Весільне плаття довелось позичати…

Щасливі ми, що народилися і живемо в Україні. Тут наші батьки жили, діди і прадіди, тут корінь українського народу. Знати свій народ – це знати мамину пісню, батьківську хату, стежину, яка веде у великий шлях. Знати звичаї, традиції, обряди нашого народу.

Незвичайне, особливо радісне свято у народних традиціях відбулося днями у Кіровоградській бібліотеці-філії №10. Працівники закладу Наталія Анісімова та Наталія Усатенко запросили гостей до своєї світлиці на тематичний вечір: "Весілля – зародження нової сім"ї". Скільки потрібно було зібрати фотоматеріалів, проведено краєзнавчих розвідок, щоб заглянути у давні та сучасні весільні традиції рідного краю. На видному місці оформлена виставка: "Весільна мить, затримана у кадрі", на святковому столі – пишний коровай, весільні шишки.

На свято завітали почесні гості – вчитель-пенсіонер Зоя Невмивайченко, випускники завадівської школи Борис Луньов, Микола Босонченко, ветеран праці Неонелла Шевченко, вчителі школи №12 Надія Плащевська, Світлана Макарова та інші. Гостей радо вітали учні місцевої школи в українському вбранні, голова первинної ветеранської організації Ніна Неділько і, звичайно, співучий гурт "Берегиня". На виставці були представлені родинні світлини кращих сімей мікрорайону Завадівка. Це подружжя, які прожили в любові, мирі, злагоді і дожили до рубінового, золотого, діамантового весілля.

Борис Луньов розповів про своїх батьків Андрія Федоровича та Марію Андріївну, які прожили в шлюбі півстоліття, відзначивши золоте весілля. Початок сімейного життя молодого подружжя був складним і в той же час радісним. Радісним тому, що любили одне одного , а нелегким, бо доводилось відчувати перешкоди, які зустрічались на шляху їхнього життя. Таке становище було пов"язане не тільки з соціальними умовами, а й з тими обставинами, які склалися у світі. У їх молоде життя увірвалася війна. Андрій Федорович був мобілізований до лав Червоної Армії. Вірна молода дружина проводжала свого чоловіка на війну, а дочекалась після перемоги над ворогом.

Неонелла Шевченко згадала свій день весілля і підготовку до нього. Тяжкі були роки. Весільне плаття довелось позичати, а за фату використала тюль з вікна, яку позичила їй подруга.

Надія Божко одружилася з чоловіком Іваном зразу після школи і прожили у мирі і злагоді 43 роки, отримала спеціальність, завдяки підтримці чоловіка, виховали двох донечок, одна з них – Наталія Щербатюк – стала чемпіонкою світу з радіопеленгації.

Неабиякий інтерес викликало у глядачів родове дерево подружжя Петра та Жанни Вовченків. Їх поєднали любов та праця і прожили вони в радості та злагоді 62 роки. Виростили двох дітей, четверо внуків і вже мають п"ятеро правнуків.

Тепло аплодували гості майстерним виступам школярів, які представили сцену сватання, бо тут були і свати, і батьки, і молодий, і молода. Серед учасників Ольга Гержина, Єгор Старцев, Денис Переверзєв, Настя Чумаченко, Яна Вінічук, Заріна Французан, Валерія та Владислав Пільчик.

Із задоволенням слухали учасники заходу голоси гурту "Берегиня", які виконали багато весільних та українських народних пісень. А на останок, як і годиться, усіх щедро пригощали смачним короваєм, дарували весільні шишки.

 

Ольга Дацько

Кіровоградська правда. – 2012. – 12 червня.