Новою  перспективною формою підвищення кваліфікації є  інтелект-реліз. Учасникам заходу було запропоновано нові технології навчання.

 

Літературний аукціон «Літературна абетка для дорослих»

Літературний аукціон «Літературна абетка для дорослих» навчає учасників прес-релізу методу надання читачам інформації про фонд художніх творів, базуючись на алфавіті заголовків. Слухачі опановують методичні прийоми рекомендації творів класики за назвою книги, а не по авторству. Учасники аукціону називають класичну літературу за назвами творів на букви  алфавіту. Перемагає той, хто відповідає останнім. Приз – гарна книжка.

 

 

Інформаційно-бібліографічне досьє (ІБД)

Інформаційно-бібліографічне досьє (ІБД) «Хто є хто  в історії української літератури» дозволяє зібрати документально-фактографічні джерела, літературознавчі і мемуарно-епістолярні  видання про видатних діячів вітчизняної літератури в одному місці.

Структура ІБД може бути приблизно такою:

• Основні віхи життєдіяльності письменника.

• Огляд літературної спадщини автора.

• Бібліографія видання творів автора.

• Літературно-критичне осмислення творчої спадщини автора.

• Сучасне прочитання класика.

Зміст досьє аналітично розкривають цитати, фрагменти критичних статей, спогади сучасників, яскраві епізоди творчої біографії класиків. Це, свого роду, неопубліковані інформаційно – бібліографічні довідкові видання, які складаються бібліотекарями. Видання надаються ними на презентаціях і конкурсах і сприяють глибшому  освоєнню творчої спадщини вітчизняної літератури.

Наприклад, українські поети

Поезія 1990-х років і ХХІ століття
І.Малкович М.Кіяновська І.Андрусяк В.Неборак А.Дністровий
Г.Крук М.Розумний О.Куценко Н.Федорак О.Галета І.Кушнір

 

 

Текст-конкурс

Аналізуючи анотації, учасники тексту-конкурсу визначають автора і назву твору.

  • «Іліада» й «Одіссея», Гомер

    Події «Іліади» та «Одіссеї» сягають часів Троянської війни. Гомер оповідає про далекі подорожі й поневіряння, бойову славу і тяжку розлуку з рідною домівкою, всепереможну любов і невблаганну смерть. Сповнені глибокого символізму, поеми античного автора надихали не одного видатного письменника. Згадаймо хоча б Джеймса Джойса і написаний ним під впливом грецького поета «Уліс».
  • «Гордість та упередження», Джейн Остін

    Героїня зустрічає героя, і тут же її охоплює почуття ненависті. Родина дівчини опиняється у скруті, та на допомогу приходить той самий ненависний чоловік. Раптом героїня починає бачити справжню його сутність і закохується. Сюжет роману неодноразово запозичували інші автори, однак лише кілька з них зуміли написати річ не менш гідну.
  • «Мандри Гуллівера», Джонатан Свіфт

    Автор як жоден інший письменник зумів зобразити всю жалюгідність і потворність людського єства.  Мандри головного героя гротескно виділяють наші з вами вади, то роблячи з людини ліліпута, то перетворюючи її на велетня. Постать чванливого героя є нічим іншим, як гумористичним відображенням самоомани, такої притаманної істоті homo sapiens.
  • «Джейн Ейр», Шарлотта Бронте

    Жорстокість, лицемірство, обмануті надії… Книга поєднала це все. Стосунки дівчини з Рочестером є настільки емоційно правдивими, що просто неможливо повірити у те, що ці герої – лише плід фантазії письменниці.
  • «Ярмарок суєти», Вільям Теккерей

    «Я не янгол», – каже міс Ребекка. І, відверто кажучи, вона має рацію. Кого ми маємо засуджувати – лицемірну й аморальну Беккі Шарп чи прогниле суспільство, чиї риси перебрала героїня? Ось головне питання, що ставить перед нами автор.
  • "Війна і мир», Лев Толстой

    Автор не наважився назвати свій твір романом, але його складністю, майстерністю, талантом світ не перестає захоплюватись. Взаємини та перипетії життя головних героїв  захоплюють читача настільки, що якихось 1400 сторінок перегортаються непомітно.

 

  • «Пані Боварі», Густав Флобер

    Емма – поверхнева провінційна дама, потреби якої не сягають далі за відвідування крамниць та вирішення щоденних буденних справ. Нічим добрим для неї таке життя не закінчується…
  • Гарпер Лі «Убити пересмішника»

Роман американської письменниці названо книгою, котра найбільше надихає.

Опублікований 11 червня 1960 року, роман  миттєво став бестселером, а в 1961 році отримав престижну Пулітцерівську премію. Відтоді було продано 30 мільйонів примірників цієї книги. У 1999 році роман став «Найкращим романом століття».

Популярності роману сприяло здобуття «Оскара» фільмом зі знаменитим голлівудським актором Грегорі Пеком – у ньому він зіграв адвоката Аттікуса Фінча, який захищає негра, неправдиво звинуваченого у зґвалтуванні білої жінки.

