Сьогодні, напередодні Дня інвалідів, дуже доречно поговорити   про ті нові послуги, які надає бібліотека людям з особливими потребами.

Якщо раніше успішність людини залежала від соціального походження, то зараз – від доступу до інформації. "Інформаційна нерівність" - ця серйозна проблема була  піднята ЮНЕСКО і Організацією Об'єднаних Націй.

Ми розуміли, що обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями не в спеціалізованій, а в звичайній бібліотеці -справа непроста. Потрібна як наявність нових інформаційних технологій, а й перебудова свідомості бібліотекарів, які вперше так близько  зіштовхнулися з вадами інвалідності.

Наша бібліотечна система  нараховує 20 бібліотек – філій, які активно працюють з цією категорією користувачів. У віддалених мікрорайонах, таких як Лелеківка, Масляниківка, Завадівка, бібліотекар часто виконує функції соціального працівника: обслуговує інвалідів і людей похилого віку книгами вдома, до нього звертаються за порадою, допомогою в оформленні пенсій, субсидій.  Це дуже впливає на імідж бібліотеки і бібліотекарів.

Дитяча бібліотека – філія №19 почала працювати за проектом «Зроби крок назустріч»: волонтерський рух на допомогу дітям з ДЦП.  Це малюки віком від 3 до 6 років, вихованці спеціалізованої групи  дошкільного навчального закладу № 67 «Дельфін». Треба віддати належне працівникам філії: вони не тільки самі мають велике серце, щоб займатися цією категорією дітей, а й залучили до волонтерського руху здорових дітей, які показують в садочку лялькові вистави, беруть участь у доброчинних акціях по збору книжок, одягу, іграшок.Погодьтесь, що це гарна справа як для хворих, так і для здорових дітей.

Проте сьогодні мова піде про категорію людей, найбільш обмежених у спілкуванні. Це люди з сенсорними вадами, тобто з вадами слуху та зору.

Філія №8 знаходиться  поряд зі школою- садком для дітей з вадами слуху, що по вулиці Куроп'ятникова, 19,  м. Кіровограда. Тут навчається 37 учнів та 6 дошкільнят.

В зоні обслуговування бібліотеки знаходить підприємство "Бусол" обласної організації УТОГ, на якому працює 117 робітників.

Тому, коли восени минулого року ми писали проект на програму "Бібліоміст", то назвали його "Чути тих, хто не чує", і він передбачав навчання та вдосконалення роботи людей з вадами слуху  на ПК, пошуку інформації в Інтернет. Пройшов майже рік, поки ми отримали техніку, за цей період дещо змінилося.

Ми зрозуміли, що дорослі люди з такою патологією самі до бібліотеки не прийдуть, вони соромляться, їм важко спілкуватися. Почали з організації дозвілля. Бібліотеки-філії № 12, 16 ЦБС співпрацюють з будинком культури УТОГ,  використовують візуальну інформацію, отриману в мережі Інтернет, та мультимедійну техніку.

Були проведені  конкурси " Молодіжний лідер УТОГ 2011",
" Козацькі забави". Всі присутні отримали задоволення від рухливих ігор, від жвавого спілкування і солодких призів. Крім того, що на таких заходах завжди є сурдоперекладач, бібліотекарі завжди орієнтовані на повільну, чітку і доволі голосну мову. Вони максимально використовують візуальну інформацію: слайди, малюнки, картини тощо. Тому цікаво пройшли краєзнавчий круїз "Історичні грані радного міста", віртуальна подорож "Архітектурний декор Кіровограда".

Більшість читачів цієї категорії були записані у бібліотеку під час мистецьких і інформаційних заходів за межами бібліотеки.

Найбільше масових заходів зі слабочуючими людьми проводить філія №8. Всі заходи для дітей попередньо узгоджуються зі спеціалістами школи.

Ми дотримуємося думки, що ці діти тільки зовні глухі. Усередині – просто діти. Тому для них філія проводить казкові круїзи, творчі зустрічі з артистами" лялькового театру, конкурсні програми. Для працівників підприємства "Бусол" проведено цикл інформаційних годин "А чи знаєте ви ?"., а також юридичну сторінку "Знай свої права".       

Цікаву роботу проводить центральна міська бібліотека.  Майстри спорту України міжнародного класу, дефлімпійські чемпіонки з плавання Анна Товста, Ірина Терещенко та їх наставник  – заслужений тренер України , заслужений працівник  фізичної культури та спорту України Володимир Манько часті гості бібліотеки. Розповідаючи просвої досягнення за допомогою сурдоперекладача, показуючи завойовані медалі, юні спортсменки демонструють силу і незламність волі. Школярі, які були присутні на таких зустрічах, продовжують спілкуватися в блогах Анни та Ірини, листуються за допомогою електронної пошти та в соціальних мережах.

З отриманням нової техніки дещо змінився репертуар послуг, який ми можемо надавати людям з вадами слуху.

Ми використовуємо скайп, HI –FI, щоб залучати нових користувачів. Зовсім недавно почали користуватися програмою Frontline SMS, за допомогою якої розсилаємо запрошення на масові заходи, інформацію про нові надходження літератури і т.д.

Розвиток інформаційних технологій підштовхує бібліотеку до народження нових послуг. Окрім двох бібліотечних сайтів і блогу "Бібліоновичок", на яких розміщується інформація для користувачів з сенсорними вадами, ми створили спеціальний блог "Світ без звуків". На ньому, окрім всього, з'явилися матеріали про людей з вадами слуху, які чогось досягли у цьому житті. Поки що це розповідь про спортсменів, але в планах дуже багато цікавого. Створення бібліотечних веб-сайтів і блогів, доступних людям з сенсорними вадами, - іще один крок для реалізації принципу рівних можливостей доступу до інформації

Для слабозорих  людей  в центральній міській бібліотеці облаштовано кілька місць для роботи зі спеціальними пристроями – лупами, за допомогою яких можна збільшувати розмір шрифту. Їх надав керівник благодійного фонду соціальної реабілітації дітей – інвалідів  "Єдність" Шаміль  Чубаєв.

Поки що ми не можемо похвалитися значною роботою з цієїю категорією користувачів, проте бібліотекарі філії №21 створили прекрасну мультимедійну презентацію, присвячену нашому земляку  Олегу  Мунцу, людині з вадами зору. Називається вона  "Тріумф людського духу" і розповідає про триразового чемпіона Паролімпійських ігор з лижних гонок і біатлону. Ми пишаємося людиною, що намагається  жити повним життям, творити, займатися спортом й бути прикладом для інших.

Зрозуміло, що для обслуговування людей з особливими потребами колектив має бути готовим взагалі, а працівники зокрема повин­ні володіти технологіями делікатного спілкування з ними. Тому з боку  персоналу будуть докладені всі зусилля для створення сприятливих умов комфортного перебування в бібліотеці людей з обмеженими можливостями.

Щодня ми маленькими кроками все-таки наближаємося до створення здорового інформаційного суспільства, де не буде ізоляції жодної людини.

Лариса Залевська, завілуюча відділом ІМР.