Бібліотека як вона є

Звіт про роботу бібліотеки

20.01.2011 16:00

Завдання і зміст роботи

У звітному  році бібліотеки Кіровоградської МЦБС основне своє завдання вбачали в:

  • формуванні і збереженні фонду
  • забезпеченні вичерпного бібліографічного обліку і всебічного розкриття фондів та наданні широкого доступу до документних ресурсів;
  • здійсненні оперативного і комфортного обслуговування користувачів на більш якісному рівні;
  • активізації інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій і з врахуванням постійного і швидкого зростання обсягів світових інформаційних ресурсів, а також нових тенденцій в глобальній інформаційній мережі;
  • здійсненні просвітницької діяльності шляхом популяризації досягнень вітчизняної та світової науки і культури.

Виконання поставленої мети потребувало  від працівників книгозбірень привернути увагу користувачів підвищенням рівня бібліотечних послуг, цікавими книжковими виставками, різноманітними формами масових заходів, комп’ютерними технологіями і т.д.

З появою у бібліотеках комп’ютерної техніки , розширилось коло бібліотечних  послуг: ксерокопіювання , сканування , виконання довідок з електронної бази даних періодичних видань та ін.

Заходи по залученню читачів, удосконаленню їх обслуговування, реклама бібліотеки.

У  звітному році робота бібліотек Кіровоградської МЦБС була спрямована на створення образу теплого, затишного дому, де уважно прислухаються до думок і побажань різних вікових та соціальних груп, а також до одинокого голосу конкретної людини, яка має потребу не тільки в інформації, а й у психологічній підтримці. Тому розвивались дозвіллєві форми роботи з орієнтацією на камерність, можливість невимушеного спілкування. Продовжують працювати 20 клубів за інтересами, літературна вітальня, театр книги "Буратіно". Науково-пізнавальний рівень забезпечували круглі столи,  краєзнавчі читання. Вводяться деякі форми роботи, не притаманні бібліотеці, - виставки живопису, декоративно-прикладного мистецтва, які дозволяють на більш високому рівні здійснювати естетичне виховання, залучати широкі верстви до культури та національного відродження.

Бібліотека стала не лише тим місцем, де можна взяти і прочитати книгу, а й відпочити, прилучитися до високого мистецтва, загальнолюдських цінностей на вечорах та інших заходах, які мають, як естетичну, так і виховну роль.

Для реалізації завдань, поставлених перед бібліотеками у звітному році, розширення переліку інформаційно–бібліотечних послуг та підвищення якості роботи було запроваджено ряд інновацій. Так, в центральній дитячій бібліотеці організовано

  • терміновий пошук інформації  в Інтернет на замовлення;
  • безкоштовний доступ дітей з обмеженими можливостями до інформаційних ресурсів Інтернет;
  • створення електронного рекомендаційно-бібліографічного ресурсу для дітей — подорож «Віртуальний світ для тебе».

Для більш ефективного впровадження цих нововведень було збільшено швидкість доступу до Інтернету та проводилися заняття для персоналу бібліотеки по поглибленню навиків роботи у мережі Інтернет.

Інновації не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно пропагувати фонд книгозбірні, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.

Розвиваючи традиції  культурно-просвітницького закладу, бібліотеки активно співпрацювала з установами та організаціями, зацікавленими у спільній професійній, культурній та інтелектуальній діяльності. Частими гостями бібліотек були спеціалісти служби у справах дітей виконавчого комітету райради м. Кіровограда, психолог міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, члени обласної організації Товариства охорони пам’яток історії та культури, офіцери Кіровоградського обласного військкомату.

Своєрідною візитною карткою бібліотек Кіровоградської МЦБС стала багатоаспектна і плідна робота з різними соціальними групами населення і, перш за все, з ветеранами війни і праці. Така діяльність бібліотек активно підтримується депутатами міської та районної рад. Доброю традицією стало те, що бібліотеки активно працюють з дітьми-інвалідами.