 

 

  • Всеволод Нестайко "Тореадори з Васюківки"

Герої трилогії Ява і Павлуша на перший погляд звичайнісінькі бешкетники, адже на їхньому рахунку стільки “гріхів”. Проте не поспішайте з висновками. Хлопці просто активні, а тому часто помиляються і потрапляють у кумедні ситуації. Васюківські тореадори завжди мають благородні наміри. Вони, обмірковуючи вчинене, усвідомлюють свої помилки й намагаються більше їх не повторювати, хоча одразу ж із позиції доброго наміру вигадують і знову здійснюють нову “авантюру.” Але ж вони ростуть, набираються досвіду, стають іншими, кращими. Мабуть, і тобі вони починають подобатись і тобі стає радісно і весело у їхній компанії, бо читаючи книгу, ти непомітно для себе потрапляєш на її сторінки і тобі видається, що все це відбувається з тобою.

 

  • Володимир Набоков "Лоліта"

Найбільш скандальна «історія кохання» XX століття.

Найбільш болісний і, можливо, досконалий  твір автора.

Книга, що у неймовірній своїй силі і незвичайній своїй витонченості взлетіла над умовністю моралі і законами часу.  Друга її назва "Сповідь світлошкірого удівця"

 

  • "Над прірвою у житі" Селінджер Джером Девід

Найбільш знаменита повість, яка принесла автору грандіозний успіх і надзвичайну популярність як у США, так і в усьому світі. Сучасники прийняли цю книгу як одкровення. Молоді люди бачили в  головному  герої повісті, шістнадцятирічному Холдені Колфілді виразника своїх поглядів і настроїв, їм імпонували його наївність і правдивість. Відверта історія підлітка , розказана ним  самим, і досі не залишає байдужими серця юних читачів, які вступають  у життя.

 

  • Маргарет Мітчелл  "Віднесені вітром"

У чому секрет успіху цього роману? Мабуть, це психотерапевтичний літературний  твір. Він був внесений у список 200 найкращих книжок світу за версією BBC. У Америці це найпопулярніша книга після Біблії.

Про що книга? Автор вважала, що цей роман про виживання. Героїня  живе в безтурботному, повному надій і першого кохання світі. Несподівано, цей затишний світ починає розвалюватися: кохана людина зізнається у взаємності, але збирається одружитися на іншій – справжній  леді.

Переживає злидні і голод, але стає багатою. Не красуня, але домагається любові чоловіків. Вона не розумна, але заповзятлива.

 

  • Ф.С.Фіцджеральд "Великий Гетсбі"

Повернувшись з Першої світової війни, юнак дізнається, що прекрасна Дейзі, дівчина, яку він любив більше за життя, вийшла заміж за казково багатого Тома Бьюкенена. Тепер вона живе на знаменитому фешенебельному «Золотому березі» Лонг-Айленда.

Мріючи воскресити любов, молодий чоловік, невідомо якими шляхами, сколотивши статки, поселяється по сусідству під вигаданим ім'ям . Його таємнича особистість служить предметом найнеймовірніших чуток і пліток. Він влаштовує розкішні вечірки у своєму шикарному особняку і терпляче чекає здійснення своєї заповітної мрії. Але коли це настане, йому доведеться заплатити ні з чим не зрівняну ціну.

 

  • «Володар перснів» Джон Рональд Руел Толкін

Це— епічний роман у жанрі «фентезі», написаний англійським академіком та філологом. Його  було написано поетапно між 1937 та 1949, істотну частину — протягом Другої світової війни.  Незважаючи на те, що цей роман планувався до видання одним томом, його було надруковано в трьох томах в 1954—1955 рр, і саме в такому вигляді він відомий досі. Відтоді книга неодноразово передруковалася й перекладалася багатьма мовами, що зробило її одним з найвідоміших та найвпливовіших літературних творів 20-го століття.

Дія трилогії відбувається у чарівному світі — Середзем'ї, населеному ельфами, орками, гобітами та іншими казковими істотами.

 

 

Лiтературне лото

Правила гри:

У кожної команди на столі перебувають картки лото (поле числами від 1 до 40). На дошці  розташовані цифри. По черзі команда вибирає будь – яке число, ведучий зачитує питання. Команда, порадившись протягом 30 секунд, відповідає. Якщо відповідь правильна, то на своєй картці команда перекреслює  клітину з даним номером. Якщо відповідь неправильна, то клітина залишається не перекресленою. Команди суперників можуть відповісти на питання  іншої команди  і отримати жетон –додатковий бал.  Наприкінці гри підраховується кількість зафарбованих клітин і бали, отримані за відповіді на питання суперників.

