалив рішення про присвоєння імені Володимира Панченка центральній міській бібліотеці.

Володимир Панченко – відомий державний і політичний діяч, науковець, педагог, письменник. У Кропивницькому жив і працював протягом двох десятиліть, залишив по собі великий спадок добрих справ. Бібліотекарі вважають своєю основною метою популяризацію творчого спадку Володимира Панченка, і роблять це різними формами і методами. Перш за все, дослідницька робота (збір архівних документів, предметів, книжкових колекцій), видавнича діяльність (підготовка і випуск буклетів, листівок), рекламна та партнерська діяльність.

У  фейсбуці  є сторінка «Центральна міська бібліотека імені Володимира Панченка міста Кропивницького»   https://www.facebook.com/KirMCB

Своє майбутнє бібліотека бачить у розвитку інноваційних методів роботи, створенні нової інфраструктури інформаційного, довідкового обслуговування, максимально комфортного бібліотечного середовища для всіх категорій користувачів.

Якщо Ви асоціюєте бібліотеку лише з книжковим пилом, то є нагода відвідати її та змінити думку. Тут усе зроблено руками бібліотекарів з великою любов’ю, адже бібліотекар - художник і дизайнер, вчитель і психолог, артист, краєзнавець,  сценарист і режисер, і просто, друг .

Читач, інтерес до його особистості, до його потреб  лежить в основі роботи колективу відділу обслуговування. Саме для читачів відкриваються бібліотеки, формуються книжкові фонди і працюють бібліотекарі!

Ми, працівники відділу обслуговування, продовжуємо славні  традиції і творимо історію своєї бібліотеки.

 

Адреса власного сайту бібліотеки-філії - http://cm-biblioteka.edukit.kr.ua/

Презентація книги Ольги Полевіної:

частина 1  частина 2