Бібліотека – філія № 15 , наприклад, співпрацює з ЗОШ № 22, спілкою ветеранів Великої Вітчизняної війни, музичною школою № 4 , станцією юних техніків, дитячим дошкільним закладом № 69, амбулаторією загальної сімейної практики,  службою у справах  дітей виконавчого комітету Ленінської районної ради, центром зайнятості, соціальною службою Ленінської районної ради, Національною спілкою письменників України.

Продовжують працювати профільовані філії: бібліотека сімейного читання (філія 18), бібліотека екологічного напрямку (філія 21).

Заслуговує на увагу діяльність центральної дитячої бібліотеки як інформаційно-естетичного центру „Сходження до прекрасного”.

В бібліотеці створені чудові умови для розвитку творчих здібностей, проведення вільного часу, спілкування з друзями і однодумцями. Продовжує урізноманітнювати свою роботу серед дівчаток 13-15 років клуб „Наталка”. У звітному році частково змінився склад клубу і знайомство з новими дівчатами відбулося під час театралізованого свята „У кожнім імені прихована краса”. Значення імен, історична довідка їх походження, вікторини, загадки, прислів’я були цікаві всім. Родзинкою заходу стала театралізація народних пісень „Несе Галя воду”, „Кучерява Катерина” та інші.

Дизайнерська зустріч „Модний вирок” викликала бурю позитивних емоцій у всіх учасниць. Допомагали дівчатам обрати свій стиль  дизайнер одягу та перукар - стиліст.

Для своїх користувачів бібліотеки намагалась створити максимально комфортні умови, бути відкритим домом для всіх тих, кому потрібна книга, психологічне розвантаження і отримання швидко і якісно бібліотечних послуг. Тому при організації книжкових виставок бібліотекарі замислювались над тим, як „вливається” та чи інша книжкова виставка в інтер’єр бібліотеки, щоб їх не було занадто багато, щоб були вони цікавими, яскравими, особливо для читачів молодшого шкільного віку.

Сьогодні бібліотеки неможливо уявити без сучасного інформаційного простору, який створюється, наприклад,  за допомогою рекламних стендів, плакатів і дайджестів:«Як вибрати книгу», «Клуб «Веселих Пізнайок і допитливих Чомучок» скликає друзів», «Бережіть книгу», «Вільний час: батьки і діти», «Читайте самі, та цікавіше – з нами», «Краща книга року», «Джерела знань про рідний край» (філія 19). Одним з актуальних напрямків удосконалення своєї роботи з користувачами – дітьми є використання наочності. Звертаючись до користувача засобами наглядної агітації, ми робимо спілкування з ним найбільш продуктивним, зрозумілим, більш образним. Для розкриття змісту книжкового фонду в бібліотеках протягом року були оформленні різні за формою і тематикою книжкові виставки. Так, у філії №18 були цікаво оформлені книжково – предметна виставка   "На весільний рушник – кожен рік!" та книжково – ілюстративна виставка "Я+ТИ". Виставка – панорама „Зазирнемо до бабусиної скриньки” (філія 12) оригінальна вже тим, що вона розташована не в традиційному форматі, не на стелажах, а охоплює навіть стіни бібліотеки. Справжня скринька з прикрасами, українські рушники, вишиті руками нашої читачки та привезені з різних куточків України, яскраві хустки радують душі наших мам, бабусь, наших маленьких читачів.

Ефективним засобом популяризації бібліотечних ресурсів та послуг є реклама. Навіть найкращий масовий захід не може бути успішним без добре організованої реклами.

Підтримка іміджу бібліотеки – важливий напрямок роботи. Бібліотеки працюють над створенням позитивного іміджу через ЗМІ, публікації на шпальтах місцевих періодичних видань, веб - сайті Кіровоградської МЦБС.

Бібліотеки продовжують збір, систематизацію  відео, фото та друкованих матеріалів. Так, у філії №2 створено фотоальбом “Цікаве з життя бібліотеки”; „Наші будні та свята”; прес-досьє “Історія бібліотеки Тобілевича у друкованих виданнях”.

