А таки читають!

Цього тижня кіровоградські бібліотекарі відзначають відразу два свята – Всеукраїнський день бібліотек і 35-річчя міської централізованої бібліотечної системи.

До Кіровоградської МЦБС входять 20 бібліотек-філій, розташованих по всьому місту, часто у віддалених мікрорайонах, і часто саме книгозбірня там – єдиний осередок духовності.

Бібліотечний фонд системи налічує понад 500 тисяч книг. Звичайно, частина літератури застаріла, але бібліотеки планомірно працюють над оновленням фондів. Як розповіла на прес-конференції, яка відбулася у Кіровоградській міській раді, директор централізованої бібліотечної системи Світлана Тимків, тільки нинішнього року на це витрачено 15 тисяч гривень бюджетних коштів та 35 тисяч гривень, що заробили самі бібліотеки, а ще допомагають спонсори.

- Приділяємо оновленню книжкового фонду особливу увагу, - зазначила Світлана Тимків. – Адже кіровоградці читають книжки – можливо, не так багато як раніше, частіше до книги звертаються представники старшого покоління та учні молодших класів, молодь віддає перевагу цифровим носіям. Комп"ютери – це добре, але й "жива" книга для багатьох має важливе значення…

Разом з тим ми усвідомлюємо, що час не стоїть на місці, і намагаємося йти в ногу з ним – запроваджуємо нові методи роботи, сучасні інформаційні технології. У 2000 році у нас був лише один комп"ютер, зараз – 54 (при цьому 16 із них придбано нинішнього року за кошти міського бюджету) і близько ста одиниць техніки загалом. Комп"ютери мають усі бібліотеки-філії, читачі можуть безкоштовно користуватися Інтернетом. У лютому 2011 року система стала переможцем конкурсу з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету, який проводила програма "Бібліоміст". Чотири наших бібліотеки отримали 15 комп"ютерів, по чотири принтери і сканери та ліцензоване програмне забезпечення.

Нові підходи, нові технології – усе це не було б можливим, якби не висококваліфіковані фахівці. Сьогодні всі 78 працівників централізованої бібліотечної системи мають вищу або середню спеціальну освіту та навички роботи з комп"ютером. Основ комп"ютерної грамотності вони набули в інформаційно-ресурсному КМЦС і тепер навчають тому ж своїх користувачів, надають безкоштовні консультації.

Бібліотекарі самовдосконалюються, підвищують свій професійний рівень. На базі Кіровоградської МЦБС проходять обласні та всеукраїнські семінари. Гостинно відчиняють бібліотеки свої двері для гостей та користувачів, для них – різноманітні заходи до свят та пам"ятних дат, цікаві книжкові виставки, клуби та об"єднання  за інтересами, відбуваються вуличні акції – ліб-моби, флеш-моби, квести й таке інше, займаються бібліотеки й краєзнавчими розвідками.

При центральній бібліотечній системі діє публічний центр регіональної інформації, що надає користувачам матеріали стосовно діяльності органів місцевої влади, рішення Кіровоградської міської ради та райрад, а також різноманітну інформацію законодавчого, правового характеру. Є також пункт доступу громадян до офіційної інформації, створений у межах проекту Української бібліотечної організації, програми сприяння ВР України.

Не можна оминути в нашій розповіді й сторінки історії центральної бібліотечної системи. Усе почалося 1977 року. До складу МЦБС на той час увійшли 16 книгозбірень, які вже деякий час працювали в місті. Потім відкрилися бібліотеки-філії №№17,18,19, до нових приміщень перейшли філії №№1,2,4,9,12,16,центральна дитяча бібліотека. Керівниками центральної бібліотеки – директорами МЦБС у різні роки були Віра Онуфрієнко, Ольга Бойко, Аделіна Посипайко, Світлана Тимків (з 2002 р. і донині) Серед бібліотечних працівників, які зробили значний внесок у розвиток бібліотечної справи міста, варто згадати ту ж Ольгу Бойко, Світлану Чумак (завідувач бібліотеки-філії №16 (1976-1998рр.), Валентину Мануйлову (завідувач бібліотеки-філії №12), Марію Гальченко (завідувач відділу комплектування  МЦБС з 1977), Марію Гаврилюк (колишня завідувач бібліотеки-філії №19). Без плідної роботи цих та інших працівників бібліотек – колишніх та нинішніх – не була б МЦБС такою, як зараз. Вони вклали  свій вагомий внесок у розвиток бібліотечної системи, бо вся робота та її успіх залежать від людей – саме вони є тим духовним стрижнем, тим могутнім двигуном, який рухає вперед та зберігає важливі надбання навіть у найважчі часи.

2012 року Кіровоградській міській централізованій бібліотечній системі виповнюється 35 років. Прекрасний вік для творчості та плідної праці. 20 бібліотек-філій, згуртованих разом у єдності, як одна сім"я вирішують свої проблеми та святкують перемоги. У цей ювілей хочеться побажати бібліотекарям нових успіхів, багато вдячних читачів, щоб їхня старанна кропітка робота не залишалась непоміченою. До нових вершин!

Юрій Лісниченко, Ірина Хоменко (бібліотекар центральної міської бібліотеки)

Вечірня газета. – 2012. – 28 вересня. – с.5.