або Як усіх їх об'єднала…місцева бібліотека

Дорога редакція "Кіровоградської правди"! Звертаємося до вас з великим проханням написати про нашу бібліотеку №10, що знаходиться на околиці Кіровограда – Завадівці. Вас тут зустрінуть завжди усміхнені, привітні, лагідні, надзвичайно працьовиті люди – завідуюча бібліотекою Наталія Анісімова та бібліотекар Алла Велика.

Щойно переступивши поріг бібліотеки, опиняєшся у справжній творчій лабораторії, де зібраний матеріал про історію нашого краю з найдавніших часів і до наших днів, розповіді про людей талановитих, сильних, героїчних, якими пишається наш край.

Хіба ж не дивно : згадано імена 650 осіб, зібрано 590 рідкісних документів, грамот, фотоматеріалів, 85 кубків та медалей, 34 предмети побуту, які нагадують про нелегкий тернистий шлях, пройдений земляками-завадівцями від перших тутешніх поселень до наших днів.

Зібраний матеріал оформлений у виставках "Нащадки козака Завади", "Спортивна гордість Завадівки", "Люди, яких поважають", "Вам, вчителі, вклоняємось доземно!".

Згадано далеке минуле краю, використали архівний матеріал про заснування Завадівки козаком Завадою ще в кінці 17 ст., виготовили альбом "Історія Завадівки". Особливо допомогла своїми спогадами 95-річна пані Вовченко, бо історія мікрорайону з минулого століття пройшла через її життя.

Великий розділ виставки присвячений Великій Вітчизняній війні, серед багатьох учасників якої – гордість Завадівки, колишній учень школи – Герой Радянського Союзу Павло Луньов.

Він із перших днів війни був на фронті, воював під Сталінградом, був учасником вогненної Курської битви, штурмував Берлін. 24 червня 1944 року за наказом командування Павло Федорович очолив групу з 26 добровольців, перед якю було поставлено завдання форсувати Західну Двіну. У цьому бою його двічі поранено, але Луньов не відступив і продовжував бій. Вранці наші війська закінчили переправу. За цей подвиг Павлові Федоровичу було присвоєно почесне звання Героя Радянського Союзу.

А ось виставка "Люди, яких поважають". Тут і кандидат технічних наук, лауреат Державної премії Чинченко, і Герой Соціалістичної Праці Коршурко, тут і працівник внутрішніх справ Твердоступ, нагороджений орденом Леніна. Усіх не перелічити!

Багато матеріалів присвячено творчій і трудовій діяльності шанованій людині Завадівки Борису Притулі. Він – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри вокально-хорових дисциплін, відмінник народної освіти. Заслужений ліяч мистецтв України – крізь все своє життя проніс любов до щирої, мелодійної, неповторної української пісні, яка прийшла до нього з раннього дитинства. Бо саме мати, вчителька Надія Юхимівна, мала прекрасний голос, знала багато українських пісень і прищепила синові любов до пісні. Борис Васильович записав їх від неї і видав окремою збіркою – "Вінок матусиних пісень".

У виставковому матеріалі "Спортивна гордість Завадівки" є спеціальний розділ "Золото родини Саленків", де розповідається про двох братів-боксерів Дмитра й Вадима Салансенків, а також їхнього батька – головного тренера Кіровоградської області з боксу, голову Кіровоградської обласної організації ФСТ "Спартак".

Вадим і Дмитро – обидва майстри спорту з боксу, неодноразові переможці міжнародних турнірів.

А ось гордість школи, мікрорайону, області, країни – чемпіонка світу зі спортивної радіопеленгації Наталія Щербатюк. Розділ, присвячений її спортивному подвигу, прикрашений медалями, які вона подарувала бібліотеці, грамотами, газетними матеріалами. Ця мила, тендітна молода жінка загалом віддала 25 років свого життя улюбленому спорту, бо пеленгує ще з дитинства, коли прийшла до секції при радіозаводі. Спочатку була ученицею, а згодом і сама почала тренувати юних радіолюбителів. Потім – безліч тернистих спортивних перемог, незвичайна трудова наполегливість.

На чемпіонаті світу зі спортивної радіопеленгації, який проходив у вересні 2010 року у місті Опатії (Хорватія) тренер-викладач Кіровоградської обласної організації ФСТ "Динамо", майстер спорту міжнародного класу, заслужений тренер України Наталія Щербатюк стала першою та здобула золоту медаль. У жовтні 2010 року на чемпіонаті Європи знову одержала золоту медаль. Зараз вона працює на факультеті фізичного виховання Кіровоградського педуніверситету, де свого часу й сама навчалась. Радіє Наталія Іванівна і тому, що син Костянтин став продовжувачем її справи і вже має перші перемоги на змаганнях.

Колектив бібліотеки плідно працює із школою №12. Педагогічний колектив та учні беруть активну участь у проведенні різноманітних заходів, соціологічних опитуваннях, анкетуваннях.

У бібліотеці є виставка творчих робіт дітей та юнацтва "Світ моїх захоплень". Тут гарні малюнки з використанням нетрадиційних технік малювання, ліплення з солоного тіста, пластиліну, м"які іграшки, вишивки, шкатулки з макаронних виробів, аплікації з соломки. Часто проводяться години "Мої поетичні рядки", де юні поети читають свої вірші, організовуються предметні тижні, літературно-ігрові години "Прогулянка казковою країною", "Дні відкритих дверей".

Кіровоградська бібліотека №10 була і залишається острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії свого мікрорайону.

Жителі  Завадівки, почесні гості, що відвідують бібліотеку, завжди з радістю сюди приходять, висловлюють берегиням закладу щиру подяку і бажають нових творчих звершень.

 

Ольга Дацько, учитель-пенсіонер школи №12 м. Кіровограда

Кіровоградська правда. – 2011. – 18 січня. – с. 6.