Традиційним в бібліотеці є проведення Дня відкритих дверей. Активно працювали бібліотеки з літніми оздоровчими майданчиками

Наприклад, центральна дитяча  бібліотека дбає про безперервну рекламу іміджу, про доброзичливе ставлення з боку громадськості. За звітний рік проведено:

  • День відкритих дверей „Vivat, бібліотеко!”,
  • Екскурсії до бібліотеки „Дім, який відкриє світ”;
  • Звіт перед населенням „Ми вчора, сьогодні, завтра”.

Зміст і організація роботи з читачами.

У бібліотеках, які сьогодні сприймаються суспільством не лише як інформаційні центри, а і як центри інтелектуального дозвілля, постійно проводяться пізнавально  - дозвіллєві заходи з популяризації книги і послуг бібліотеки. В бібліотеках Кіровоградської МЦБС відбуваються літературні, музичні, тематичні вечори, диспути, презентації книг, усні журнали, літературні години, конкурси, бесіди. Інтелектуальному розвитку населення міста сприяють творчі акції, які проводились в рамках різноманітних клубів за інтересами, що працюють на базі міських бібліотек.

При проведенні масових заходів бібліотекарі  намагалися використовувати ігрові та діалогові форми і методи популяризації книги. Слід відзначити роботу бібліотек по  формуванню національної свідомості і духовного розвитку.

Користувачам центральної міської бібліотеки добре запам’яталася година державності для молоді «Святиться твоє, Україно, ім’я», під час проведення якої йшлося про свободу і незалежність, про будівництво держави, про державну демократію, про утвердження правової держави.

Розваги «З козаків візьмемо приклад», які провели бібліотекарі філії №19,  довели, що нащадки славних запорожців такі ж кмітливі, розумні, дотепні, спритні та винахідливі. Вихованці поринули в звитяжну козацьку епоху, продемонстрували знання їх побуту, звичаїв, уміння прийти на допомогу в різноманітних конкурсах та змаганнях («Де козак там і слава», «Козацькій двобій», «Дон Доном, а найкраще дома», «До булави треба й голови», «Де кисіль, там я сів, де – пиріг – там я ліг»). Маленькі козачата мали змогу приміряти козацьку шапку, потримати булаву, заспівати пісень.

День українського козацтва святкують 14 жовтня в свято Покрови, яке дуже шановане у нашого народу. Учні та викладачі ПТУ №8 взяли участь в історичному екскурсі «Доти буде Україна, поки будуть козаки» у бібліотеці – філії №2. До уваги присутніх створена відеовиставка - експозиція «Українське козацтво». Завершальним етапом історичного екскурсу була вікторина до дня українського козацтва.

Бібліотеки працюють над виконанням обласної програми розвитку і функціонування української мови.

Підтримуючи Державну Програму розвитку і функціонування української мови, бібліотека – філія №6 організувала літературну годину "Українську рідну мову в дар дали мені батьки".  Про велику красу рідної мови , про її збереження і збагачення йшлося на виставці – хроніці « Це України мова барвінкова » та на виставці - вікторині " О слово рідне! України слава!" до Дня писемності і мови. Рідна мова нерозривно зв’язана з культурою мовлення. Саме про це йшлося на зустрічі із спеціалістами " І голос предків чути крізь роки"» до Дня слов’янської писемності і культури та на виставці " Золота повінь українського слова".

Активна популяризація здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок та наркотичної залежності є одним з основних напрямків роботи бібліотек з юними читачами. У бібліотеці - філії № 2 пройшов усний журнал для юнацтва «Знати, щоб жити», метою якого було сформувати в юнаків і дівчат поняття про походження СНІДу; дати відповіді на найпоширеніші запитання; вказати на шляхи профілактики; пропагувати здоровий спосіб життя та високоморальну поведінку людини в суспільстві.