  1. Як звати двох бешкетникiв , котрим вдалося побувати на власному похоронi? (Том Соєр , Гек Фiн).
  2. Як брати Грiм назвали музичний ансамбль.(Бременськi музиканти).
  3. 3. Як звали найбалакучiшу жiнку в українських народних казках ? (Язиката Хвеська)
  4. 4. В якому селi жили вiдомi Тореадори Всеволода Нестайка? ( Васюкiвка)
  5. 5. В якому творi всi герої овочi та фрукти? ( Джанi Родарi )
  6. 6. Яку спортивну гру називають грою Гулiверiв? (баскетбол)
  7. 7. Яке слово склав Кай у королiвствi Снiгової королеви ? ( вiчнiсть)
  8. 8. Автор твору про дівчину – піснетворку (Ліна Костенко, Маруся Чурай)
  9. Основний жанр Павла Загребельного (Роман)

10.  Герої якого твору носять прізвища Черниш, Хаєцький, Ясногорська (Олесь Гончар, "Прапороносці")

11.  Який видатний письменник народився на хуторі пана Майєра біля Нечаївки (Юрій Яновський)

12. Продовжіть фразу, назвіть автора тексту "Так ніхто не кохав…" ("Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання" Володимир Сосюра)

13. Який  український письменник прожив неповних 60 років, а написав близько шести тисяч творів – літературних, публіцистичних, наукових. (Іван Франко)

14. Коли і де народився Т. Шевченко? (9 березня 1814 року в с. Моринцях на Черкащині.)

15. У скільки років Т.Шевченко залишився круглим сиротою? (В 11 років.)

16. Що в перекладі з грецької мови означає ім'я Тарас? (Бунтівник.)

17. Чому ім'я Катерина було особливо дороге поетові? (Бо це ім'я і його матері, і його старшої сестри.)

18. Де вчився Шевченко після викупу з кріпацтва? (З 1838 р. Шевченко став учнем К. Брюллова в Академії художеств.)

19. Ім'я наймички з поеми «Наймичка»? (Ганна.)

20. Хто з художників зустрів юного Шевченка в Літньому саду? (Сошенко.)

21.  Хто з художників, щоб викупити Шевченка з кріпацтва, намалював портрет і чий? (Художник Брюллов намалював портрет Жуковського.)

22.  Однойменний твір і картина Шевченка, що мають однакову назву. ("Катерина».)

23.  Хто з поетів сказав про Шевченка: «Він був селянський син і став володарем у царстві духа.» (І. Я. Франко.)

24. Які художні твори про життя Шевченка ви знаєте? (С. Васильченко «В бур'янах», О. Іваненко «Тарасові шляхи», Д. Красницький «Тарасова земля», Л. Смілянський «Поетова молодість» та ін.)

25. В.Г. Белінський стверджував, що в цій п'єсі “немає сцен кращих, тому що немає гірших”. («Ревизор», М.В. Гоголь)

26.  За цей роман И.С. Тургенєв получив компліменти  ворогів и критику друзів. («Отцы и дети»).

27.  Автор фрази "Как зюзя пьяный”. (А.С. Пушкин, «Евгений Онегин»).

28. Автор фрази “Поэт в России больше чем поэт”. ( Е.Евтушенко, «Братская ГЭС»)

29. Як жартівливо прозвали маленького Льва Толстого за слізливість? (Лева-рева)

30. Штурм якого кургану зображено в «Севастопольских рассказах» Л.Толстого?  (Малахов)

31. Не люблячи залізницю, Толстой помер на залізничній станції. На якій? (Астапово Рязанської залізниці).

32.  Як називався великий в'яз біля панського будинку в Ясній Поляні, на якому висів мідний дзвін і стояла лава для просителів? (Дерево бідних)

33. Що вразило Анну у зовнішності чоловіка після зустрічі з Вронским? (Настовбурчені вуха)

34.  На яке місце ставив себе дивно скромний Чехов в російської літературі? (На 37)

35. Яка з знаменитих казкових книжок спочатку замислювалась як підручник для першого класу? (Сельма Лагерлеф. Дивовижна подорож Нільса)

36.  Яких «кінцівок» не знайдеш, якщо читати навпаки прізвище відомих французьких  братів - письменників? (Гонкур)

37.  Хто з французьких письменників одну збірку назвав «Ніж в серці», а наступну — «Новий ніж в серці»? (Луї Арагон)

38. Хто з французьких письменників падав на гору, губився в пустелі, тонув в морі? (Сент – Екзюпері)

39. Скільки великих творців потерпало від нерозуміння, невизнання, сліпоти сучасників. Серед них був і Стендаль. За його труною йшла лише одна людина. Зате яка?! (Бальзак)

40. На сюжет якого твору Гоголя написав оперу «Черевички» П.І. Чайковський ("Вечори на хуторі..")

Технологія "Перефразування"

1. Переказати текст.

2.Сусід, прослухавши виклад змісту, передає його по-своєму, розпочавши словами "Якщо я тебе правильно зрозумів, то…", "Ти маєш на увазі, що…"

 

 

Технологія "Активне слухання"

Слухач сідає обличчям до оповідача, встановлює контакт, доброзичливо усміхається, користується жестами, заохочує вигуками( так,  невже, цікаво), ставить уточнюючі запитання).

 

Кубування

На 6 гранях кубу записуються завдання. По черзі кидають – відповідають.

 

Рефлексивні запитання

  1. Що нового я виніс з ІР?
  2. Що було найцікавішим
  3. Що – найважливішим?
  4. Де можна застосувати набуті сьогодні знання?