Важко навіть увити, скільки перепон, труднощів, нерозуміння оточуючих доводиться  долати інвалідам, щоб зламати існуючі стереотипи. Адже серед них так багато творчих, неординарних особистостей: майстрів декоративно – ужиткового мистецтва, спортсменів, які не опустили руки, а навпаки, доводять суспільству, що вони теж гідні поваги та прийняття.

 

Бібліотеки Кіровоградської МЦБС  в змозі допомогти цим людям знаходити нових друзів, цікаво проводити дозвілля, забезпечувати повноцінний доступ до інформації, зокрема залучення їх до мережі Інтернет.

Бібліотекарі філій № 8, 12, 16 та ЦБ стали авторами проекту "Чути тих, хто не чує", основною метою якого є надання допомоги людям з вадами слуху,  збагачення їх духовного світу через читання, розширення спілкування, забезпечення повного і оперативного задоволення  інформаційних потреб.

Для цього  створено папки -  досьє:

  • "Соціальна інформація";
  • "Інваліди: проблеми, цінності, орієнтири".

Важливим напрямком в роботі є правова просвіта. До послуг інвалідів література правового і довідкового характеру.

На жаль, в нашій країні не приділяється багато уваги  вихованню з дитячих років свідомого гуманного відношення до інвалідів. Бібліотека повинна працювати в тандемі із сім’єю, школою, громадськістю. Уроки доброти, які ми проводимо в бібліотеці, допомагають стати дітям толерантними.

У рамках проекту "Чути тих, хто не чує" в центральній міській бібліотеці  відбулася зустріч   наймолодшої учасниці української збірної на Дефолімпійських іграх 2009 року  Ірини Терещенко, її тренера В.В.Манька, перекладача – дактилолога Ю.В.Колбасюка з учнями школи №26.

Під час цієї зустрічі усі присутні вперше дізналися про Дефолімпійські (Мовчазні) ігри, про участь наших кіровоградських плавчих у цих іграх, про їх перемоги та мрії на майбутнє.  Тренер спортсменок розповів про важку наполегливу працю дівчат, про складні умови тренування, виразив надію на те, що влада почує тих, хто не чує, і буде належним чином допомагати тим, хто прославляє наше місто. Фільм про відкриття Дефолімпійських ігор у Тайпеї вразив усіх присутніх своєю красою і майстерністю глухих виконавців.

На згадку  про цю зустріч усі школярі отримали Олімпійські щоденники, а головне – вони побачили, що поруч з ними живе, навчається, займається плаванням в нашому міському басейні і досягає успіху проста дівчинка, тобто кожен з них може, якщо захоче, досягти значних вершин у житті.

Після таких зустрічей ми впевнені, що здорові однолітки ніколи не будуть жорстокими по відношенню до тих, хто не такий, як вони.

Значна частина роботи в бібліотеці – філії №8 відводиться співпраці з вихователями та вихованцями навчально-виховного об'єднання "Спеціальна загальноосвітня школа-дитячий садок для дітей з вадами слуху", що по вулиці Куроп'ятникова, 19,  м. Кіровограда. Тут навчається 37 учнів та 6 дошкільнят з вадами слуху.

Під час проведення інтерв'ювання  "Ваші бажання та сподівання" та анкетування "Інтернет в бібліотеці" виявлено наступні потреби цих груп:

  • потреба в спілкуванні (діти обмежені в спілкуванні з оточуючим світом, тому необхідно забезпечити доступ до соціальних мереж);
  • потреба інтеграції в самостійне життя (здатність дитини до самореалізації за допомогою пошуку інформації щодо майбутньої професії, забезпечення власних гуманітарних інтересів, усвідомлення свого місця в суспільстві);
  • потреба в самоосвіті ( розвиток пізнавальних інтересів, можливість дистанційного навчання, тощо);
  • підвищення кваліфікації (прагнення вчителів, вихователів до підвищення рівня власних знань, умінь та навичок з педагогіки, сурдопедагогіки, методики роботи за допомогою сучасних інноваційних методів, шляхом перейняття досвіду, слідкування за останніми виданнями за профілем).

В зоні обслуговування бібліотеки знаходить підприємство "Бусол" обласної організації УТОГ, на якому працює 117 робітників. Ця група потребує доступу до інформації з правових питань, психологічної підтримки, спілкування.

Бібліотекарі філії № 8 провели огляди літератури "Найкращі друзі нашої душі", "Цей чудовий й дивовижний наш книжковий дивосвіт" та годину здоров’я "Ваше здоров’я у ваших руках" у НВП УТОГ "Бусол", в гуртожитку УТОГ, у спеціалізованій загальноосвітній школі для дітей з вадами слуху.

Працівниками бібліотеки – філії № 16 була  проведена рекламна акція "Бібліотека – читачам", що відбулася у Будинку культури УТОГ. Учасникам зустрічі  надана інформація про бібліотеку, проведені ігри "Знайди свою половинку", конкурси "Ідеальний інтер’єр", "Знайомі все обличчя"

Бібліотекарі філії №12 співпрацюють з клубом "Ветеран", який діє при обласному Будинку культури УТОГ.

Чудовий святковий  вечір "Забудьмо про роки" дозволив бабусям і дідусям з дитячою безпосередністю грати в ігри, відгадувати загадки й танцювати кадриль.

Таке спілкування необхідне не тільки інвалідам, але й нам.  І навіть невідомо, кому більше. Бо ми всі люди. Різні. Дуже різні. Але це ще привід, щоб нас ділити за будь-якими ознаками, у т.ч. за спроможністю відтворювати чи сприймати звуки.

Роботу бібліотекарів Кіровоградської МЦБС  з людьми, що мають вади слуху, висвітлювали ЗМІ:

  • Франчук В. Забудьмо про роки// Вечірня газета. - 2010. - 12 листопада. - C. 8/ Співпраця філії №12 з ветеранами товариства УТОГ
  • Осадча С. Ми різні, але ми рівні// Вечірня газета. - 2010. - 10 грудня. - C. 8/ Співпраця філії №16 з інвалідами по слуху
  • Тепла зустріч : Зустріч учнів ЗОШ №26 зі спортсменами, тренерами, викладачами ДЮСШІ "Інваспорт" в центральній міській бібліотеці // TTV. – 2010. – 17 грудня.
  • Олімпійська надія Дефолімпійських ігор : Знайомство з плавчихою Іриною Терещенко в центральній міській бібліотеці // TTV. – 2010. – 18 грудня.

Автори проекту: Лариса Залевська, завідуюча відділом інноваційно - методичної роботи;

Світлана Барамба, головний бібліотекар Кіровоградської МЦБС