Популяризація літератури про здоровий спосіб життя, про боротьбу зі СНІДом, з тютюнопалінням розкиває виставка – дискусія " Хто зоровий , той сміється , хай йому все удається "(філія № 6). Мати імідж чи здоров’я ? – таке питання стояло на зустрічі – діалозі "Обирай : паління чи здоров’я ?".  Нагадуванням про шкідливість тютюнопаління був буклет "Чи варто підкурювати цю вершину?".

Бібліотека як центр інформаційної підтримки освіти зараджує юному поколінню в оволодінні навчальними програмами та створенні умов для розвитку індивідуальних здібностей. Допомога навчальним закладам багатоаспектна. Бібліотекарі ретельно вивчають навчальні програми, слідкують за змінами, що відбуваються у навчальному процесі, плідно співпрацюють  з педагогічними колективами, вчителями - фахівцями.

Пізнавальна програма „Магія інтелекту” проводилася в центральній міській бібліотеці для дев’ятикласників ЗОШ № 31. Інтелектуальні конкурси: „Суперпам’ять”, „Інтелектуальна пантоміма”, „Конкурс безсловесної казки”, „Словникові ігри”, „Бліцтурнір” були не тільки цікавими, але й корисними для всіх, хто не лінується думати та читати книжки.

Відповідальніше відноситися до навчання спонукало старшокласників ток-шоу „Навчання за кордоном”. Присутні  на заході студенти, які вже здобували освіту за кордоном, розповіли наскільки це реально, доступно та цікаво.

Одним із важливих напрямків роботи бібліотеки є пропаганда літератури на допомогу засвоєння учнями предметів шкільної програми. Для розширення і поглиблення знань, одержаних на уроках, бібліотека використовувала в комплексі науково – пізнавальну, художню літературу. Філіями були проведені: математичний КВК, вікторина „Відкрий для себе М.Гоголя”, усний журнал „Багато є в тобі щедрот, моя Вкраїна чорноброва”, літературна гра „Що? Де? Коли?”, „Моя мова калинова”, яка ставила за мету поглиблення знань учнів про український фольклор, виховання шани до рідної мови, прагнення до оволодіння літературною мовою.

Робота по профорієнтації – пріоритетний напрямок роботи бібліотеки. Наша задача в цьому напрямку – допомогти старшокласникам зорієнтуватися в великому виборі професії. Питання профорієнтації – актуальне питання, тому своїм користувачам бібліотека філія №15  запропонувала годину спілкування „Твій майбутній вибір”, де старшокласники взяли участь в тестуванні, рольових іграх, відповідали на запитання вікторини.  На „Ярмарок професій” бібліотека запросила своїх користувачів – учнів 10-х класів. В бібліотеці „продавали” професії: лікаря, економіста, менеджера, бібліотекаря, вчителя. Наприкінці заходу діти прослухали огляд літератури з книжкової виставки „Знайди свою справу”, який дав конкретну інформацію щодо правил вступу до навчальних закладів.

Значну увагу бібліотекарі системи приділяють військово-патріотичному вихованню. До Дня захисника Вітчизни бібліотека – філія №16 провела виховну годину для старшокласників «Можна все на світі обирати, сину…». Запрошені представники військкомату  розповіли присутнім про стан Збройних Сил України на сучасному етапі і умови прийому на контрактну службу. Привернула увагу юнаків виставка-знайомство «Ми вам довіримо Батьківщину», на якій, крім книг були представлені плакати, буклети, військова атрибутика.

До Дня визволення Кіровограда на абонементі було оформлено виставку-ретроспективу «Щасливий день 44-го». Заходи, що проводяться в бібліотеці, закликають молодь любити свою Вітчизну, бути справжніми її захисниками.

Важливу роль у формуванні патріотичних та національних почуттів відіграє бібліотечне краєзнавство . На сьогодні бібліотека не лише видає книги , популяризує нові надходження , а й приділяє увагу матеріалам про рідний край , збирає краєзнавчі перлини. На виставці – довідці "Тут Батьківщини моєї початок" (філія №6) був розгорнутий цикл тематичних полиць « Цікавинки нашого міста »  до знаменних дат та  цикл «Долі і люди » про відомих людей нашого міста .

