140 років тому в Єлисаветграді з’явилася переведена з Києва військова прогімназія, єдина на українських землях в Російській імперії (було всього вісім). Вона мала готувати вступників до відкритого до цього кавалерійського юнкерського училища. Для цього чотири роки прогімназисти мали вивчати російську мову, закон Божий, арифметику, початкову алгебру, геометрію, креслення, малювання, історію та спеціальні дисципліни. На території теперішнього Ковалівського парку для прогімназистів влаштували літній табір.

У структурі закладу діяла домова церква Архангела Михаїла. О. Пашутін в “Історичному нарисі м. Єлисаветграда” пише, що влаштовано її 1871 року, а остаточно оформлено 1876 року на доброчинні пожертви, переважно полковника Шишкевича та церковного старости Акимова. Кілька метричних записів тут стосуються директора прогімназії полковника М. Левковця, зокрема його другого шлюбу в 47 років із 26-річною дворянкою В. Ошкало. У документах зустрічаємо й матеріали на цивільних осіб.

Особливо привертає увагу реєстрація 25 листопада 1875 року шлюбу 28-річного спадкового почесного громадянина О. Пашутіна із 21-річною донькою губернського секретаря М. Корнієнка-Спелндовського. Наречений, для якого це був перший шлюб, через три року стане міським головою Єлисаветграда, а для нареченої цей шлюб став уже другим. Свідками з боку молодого були особистий почесний громадянин О. Макєєв та купець другої гільдії С. Турчанов, з боку молодої – дворянин О. Пекарський та капітан О. Войтяшенко. У книзі міститься запис щодо видачі метричного свідоцтва про цей шлюб. 1879 року тут охрещено сина кандидата Новоросійського університету М. Завадовського, директора земського реального училища.

Улітку 1870 і 1877 років у палацовому приміщенні (сьогодні – Леніна, 1) прогімназії зупинявся автор сумнозвісного Емського антиукраїномовного указу Олександр II, на час чого учні й викладачі звільняли будинок. У палаці ж знаходилася і домова церква. 1886 року прогімназію буде ліквідовано.

 

Сергій ШЕВЧЕНКО

28.08.2009, 10:02 вечірня газетаwww.Vechirka.com.ua.