Знайомство з краєзнавчою літературою це не тільки залучення до славетних сторінок історії краю, а й засіб виховання користувачів. Популяризація краєзнавчих видань пробуджує у них почуття патріотизму, допомагає у профорієнтації, формуванні естетичних смаків.

Літературний альбом «Письменники сучасної Кіровоградщини» проведено для учнів 9 класу ЗОШ №18 у бібліотеці – філії №2. Він був присвячений письменникам сучасної Кіровоградщини, членам Національної спілки письменників України: прозаїку Олександру Жовні, поетесам Тамарі Журбі та Антоніні Корінь.

Формування екологічної культури, громадських відносин людини з природою – один з важливих напрямків роботи бібліотеки – філії №2: для широкого кола користувачів проведена екологічна фото-екскурсія „Людино, хто ти на землі?”, яка включала слайд-шоу та однойменну «виставку-люстерко». В оформленні виставки використані фотографії наших користувачів, як свідчення небайдужості до екологічних проблем міста стало традицією проведення масових заходів до Дня Чорнобильської трагедії разом з громадською обласною організацією  «Союз Чорнобиль України». Проведена година пам'яті :«Чорнобиль: вічний спомин і гіркий біль» (філія №10). "Спільними зусиллями ми можемо відбудувати храм природи , який був порушений вибухом на Чорнобильський АС", - до такого висновку прийшли учні на уроці – пам’яті « Під полиневою зорею» в бібліотеці – філії № 6. Свічка з чорною стрічкою палала на виставці – пересторозі "Чорнобиль . Тепер це слово знає цілий світ ". На еко -грі "Якщо поглянути навколо" до Всесвітнього дня довкілля ведуча нагадала дітям з літнього табору, що природа подає нам сигнали біди і благає порятунку, і сьогодні задача кожної людини почути їх та не втратити свій «власний храм» - людську душу.

Один з напрямків роботи бібліотеки – популяризація правових знань, виховання у молодих читачів поваги до закону, формування у них необхідності жити по правовим нормам. Цій темі присвячений правовий турнір «Знай закон замолоду».

Правове виховання як один із напрямів громадянського виховання передбачає  формування у молоді правової культури, поваги до законів, основних положень Декларації прав людини, вироблення у молоді потреби у дотриманні законів своєї держави. Досить ефективними були: відверта розмова «Коли тягне на пригоди», правознавчий турнір «Уроки права – уроки життя». Проведення цих заходів допомагає молоді вирішувати різні проблемні ситуації в рамках статей закону.

95 : 80, саме з таким рахунком закінчилася гра двох команд у філії №19 «Поліційне управління із Скотланд - ярда» і «Нишпорки з Бейкер – стріт» (Змагання ерудитів «Холмс проти знавців»). Гравці легко розплутували складні головоломки та загадки слідства в таких конкурсах: «На порозі – XX століття», «Мандруємо старим Лондоном», «Кримінальна хроніка».

У центрі уваги  бібліотек – сімейне виховання, родина, родинні зв’язки, сімейні традиції. Про сімейні цінності та про шану до батьків йшла мова на бесіді – консультації

«Твій родовід» ( філія № 6) та на виставці – пораді «У сімейному колі». В буклеті «Пам’ятай свій рід» давались поради про створення родинного дерева .

У бібліотеці – філії № 10 проведена зустріч з цікавими людьми «Зрілість - це наша юність з мудрими очима». Захід був проведений при співпраці з первинною організацією ветеранів.

У філії №18 бібліотекарі підготували і провели круглий стіл «Батьки і діти: реалії сьогодення». На захід були запрошенні діти разом з батьками, розпочався захід з огляду виставки «Читає родина».

Другим етапом заходу стала бесіда-діалог «Сімейні традиції українців та їх виховне значення», на якому родини ділилися спогадами свого дитинства та методами виховання своїх дітей сьогодні. Всі учасники мали змогу ознайомитись з сімейними реліквіями. Завершилось свято сімейним конкурсом «Народна мудрість», на якому родини позмагалися у знаннях народних прислів’їв, приказок та народних загадок на сімейну тематику.

Для організації дозвілля при бібліотеці – філії № 4 працює клуб «Світ захоплень», на засіданнях якого проходили  заходи для популяризації народних традицій і ремесел, зустрічі з керівниками гуртків СЮТу та майстер – класи. Так, у березні пройшла виховна година «Сімейні реліквії та обереги», наприкінці якої керівник гуртка «Килимарство» провела майстер – клас по виготовленню оберегів своїми руками. За допомогою таких  спільних заходів ми намагаємося відродити народні ремесла та привити любов до народного декоративно – прикладного мистецтва.

Впровадження комп'ютерних технологій

Завдяки наявності комп'ютерів змінилися бібліотечні послуги. Для користувачів надається не тільки сайт бібліотеки, але і здійснюються пошук в БД по запитах, сканування бібліотечних документів і їхніх фрагментів, пересилка інформації по електронній пошті.

Впровадження комп’ютеризації бібліотек, створення на базі бібліотек інформаційних центрів вимагають введення додаткових штатних одиниць. Однак поки що за умов недостатнього фінансування бібліотеки мають у штаті лише одну одиницю: інженера по обслуговуванню комп'ютерної техніки.

Центральна міська бібліотека має змогу здійснювати

  • Задоволення інформаційних запитів користувачів за допомогою новітніх технологій
  • Забезпечення користувачам оперативного безкоштовного доступу до інформаційних ресурсів мережі Internet, сприяння формуванню інформаційної культури
  • Участь у підготовці, оформленні та випуску друкованої продукції бібліотеки
  • Участь у роботі по створенню єдиного зведеного краєзнавчого кооперативного каталогу бібліотек області
  • Підтримку та систематичне оновлення Web-сайту бібліотеки
  • Забезпечення безперебійної роботи локальної комп’ютерної мережі бібліотеки, її обслуговування
  • Навчання користувачів та працівників бібліотеки по оволодінню комп’ютерними технологіями, навичками роботи в мережі Internet
  • Надання консультативної, методичної та практичної допомоги  бібліотекам  в організації впровадження новітніх інформаційних технологій.

Філії МЦБС використовують комп'ютерну техніку для створення друкованої продукції бібліотеки, а також для впровадження системи ІРБІС.

Робота інформаційно – ресурсного центру

У Кіровоградському інформаційно – ресурсному  центрі створена сприятлива атмосфера, де кожний може побачити свої плюси і мінуси, досягнення і поразки. На тренінгах можна навчитися гнучкості, спілкуванню, сприйняттю думки іншого.

Найважливіше у кожному тренінгу – тема і тренер. Проведені тренінги, присвячені правовій тематиці. І це недаремно. У переважній більшості студентів досить невиразне уявлення про закон, і тренінги дають їм додаткові знання про право.

Перший тренінг був присвячений виборам. Молодь неможливо примусити щось зробити, але їх можна переконати, захопити, спокусити або зацікавити.

Після знайомства та затвердження правил роботи кожен з учасників написав на стікерах своє очікування від тренінгу та приклеїв їх на дерево бажань. Студентам було пояснено суть виборчого процесу, які бувають вибори, виборча система України.

Найбільше студентам сподобалися ігри .Одна з них мала назву "Депутат і електорат". Студенти розділилися на дві групи. Перша представляла електорат і розробляла умови, за яких би молодь пішли на вибори. Друга група представляла інтереси депутата і розробляла його агітаційну програму.

Гра "Хто є хто "дозволила згадати першого президента незалежної України, автора слів гімну, автора першої конституції. Портрет ідеального депутата складали 4 різних групи студентів, проте відповіді у всіх звучали однаково: чесність, порядність, совість, сміливість. Саме такі риси хотіли б бачити студенти у депутатів всіх рівнів.

По закінченню кожний з учасників, в тому числі і тренер, розповів, що нового дізнався на тренінгу і чи справдились його очікування.

Студентів комерційного технікуму та будівельного коледжу дуже зацікавила тема "Протидія торгівлі людьми".

Найбільше захоплення викликав показ слайд – шоу "Зворотня сторона гламуру", який супроводжувався піснею співачки Валерії.

У процесі роботи зав'язалася жвава дискусія щодо проблем торгівлі людьми.

Зацікавленість аудиторії викликали гео - тур "Країни чорного списку" , інтерактивна гра "Історії із життя дітей", "Десять міфів про торгівлю людьми" і вправа "Хотіла б поїхати".

Про тренінги, які проведені в Кіровоградській МЦБС, створено фільм "Операція ІРЦ, або Пригоди студентів на тренінгах".

Фільм – ще один крок для кращого усвідомлення роботи інформаційно – ресурсного центру. Його героями стали тренери ІРЦ  Світлана Барамба і Лариса Залевська, а також студенти будівельного коледжу і комерційного технікуму. У стрічці використані кадри з кращих художніх фільмів, де йде мова про бібліотеку.

Фільм призначений для широкої аудиторії і вже демонструвався на засіданні міжвідомчої ради, а також на відеосемінарі для завідуючих бібліотек. Тривалість – 13 хв.

У конкурсі на кращий фільм стрічка зайняла 1 місце серед міських ІРЦ Кіровоградської області.

 

ПЦРІ „Бібліотека і влада”

Робота публічних центрів регіональної інформації, створених при центральній міській бібліотеці та філіях 1,8, 15, 17 забезпечує збільшення обсягу накопичуваної інформації про регіон, покращує доступ до неї, розвиває партнерські стосунки між місцевими постачальниками інформації і регіональними користувачами.

Проблемами у розвитку співробітництва органів влади і бібліотеки сьогодні є:

1) робота з місцевими депутатами різних рівнів. В їхніх приймальнях немає ні електронних баз даних, ні особистих звітів, ні інформації щодо діяльності влади, ні регіональних програм;

2)         інформаційна підтримка некомерційних та громадських організацій.

У центральній міській бібліотеці працює публічний центр регіональної інформації (ПЦРІ), де зібрані документи виконавчої влади, оформлені прес-досьє:«Соціальний захист населення»; папки – накопичувачі: «Місцеве самоврядування», «Культура. Нормативно-правові документи», «Розпорядження голови адміністрації», «Земельні питання», «Малий бізнес». Продовжується поповнення банку даних картотеки «Домашній адвокат».

Для інформаційного висвітлення діяльності Ленінської районної Ради при бібліотеці – філії №8 функціонує «Центр регіонального інформування Ленінського району», де для популяризації документів місцевої влади колектив бібліотеки створив папку-накопичувач «Ленінська районна у м. Кіровограді Рада», інноваційну папку «Культура Ленінського району», прес-досьє «Стан і перспективи промисловості району», «Екологічний стан Ленінського району» та регулярно проводив огляд цих документів. Аналогічний центр діє при бібліотеці – філії №15, де крім документів районної ради збираються матеріали історії селища Гірничого.

У бібліотеці – філії №1 зберігаються та видаються документи Кіровської районної у місті Кіровограді ради, а в бібліотеці селища Нового зібрані документи селищної ради.

Інформаційне та довідково – бібліографічне обслуговування

Інформаційно-бібліографічна діяльність бібліотек спрямована на відслідковування інформаційних запитів користувачів, оперативне їх задоволення та попередження інформаційних запитів. Систематично аналізувалася тематика довідок, проводилися міні-опитування серед користувачів бібліотек та органів місцевого самоврядування для виявлення абонентів групової та індивідуальної інформації.

Тільки за  рік фахівцями було надано і зафіксовано понад тисячі інформаційно-бібліографічних довідок, хоча реально їх було надано значно більше. Окремо у декількох бібліотеках вівся облік довідок по телефону. Активно використовуються електронні бази даних.

З метою популяризації бібліотечно – бібліографічних знань в філіях МЦБС  проводяться різноманітні масові заходи. Так, учнів 4 класів  бібліотекарі філії №19 запросили в країну Словарію на бібліографічну гру «За словниками від «А» до «Я», де вони показали знання різновиду довідкових видань, їх структури та тематичного різноманіття. Позмагалися в швидкому використанні під час конкурсів «Книга – міст у світ знань», «Сторінками орфографічного словника», «Гра слів», «Високо і низько, далеко й близько», «Ми – перекладачі».

Науково - виробнича діяльність. Організаційно - методична робота

Відділ інноваційно – методичної роботи координує всю методичну функцію бібліотеки:

  • бере участь у визначенні основних напрямків діяльності бібліотеки на поточний рік і на перспективу;
  • аналізує роботу бібліотек і надає консультативно-методичну допомогу філіям;
  • виявляє і створює інновації, які сприяють вдосконаленню роботи, та упроваджує їх в практику;
  • сприяє підвищенню кваліфікації бібліотекарів;
  • інформує щодо надходжень фахової літератури та методичних матеріалів з бібліотечної справи.

У відділі ІМР постійно діють виставки новинок літератури з бібліотечної діяльності, які відображають стан і перспективи розвитку бібліотечної справи, передовий досвід вітчизняних та зарубіжних бібліотек.

Методична робота — це мистецтво керувати організаційними та технологічними процесами бібліотеки, що базується в першу чергу на вивченні та аналізі діяльності структурних підрозділів — їх статистичних показників, планів, звітів — методом перевірки. За рік комплексно вивчено роботу філій 2,6,9,10.

Професійне консультування та піклування про професійний ріст бібліотечних кадрів є однією з основних функцій методичної роботи. Воно ставить за мету розширення та поглиблення професійних знань бібліотекарів у відповідності з посадою та обов'язками, освоєння нового у зв'язку із змінами в роботі. У звітному році цьому питанню приділялася велика увага, діяла "Методична невідкладна допомога", яка полягала в стажуванні новопризначених бібліотекарів, а також у наданні консультацій спеціалістами МЦБС. Була також проведена консультаційна гра "Я пишу статтю в газету"

Провідним напрямком активного впливу методичної роботи на діяльність бібліотеки є інноваційна діяльність, що полягає в запровадженні у практику прогресивних форм і методів роботи. У звітному році  ми впровадили такі нові форми роботи, як відеосемінар, створення відеотеки бібліотечних матеріалів.

Професійні вимоги до бібліотечних працівників завжди були і є досить високими протягом усього розвитку бібліотечної справи. Для вирішення питань бібліотечної діяльності потрібні відповідні професійні знання. У Кіровоградській МЦБС діє своя система підвищення кваліфікації співробітників — це сукупність планомірно організованих, взаємозалежних і скоординованих заходів, що передбачають серйозну наукову та практичну підготовку. Відділ  ІМР сприяє професійній самоосвіті, інформуючи бібліотекарів про нову фахову літературу, надаючи консультації з різних питань професійного читання. Бібліотекарі-практики підвищують свою кваліфікацію, беручи участь у семінарах, оглядах спеціальної літератури;  вивчають досвід інших бібліотек.

Вся система занять з підвищення кваліфікації, яка формувалась у нашій МЦБС впродовж багатьох років, покликана вчити бібліотекарів мислити та діяти професійно, шукати нетрадиційні підходи у вирішенні питань, виховувати самостійність та відповідальність за довірену справу, розвивати творчу ініціативу. Набуті на заняттях з підвищення кваліфікації знання дають змогу нашим співробітникам орієнтуватися в соціальних та виробничих умовах, що зазнають постійних змін, закріплювати, розширювати та поглиблювати свій професійний кругозір.

Цікавою і корисною виявилась форма проведення семінарського заняття "Візитна картка бібліотеки", практикумів "Формування електронних інформаційних ресурсів і створення електронної бібліотеки", "Використання вебліографії та складання власних списків веб - документів".

Ось так творчо ми працюємо.